Obre el menú principal

Campionat del Món d'atletisme de 2005

(S'ha redirigit des de: Campionat del Món d'atletisme 2005)

El 10è campionat del Món d'atletisme, organitzat per l'Associació Internacional de Federacions d'Atletisme, es va celebrar a l'estadi Olímpic de Hèlsinki, Finlàndia entre el 6 i el 14 d'agost.

Infotaula de competició esportivaCampionat del Món d'atletisme de 2005
Tipus Campionat del Món d'atletisme i temporada esportiva
Esport atletisme
Organització Associació Internacional de Federacions d'Atletisme
Conté
Nombre de participants 1.900
Lloc i data
Lloc Estadi Olímpic de Hèlsinki
Data 2005
Edició 10
Modifica les dades a Wikidata
L'estadi Olímpic de Hèlsinki el dia de la inauguració del campionat del Món d'atletisme de 2005

Amb la introducció de la prova del 3000 metres obstacles per a dones, el programa de proves d'aquest campionat s'aproxima més que mai a la igualtat entre homes i dones. Amb l'excepció dels 50 km marxa, les dones competeixen en pràcticament totes les proves masculines (amb l'excepció dels 110 metres tanques i el decatló, que per a les atletes femenines són els 100 metres tanques i l'heptatló).

Des del primer campionat del Món d'atletisme a Hèlsinki el 1983, s'han introduït set noves proves femenines:

Resultats MasculinsModifica

CursesModifica

2001 |2003 |2005 |2007 |2009

Prova: Or: Argent: Bronze:
100 m
Detalls
Justin Gatlin
  United States
9.88
(SB)
Michael Frater
  Jamaica
10.05 Kim Collins
  Saint Kitts and Nevis
10.05
200 m
Detalls
Justin Gatlin
  United States
20.04 Wallace Spearmon
  United States
20.20 John Capel
  United States
20.31
(SB)
400 m
Detalls
Jeremy Wariner
  United States
43.93
(WL)
Andrew Rock
  United States
44.35
(PB)
Tyler Christopher
  Canada
44.44
(NR)
800 m
Detalls
Rashid Ramzi
  Bahrain
1:44.24
(PB)
Yuriy Borzakovskiy
  Russia
1:44.51 William Yiampoy
  Kenya
1:44.55
1500 m
Detalls
Rashid Ramzi
  Bahrain
3:37.88 Adil Kaouch
  Morocco
3:38.00
(SB)
Rui Silva
  Portugal
3:38.02
5000 m
Detalls
Benjamin Limo
  Kenya
13:32.55 Sileshi Sihine
  Ethiopia
13:32.81 Craig Mottram
  Australia
13:32.96
10000 m
Detalls
Kenenisa Bekele
  Ethiopia
27:08.33 Sileshi Sihine
  Ethiopia
27:08.87 Moses Mosop
  Kenya
27:08.96
(PB)
Marató
Detalls
Jaouad Gharib
  Morocco
2:10:10 Christopher Isegwe Njunguda
  Tanzania
2:10:21
(PB)
Tsuyoshi Ogata
  Japan
2:11:16
(SB)
110 m tanques
Detalls
Ladji Doucouré
  France
13.07 Liu Xiang
  Xina
13.08 Allen Johnson
  United States
13.10
400 m tanques
Detalls
Bershawn Jackson
  United States
47.30
(PB)
James Carter
  United States
47.43
(PB)
Dai Tamesue
  Japan
48.10
(PB)
3000 m obstacles
Detalls
Saif Saaeed Shaheen
  Qatar
8:13.31 Ezekiel Kemboi
  Kenya
8:14.95 Brimin Kipruto
  Kenya
8:15.30
20 km marxa
Detalls
Jefferson Pérez
  Ecuador
1:18:35
(SB)
Francisco Javier Fernández
  Spain
1:19:36 Juan Manuel Molina
  Spain
1:19:44
(PB)
50 km marxa
Detalls
Sergey Kirdyapkin
  Russia
3:38:08
(PB)
Aleksey Voyevodin
  Russia
3:41:25 Alex Schwazer
  Italy
3:41:54
(NR)
4x100 m
Detalls
  France
Ladji Doucouré
Ronald Pognon
Eddy De Lépine
Lueyi Dovy
38.08
(WL)
  Trinidad and Tobago
Kevon Pierre
Marc Burns
Jacey Harper
Darrel Brown
38.10
(NR)
  Regne Unit
Jason Gardener
Marlon Devonish
Christian Malcolm
Mark Lewis-Francis
38.27
(SB)
4x400 m
Detalls
  United States
Andrew Rock
Derrick Brew
Darold Williamson
Jeremy Wariner
2:56.91
(WL)
  Bahamas
Nathaniel McKinney
Avard Moncur
Andrae Williams
Chris Brown
2:57.32
(NR)
  Jamaica
Sanjay Ayre
Brandon Simpson
Lansford Spence
Davian Clarke
2:58.07
(SB)
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal
SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món

ConcursosModifica

2001 |2003 |2005 |2007 |2009

Prova: Or: Argent: Bronze:
Salt d'alçada
Detalls
Yuriy Krymarenko
  Ukraine
2.32 Víctor Moya
  Cuba
Yaroslav Rybakov
  Russia
2.29
(PB)
2.29
- -
Salt amb perxa
Detalls
Rens Blom
  Netherlands
5.80
(SB)
Brad Walker
  United States
5.75 Pavel Gerasimov
  Russia
5.65
(SB)
Salt de llargada
Detalls
Dwight Phillips
  United States
8.60
(WL)
Ignisious Gaisah
  Ghana
8.34
(NR)
Tommi Evilä
  Finland
8.25
Triple salt
Detalls
Walter Davis
  United States
17.57
(SB)
Yoandri Betanzos
  Cuba
17.42
(SB)
Marian Oprea
  Romania
17.40
Llançament de pes
Detalls
Adam Nelson
  United States
21.73
(SB)
Rutger Smith
  Netherlands
21.29 Ralf Bartels
  Germany
20.99
Llançament de disc
Detalls
Virgilijus Alekna
  Lithuania
70.17
(CR)
Gerd Kanter
  Estonia
68.57 Michael Möllenbeck
  Germany
65.95
Llançament de javelina
Detalls
Andrus Värnik
  Estonia
87.17 Andreas Thorkildsen
  Norway
86.18 Serguei Makàrov
  Russia
83.54
Llançament de martell
Detalls
Ivan Tikhon
  Belarus
83.89
(CR)
Vadim Devyatovskiy
  Belarus
82.60 Szymon Ziółkowski
  Poland
79.35
(SB)
Decatló
Detalls
Bryan Clay
  United States
8732
(WL)
Roman Šebrle
  Czech Republic
8521 Attila Zsivóczky
  Hungary
8385
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal
SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món

Resultats femeninsModifica

CursesModifica

2001 |2003 |2005 |2007 |2009

Prova: Or: Argent: Bronze:
100 m
Detalls
Lauryn Williams
  United States
10.93 Veronica Campbell
  Jamaica
10.95
(SB)
Christine Arron
  France
10.98
200 m
Detalls
Allyson Felix
  United States
22.16 Rachelle Boone-Smith
  United States
22.31 Christine Arron
  France
22.31
(SB)
400 m
Detalls
Tonique Williams-Darling
  Bahamas
49.55
(SB)
Sanya Richards
  United States
49.74 Ana Guevara
  Mexico
49.81
800 m
Detalls
Zulia Calatayud
  Cuba
1:58.82 Hasna Benhassi
  Morocco
1:59.42 Tatyana Andrianova
  Russia
1:59.60
1500 m
Detalls
Tatyana Tomashova
  Russia
4:00.35
(SB)
Olga Yegorova
  Russia
4:01.46 Bouchra Ghezielle
  France
4:02.45
5000 m
Detalls
Tirunesh Dibaba
  Ethiopia
14:38.59
(CR)
Meseret Defar
  Ethiopia
14:39.54 Ejegayehu Dibaba
  Ethiopia
14:42.47
10000 m
Detalls
Tirunesh Dibaba
  Ethiopia
30:24.02 Berhane Adere
  Ethiopia
30:25.41
(SB)
Ejegayehu Dibaba
  Ethiopia
30:26.00
Marató
Detalls
Paula Radcliffe
  Regne Unit
2:20:57
CR
Catherine Ndereba
  Kenya
2:22:01
SB
Constantina Tomescu
  Romania
2:23:19
100 m tanques
Detalls
Michelle Perry
  United States
12.66 Delloreen Ennis-London
  Jamaica
12.76 Brigitte Foster-Hylton
  Jamaica
12.76
400 m tanques
Detalls
Yuliya Pechonkina
  Russia
52.90
(WL)
Lashinda Demus
  United States
53.27
(PB)
Sandra Glover
  United States
53.32
(PB)
3000 m obstacles
Detalls
Dorcus Inzikuru
  Uganda
9:18.24
(CR)
Yekaterina Volkova
  Russia
9:20.49
(PB)
Jeruto Kiptum
  Kenya
9:26.95
(NR)
20 km marxa
Detalls
Olimpiada Ivanova
  Russia
1:25:41
(WR)
Ryta Turava
  Belarus
1:27:05
(NR)
Susana Feitor
  Portugal
1:28:44
(SB)
4x100 m
Detalls
  United States
Angela Daigle
Muna Lee
Me'Lisa Barber
Lauryn Williams
41.78
(WL)
  Jamaica
Daniele Browning
Sherone Simpson
Aleen Bailey
Veronica Campbell
41.99
(SB)
  Belarus
Yulia Nestsiarenka
Natalya Sologub
Alena Nevmerzhitskaya
Oksana Dragun
42.56
(NR)
4x400 m
Detalls
  Russia
Yuliya Pechonkina
Olesya Krasnomovets
Natalya Antyukh
Svetlana Pospelova
3:20.95   Jamaica
Shericka Williams
Novlene Williams
Ronetta Smith
Lorraine Fenton
3:23.29
(SB)
  Regne Unit
Lee McConnell
Donna Fraser
Nicola Sanders
Christine Ohuruogu
3:24.44
(SB)
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal
SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món

ConcursosModifica

2001 |2003 |2005 |2007 |2009

Prova: Or: Argent: Bronze:
Salt d'alçada
Detalls
Kajsa Bergqvist
  Sweden
2.02
(WL)
Chaunte Howard
  United States
2.00
(PB)
Emma Green
  Sweden
1.96
(PB)
Salt amb perxa
Detalls
Ielena Issinbàieva
  Russia
5.01
(WR)
Monika Pyrek
  Poland
4.60 Pavla Hamáčková
  Czech Republic
4.50
Salt de llargada
Detalls
Tianna Madison
  United States
6.89
(PB)
Tatyana Kotova
  Russia
6.79 Eunice Barber
  France
6.76
Triple salt
Detalls
Trecia Smith
  Jamaica
15.11
(WL)
Yargelis Savigne
  Cuba
14.82
(PB)
Anna Pyatykh
  Russia
14.78
Llançament de pes
Detalls
Nadzeya Astapchuk
  Belarus
20.51 Olga Ryabinkina
  Russia
19.64 Valerie Vili
  New Zealand
19.62
Llançament de disc
Detalls
Franka Dietzsch
  Germany
66.56
(SB)
Natalya Sadova
  Russia
64.33 Věra Pospíšilová-Cechlová
  Czech Republic
63.19
Llançament de martell
Detalls
Olga Kuzenkova
  Russia
75.10
(SB)
Yipsi Moreno
  Cuba
73.08 Tatyana Lysenko
  Russia
72.46
Llançament de javelina
Detalls
Osleidys Menéndez
  Cuba
71.70
(WR)
Christina Obergföll
  Germany
70.03
(AR)
Steffi Nerius
  Germany
65.96
Heptatló
Detalls
Carolina Klüft
  Sweden
6887
(SB)
Eunice Barber
  France
6824 Margaret Simpson
  Ghana
6375
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal
SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món

MedallerModifica

Posició Nació Or Argent Bronze Total
1.   Estats Units 14 8 3 25
2.   Rússia 7 8 5 20
3.   Etiòpia 3 4 2 9
4.   Cuba 2 4 0 6
5.   Bielorússia 2 2 1 5
6.   França 2 1 4 7
7.   Suècia 2 0 1 3
8.   Bahrain 2 0 0 2
9.   Jamaica 1 5 2 8
10.   Kenya 1 2 4 7
11.   Marroc 1 2 0 3
12.   Alemanya 1 1 3 5
13.   Bahames 1 1 0 2
13.   Estònia 1 1 0 2
13.   Països Baixos 1 1 0 2
16.   Regne Unit 1 0 2 3
17.   Equador 1 0 0 1
17.   Lituània 1 0 0 1
17.   Qatar 1 0 0 1
17.   Uganda 1 0 0 1
17.   Ucraïna 1 0 0 1
22.   República Txeca 0 1 2 3
23.   Ghana 0 1 1 1
23.   Polònia 0 1 1 2
23.   Espanya 0 1 1 2
26.   Noruega 0 1 0 1
26.   Xina 0 1 0 1
26.   Tanzània 0 1 0 1
26.   Trinitat i Tobago 0 1 0 1
30.   Japó 0 0 2 2
30.   Portugal 0 0 2 2
30.   Romania 0 0 2 2
33.   Austràlia 0 0 1 1
33.   Canadà 0 0 1 1
33.   Finlàndia 0 0 1 1
33.   Hongria 0 0 1 1
33.   Itàlia 0 0 1 1
33.   Mèxic 0 0 1 1
33.   Nova Zelanda 0 0 1 1
33.   Saint Kitts i Nevis 0 0 1 1

Enllaços externsModifica