Campionat del món d'escacs per equips

El Campionat del món d'escacs per equips és una competició d'escacs internacional, en què hi participen deu seleccions nacionals d'entre les federacions d'escacs més fortes de cada continent.

Infotaula de competició esportivaCampionat del món d'escacs per equips
Tipustorneig d'escacs Modifica el valor a Wikidata
Esportteam chess (en) Tradueix Modifica el valor a Wikidata

Quadre de resultats (resumit)Modifica

Equips masculins: Quadre d'honorModifica

Any Lloc Or Argent Bronze
1985   Suïssa Lucerna

Detalls
  Unió Soviètica
Anatoli Kàrpov
Artur Iussúpov
Rafael Vaganian
Andrei Sokolov
Aleksandr Beliavsky
Vassili Smislov
Aleksandr Txernín
Lev Polugaievski
  Hongria
Lajos Portisch
Zoltán Ribli
Gyula Sax
Josef Pinter
András Adorján
Ivan Farago
István Csom
Atilla Groszpeter
  Anglaterra
Anthony Miles
John Nunn
Jonathan Speelman
Nigel Short
Jonathan Mestel
Murray Chandler
James Plaskett
Glenn Flear
1989   Suïssa Lucerna

Detalls
  Unió Soviètica
Anatoli Kàrpov
Aleksandr Beliavski
Jaan Ehlvest
Rafael Vaganian
Vasil Ivantxuk
Mikhaïl Gurévitx
  Iugoslàvia
Ljubomir Ljubojević
Predrag Nikolić
Petar Popović
Dragoljub Velimirović
Božidar Ivanović
Branko Damljanović
  Anglaterra
Nigel Short
Jonathan Speelman
John Nunn
Murray Chandler
Michael Adams
Julian Hodgson
1993   Suïssa Lucerna

Detalls
  Estats Units
Gata Kamsky
Alex Yermolinsky
Borís Gulko
Gregory Kaidanov
Joel Benjamin
Larry Christiansen
  Ucraïna
Vassil Ivantxuk
Volodímir Malaniuk
Oleg Romànixin
Vladímir Tukmakov
Viacheslav Eingorn
Arthur Frolov
  Rússia
Vladímir Kràmnik
Aleksandr Khalifman
Ievgueni Baréiev
Serguei Dolmàtov
Aleksei Dréiev
Aleksei Vijmanavin
1997   Suïssa Lucerna

Detalls
  Rússia
Ievgueni Baréiev
Piotr Svídler
Aleksandr Khalifman
Serguei Rublevski
Aleksei Dréiev
Vadim Zviàguintsev
  Estats Units
Alex Yermolinsky
Joel Benjamin
Borís Gulko
Nick De Firmian
Gregory Kaidanov
Larry Christiansen
  Armènia
Vladímir Akopian
Rafael Vaganian
Smbat Lputian
Artaixès Minassian
Aixot Anastassian
Melikset Khachiyan
2001[1]   Armènia Erevan

Detalls
  Ucraïna
Vassil Ivantxuk
Ruslan Ponomariov
Vladímir Baklan
Viacheslav Eingorn
Oleg Romànixin
Vadim Malakhatko
  Rússia
Piotr Svídler
Aleksei Dréiev
Aleksandr Grisxuk
Serguei Rublevski
Konstantín Sakàiev
Aleksandr Motylev
  Armènia
Vladímir Akopian
Rafael Vaganian
Smbat Lputian
Karen Asrian
Aixot Anastassian
Artaixès Minassian
2005   Israel Beerxeba

Detalls
  Rússia
Piotr Svídler
Aleksei Dréiev
Aleksandr Grisxuk
Aleksandr Morozévitx
Ievgueni Baréiev
Serguei Rublevski
  República Popular de la Xina
Bu Xiangzhi
Zhang Pengxiang
Ni Hua
Zhao Jun
Jianchao Zhou
Liang Chong
  Armènia
Levon Aronian
Vladímir Akopian
Karen Asrian
Rafael Vaganian
Smbat Lputian
Aixot Anastassian
2009[2][3]   Turquia Bursa

Detalls
  Rússia[4]

Aleksandr Grisxuk
Dmitri Iakovenko
Aleksandr Morozévitx
Ievgueni Tomaixevski
Vladímir Malakhov
Nikita Vitiúgov

  Estats Units

Hikaru Nakamura
Aleksandr Onischuk
Yuri Shulman
Varuzhan Akobian
Robert Hess
Ray Robson

  Índia

Pendyala Harikrishna
Surya Shekhar Ganguly
Krishnan Sasikiran
Geetha Narayanan Gopal
Arun Prasad
B.Adhiban

2011   República Popular de la Xina
Ningbo

Detalls
  Armènia

Levon Aronian
Serguei Movsessian
Vladímir Akopian
Gabriel Sargissian
Robert Hovhannisyan

  República Popular de la Xina

Wang Hao
Wang Yue
Chao Li
Yu Yangyi
Liren Ding

  Ucraïna

Vassil Ivantxuk
Pàvel Eliànov
Zahar Efimenko
Oleksandr Moissèienko
Oleksandr Aresxenko

2013   Antalya
Detalls
  Rússia

Vladímir Kràmnik
Serguei Kariakin
Aleksandr Grisxuk
Ian Nepómniasxi
Nikita Vitiúgov

  República Popular de la Xina

Li Chao
Ding Liren
Wang Yue
Bu Xiangzhi
Yu Yangyi

  Ucraïna

Vassil Ivantxuk
Anton Kórobov
Oleksandr Moissèienko
Iuri Krivorutxko
Oleksandr Aresxenko

2015   Tsakhkadzor
Detalls
  República Popular de la Xina

Ding Liren
Yu Yangyi
Bu Xiangzhi
Wei Yi
Wang Chen

  Ucraïna

Ruslan Ponomariov
Vassil Ivantxuk
Pàvel Eliànov
Iuri Krivorutxko
Oleksandr Moissèienko

  Armènia

Levon Aronian
Gabriel Sargissian
Sergei Movsesian
Vladímir Akopian
Hrant Melkumyan

2017   Khanti-Mansisk
Detalls
  República Popular de la Xina

Ding Liren
Yu Yangyi
Wei Yi
Li Chao
Wen Yang

  Rússia

Piotr Svídler
Ian Nepómniasxi
Nikita Vitiúgov
Maxim Matlakov
Vladimir Fedoseev

  Polònia

Radosław Wojtaszek
Jan-Krzysztof Duda
Kacper Piorun
Mateusz Bartel
Grzegorz Gajewski

2019[5]   Astana
Detalls
  Rússia

Serguei Kariakin
Ian Nepómniasxi
Aleksandr Grisxuk
Dmitri Andreikin
Vladislav Artemiev

  Anglaterra

Michael Adams
Luke McShane
David Howell
Gawain Jones
Jon Speelman

  República Popular de la Xina

Ding Liren
Yu Yangyi
Wei Yi
Bu Xiangzhi
Ni Hua

Equips femenins: Quadre d'honorModifica

Any Lloc Or Argent Bronze
2007   Rússia Iekaterinburg
Detalls
  República Popular de la Xina
Hou Yifan
Zhao Xue
Shen Yang
Ruan Lufei
Huang Qian
  Rússia
Tatiana Kossíntseva
Nadejda Kossíntseva
Ekaterina Kovalévskaia
Iekaterina Kórbut
Yelena Tairova
  Ucraïna
Katerina Lahnó
Anna Uixénina
Inna Gaponenko
Tatyana Vasilevich
Oksana Vozovic
2009   República Popular de la Xina
Ningbo
Detalls
  República Popular de la Xina
Hou Yifan
Zhao Xue
Shen Yang
Ju Wenjun
Huang Qian
  Rússia
Tatiana Kossíntseva
Nadejda Kossíntseva
Ekaterina Kovalévskaia
Marina Romanko
Valentina Gúnina
  Ucraïna
Anna Uixénina
Natàlia Júkova
Inna Yanovska
Maria Muzychuk
Natalya Zdebska
2011   Mardin
Detalls
  República Popular de la Xina
Hou Yifan
Ju Wenjun
Zhao Xue
Tan Zhongyi
Zhang Xiaowen
  Rússia
Nadejda Kossíntseva
Tatiana Kossíntseva
Aleksandra Kosteniuk
Valentina Gúnina
Natàlia Pogonina
  Geòrgia
Nana Dzagnidze
Lela Javakhishvili
Bela Khotenashvili
Nino Khurtsidze
Salome Melia
2013   Astanà
Detalls
  Ucraïna
Katerina Lahnó
Anna Uixénina
Maria Muzitxuk
Natàlia Júkova
Inna Gaponenko
  República Popular de la Xina
Ju Wenjun
Huang Qian
Tan Zhongyi
Guo Qi
Shen Yang
  Rússia
Valentina Gúnina
Aleksandra Kosteniuk
Natàlia Pogonina
Alissa Gal·liàmova
Olga Girja
2015   Chengdu
Detalls
  Geòrgia
Bela Khotenashvili
Lela Javakhishvili
Meri Arabidze
Nino Batsiashvili
Salome Melia
  Rússia
Valentina Gúnina
Aleksandra Kosteniuk
Natalija Pogonina
Aleksandra Goriàtxkina
Olga Girya
  República Popular de la Xina
Ju Wenjun
Tan Zhongyi
Shen Yang
Lei Tingjie
Ding Yixin
2017   Khanti-Mansisk
Detalls
  Rússia
Aleksandra Kosteniuk
Katerina Lahnó
Valentina Gunina
Aleksandra Goriàtxkina
Olga Girya
  República Popular de la Xina
Ju Wenjun
Tan Zhongyi
Zhao Xue
Lei Tingjie
Guo Qi
  Geòrgia
Nana Dzagnidze
Lela Javakhishvili
Bela Khotenashvili
Nino Batsiashvili
Salome Melia
2019   Astana
Detalls
  República Popular de la Xina
Tan Zhongyi
Shen Yang
Huang Qian
Lei Tingjie
Ding Yixin
  Rússia
Katerina Lahnó
Aleksandra Kosteniuk
Valentina Gunina
Aleksandra Goriàtxkina
Olga Girya
  Geòrgia
Bela Khotenashvili
Meri Arabidze
Lela Javakhishvili
Nino Batsiashvili
Salome Melia

ReferènciesModifica

  1. Bartelski, Wojciech. «Campionat del món per equips de 2001 (Erevan)» (en anglès). OlimpBase. [Consulta: 5 novembre 2011].
  2. Crawley, Gavin. «Bursa: Russia wins Gold, USA Silver, India Bronze». ChessBase, 13-01-2010. [Consulta: 4 juny 2011].
  3. «Campionat del món per equips nacionals de 2010 a Bursa (Turquia)» (en anglès). olimpbase.org. [Consulta: 4 juny 2011].
  4. «Equip Rus al Campionat del món per equips de 2009». ChessBase, 2009. [Consulta: 30 agost 2010].
  5. Crowther, Mark. «FIDE World Team Championship 2019» (en anglès). The Week In Chess, 14-03-2019. [Consulta: 2 maig 2021].

Enllaços externsModifica