Obre el menú principal

La temporada 1959-60 es va disputar la cinquena edició de la Copa d'Europa de futbol, organitzada per la UEFA. El Real Madrid CF la va guanyar per cinquena vegada seguida, al derrotar l'Eintracht Frankfurt per 7 gols a 3.

Infotaula de competició esportivaCopa d'Europa de futbol 1959-60
Tipus Lliga de Campions de la UEFA
Esport futbol
Organització UEFA
Lloc i data
Data 1959
Període temporada 1959-1960
Classificació
Guanyador Reial Madrid CF
Estadístiques
Partits jugats 52
Gols marcats 218  (4,19 per partit)
Líder estadístic Ferenc Purczfeld Biró ()
Modifica les dades a Wikidata

Contingut

Primera rondaModifica

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
Jeunesse Esch   6–2   ŁKS Łódź 5–0 1–2
Fenerbahçe   4–3   Csepel 1–1 3–2
Nice   4–3   Shamrock Rovers 3–2 1–1
Vorwärts Berlin   2–3   Wolverhampton Wanderers 2–1 0–2
Olympiacos Plantilla:Country data Greece (1828-1978) 3–5   Milan 2–2 1–3
CDNA Sofia Plantilla:Country data Bulgaria (1946-1967) 4–8   FC Barcelona 2–2 2–6
Rangers   7–2   Anderlecht 5–2 2–0
Cervena Hviezda Bratislava   4–1   Porto 2–1 2–0
Linfield   3–7   IFK Göteborg 2–1 1–6
Wiener Sportclub   2–1 Plantilla:Country data Romania (1952-1965) Petrolul Ploieşti 0–0 2–1

AnadaModifica

Jeunesse Esch   5 – 0   ŁKS Łódź
Theis   6'
May   24'
Schaak   55'
Meurisse   80'   85'

  Stade de la Frontière, Esch sur Alzette
Assistència: 5.000
Àrbitre: Kurt Tschenscher (Alemanya Occidental)


Fenerbahçe   1 – 1   Csepel
Can Bartu   73' Kisuczky   1'

  Mithat Paşa, Istanbul
Assistència: 26.432
Àrbitre: Leo Lemesić (Iugoslàvia)


Nice   3 – 2   Shamrock Rovers
Nurenberg   36'
Foix   39'   75'
Hamilton   20'
Tuohy   87'

  Stade du Ray, Niça
Assistència:13.369
Àrbitre: Johan Heinrich Martens (Països Baixos)


Vorwärts Berlin   2 – 1   Wolverhampton Wanderers
Nöldner   24'
Kohle   29'
Broadbent   15'

  Walter-Ulbricht, Berlín
Assistència:65.000
Àrbitre: Lucien Van Nuffel (Bèlgica)


Olympiacos   2 – 2   Milan
Papazoglou   19'
Ifantis   44'
Altafini   33'   72'

  Georgios Karaiskakis, Atenes
Assistència:20.954
Àrbitre: Fritz Seipelt (Àustria)


CDNA Sofia   2 – 2   FC Barcelona
Rakarov   16'
Kolev   80'
Segarra   30'
Martínez   61'

  Estadi Nacional Vassil Levski, Sofia
Assistència:55.000
Àrbitre:John Clough (Anglaterra)


Rangers   5 – 2   Anderlecht
Millar   1'
Scott   2'
Matthew   50'
Baird   65'   73'
Stockman   52'
Dewael   64'

  Ibrox Park, Glasgow
Assistència:69.423
Àrbitre:Leo Helge (Dinamarca)


Cervena Hviezda Bratislava   2 – 1   Porto
Gajdos   25'
Scherer   77'
Teixeira   32'

  Tehelné Pole, Bratislava
Assistència:35.000
Àrbitre:Marcel Bois (França)


Linfield   2 – 1   IFK Göteborg
Milburn   25'   30' Johansson   38'

  Windsor Park, Belfast
Assistència:40.000
Àrbitre:Johannes Malka (Alemanya Occidental)


Wiener Sportclub   0 – 0   Petrolul Ploieşti

  Praterstadion, Viena
Assistència:50.000
Àrbitre:Concetto Lo Bello (Itàlia)

TornadaModifica

ŁKS Łódź   2 – 1   Jeunesse Esch
Szymborski   61' (pen)   85' Jann   42'

  LKS Stadion, Łódź
Assistència:25.000
Àrbitre:Gösta Ackerborn (Suècia)

El Jeunesse Esch va guanyar al ŁKS Łódź per 6–2 com a resultat global.


Csepel   2 – 3   Fenerbahçe
Ughy   10'
Németh   34'
Lefter   22'
Seref   47'
Avni   53'

  Népstadion, Budapest
Assistència:45.000
Àrbitre:Zivko Bajić (Iugoslàvia)

El Fenerbahçe va guanyar al Csepel per 4–3 al global.


Shamrock Rovers   1 – 1   Nice
Hennessy   16' Faivre   32'

  Dalymount Park, Dublín
Assistència:35.000
Àrbitre:Willem Beltman (Països Baixos)

El Niça guanyà al Shamrock Rovers per 4–3 al global.


Wolverhampton Wanderers   2 – 0   Vorwärts Berlin
Mason   60'
Broadbent   75'

  Molineux Ground, Wolverhampton
Assistència:55.000
Àrbitre: Gérard Versyp (Bèlgica)

El Wolverhampton Wanderers guanyà al Vorwärts Berlin per 3–2 al resultat global.


Milan   3 – 1   Olympiacos
Danova   12'   26'   85' Ifantis   68'

  Stadio Comunale di San Siro, Milà
Assistència:19.894
Àrbitre: Erich Steiner (Àustria)

El Milan guanyà l'Olympiacos per 5–3 com a resultat global.


FC Barcelona   6 – 2   CDNA Sofia
Kubala   6'   14' (pen)   45' (pen)
Evaristo   39'   68'   78'
Milanov   24'
Martinov   57'

  Camp Nou, Barcelona
Assistència: 80.000
Àrbitre: Arthur Edward Ellis (Anglaterra)

EL FC Barcelona guanyà al CDNA Sofia per 8–4 al global.


Anderlecht   0 – 2   Rangers
Matthew   67'
MacMillan   72'

  Stade Emile Versé, Brussel·les
Assistència: 27.076
Àrbitre: Aage Poulsen (Dinamarca)

El Rangers derrotà l'Anderlecht per 7–2 com a resultat global.


Porto   0 – 2   Cervena Hviezda Bratislava
Kacáni   65'
Dolinsky   80'

  Estádio das Antas, Porto
Assistència: 60.000
Àrbitre: Marcel Lequesne (França)

El Cervena Hviezda Bratislava guanyà al Porto per 4–1 al global de l'eliminatòria.


IFK Göteborg   6 – 1   Linfield
Ohlsson   17'   18'   50'   62'   80'
Johansson   48'
Dickson   19'

  Nya Ullevi, Göteborg
Assistència: 10.475
Àrbitre: Erich Asmussen (Alemanya Occidental)

El IFK Göteborg guanyà el Linfield per 7–3 al global de l'eliminatòria.


Petrolul Ploieşti   1 – 2   Wiener Sportclub
Bădulescu   55' Horak   23'   28'

  Petrolul Stadium, Ploieşti
Assistència: 20.000
Àrbitre: Pietro Bonetto (Itàlia)

El Wiener Sportclub guanyà al Petrolul Ploieşti per 2–1 al global de l'eliminatòria.

Vuitens de finalModifica

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
Fenerbahçe   3–31   Nice 2–1 1–2
Real Madrid Plantilla:Country data Spain 1945 1977 12–2   Jeunesse Esch 7–0 5–2
Milan   1–7   FC Barcelona 0–2 1–5
Estrella Roja Belgrad   1–4   Wolverhampton Wanderers 1–1 0–3
Young Boys   2–5   Eintracht Frankfurt 1–4 1–1
Boldklubben 1909   2–5   Wiener Sportclub 0–3 2–2
Sparta Rotterdam   4–42   IFK Göteborg 3–1 1–3
Rangers   5–4   Cervena Hviezda Bratislava 4–3 1–1

1 El Niça va guanyar al Fenerbahçe per 5–1 al partit de desempat.

2 L'Sparta Rotterdam va guanyar al IFK Göteborg per 3 a 1 al partit de desempat.

AnadaModifica

Fenerbahçe   2 – 1   Nice
Can   37'
Seref   80'
Milazzo   40'

  Mithat Paşa, Istanbul
Assistència: 29.656
Àrbitre: Václav Korelus (Txecoslovàquia)


Real Madrid   7 – 0   Jeunesse Esch
di Stéfano   25'
Puskás   34'   62'   83'
Herrera   43'   77'
Mateos   53'

  Santiago Bernabéu, Madrid
Assistència: 59.447
Àrbitre: Julio Campanati (Itàlia)


Milan   0 – 2   FC Barcelona
Vergés   12'
Suárez   15'

  Stadio Comunale di San Siro, Milà
Assistència: 54.000
Àrbitre: Marcel Lequesne (França)


Estrella Roja Belgrad   1 – 1   Wolverhampton Wanderers
Kostić   37' Victor Deley   29'

  JNA Stadion, Belgrad
Assistència: 40.000
Àrbitre: Edgar Ommerborn (Alemanya Occidental)


Young Boys   1 – 4   Eintracht Frankfurt
Eugen Meier   23' Weilbächer   4'
Stein   72'
Bäumler   76' (pen)
Erich Meier   83'

  Wankdorf, Berna
Assistència: 36.000
Àrbitre: Daniel Zariquiegui (Espanya)


Boldklubben 1909   0 – 3   Wiener Sportclub
Knoll   62'   75'
Horak   82'

  Odense Stadion, Odense
Assistència: 18.000
Àrbitre: Wlodzmierz Storoniak (Polònia)


Sparta Rotterdam   3 – 1   IFK Göteborg
Daniels   23'   38'   48' Jonsson   81'

  Het Kasteel, Rotterdam
Assistència: 17.000
Àrbitre: Jarl Hansen (Dinamarca)


Rangers   4 – 3   Cervena Hviezda Bratislava
MacMillan   1'
Scott   43'
Wilson   73'
Millar   90'
Scherer   16'   68'
Dolinsky   29'

  Ibrox Park, Glasgow
Assistència: 80.000
Àrbitre: Daniel Mellet (Suïssa)

TornadaModifica


Niça   2 – 1   Fenerbahçe
Foix   62'
Faivre   76'
Lefter   83'

  Stade du Ray, Niça
Assistència: 15.824
Àrbitre: Martín Macko (Txecoslovàquia)

El Fenerbahçe i el Niça empataren 3–3 al global de l'eliminatòria.


Niça   5 – 1   Fenerbahçe
Foix   7'   63'
Milazzo   17'
Faivre   31'
de Bourgoing   59'
Seref   47'

  Stade des Charmilles, Ginebra
Assistència: 9.166
Àrbitre: Paul Wyssling (Suïssa)

El Niça guanyà l'eliminatòria per 5–1.


Jeunesse Esch   2 – 5   Real Madrid
Theis   10'
Schaak   15'
Vidal   13'
Mateos   18'   31'
di Stéfano   25'
Puskás   29'

  Stade Municipal, Luxemburg
Assistència: 20.000
Àrbitre: Vincenzo Orlandini (Itàlia)

El Real Madrid guanyà al Jeunesse Esch per 12-2 al global de l'eliminatòria.


FC Barcelona   5 – 1   Milan
Kubala (3), Segarra, Czibor Ferrario

  Camp Nou, Barcelona
Assistència: 70.000
Àrbitre: Maurice Guigue (França)

El Barcelona guanyà el Milan per 7-1 al global de l'eliminatòria.


Wolverhampton Wanderers   3 – 0   Estrella Roja de Belgrad

  Molineux, Wolverhampton
Assistència: 55.519
Àrbitre: Erich Asmussen (Dinamarca)

El Wolverhampton Wanderers guanyà l'Estrella Roja de Belgrad per 4-1 al global de l'eliminatòria.


Eintracht Frankfurt   1 – 1   Young Boys

  Waldstadion, Frankfurt del Main
Assistència: 35.000
Àrbitre: José Blanco Pérez (Espanya)

L'Eintracht Frankfurt guanyà el Young Boys per 5–2 al global de l'eliminatòria.


Wiener Sportclub   2 – 2   Boldklubben 1909

  Praterstadion, Viena
Assistència: 9.000
Àrbitre: Józef Kowal (Polònia)

El Wiener Sportclub guanyà el Boldklubben 1909 per 5–2 al global de l'eliminatòria.


IFK Göteborg   3 – 1   Sparta Rotterdam

  Gamla Ullevi, Göteborg
Assistència: 6.881
Àrbitre: Leo Helge (Dinamarca)

and Gothenburg drew on aggregate. L'Sparta Rotterdam i el Göteborg empataren 4–4 al global de l'eliminatòria.


IFK Göteborg   1 – 3   Sparta Rotterdam

  Bremen
Assistència:
Àrbitre: Albert Dusch (RFA)

L'Sparta Rotterdam guanyà el Göteborg per 3–1 en el partit de desempat.


Cervena Hviezda Bratislava   1 – 1   Rangers

  Thelné pole, Bratislava
Assistència: 60.000
Àrbitre: Josef Gulde (Suïssa)

El Rangers guanyà el Cervena Hviezda Bratislava per 5-4 al global de l'eliminatòria.

Quarts de finalModifica

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
Nice   3–6 Plantilla:Country data Spain 1945 1977 Real Madrid 3–2 0–4
FC Barcelona   9–2   Wolverhampton Wanderers 4–0 5–2
Eintracht Frankfurt   3–2   Wiener Sportclub 2–1 1–1
Sparta Rotterdam   3–31   Rangers 2–3 1–0

1 El Glasgow Rangers va guanyar al Sparta Rotterdam per 3–2 al partit de desempat.

SemifinalsModifica

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
Real Madrid Plantilla:Country data Spain 1945 1977 6–2   FC Barcelona 3–1 3–1
Eintracht Frankfurt   12–4   Rangers 6–1 6–3

FinalModifica

Real Madrid   7 – 3   Eintracht Frankfurt
di Stéfano   27'   30'   73'
Puskás   46'   56'   60'   71'
Kreß   18'
Stein   72'   75'

  Hampden Park, Glasgow
Assistència: 135.000
Àrbitre: John Mowatt (Escòcia)

 
 
 
 
 
Real Madrid
 
 
 
 
 
 
Eintracht Frankfurt
REAL MADRID:
POR 1   Rogelio Domínguez
DEF 2   Pachín
DEF 3   Marcos Alonso Marquitos
DEF 4     José Santamaria
MIG 5   José María Zárraga (c)
MIG 6   José María Vidal
EXT 7     Canário
DAV 8   Luis del Sol
DAV 9     Alfredo Di Stéfano
DAV 10   Ferenc Puskás
EXT 11   Francisco Gento
Entrenador:
  Miguel Muñoz


EINTRACHT FRANKFURT:
POR 1   Egon Loy
DEF 2   Friedel Lutz
DEF 3   Hermann Höfer
DEF 4   Hans Weilbächer (c)
DEF 5   Hans-Walter Eigenbrodt
MIG 6   Dieter Stinka
MIG 7   Richard Kress
MIG 8   Dieter Lindner
MIG 9   Erwin Stein
DAV 10   Alfred Pfaff
DAV 11   Erich Meier
Entrenador:
  Paul Oßwald


Guanyador de la Copa
d'Europa 1959-60
 
Real Madrid C.F.
Cinquè títol

Enllaços externsModifica