Copa del Món de ciclisme en pista de 1999

La Copa del Món de ciclisme en pista de 1999 va ser la 7a edició de la Copa del Món de ciclisme en pista. Es va celebrar del 21 de maig de 1999 al 6 de setembre de 1999 amb la disputa de cinc proves.

Campionat de ciclismeCopa del Món de ciclisme en pista de 1999
DataDel 21 de maig de 1999
al 6 de setembre de 1999
Proves5

ProvesModifica

Data Lloc
21-23 maig 1999   Ciutat de Mèxic
28-30 maig 1999   Frisco
18-20 juny 1999   València
27-29 agost 1999   Fiorenzuola d'Arda
4-6 setembre 1999   Cali

ResultatsModifica

MasculinsModifica

Event Guanyador Segon Tercer
Ciutat de Mèxic
Keirin   Roberto Chiappa (ITA)   Marty Nothstein (USA)   Jan van Eijden (GER)
Quilòmetre   Hervé Robert Thuet (FRA)   Jason Queally (GBR)   Matthew Sinton (NZL)
Velocitat   Jan van Eijden (GER)   Darryn Hill (AUS)   Marty Nothstein (USA)
Velocitat per equips   Regne Unit
Chris Hoy
Jason Queally
Craig MacLean
  Polònia
Konrad Czajkowski
Grzegorz Krejner
Marcin Mientki
  Espanya
Salvador Melià
José Antonio Villanueva
José Antonio Escuredo
Persecució   Francis Moreau (FRA)   Robert Karśnicki (POL)   Franco Marvulli (SUI)
Persecució per equips   França
Damien Pommereau
Cyril Bos
Philippe Ermenault
Francis Moreau
  Nova Zelanda
Lee Vertongen
Gregory Henderson
Timothy Carswell
Brendon Cameron
  Colòmbia
Luis Felipe Laverde
Jhon Freddy Garcia
Víctor Hugo Herrera
Juan David Alzate
Puntuació   Franco Marvulli (SUI)   James Carney (USA)   Alexei Garanin (RUS)
Madison   Espanya
Joan Llaneras
Miquel Alzamora
  Rússia
Oleg Grixkin
Andrei Minachkine
  Nova Zelanda
Timothy Carswell
Gregory Henderson
Frisco
Keirin   Laurent Gané (FRA)   Roberto Chiappa (ITA)   Jan van Eijden (GER)
Quilòmetre   Sören Lausberg (GER)   Shane Kelly (AUS)   Grzegorz Krejner (POL)
Velocitat   Laurent Gané (FRA)   Marty Nothstein (USA)   Jan van Eijden (GER)
Velocitat per equips   Polònia
Konrad Czajkowski
Grzegorz Krejner
Marcin Mientki
  Austràlia
Danny Day
Gary Neiwand
Shane Kelly
  Alemanya
Jan van Eijden
René Wolff
Sören Lausberg
Persecució   Christian Vande Velde (USA)   Mauro Trentini (ITA)   Luke Roberts (AUS)
Persecució per equips   Austràlia
Graeme Brown
Nigel Grigg
Brett Lancaster
Luke Roberts
  França
Damien Pommereau
Cyril Bos
Philippe Ermenault
Francis Moreau
  Estats Units
Adam Laurent
Michael Tillman
Christian Vande Velde
Thomas Mulkey
Puntuació   Brian Walton (CAN)   Luis Fernando Sepúlveda (CHI)   Franz Stocher (AUT)
Madison   Argentina
Juan Curuchet
Gabriel Curuchet
  Espanya
Isaac Gálvez
Miquel Alzamora
  Àustria
Roland Garber
Franz Stocher
València
Keirin   Frédéric Magné (FRA)   Jens Fiedler (GER)   David Cabrero (ESP)
Quilòmetre   Jason Queally (GBR)   Stefan Nimke (GER)   Damien Gérard (FRA)
Velocitat   Florian Rousseau (FRA)   Jens Fiedler (GER)   Roberto Chiappa (ITA)
Velocitat per equips   Alemanya
Jens Fiedler
Eyk Pokorny
Stefan Nimke
  França
Florian Rousseau
Frédéric Magné
Damien Gérard
  Polònia
Bartłomiej
Grzegorz Krejner
Marcin Mientki
Persecució   Robert Bartko (GER)   Sergiy Matveyev (UKR)   Mauro Trentini (ITA)
Persecució per equips   Alemanya
Thorsten Rund
Christian Lademann
Daniel Becke
Guido Fulst
  Ucraïna
Alexandre Simonenko
Ruslan Pidgornyy
Sergiy Chernyavsky
Olexander Fedenko
  Itàlia
Mario Benetton
Cristian Bianchini
Mauro Trentini
Cristiano Citton
Puntuació   Vasyl Iakovlev (UKR)   Kouji Yoshii (JPN)   Matthew Gilmore (BEL)
Madison   Argentina
Juan Curuchet
Gabriel Curuchet
  Alemanya
Guido Fulst
Thorsten Rund
  Dinamarca
Jimmi Madsen
Anders Kristensen
Fiorenzuola d'Arda
Keirin No disputat pel mal temps
Quilòmetre   Sören Lausberg (GER)   Dimitris Georgalis (GRE)   Igor Troyanovskyi (UKR)
Velocitat   Roberto Chiappa (ITA)   Laurent Gané (FRA)   Ainārs Ķiksis (LAT)
Velocitat per equips   Regne Unit
Chris Hoy
Jason Queally
Craig MacLean
  Espanya
José Antonio Escuredo
Diego Ortega
José Manuel Moreno
  Grècia
George Chimonetos
Dimitris Georgalis
Labros Vassilopoulos
Persecució   Jens Lehmann (GER)   Aleksei Màrkov (RUS)   Andrea Collinelli (ITA)
Persecució per equips   Ucraïna
Alexandre Simonenko
Sergiy Matveyev
Sergiy Chernyavsky
Olexander Fedenko
  Itàlia
Mirko Crepaldi
Andrea Collinelli
Marco Villa
Cristiano Citton
  Rússia
Vladislav Boríssov
Vladimir Karpets
Denis Smyslov
Aleksei Màrkov
Puntuació   Silvio Martinello (ITA)   Cho Ho-sung (KOR)   Jakob Piil (DEN)
Madison   Austràlia
Brett Aitken
Scott McGrory
  Itàlia
Silvio Martinello
Marco Villa
  Bèlgica
Matthew Gilmore
Etienne De Wilde
Cali
Keirin   Shinichi Ota (JPN)   José Antonio Escuredo (ESP)   Christian Arrue (USA)
Quilòmetre   Arnaud Tournant (FRA)   Garren Bloch (RSA)   Neil Campbell (GBR)
Velocitat   Mickaël Bourgain (FRA)   Vincent Le Quellec (FRA)   Christian Arrue (USA)
Velocitat per equips   França
Arnaud Tournant
Vincent Le Quellec
Mickaël Bourgain
  Eslovàquia
Jaroslav Jeřábek
Peter Bazálik
Ján Lepka
  Regne Unit
Craig McLean
Neil Campbell
Craig Percival
Persecució   Stefan Steinweg (GER)   Luke Roberts (AUS)   Mariano Friedick (USA)
Persecució per equips   Austràlia
Luke Roberts
Brett Lancaster
Graeme Brown
Nigel Grigg
  Dinamarca
Michael Sandstød
Jimmi Madsen
Jacob Nielsen
Jakob Piil
  Espanya
Carlos Torrent
Xavier Florencio
Joan Llaneras
Santos González
Puntuació   Juan Esteban Curuchet (ARG)   Zbigniew Wyrzykowski (POL)   Nigel Grigg (AUS)
Madison   Espanya
Joan Llaneras
Miquel Alzamora
  Argentina
Juan Curuchet
Gabriel Curuchet
  Alemanya
Stefan Steinweg
Mario Vonhof

FemeninsModifica

Event Guanyadora Segona Tercera
Ciutat de Mèxic
500 m. contrarellotge   Tanya Dubnicoff (CAN)   Nancy Contreras (MEX)   Oksana Gríxina (RUS)
Velocitat   Tanya Dubnicoff (CAN)   Jennie Reed (USA)   Oksana Gríxina (RUS)
Persecució   Rasa Mažeikytė (LTU)   Yvonne McGregor (GBR)   Leontien van Moorsel (NED)
Puntuació   Mandy Poitras (CAN)   Antonella Bellutti (ITA)   Olga Sliússareva (RUS)
Frisco
500 m. contrarellotge   Félicia Ballanger (FRA)   Tanya Dubnicoff (CAN)   Jiang Cuihua (CHN)
Velocitat   Félicia Ballanger (FRA)   Tanya Dubnicoff (CAN)   Wang Yan (CHN)
Persecució   Erin Veenstra (USA)   Sarah Ulmer (NZL)   Natalia Karimova (RUS)
Puntuació   Olga Sliússareva (RUS)   Alayna Burns (AUS)   Anke Wichmann (GER)
València
500 m. contrarellotge   Félicia Ballanger (FRA)   Jiang Cuihua (CHN)   Nancy Contreras (MEX)
Velocitat   Félicia Ballanger (FRA)   Jennie Reed (USA)   Magali Faure (FRA)
Persecució   Rasa Mažeikytė (LTU)   Judith Arndt (GER)   Lucy Tyler Sharman (AUS)
Puntuació   Belem Guerrero (MEX)   Judith Arndt (GER)   Antonella Bellutti (ITA)
Fiorenzuola d'Arda
500 m. contrarellotge No disputada
Velocitat   Félicia Ballanger (FRA)   Wang Yan (CHN)   Jiang Cuihua (CHN)
Persecució   Leontien van Moorsel (NED)   Marion Clignet (FRA)   Elena Tchalykh (RUS)
Puntuació   Elena Tchalykh (RUS)   Antonella Bellutti (ITA)   Magali Faure (FRA)
Cali
500 m. contrarellotge   Tanya Dubnicoff (CAN)   Kathrin Freitag (GER)   Jiang Cuihua (CHN)
Velocitat   Tanya Dubnicoff (CAN)   Michelle Ferris (AUS)   Tanya Lindenmuth (USA)
Persecució   Marion Clignet (FRA)   Sarah Ulmer (NZL)   Natalia Karimova (RUS)
Puntuació   Marion Clignet (FRA)   Belem Guerrero (MEX)   Edita Kubelskiene (LTU)

ClassificacionsModifica

PaïsosModifica

Rang País/Equip C. Mèxic Frisco València Fiorenzuola Cali Total
1   França - - - - - 384
2   Alemanya - - - - - 293
3   Estats Units - - - - - 270
4   Austràlia - - - - - 206
5   Itàlia - - - - - 201
6   Espanya - - - - - 172
7   Regne Unit - - - - - 171
8   Rússia - - - - - 163
9   Nova Zelanda - - - - - 130
10   Canadà - - - - - 123

MasculinsModifica

KeirinModifica

Pos. Ciclista Mex Fri Val Fio Cal Pts
1.   Roberto Chiappa 12 10 5 - - 27
2.   Marty Nothstein 10 7 - - - 17
3.   Jan van Eijden 8 8 - - - 16
4.   Christian Arrue - - 7 - 8 15
5.   Pavel Buráň 4 3 6 - - 13

Quilòmetre contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Mex Fri Val Fio Cal Pts
1.   Sören Lausberg 6 12 - 12 - 30
2.   Grzegorz Krejner 7 8 7 - - 22
  Jason Queally 10 - 12 - - 22
4.   Garren Bloch - - 4 6 10 20
5.   Matthew Sinton 8 4 - 4 - 18

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Mex Fri Val Fio Cal Pts
1.   Jan van Eijden 12 8 - 7 - 27
2.   Roberto Chiappa 3 3 8 12 - 26
3.   Laurent Gané - 12 - 10 - 22
4.   Christian Arrue 6 6 - - 8 20
5.   Florian Rousseau 7 - 12 - - 19

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Mex Fri Val Fio Cal Pts
1.   Luke Roberts - 8 - - 10 18
  Mauro Trentini - 10 8 - - 18
3.   Franco Marvulli 8 6 - 3 - 17
4.   Robert Karśnicki 10 3 - 1 - 14
  Paul Manning 6 2 - - 6 14

Velocitat per equipsModifica

Pos. Equip Mex Fri Val Fio Cal Pts
1.   Regne Unit 12 7 6 12 8 45
2.   Espanya 8 5 7 10 - 30
  Polònia 10 12 8 - - 30
4.   Alemanya 5 8 12 1 - 26
5.   França 3 - 10 - 12 25

Persecució per equipsModifica

Pos. Equip Mex Fri Val Fio Cal Pts
1.   França 12 10 6 4 - 32
2.   Espanya 5 5 4 6 8 28
3.   Austràlia - 12 - - 12 24
4.   Ucraïna - - 10 12 - 22
5.   Regne Unit 2 4 7 5 - 18

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Mex Fri Val Fio Cal Pts
1.   Cho Ho-sung - - - 10 7 17
2.   Zbigniew Wyrzykowski - - 5 2 10 17
3.   James Carney 10 - 1 - 5 16
  Juan Esteban Curuchet 4 - - - 12 16
  Luis Fernando Sepulveda - 10 - - 6 16

MadisonModifica

Pos. Ciclista Mex Fri Val Fio Cal Pts
1.   Argentina 3 12 12 - 10 37
  Espanya 12 10 3 - 12 37
3.   Austràlia - 7 - 12 - 19
4.   Alemanya - - 10 - 8 18
  Itàlia 7 1 - 10 - 18

FemeninsModifica

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Mex Fri Val Fio Cal Pts
1.   Antonella Bellutti 10 - 8 10 - 28
2.   Belem Guerrero - - 12 - 10 22
3.   Olga Slyusareva 8 12 - - - 20
4.   Alayna Burns - 10 - - 6 16
  Mandy Poitras 12 - - - 4 16

500 metres contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Mex Fri Val Fio Cal Pts
1.   Tanya Dubnicoff 12 10 - - 12 34
2.   Jiang Cuihua - 8 10 - 8 26
3.   Félicia Ballanger - 12 12 - - 24
  Nancy Contreras 10 6 8 - - 24
5.   Oksana Gríxina 8 7 - - - 15

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Mex Fri Val Fio Cal Pts
1.   Félicia Ballanger - 12 12 12 - 36
2.   Tanya Dubnicoff 12 10 - - 12 34
3.   Wang Yan - 8 - 10 7 25
4.   Jennie Reed 10 3 10 - - 23
5.   Magali Faure - - 8 7 4 19

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Mex Fri Val Fio Cal Pts
1.   Rasa Mažeikytė 12 3 12 7 - 34
2.   Marion Clignet - 1 - 10 12 23
3.   Sarah Ulmer - 10 - - 10 20
  Leontien van Moorsel 8 - - 12 - 20
5.   María Luisa Calle 2 4 6 - 6 18

Enllaços externsModifica