1.500 metres llisos

prova atlètica de mitjana distància
(S'ha redirigit des de: 1.500 metres)

Els 1.500 metres llisos són la prova estrella de mig fons de l'atletisme. En ella cal donar 3 voltes i tres quarts a la pista per tal de completar-la.

Infotaula d'esport1.500 metres llisos
The three Olavis.jpg
Esportatletisme Modifica el valor a Wikidata
Tipuscursa de mitjana distància Modifica el valor a Wikidata

En la seva modalitat masculina formen part del programa oficial dels Jocs Olímpics moderns des de la seva primera edició celebrada a Atenes el 1896. La modalitat femenina no debutaria fins als Jocs de 1972 a Munic.

RècordsModifica

  • actualitzat a 27 d'abril de 2020[1][2]
Àrea Homes Dones
Temps (s) Atleta País Temps (s) Atleta País
Àfrica 3:26.00 WR Hicham El Guerrouj   Marroc 3:50.07 WR Genzebe Dibaba   Etiòpia
Amèrica del Nord, Central
i el Carib
3:29.30 Bernard Lagat   Estats Units 3:54.99 Shelby Houlihan   Estats Units
Amèrica del Sud 3:33.25 Hudson de Souza   Brasil 4:05.67 Letitia Vriesde   Surinam
Àsia 3:29.14 Rashid Ramzi   Bahames 3:50.46 Yunxia Qu   Xina
Europa 3:28.81 Mo Farah   Regne Unit 3:51.95 Sifan Hassan   Països Baixos
Oceania 3:29.66 Nick Willis   Nova Zelanda 4:00.86 Linden Hall   Austràlia

Millors marques mundialsModifica

MasculinesModifica

  • actualitzat a 28 d'abril de 2020.[3]
Posició Marca Atleta Federació Data Lloc Ref.
1 3:26.00 Hicham El Guerrouj   Marroc 14 de juliol de 1998 Roma
2 3:26.34 Bernard Lagat   Kenya 24 d'agost de 2001 Brussel·les
3 3:26.69 Asbel Kiprop   Kenya 17 de juliol de 2015 Monaco [4]
4 3:27.37 Noureddine Morceli   Algèria 12 de juliol de 1995 Niça
5 3:27.64 Silas Kiplagat   Kenya 18 de juliol de 2014 Mònaco [5]
6 3:28.12 Noah Ngeny   Kenya 11 d'agost de 2000 Zuric
7 3:28.41 Timothy Cheruiyot   Kenya 20 de juliol de 2018 Mònaco [6]
8 3:28.75 Taoufik Makhloufi   Algèria 17 de juliol de 2015 Mònaco [7]
9 3:28.79 Abdalaati Iguider   Marroc 17 de juliol de 2015 Monaco [4]
10 3:28.80 Elijah Manangoi   Kenya 21 de juliol de 2017 Mònaco [8]

Millors marques femeninesModifica

  • actualitzat a 28 d'abril de 2020.[9]
Posició Marca Atleta Federació Data Lloc Ref
1 3:50.07 Genzebe Dibaba   Etiòpia 17 de juliol de 2015 Fontvieille [10]
2 3:50.46 Yunxia Qu   Xina 11 de setembre de 1993 Beijing
3 3:50.98 Bo Jiang   Xina 18 d'octubre de 1997 Xangai
4 3:51.34 Yinglai Lang   Xina 18 d'octubre de 1997 Xangai
5 3:51.92 Junxia Wang   Xina 11 de setembre de 1993 Beijing
6 3:51.95 Sifan Hassan   Països Baixos 5 d'octubre de 2019 Doha [11]
7 3:52.47 Tatyana Kazankina   Unió Soviètica 13 d'agost de 1980 Zuric
8 3:53.91 Lili Yin   Xina 18 d'octubre de 1997 Xangai
9 3:53.96 Paula Ivan   Romania 1 d'octubre de 1988 Seül
10 3:53.97 Lixin Lan   Xina 18 d'octubre de 1997 Xangai

Campions olímpicsModifica

HomesModifica

Edició Or Plata Bronze
1896 Atenes
detalls
  Edwin Flack   Arthur Blake   Albin Lermusiaux
1900 París
detalls
  Charles Bennett   Henri Deloge   John Bray
1904 St. Louis
detalls
  Jim Lightbody   William Verner   Lacey Hearn
1908 Londres
detalls
  Mel Sheppard   Harold Wilson   Norman Hallows
1912 Estocolm
detalls
  Arnold Jackson   Abel Kiviat   Norman Taber
1920 Anvers
detalls
  Albert Hill   Philip Baker   Lawrence Shields
1924 París
detalls
  Paavo Nurmi   Willy Schärer   Henry Stallard
1928 Amsterdam
detalls
  Harry Larva   Jules Ladoumègue   Eino Purje
1932 Los Angeles
detalls
  Luigi Beccali   Jerry Cornes   Phil Edwards
1936 Berlín
detalls
  Jack Lovelock   Glenn Cunningham   Luigi Beccali
1948 Londres
detalls
  Henry Eriksson   Lennart Strand   Wim Slijkhuis
1952 Hèlsinki
detalls
  Josy Barthel   Bob McMillen   Werner Lueg
1956 Melbourne
detalls
  Ron Delany   Klaus Richtzenhain   John Landy
1960 Roma
detalls
  Herb Elliott   Michel Jazy   István Rózsavölgyi
1964 Tòquio
detalls
  Peter Snell   Josef Odložil   John Davies
1968 Ciutat de Mèxic
detalls
  Kipchoge Keino   Jim Ryun   Bodo Tümmler
1972 Munic
detalls
  Pekka Vasala   Kipchoge Keino   Rod Dixon
1976 Mont-real
detalls
  John Walker   Ivo van Damme   Paul-Heinz Wellmann
1980 Moscou
detalls
  Sebastian Coe   Jürgen Straub   Steve Ovett
1984 Los Angeles
detalls
  Sebastian Coe   Steve Cram   José Manuel Abascal
1988 Seül
detalls
  Peter Rono   Peter Elliott   Jens-Peter Herold
1992 Barcelona
detalls
  Fermín Cacho   Rachid El Basir   Mohammed Suleiman
1996 Atlanta
detalls
  Noureddine Morceli   Fermín Cacho   Stephen Kipkorir
2000 Sydney
detalls
  Noah Ngeny   Hicham El Guerrouj   Bernard Lagat
2004 Atenes
detalls
  Hicham El Guerrouj   Bernard Lagat   Rui Silva
2008 Pequín
detalls
  Asbel Kiprop   Nick Willis   Mehdi Baala
2012 Londres
detalls
  Taoufik Makhloufi   Leonel Manzano   Abdalaati Iguider
2016 Rio
detalls
  Matthew Centrowitz   Taoufik Makhloufi   Nick Willis

DonesModifica

Edició Or Plata Bronze
1972 Munic
detalls
  Lyudmila Bragina   Gunhild Hoffmeister   Paola Cacchi
1976 Mont-real
detalls
  Tatyana Kazankina   Gunhild Hoffmeister   Ulrike Klapezynski
1980 Moscou
detalls
  Tatyana Kazankina   Christiane Wartenberg   Nadejda Olizarenko
1984 Los Angeles
detalls
  Gabriella Dorio   Doina Melinte   Maricica Puică
1988 Seül
detalls
  Paula Ivan   Laimutė Baikauskaitė   Tetyana Samolenko
1992 Barcelona
detalls
  Hassiba Boulmerka   Lyudmila Rogachova   Qu Yunxia
1996 Atlanta
detalls
  Svetlana Masterkova   Gabriela Szabó   Theresia Kiesl
2000 Sydney
detalls
  Nouria Mérah-Benida   Violeta Székely   Gabriela Szabó
2004 Atenes
detalls
  Kelly Holmes   Tatyana Tomashova   Maria Cioncan
2008 Pequín
detalls
  Nancy Lagat   Iryna Lishchynska   Nataliya Tobias
2012 Londres
detalls
Sense assignar[12]   Gamze Bulut   Maryam Yusuf Jamal
2016 Rio
detalls
  Faith Kipyegon   Genzebe Dibaba   Jennifer Simpson

Campions mundialsModifica

HomesModifica

Championships Or Plata Bronze
Helsinki 1983   Steve Cram (GBR)   Steve Scott (USA)   Saïd Aouita (MAR)
Roma 1987   Abdi Bile (SOM)   José Luis González (ESP)   Jim Spivey (USA)
Tokyo 1991   Noureddine Morceli (ALG)   Wilfred Kirochi (KEN)   Hauke Fuhlbrügge (GER)
Stuttgart 1993   Noureddine Morceli (ALG)   Fermín Cacho (ESP)   Abdi Bile (SOM)
Göteborg 1995   Noureddine Morceli (ALG)   Hicham El Guerrouj (MAR)   Vénuste Niyongabo (BDI)
Atenes 1997   Hicham El Guerrouj (MAR)   Fermín Cacho (ESP)   Reyes Estévez (ESP)
Sevilla 1999   Hicham El Guerrouj (MAR)   Noah Ngeny (KEN)   Reyes Estévez (ESP)
Edmonton 2001   Hicham El Guerrouj (MAR)   Bernard Lagat (KEN)   Driss Maazouzi (FRA)
París 2003   Hicham El Guerrouj (MAR)   Mehdi Baala (FRA)   Ivan Heshko (UKR)
Helsinki 2005   Rashid Ramzi (BHR)   Adil Kaouch (MAR)   Rui Silva (POR)
Osaka 2007   Bernard Lagat (USA)   Rashid Ramzi (BHR)   Shedrack Kibet Korir (KEN)
Berlín 2009   Yusuf Saad Kamel (BHR)   Deresse Mekonnen (ETH)   Bernard Lagat (USA)
Daegu 2011   Asbel Kiprop (KEN)   Silas Kiplagat (KEN)   Matthew Centrowitz (USA)
Moscou 2013   Asbel Kiprop (KEN)   Matthew Centrowitz (USA)   Johan Cronje (RSA)
Beijing 2015   Asbel Kiprop (KEN)   Elijah Manangoi (KEN)   Abdalaati Iguider (MAR)
Londres 2017   Elijah Manangoi (KEN)   Timothy Cheruiyot (KEN)   Filip Ingebrigtsen (NOR)
Doha 2019   Timothy Cheruiyot (KEN)   Taoufik Makhloufi (ALG)   Marcin Lewandowski (POL)

DonesModifica

Championships Or Plata Bronze
Helsinki 1983   Mary Decker (USA)   Zamira Zaytseva (URS)   Yekaterina Podkopayeva (URS)
Roma 1987   Tetyana Samolenko (URS)   Hildegard Körner (GDR)   Doina Melinte (ROU)
Tokyo 1991   Hassiba Boulmerka (ALG)   Tetyana Dorovskikh (URS)   Lyudmila Rogachova (URS)
Stuttgart 1993   Liu Dong (CHN)   Sonia O'Sullivan (IRL)   Hassiba Boulmerka (ALG)
Göteborg 1995   Hassiba Boulmerka (ALG)   Kelly Holmes (GBR)   Carla Sacramento (POR)
Atenes 1997   Carla Sacramento (POR)   Regina Jacobs (USA)   Anita Weyermann (SUI)
Sevilla 1999   Svetlana Masterkova (RUS)   Regina Jacobs (USA)   Kutre Dulecha (ETH)
Edmonton 2001   Gabriela Szabo (ROU)   Violeta Szekely (ROU)   Natalya Gorelova (RUS)
París 2003   Tatyana Tomashova (RUS)   Süreyya Ayhan (TUR)   Hayley Tullett (GBR)
Helsinki 2005   Tatyana Tomashova (RUS)   Olga Yegorova (RUS)   Bouchra Ghezielle (FRA)
Osaka 2007   Maryam Yusuf Jamal (BHR)   Iryna Lishchynska (UKR)   Daniela Yordanova (BUL)
Berlín 2009   Maryam Yusuf Jamal (BHR)   Lisa Dobriskey (GBR)   Shannon Rowbury (USA)
Daegu 2011   Jennifer Simpson (USA)   Hannah England (GBR)   Natalia Rodríguez (ESP)
Moscou 2013   Abeba Aregawi (SWE)   Jennifer Simpson (USA)   Hellen Obiri (KEN)
Beijing 2015   Genzebe Dibaba (ETH)   Faith Kipyegon (KEN)   Sifan Hassan (NED)
Londres 2017   Faith Kipyegon (KEN)   Jennifer Simpson (USA)   Caster Semenya (RSA)
Doha 2019   Sifan Hassan (NED)   Faith Kipyegon (KEN)   Gudaf Tsegay (ETH)

Enllaços externsModifica

ReferènciesModifica

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: 1.500 metres llisos
  1. World Athletics. «1500 Metres Men's». worldathletics.org. [Consulta: 28 abril 2020].
  2. World Athletics. «1500 Metres Women's». worldathletics.org. [Consulta: 28 abril 2020].
  3. «All-time men's best 1500m». alltime-athletics.com, 26-07-2018. [Consulta: 28 abril 2020].
  4. 4,0 4,1 «1500m Results». sportresult.com, 17-07-2015. [Consulta: 18 juliol 2015].
  5. Mike Rowbottom «Kiplagat shows his class with 3:27.64 in Monaco - IAAF Diamond League». IAAF, 18-07-2014 [Consulta: 19 juliol 2014].
  6. «1500m Results». sportresult.com, 20-07-2018. [Consulta: 1r agost 2018].
  7. «1500m Results». sportresult.com, 17-07-2015. Arxivat de l'original el 5 març 2016. [Consulta: 18 juliol 2015].
  8. «1500m Results». sportresult.com, 21-07-2017. [Consulta: 21 juliol 2017].
  9. All-time Women's best 1500 m a alltime-athletics.com
  10. «IAAF Diamond League Monaco - 1500m Results». sportresult.com, 17-07-2015. [Consulta: 18 juliol 2015].
  11. «1500m Women − Final − Results». IAAF, 05-10-2019. [Consulta: 6 octubre 2019].
  12. Inicialment fou guardonada amb la medalla d'or la turca Aslı Çakır Alptekin, si bé li fou retirada la medalla per dopatge el 17 d'agost de 2015 pel Tribunal d'Arbitratge de l'Esport. «Turkey’s Asli Cakir Alptekin stripped of Olympic 1500m title for doping», 17-08-2015.