Copa del Món de ciclisme en pista de 2005-2006

La Copa del Món de ciclisme en pista de 2005-2006 va ser la 14a edició de la Copa del Món de ciclisme en pista. Es va celebrar del 4 de novembre de 2005 al 5 de març de 2006 amb la disputa de quatre proves.

Campionat de ciclismeCopa del Món de ciclisme en pista de 2005-2006
DataDel 4 de novembre de 2005
al 5 de març de 2006
Proves4
Modifica les dades a Wikidata

ProvesModifica

Data Lloc
4-6 novembre 2005   Moscou
9-11 desembre 2005   Manchester
20-22 gener 2006   Los Angeles
3-5 març 2006   Sydney

ResultatsModifica

MasculinsModifica

Event Guanyador Segon Tercer
Moscou
Keirin   Andriy Vynokourov (UKR)   Łukasz Kwiatkowski (POL)   Adam Ptáčník (CZE)
Quilòmetre   Jason Queally (GBR)   Carsten Bergemann (GER)   Alois Kaňkovský (CZE)
Velocitat   Stefan Nimke (GER)   Craig McLean (GBR)   Takashi Kaneko (JPN)
Velocitat per equips   Alemanya
Carsten Bergemann
Matthias John
Stefan Nimke
  Regne Unit
Jason Queally
Chris Hoy
Craig McLean
  Espanya
José Antonio Escuredo
Salvador Melià
José Antonio Villanueva
Persecució   Jens Mouris (NED)   Mark Jamieson (AUS)   Alexander Serov (RUS)
Persecució per equips   Austràlia
Peter Dawson
Matthew Goss
Ashley Hutchinson
Mark Jamieson
  Rússia
Serguei Klímov
Anton Mindlin
Alexander Serov
Nikolai Trússov
  Ucraïna
Roman Kononenko
Andriy Kutalo
Vitali Popkov
Volodymyr Zagorodny
Puntuació   Sebastián Cancio (ARG)   Colby Pearce (USA)   Petr Lazar (CZE)
Scratch   Ivan Kovaliov (RUS)   Andreas Müller (GER)   Jérôme Neuville (FRA)
Madison   Rússia
Mikhaïl Ignàtiev
Nikolai Trússov
  Alemanya
Guido Fulst
Leif Lampater
  Bèlgica
Kenny De Ketele
Steve Schets
Manchester
Keirin   Maximilian Levy (GER)   José Antonio Escuredo (ESP)   Josiah Ng Onn Lam (MAS)
Quilòmetre   Chris Hoy (GBR)   Jason Queally (GBR)   Tim Veldt (NED)
Velocitat   Theo Bos (NED)   Teun Mulder (NED)   Mickaël Bourgain (FRA)
Velocitat per equips   Regne Unit
Ross Edgar
Craig McLean
Chris Hoy
  Països Baixos
Theo Bos
Teun Mulder
Tim Veldt
  Alemanya
Maximilian Levy
Benjamin Wittmann
Robert Förstemann
Persecució   Paul Manning (GBR)   Volodímir Diúdia (UKR)   Levi Heimans (NED)
Persecució per equips   Nova Zelanda
Jason Allen
Hayden Godfrey
Timothy Gudsell
Marc Ryan
  Regne Unit
Mark Cavendish
Rob Hayles
Paul Manning
Chris Newton
  Països Baixos
Levi Heimans
Jens Mouris
Wim Stroetinga
Niki Terpstra
Puntuació   Guido Fulst (GER)   Peter Schep (NED)   Martin Bláha (CZE)
Scratch   Rafał Ratajczyk (POL)   Matthew Gilmore (BEL)   Ioánnis Tamourídis (GRE)
Madison   Alemanya
Guido Fulst
Leif Lampater
  Rússia
Mikhaïl Ignàtiev
Nikolai Trússov
  Regne Unit
Mark Cavendish
Rob Hayles
Los Angeles
Keirin   Shane Kelly (AUS)   Teun Mulder (NED)   Jamie Staff (GBR)
Quilòmetre   Ben Kersten (AUS)   Tim Veldt (NED)   François Pervis (FRA)
Velocitat   Grégory Baugé (FRA)   Mickaël Bourgain (FRA)   Michael Blatchford (USA)
Velocitat per equips   França
Grégory Baugé
Mickaël Bourgain
François Pervis
  Polònia
Lukasz Kwiatkowski
Krzysztof Szymanek
Damian Zieliński
  Austràlia
Ryan Bayley
Shane Kelly
Shane Perkins
Persecució   Sergi Escobar (ESP)   Jens Mouris (NED)   Jason Allen (NZL)
Persecució per equips   Rússia
Serguei Klímov
Ivan Rovni
Alexander Serov
Nikolai Trússov
  Països Baixos
Levi Heimans
Jens Mouris
Geert-Jan Jonkman
Niki Terpstra
  Espanya
Sergi Escobar
Guillermo Ferrer García
David Muntaner
Carles Torrent
Puntuació   Mikhaïl Ignàtiev (RUS)   Ioánnis Tamourídis (GRE)   Joan Llaneras (ESP)
Scratch   Walter Fernando Pérez (ARG)   Ivan Kovaliov (RUS)   Taiji Nishitani (JPN)
Madison   Argentina
Ángel Darío Colla
Walter Pérez
  Països Baixos
Jens Mouris
Niki Terpstra
  Rússia
Mikhaïl Ignàtiev
Nikolai Trússov
Sydney
Keirin   Theo Bos (NED)   Josiah Ng Onn Lam (MAS)   Jan van Eijden (NED)
Quilòmetre   Feng Yong (CHN)   François Pervis (FRA)   Joel Leonard (AUS)
Velocitat   Grégory Baugé (FRA)   Damian Zieliński (POL)   Arnaud Tournant (FRA)
Velocitat per equips   Països Baixos
Theo Bos
Teun Mulder
Tim Veldt
  França
Grégory Baugé
Arnaud Tournant
François Pervis
  Japó
Masaki Inoue
Takashi Kaneko
Kazunari Watanabe
Persecució   Rob Hayles (GBR)   Aleksandr Khatúntsev (RUS)   Michael Ford (AUS)
Persecució per equips   Dinamarca
Casper Jørgensen
Jens-Erik Madsen
Michael Mørkøv
Alex Rasmussen
  Ucraïna
Lyubomyr Polatayko
Maxim Polischuk
Vitali Popkov
Vitali Sxèdov
  Regne Unit
Edward Clancy
Ian Stannard
Andrew Tennant
Geraint Thomas
Puntuació   Niki Terpstra (NED)   Kazuhiro Mori (JPN)   Chris Newton (GBR)
Scratch   Rafał Ratajczyk (POL)   Sun Jae Jang (KOR)   Aleksandr Khatúntsev (RUS)
Madison   Dinamarca
Michael Mørkøv
Alex Rasmussen
  Itàlia
Fabio Masotti
Marco Villa
  Regne Unit
Mark Cavendish
Geraint Thomas

FemeninsModifica

Event Guanyadora Segona Tercera
Moscou
Keirin   Tamil·la Abàssova (RUS)   Christin Muche (GER)   Mu Di (CHN)
500 m. contrarellotge   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Simona Krupeckaitė (LTU)   Tamil·la Abàssova (RUS)
Velocitat   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Victoria Pendleton (GBR)   Christin Muche (GER)
Persecució   Li Meifang (CHN)   Wendy Houvenaghel (GBR)   Olga Sliússareva (RUS)
Puntuació   Olga Sliússareva (RUS)   Yoanka González (CUB)   Lada Kozlíková (CZE)
Scratch   Yoanka González (CUB)   Lyudmyla Vypyraylo (UKR)   Belinda Goss (AUS)
Manchester
Keirin   Clara Sanchez (FRA)   Elisa Frisoni (ITA)   Victoria Pendleton (GBR)
500 m. contrarellotge   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Yvonne Hijgenaar (NED)   Victoria Pendleton (GBR)
Velocitat   Victoria Pendleton (GBR)   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Guo Shuang (CHN)
Persecució   Katherine Bates (AUS)   Sarah Hammer (USA)   Larissa Kleinmann (GER)
Puntuació   Sarah Hammer (USA)   Li Yan (CHN)   Gema Pascual (ESP)
Scratch   Adrie Visser (NED)   Katherine Bates (AUS)   Gema Pascual (ESP)
Los Angeles
Keirin   Clara Sanchez (FRA)   Guo Shuang (CHN)   Elisa Frisoni (ITA)
500 m. contrarellotge   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Guo Shuang (CHN)   Yvonne Hijgenaar (NED)
Velocitat   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Clara Sanchez (FRA)   Guo Shuang (CHN)
Persecució   Sarah Hammer (USA)   María Luisa Calle (COL)   Yulia Arustamova (RUS)
Puntuació   Giorgia Bronzini (ITA)   Rebecca Quinn (USA)   Li Yan (CHN)
Scratch   Sarah Hammer (USA)   Rebecca Quinn (USA)   Yulia Arustamova (RUS)
Sydney
Keirin   Mu Di (CHN)   Jennie Reed (USA)   Elisa Frisoni (ITA)
500 m. contrarellotge   Yvonne Hijgenaar (NED)   Elisa Frisoni (ITA)   Tamil·la Abàssova (RUS)
Velocitat   Anna Meares (AUS)   Jennie Reed (USA)   Elisa Frisoni (ITA)
Persecució   Wendy Houvenaghel (GBR)   Li Wang (CHN)   Kristin Armstrong (USA)
Puntuació   Vera Carrara (ITA)   Leire Olaberría (ESP)   Mie Bekker Lacota (DEN)
Scratch   Yulia Arustamova (RUS)   Jarmila Machačová (CZE)   Alena Prudnikova (RUS)

ClassificacionsModifica

PaïsosModifica

Rang País/Equip Moscou Manchester Los Angeles Sydney Total
1   Països Baixos 38 108 75 93 314
2   Rússia 104 36 67 73 280
3   Alemanya 99 99 40 20 258
4   Austràlia 62 49 40 72 223
5   França 35 53 73 47 208
6   Espanya 34 51 67 41 193
7   Itàlia 33 29 56 71 189
8   Xina 42 28 53 51 174
9   Regne Unit 64 39 8 43 154
10   Polònia 19 38 24 68 149

MasculinsModifica

KeirinModifica

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1.   Josiah Ng On Lam - 8 6 10 24
2.   Andriy Vynokourov 12 7 - - 19
3.   José Antonio Villanueva 6 - 7 6 19
4.   Jan van Eijden - - 5 8 13
5.   Theo Bos - - - 12 12

Quilòmetre contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1.   Tim Veldt - 8 10 7 25
2.   Jason Queally 12 10 - - 22
3.   Tomasz Schmidt 6 4 6 5 20
4.   Feng Yong - 7 - 12 19
5.   François Pervis - - 8 10 18

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1.   Grégory Baugé - - 12 12 24
2.   Teun Mulder - 10 6 6 22
3.   Mickaël Bourgain - 8 10 - 18
4.   Lukasz Kwiatkowski - 4 7 5 16
5.   Arnaud Tournant - 7 - 8 15

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1.   Jens Mouris 12 - 10 - 22
2.   Aleksandr Khatúntsev 1 1 4 10 16
3.   Alexander Serov 8 7 - - 15
4.   Levi Heimans - - 7 6 13
5.   Rob Hayles - - - 12 12
-   Sergi Escobar - - 12 - 12
-   Paul Manning - 12 - - 12

Velocitat per equipsModifica

Pos. Equip Mos Man LAn Syd Pts
1.   Polònia 4 7 10 7 28
2.   Alemanya 12 8 3 - 23
3.   Països Baixos - 10 - 12 22
4.   França - - 12 10 22
5.   Regne Unit 10 12 - - 22

Persecució per equipsModifica

Pos. Equip Mos Man LAn Syd Pts
1.   Rússia 10 5 12 - 27
2.   Ucraïna 8 2 6 10 22
3.   Països Baixos 6 8 10 - 24
4.   Espanya 7 7 8 - 22
5.   Dinamarca 1 4 3 12 20

ScratchModifica

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1.   Ivan Kovaliov 12 3 10 - 25
2.   Rafał Ratajczyk - 12 - 12 24
3.   Wim Stroetinga 4 6 - 5 15
4.   Walter Pérez - - 12 - 12
5.   Sun Jae Jang - - - 10 10
-   Matthew Gilmore - 10 - - 10
-   Andreas Müller 10 - - - 10

MadisonModifica

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1.   Rússia 12 10 8 5 35
2.   Alemanya 10 12 - 6 28
3.   Dinamarca 2 2 7 12 23
4.   Itàlia - 4 6 10 20
5.   Països Baixos 4 3 10 2 19

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1.   Sergey Kolesnikov 5 3 6 5 19
2.   Mikhaïl Ignàtiev - 5 12 - 17
3.   Sebastian Cancio 12 - 4 - 16
4.   Niki Terpstra - - - 12 12
-   Guido Fulst - 12 - - 12

FemeninsModifica

KeirinModifica

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1.   Elisa Frisoni 6 10 8 8 32
2.   Clara Sanchez - 12 12 - 24
3.   Mu Di 8 - - 12 20
4.   Tamil·la Abàssova 12 - - 6 18
5.   Jennie Reed - - 7 10 17
-   Christin Muche 10 7 - - 17

500 metres contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1.   Natàl·lia Tsilínskaia 12 12 12 - 36
-.   Yvonne Hijgenaar 5 10 8 12 35
3.   Elisa Frisoni 7 4 7 10 28
4.   Simona Krupeckaitė 10 6 6 - 22
5.   Tamil·la Abàssova 8 - 4 8 20

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1.   Natàl·lia Tsilínskaia 12 10 12 - 24
2.   Victoria Pendleton 10 12 - - 22
3.   Elisa Frisoni - 5 5 8 18
4.   Anna Meares - 4 - 12 16
5.   Clara Sanchez - 6 10 - 16

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1.   Wendy Houvenaghel 10 - - 12 22
-   Sarah Hammer - 10 12 - 22
3.   María Luisa Calle - 6 10 - 16
4.   Li Wang - - 5 10 15
5.   Liza Bochkariova 6 - - 7 13

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1.   Gema Pascual 6 8 5 - 19
2.   Li Yan - 10 8 - 18
3.   Vera Carrara 4 - - 12 16
4.   Yoanka González 10 6 - - 16
5.   Rebecca Quinn - 5 10 - 15

ScratchModifica

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1.   Yulia Arustamova - - 8 12 20
2.   Lyudmyla Vypyraylo 10 4 - - 14
3.   Belinda Goss 8 - - 5 13
-   Gema Pascual - 5 5 - 13
5.   Gina Grain 7 - 4 2 13

Enllaços externsModifica