Campionat d'Europa de bàsquet masculí de 1957

L'edició X del Campionat d'Europa de bàsquet masculí se celebrà a Bulgària del 20 de maig al 30 de juny del 1957. El campionat comptà amb la participació de 16 seleccions nacionals.[1]

Infotaula de competició esportivaCampionat d'Europa de bàsquet masculí de 1957
TipusCampionat d'Europa de bàsquet masculí Modifica el valor a Wikidata
Esportbasquetbol Modifica el valor a Wikidata
OrganitzacióFIBA Europa Modifica el valor a Wikidata
Lloc i data
LlocSofia Modifica el valor a Wikidata
EstatBulgària Modifica el valor a Wikidata
Data1957 Modifica el valor a Wikidata
Dates20 juny 1957 Modifica el valor a Wikidata - 30 juny 1957 Modifica el valor a Wikidata
Classificació
GuanyadorSelecció de bàsquet de la Unió Soviètica Modifica el valor a Wikidata
Estadístiques
Partits jugats80 Modifica el valor a Wikidata
Gols marcats10.303 Modifica el valor a Wikidata

GrupsModifica

Els setze equips participants foren dividits en quatre grups de la forma següent:

Grup A Grup B Grup C Grup D
  Albània   Àustria   Bulgària   Bèlgica
  Iugoslàvia   Polònia   RFA   Finlàndia
  Escòcia   Unió Soviètica   França   Romania
  Txecoslovàquia   Turquia   Itàlia   Hongria

Primera faseModifica

Grup AModifica

Equip J G P T+ T- DT PTS
  Txecoslovàquia 3 3 0 273 142 +131 6
  Iugoslàvia 3 2 1 244 175 +69 5
  Escòcia 3 1 2 148 159 -111 4
  Albània 3 0 3 136 225 -89 3

Resultats[2]Modifica

Data Partit Resultat
20.05.57   Txecoslovàquia
-
  Escòcia
123-44
20.05.57   Albània
-
  Iugoslàvia
57-89
21.05.57   Iugoslàvia
-
  Escòcia
94-39
21.05.57   Txecoslovàquia
-
  Albània
71-37
22.05.57   Escòcia
-
  Albània
65-42
22.05.57   Txecoslovàquia
-
  Iugoslàvia
79-61

Grup BModifica

Equip J G P T+ T- DT PTS
  Unió Soviètica 3 3 0 270 158 +112 6
  Polònia 3 2 1 188 171 +17 5
  Turquia 3 1 2 179 192 -13 4
  Àustria 3 0 3 133 249 -116 3

ResultatsModifica

Data Partit Resultat
20.05.57   Unió Soviètica
-
  Àustria
107-38
20.05.57   Polònia
-
  Turquia
55-50
21.05.57   Turquia
-
  Àustria
80-57
21.05.57   Unió Soviètica
-
  Polònia
83-71
22.05.57   Àustria
-
  Polònia
38-62
22.05.57   Unió Soviètica
-
  Turquia
80-49

Grup CModifica

Equip J G P T+ T- DT PTS
  Bulgària 3 3 0 239 155 +84 6
  França 3 2 1 196 165 +31 5
  Itàlia 3 1 2 177 185 -8 4
  RFA 3 0 3 149 256 -107 3

ResultatsModifica

Data Partit Resultat
20.05.57   Bulgària
-
  RFA
100-58
20.05.57   Itàlia
-
  França
59-61
21.05.57   Bulgària
-
  Itàlia
72-45
21.05.57   França
-
  RFA
83-39
22.05.57   Bulgària
-
  França
67-52
22.05.57   Itàlia
-
  RFA
73-52

Grup DModifica

Equip J G P T+ T- DT PTS
  Hongria 3 3 0 200 154 +46 6
  Romania 3 2 1 205 183 +22 5
  Finlàndia 3 1 2 187 207 -20 4
  Bèlgica 3 0 3 169 217 -48 3

ResultatsModifica

Data Partit Resultat
20.05.57   Hongria
-
  Romania
66-65
20.05.57   Finlàndia
-
  Bèlgica
76-74
21.05.57   Hongria
-
  Finlàndia
50-39
21.05.57   Bèlgica
-
  Romania
45-57
22.05.57   Romania
-
  Finlàndia
83-72
22.05.57   Hongria
-
  Bèlgica
84-50

Fase finalModifica

Grup de consolacióModifica

Equip J G P T+ T- DT PTS
  Turquia 7 7 0 525 364 +161 14
  Itàlia 7 6 1 500 350 +150 13
  Finlàndia 7 5 2 499 435 +64 12
  Bèlgica 7 4 3 473 461 +12 11
  RFA 7 3 4 342 364 -22 10
  Àustria 7 2 5 342 364 -22 9
  Escòcia 7 1 6 368 492 -124 8
  Albània 7 0 7 340 559 -219 7

ResultatsModifica

Data Partit Resultat
23.06.57   Itàlia
-
  Bèlgica
91-50
23.06.57   Finlàndia
-
  RFA
61-47
23.06.57   Escòcia
-
  Albània
69-56
23.06.57   Turquia
-
  Àustria
59-42
24.06.57   Turquia
-
  Bèlgica'
83-70
24.06.57   Finlàndia
-
  Turquia
53-51
24.06.57   RFA
-
  Albània
72-43
24.06.57   Escòcia
-
  Itàlia
47-91
25.06.57   RFA
-
  Itàlia
37-57
25.06.57   Turquia
-
  Escòcia
100-54
25.06.57   Àustria
-
  Bèlgica
58-70
25.06.57   Finlàndia
-
  Albània
91-42
26.06.57   Finlàndia
-
  Bèlgica
84-67
26.06.57   Àustria
-
  Escòcia
48-47
26.06.57   Albània
-
  Itàlia
42-82
26.06.57   RFA
-
  Turquia
33-54
28.06.57   Finlàndia
-
  Itàlia
87-97
28.06.57   Albània
-
  Turquia
64-97
28.06.57   Àustria
-
  RFA
55-58
28.06.57   Bèlgica
-
  Escòcia
76-51
29.06.57   Turquia
-
  Itàlia
57-50
29.06.57   Bèlgica
-
  RFA
50-46
29.06.57   Finlàndia
-
  Escòcia
72-56
29.06.57   Albània
-
  Àustria
45-58
30.06.57   Finlàndia
-
  Turquia
51-75
30.06.57   Bèlgica
-
  Albània
90-48
30.06.57   Itàlia
-
  Àustria
32-30
30.06.57   Escòcia
-
  RFA
44-49

Grup finalModifica

Equip J G P T+ T- DT PTS
  Unió Soviètica 7 7 0 537 409 +128 14
  Bulgària 7 6 1 510 456 +54 13
  Txecoslovàquia 7 5 2 505 458 +47 12
  Hongria 7 4 3 480 433 +47 11
  Romania 7 3 4 440 462 -22 10
  Iugoslàvia 7 2 5 476 584 -108 9
  Polònia 7 1 6 456 518 -62 8
  França 7 0 7 417 501 -84 7

ResultatsModifica

Data Partit Resultat
23.06.57   França
-
  Unió Soviètica
53-83
23.06.57   Txecoslovàquia
-
  Hongria
65-62
23.06.57   Polònia
-
  Romania
66-70
23.06.57   Bulgària
-
  Iugoslàvia
99-76
24.06.57   Polònia
-
  Hongria
63-77
24.06.57   França
-
  Romania
45-65
24.06.57   Unió Soviètica
-
  Iugoslàvia
97-61
24.06.57   Bulgària
-
  Txecoslovàquia
82-80
25.06.57   Polònia
-
  Bulgària
69-74
25.06.57   Romania
-
  Hongria
61-76
25.06.57   França
-
  Iugoslàvia
72-75
25.06.57   Unió Soviètica
-
  Txecoslovàquia
62-60
26.06.57   Iugoslàvia
-
  Txecoslovàquia
74-95
26.06.57   França
-
  Hongria
58-81
26.06.57   Unió Soviètica
-
  Polònia
86-64
26.06.57   Romania
-
  Bulgària
54-67
28.06.57   Iugoslàvia
-
  Polònia
69-68
28.06.57   Romania
-
  Unió Soviètica
63-87
28.06.57   França
-
  Txecoslovàquia
62-64
28.06.57   Hongria
-
  Bulgària
52-63
29.06.57   França
-
  Bulgària
65-68
29.06.57   Txecoslovàquia
-
  Polònia
80-61
29.06.57   Iugoslàvia
-
  Romania
60-72
29.06.57   Hongria
-
  Unió Soviètica
51-62
30.06.57   Hongria
-
  Iugoslàvia
81-61
30.06.57   Txecoslovàquia
-
  Romania
61-55
30.06.57   França
-
  Polònia
62-65
30.06.57   Bulgària
-
  Unió Soviètica
57-60

MedallerModifica

     
  Unió Soviètica   Bulgària   Txecoslovàquia

Classificació final[3]Modifica

1. -   Unió Soviètica
2. -   Bulgària
3. -   Txecoslovàquia
4. -   Hongria
5. -   Romania
6. -   Iugoslàvia
7. -   Polònia
8. -   França
9. -   Turquia
10. -   Itàlia
11. -   Finlàndia
12. -   Bèlgica
13. -   RFA
14. -   Àustria
15. -   Escòcia
16. -   Albània

Trofeus individualsModifica

Millor jugador (MVP)Modifica

MVP
  Txecoslovàquia Jiri Baumruk

Màxims anotadors del campionatModifica

Jugador Punts per partit Punts Partits jugats
1   Bèlgica Eddy Terrace 26,4[4] 220 9
2   Turquia Yalcin Granit 21,3[5] 213 10
3   Bulgària Ilija Mirchev 17,5[6] 175 10
4   Txecoslovàquia Jiri Baumruk 16,9[7] 169 10
5   Txecoslovàquia Miroslav Skerik 15,5[8] 155 10

Plantilla dels 4 primers classificatsModifica

Medalla d'or:  Unió Soviètica[9] Viktor Zubkov (jugador de bàsquet), Valdis Muiznieks, Maigonis Valdmanis, Guram Minaschvili, Yuri Ozerov, Mikhail Semyonov, Arkadi Bochkarev, Stasys Stonkus, Vladimir Torban, Algirdas Lauritėnas, Mart Laga, Mikhail Studenetski (Entrenador: Stepan Spandarian)

Medalla d'argent:  Bulgària[10] Viktor Radev, Georgi Panov, Ilija Mirchev, Ljubomir Panov, Cvjatko Barchovski, Petko Lazarov, Mikhail Semov, Georgi Kanev, Vladimir Ganchev, Metodi Tomovski, Konstantin Totev, Atanas Pejchinski (Entrenador: Ljudmil Katerinski)

Medalla de bronze:  Txecoslovàquia[11] Jiri Baumruk, Zdenek Bobrovsky, Miroslav Skerik, Jaroslav Sip, Dusan Lukasik, Zdenek Rylich, Jaroslav Tetiva, Lubomir Kolar, Milan Merkl, Jiri Tetiva, Jaroslav Chocholac, Nikolaj Ordnung (Entrenador: Gustav Hermann)

Quart lloc:  Hongria[12] Janos Greminger, Laszlo Toth, Tibor Zsiros, Laszlo Banhegyi, Janos Bencze, Janos Simon, Laszlo Gabanyi, Tibor Czinkan, Istvan Sahin-Toth, Ervin Keszey, Zoltan Judik, Pal Borbely, Istvan Liptai (Entrenador: Zoltan Csanyi)

ReferènciesModifica


Precedit per:
Hongria 1955
Eurobasket
Bulgària 1957
Succeït per:
Turquia 1959