Campionat d'Europa d'atletisme en pista coberta de 2019

El XXXV Campionat d'Europa d'Atletisme en Pista Coberta se celebrà a Glasgow (Escòcia) entre l'1 i el 3 de març de 2019 sota l'organització de l'Associació Europea d'Atletisme (EAA) i la Federació Britànica d'Atletisme.[1][2] Alguns esdeveniments a destacar van ser el rècord europeu en 400 metres del noruec Karsten Warholm o les millors marques mundials de l'any realitzades per l'espanyol Jorge Ureña (heptatló) i la suïssa Léa Sprunger (400 metres). També va destacar la participació en els 400 metres de l'aragonesa Salma Paralluelo, de només 15 anys i 108 dies, que es va convertir en la segona atleta més jove de la història a competir en aquest campionat.[3]

Infotaula de competició esportivaCampionat d'Europa d'atletisme en pista coberta de 2019
TipusCampionat d'Europa d'Atletisme en Pista Coberta i temporada esportiva Modifica el valor a Wikidata
Esportatletisme Modifica el valor a Wikidata
OrganitzacióAssociació Europea d'Atletisme Modifica el valor a Wikidata
Nombre de participants582 Modifica el valor a Wikidata
Lloc i data
LlocGlasgow Modifica el valor a Wikidata
EstatRegne Unit Modifica el valor a Wikidata
Data2019 Modifica el valor a Wikidata
Edició35 Modifica el valor a Wikidata
Més informació
Lloc webglasgow2019athletics.com Modifica el valor a Wikidata

ResultatsModifica

HomesModifica

Prova Or Plata Bronze
60 metres Ján Volko
  Eslovàquia
6.60 Emre Zafer Barnes
  Turquia
6.61 Joris van Gool
  Països Baixos
6.62
400 metres Karsten Warholm
  Noruega
45.05 =ER Óscar Husillos
  Espanya
45.66 NR Tony van Diepen
  Països Baixos
46.13 NR
800 metres Álvaro de Arriba
  Espanya
1:46.83 Jamie Webb
  Regne Unit
1:47.13 PB Mark English
  Irlanda
1:47.39
1.500 metres Marcin Lewandowski
  Polònia
3:42.85 Jakob Ingebrigtsen
  Noruega
3:43.23 Jesús Gómez
  Espanya
3:44.39
3.000 metres Jakob Ingebrigtsen
  Noruega
7:56.15 Chris O'Hare
  Regne Unit
7:57.19 Henrik Ingebrigtsen
  Noruega
7:57.19
60 metres tanques Milan Trajković
  Xipre
7.60 Pascal Martinot-Lagarde
  França
7.61 Aurel Manga
  França
7.62
4×400 metres relleus   Bèlgica
Julien Watrin
Dylan Borlée
Jonathan Borlée
Kevin Borlée
3:06.27   Espanya
Óscar Husillos
Manuel Guijarro
Lucas Búa
Bernat Erta
3:06.32 NR   França
Mame-Ibra Anne
Thomas Jordier
Nicolas Courbiere
Fabrisio Saidy
3:07.71
Salt d'alçada Gianmarco Tamberi
  Itàlia
2.32 EL Konstadinos Baniotis
  Grècia
Andriy Protsenko
  Ucraïna
2.26 No entregada
Salt amb perxa Paweł Wojciechowski
  Polònia
5.90 PB Piotr Lisek
  Polònia
5.85 Melker Svärd Jacobsson
  Suècia
5.75
Salt de llargada Miltiadis Tentoglou
  Grècia
8.38 WL NR Thobias Nilsson Montler
  Suècia
8.17 PB Strahinja Jovančević
  Sèrbia
8.03 NR
Triple salt Nazim Babayev
  Azerbaidjan
17.29 PB Nelson Évora
  Portugal
17.11 SB Max Heß
  Alemanya
17.10 SB
Llançament de pes Michał Haratyk
  Polònia
21.65 EL PB David Storl
  Alemanya
21.54 SB Tomáš Staněk
  República Txeca
21.25 SB
Heptatló Jorge Ureña
  Espanya
6.218 WL Tim Duckworth
  Regne Unit
6.156 Ilya Shkurenyov
  Atletes neutres autoritzats
6.145
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal
SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món

DonesModifica

Prova Or Plata Bronze
60 metres Ewa Swoboda
  Polònia
7.09 Dafne Schippers
  Països Baixos
7.14 SB Asha Philip
  Regne Unit
7.15
400 metres Léa Sprunger
  Suïssa
51.61 WL Cynthia Bolingo Mbongo
  Bèlgica
51.62 NR Lisanne de Witte
  Països Baixos
52.34 PB
800 metres Shelayna Oskan-Clarke
  Regne Unit
2:02.58 Rénelle Lamote
  França
2:03.00 Olha Lyakhova
  Ucraïna
2:03.24
1.500 metres Laura Muir
  Regne Unit
4:05.92 Sofia Ennaoui
  Polònia
4:09.30 Ciara Mageean
  Irlanda
4:09.43
3.000 metres Laura Muir
  Regne Unit
8:30.61 CR Konstanze Klosterhalfen
  Alemanya
8:34.06 Melissa Courtney
  Regne Unit
8:38.22 PB
60 metres tanques Nadine Visser
  Països Baixos
7.87 EL Cindy Roleder
  Alemanya
7.97 Elvira Herman
  Bielorússia
8.00
4×400 metres relleus   Polònia
Anna Kiełbasińska
Iga Baumgart-Witan
Małgorzata Hołub-Kowalik
Justyna Święty-Ersetic
3:28.77   Regne Unit
Laviai Nielsen
Zoey Clark
Amber Anning
Eilidh Doyle
3:29.55   Itàlia
Raphaela Lukudo
Ayomide Folorunso
Chiara Bazzoni
Marta Milani
3:31.90
Salt d'alçada Mariya Lasitskene
  Atletes neutres autoritzats
2.01 EL Yuliya Levchenko
  Ucraïna
1.99 Airinė Palšytė
  Lituània
1.97
Salt amb perxa Anzhelika Sidorova
  Atletes neutres autoritzats
4.85 Holly Bradshaw
  Regne Unit
4.75 Nikoleta Kyriakopoulou
  Grècia
4.65
Salt de llargada Ivana Španović
  Sèrbia
6.99 WL Nastassia Mironchyk-Ivanova
  Bielorússia
6.93 PB Maryna Bekh
  Ucraïna
6.84
Triple salt Ana Peleteiro
  Espanya
14.73 EL Paraskevi Papahristou
  Grècia
14.50 PB Olha Saladukha
  Ucraïna
14.47 SB
Llançament de pes Radoslava Mavrodieva
  Bulgària
19.12 PB Christina Schwanitz
  Alemanya
19.11 Anita Márton
  Hongria
19.00 SB
Pentatló Katarina Johnson-Thompson
  Regne Unit
4983 WL Niamh Emerson
  Regne Unit
4731 PB Solène Ndama
  França
4723 =NR
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal
SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món

MedallerModifica

      Estat amfitrió (Regne Unit)

Posició País Or Plata Bronze Total
1   Polònia 5 2 0 7
2   Regne Unit 4 6 2 12
3   Espanya 3 2 1 6
4   Noruega 2 1 1 4
  Atletes neutrals autoritzats 2 0 1 3
5   Grècia 1 2 1 4
6   Països Baixos 1 1 3 5
7   Bèlgica 1 1 0 2
8   Itàlia 1 0 1 2
  Sèrbia 1 0 1 2
10   Azerbaidjan 1 0 0 1
  Bulgària 1 0 0 1
  Xipre 1 0 0 1
  Suïssa 1 0 0 1
  Eslovènia 1 0 0 1
15   Alemanya 0 4 1 5
16   França 0 2 3 5
  Ucraïna 0 2 3 5
18   Bielorússia 0 1 1 2
  Suècia 0 1 1 2
20   Portugal 0 1 0 1
  Turquia 0 1 0 1
22   Irlanda 0 0 2 2
23   Txèquia 0 0 1 1
  Hongria 0 0 1 1
  Lituània 0 0 1 1
Total 26 27 25 78

Països participantsModifica

Hi van prendre part un total de 582 atletes en representació de 47 països.

ReferènciesModifica

Enllaços externsModifica