Obre el menú principal

El Campionat d'Europa d'enduro UEM és una competició d'enduro d'abast europeu dirigida per la UEM d'ençà del 2001, destinada a promoure la competició d'alt nivell entre pilots joves i veterans. La seva denominació oficial és European Enduro Championship.

BSicon RACE.svgEuropean Enduro Championship
Categoria Enduro
Àmbit Europa
Entitat UEM
1a Temporada 1993
Campió (2015) UK Thomas Sagar (Sènior E2)
Web oficial www.uem-moto.eu
Darrera revisió: 1/02/2019
Modifica les dades a Wikidata

Cal no confondre aquesta competició amb l'històric Campionat d'Europa d'enduro organitzat per la FIM entre 1968 i 1989, esdevingut l'actual Campionat del Món d'enduro a partir de 1990.

HistòriaModifica

Passat un temps des que l'històric Campionat d'Europa d'enduro esdevingué Campionat del Món l'any 1990, es detectà una certa necessitat de l'existència d'un campionat restringit només a Europa, per la qual cosa el 1993 s'instaurà un nou Campionat d'Europa d'enduro.

Passats sis anys de l'estrena, aquest nou campionat fou discontinuat a partir de 1999 atès que no aconseguia atraure gaire participants. Ja el 2001 es va tornar a rellançar la idea sota l'empenta de la UEM. Aquest cop s'endegà amb la intenció de promoure l'aparició de nous valors i preparar els joves pilots per al Campionat del Món.

S'establiren doncs les categories júniors, sèniors, veterans i dones. Els pilots "júnior" han de tenir un màxim de 25 anys, mentre els "veterans" han d'haver nascut abans de 1964.

Campions durant la 1a etapa (1993 - 1998)Modifica

Any 125 cc 2T +175 cc 2T
1993   Josep Rovira (Gas Gas)
1994   Jarno Boano   Joan Roma (Husqvarna)
1995   Marc Puigdemont[1][2] (Gas Gas)   Matteo Rubin
1996   Ivan Boano   Jarno Boano
1997   Olivier Samofal   Miki Arpa (KTM)
Any 125 cc 2T 250 cc 2T/4T +250 cc 2T 400 cc 4T +500 cc 4T
1998   Marc Germain   Marc Coma (KTM)   Vesa Kytönen   Pål Anders Ullevålseter   Martin Kremel
1999   Simone Albergoni (KTM)

Campions durant la 2a etapa (a partir del 2001)Modifica

A data 1 de gener de 2016
Any Júniors
125 cc 2T/250 cc 4T
E1
Júniors
+175 cc 2T/250 cc 4T
E2 + E3
Sèniors
125 cc 2T/250 cc 4T
E1
Sèniors
+175 cc 2T
E2
Sèniors
4T
E3
Veterans Dones
2001   Raphael André
(Gas Gas)
  Sébastien Guillaume
(Husqvarna)
  Zdenek Gottwald
(Husqvarna)
  Milan Barros
(Husqvarna)
  Martin Macek
(Yamaha)
  Michael Extance
(Husaberg)
  Patsy Quick
(KTM)
2002   Damien Miquel
(Husqvarna)
  Andrea Beconi
(Honda)
  Ivano Boano
  Stefano Passeri
(Yamaha)
  Werner Müller
(KTM)
  Arturs Robeznieks
(KTM)
  Erica Roth
(Suzuki)
2003   Maurizio Micheluz
(Yamaha)
  Andrea Belotti
  Alessio Paoli
(KTM)
  Stefano Passeri
(Yamaha)
  Werner Müller
(KTM)
  Gianmarco Rossi
(KTM)
  Erica Roth
(Suzuki)
2004   Mike Hartmann
(KTM)
  Nicolas Deparrois
(Husqvarna)
  Jan Zaremba
(KTM)
  Vita Kuklik
(KTM)
  Juri Simoncini
(KTM)
  Gianmarco Rossi
(Husqvarna)
  Stephanie Laier
(KTM)
2005   Daryl Bolter
(Husqvarna)
  Stefan Svitko
(KTM)
  Fausto Scovolo
(Husqvarna)
  Riccardo Fermi
(KTM)
  Werner Müller
(KTM)
  Gianmarco Rossi
(Honda)
  Elizabeth Mucha
(KTM)
2006   Thomas Oldrati
(Husqvarna)
  Tom Sagar
(Honda)
  Jari Mattila
(Honda)
  Roman Michalik
(Beta)
  Werner Müller
(KTM)
  Gianmarco Rossi
(Honda)
  Vanja Kollman
(KTM)
2007   Michal Szuster
(Husqvarna)
  Simon Wakely
(Husqvarna)
  Daryl Bolter
(Husqvarna)
  Roman Michalik
(Beta)
  Vita Kuklik
(KTM)
  Gianmarco Rossi
(Honda)
  Ludivine Puy
(Gas Gas)
2008   Sylvain Lebrun
(KTM)
  Robert Kapajcik
(KTM)
  Jordan Curvalle
(Suzuki)
  Maurizio Facchin
(Honda)
  Alessandro Zanni
(Honda)
  Zdenek Cyprian
(KTM)
  Ludivine Puy
(Gas Gas)
2009   Romain Dumontier
(Husqvarna)
  Adrien Metge
(Husqvarna)
  Michal Szuster
(Yamaha)
  Andrea Beconi
(Suzuki)
  Stefan Svitko
(KTM)
  Toivo Nikopensius
(Yamaha)
  Ludivine Puy
(Gas Gas)
2010   Massimo Mangini
(KTM)
  Roni Nikander
(Husqvarna)
  Alessandro Zanni
(Yamaha)
  Greg Evans
(KTM)
  David Cadek
(KTM)
  Henk Knuiman
(KTM)
  Géraldine Fournel
(KTM)
2011   Luis Oliveira
(Yamaha)
  Daniel McCanney
(Gas Gas)
  Paulo Felicia[t 1]
(Yamaha)
  Greg Evans
(KTM)
  Maurizio Micheluz
(Fantic)
  Werner Müller
(Gas Gas)
  Heike Petrick
(KTM)
2012   Martin Larsson
(Husaberg)
  Gianluca Martini
(Beta)
  Roni Nikander
(KTM)
  Cedric Cremer
(KTM)
  Maurizio Micheluz
(KTM)
  Werner Müller
(KTM)
  Heike Petrick
(KTM)
2013   Jack Rowland
(Husqvarna)
  Diogo Ventura
(Yamaha)
  Maurizio Micheluz
(Suzuki)
  Thomas Sagar
(KTM)
  Gianluca Martini
(Beta)
  Werner Müller
(KTM)
  Jessica Jonsson
(KTM)
2014   Steve Holcombe
(KTM)
  Pawel Szymkowski
(KTM)
  Maurizio Micheluz
(Suzuki)
  Thomas Sagar
(KTM)
  Jacopo Cerutti
(TM)
  Werner Müller
(KTM)
  Audrey Rossat
(KTM)
2015   David Abgrall
(Yamaha)
  Jérémy Carpentier
(Honda)
  Maurizio Micheluz
(Husqvarna)
  Thomas Sagar
(KTM)
  M. Sundin
?
  Werner Müller
(KTM)
  Sanna Karkkainen
(KTM)
  1. En color groc s'assenyala el Campió Absolut (Overall) d'entre totes les categories

Vegeu tambéModifica

ReferènciesModifica

  1. «Marc Puigdemont, campeón de Europa de Enduro» (PDF) (en castellà). Hemeroteca. La Vanguardia, 22-05-1995. [Consulta: 19 desembre 2011].
  2. «Triunfo de los pilotos federativos en Jerez» (PDF) (en castellà). Hemeroteca. ABC, 22-05-1995. [Consulta: 19 desembre 2011].

Enllaços externsModifica