Copa del Món de ciclisme en pista de 2007-2008

La Copa del Món de ciclisme en pista de 2007-2008 va ser la 16a edició de la Copa del Món de ciclisme en pista. Es va celebrar del 30 de novembre de 2007 al 16 de febrer de 2008 amb la disputa de quatre proves.

Campionat de ciclismeCopa del Món de ciclisme en pista de 2007-2008
DataDel 30 de novembre de 2007
al 16 de febrer de 2008
Proves4

ProvesModifica

Data Lloc
30-2 desembre 2007   Sydney
7-9 desembre 2007   Pequín
18-20 gener 2008   Los Angeles
15-17 febrer 2008   Copenhaguen

ResultatsModifica

MasculinsModifica

Event Guanyador Segon Tercer
Sydney
Keirin   Chris Hoy (GBR)   Ross Edgar (GBR)   Theo Bos (NED)
Quilòmetre   Michaël D'Almeida (FRA)   Hao Li Wen (CHN)   Yevgen Bolirukh (UKR)
Velocitat   Mickaël Bourgain (FRA)   Kévin Sireau (FRA)   Chris Hoy (GBR)
Velocitat per equips   Team Toshiba
Ryan Bayley
Shane Kelly
Daniel Ellis
  www.radnet.de
Robert Förstemann
Matthias John
Stefan Nimke
  Cofidis
Didier Henriette
Kévin Sireau
Arnaud Tournant
Persecució   Volodímir Diúdia (UKR)   Phillip Thuaux (AUS)   Alexander Serov (RUS)
Persecució per equips   Regne Unit
Edward Clancy
Steve Cummings
Chris Newton
Bradley Wiggins
  Nova Zelanda
Sam Bewley
Westley Gough
Marc Ryan
Jesse Sergent
  Team Toshiba
Peter Dawson
Zakkari Dempster
Jack Bobridge
Mark Jamieson
Puntuació   Gregory Henderson (NZL)   Toni Tauler (ESP)   Cameron Meyer (AUS)
Scratch   Roger Kluge (GER)   Zachary Bell (CAN)   Milan Kadlec (CZE)
Madison   Països Baixos
Peter Schep
Jens Mouris
  Espanya
Joan Llaneras
Carles Torrent
  Dinamarca
Michael Mørkøv
Alex Rasmussen
Pequín
Keirin   Chris Hoy (GBR)   Arnaud Tournant (FRA)   Teun Mulder (NED)
Quilòmetre   François Pervis (FRA)   Yevgen Bolirukh (UKR)   Hao Li Wen (CHN)
Velocitat   Theo Bos (NED)   Mickaël Bourgain (FRA)   Stefan Nimke (GER)
Velocitat per equips   Països Baixos
Theo Bos
Teun Mulder
Tim Veldt
  França
Grégory Baugé
François Pervis
Arnaud Tournant
  Regne Unit
Chris Hoy
Craig McLean
Jason Queally
Persecució   Bradley Wiggins (GBR)   Volodímir Diúdia (UKR)   Alexander Serov (RUS)
Persecució per equips   Regne Unit
Edward Clancy
Steve Cummings
Geraint Thomas
Paul Manning
  Nova Zelanda
Sam Bewley
Westley Gough
Marc Ryan
Timothy Gudsell
  Països Baixos
Levi Heimans
Jenning Huizenga
Jens Mouris
Peter Schep
Puntuació   Joan Llaneras (ESP)   Chris Newton (GBR)   Cameron Meyer (AUS)
Scratch   Michael Friedman (USA)   Walter Pérez (ARG)   Tim Mertens (BEL)
Madison   França
Jérôme Neuville
Christophe Riblon
  T-Mobile Track Team
Mark Cavendish
Bradley Wiggins
  Ucraïna
Lyubomyr Polatayko
Volodímir Ribin
Los Angeles
Keirin   Arnaud Tournant (FRA)   Christos Volikakis (GRE)   Ryan Bayley (AUS)
Quilòmetre   Scott Sunderland (AUS)   Yevgen Bolirukh (UKR)   Hao Li Wen (CHN)
Velocitat   Roberto Chiappa (ITA)   Kévin Sireau (FRA)   Teun Mulder (NED)
Velocitat per equips   Cofidis
Didier Henriette
Kévin Sireau
Arnaud Tournant
  França
Grégory Baugé
Mickaël Bourgain
François Pervis
  Austràlia
Mark French
Ben Kersten
Jason Niblett
Persecució   Taylor Phinney (USA)   Jenning Huizenga (NED)   Sergi Escobar (ESP)
Persecució per equips   Austràlia
Jack Bobridge
Bradley McGee
Peter Dawson
Mark Jamieson
  Dinamarca
Casper Jørgensen
Alex Rasmussen
Michael Mørkøv
Jens-Erik Madsen
  Ucraïna
Lyubomyr Polatayko
Vitali Sxèdov
Vitali Popkov
Maxim Polischuk
Puntuació   Cameron Meyer (AUS)   Rafał Ratajczyk (POL)   Chris Newton (GBR)
Scratch   Kam Po Wong (HKG)   Vassil Kirienka (BLR)   Wim Stroetinga (NED)
Madison   Bèlgica
Kenny De Ketele
Tim Mertens
  Dinamarca
Michael Mørkøv
Alex Rasmussen
  Alemanya
Roger Kluge
Olaf Pollack
Copenhaguen
Keirin   Chris Hoy (GBR)   Ricardo Lynch (JAM)   Arnaud Tournant (FRA)
Quilòmetre   François Pervis (FRA)   Yevgen Bolirukh (UKR)   Hao Li Wen (CHN)
Velocitat   Kévin Sireau (FRA)   Chris Hoy (GBR)   Andriy Vynokourov (UKR)
Velocitat per equips   França
Grégory Baugé
Kévin Sireau
François Pervis
  Països Baixos
Theo Bos
Teun Mulder
Tim Veldt
  Cofidis
Didier Henriette
Mickaël Bourgain
Arnaud Tournant
Persecució   Sergi Escobar (ESP)   Aleksei Màrkov (RUS)   Luke Roberts (AUS)
Persecució per equips   Regne Unit
Edward Clancy
Steven Burke
Geraint Thomas
Paul Manning
  Dinamarca
Casper Jørgensen
Alex Rasmussen
Michael Mørkøv
Jens-Erik Madsen
  Austràlia
Matthew Goss
Cameron Meyer
Travis Meyer
Luke Roberts
Puntuació   Pim Ligthart (NED)   Rafał Ratajczyk (POL)   Chris Newton (GBR)
Scratch   Wim Stroetinga (NED)   Andreas Müller (AUT)   Juan Esteban Arango (COL)
Madison   Dinamarca
Michael Mørkøv
Alex Rasmussen
  Estats Units
Bobby Lea
Colby Pearce
  Països Baixos
Peter Schep
Wim Stroetinga

FemeninsModifica

Event Guanyadora Segona Tercera
Sydney
Keirin   Victoria Pendleton (GBR)   Jennie Reed (USA)   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)
500 m. contrarellotge   Anna Meares (AUS)   Lisandra Guerra (CUB)   Willy Kanis (NED)
Velocitat   Willy Kanis (NED)   Anna Meares (AUS)   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)
Velocitat per equips   Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
  Austràlia
Kaarle McCulloch
Kerrie Meares
  França
Sandie Clair
Virginie Cueff
Persecució   Katie Mactier (AUS)   Vilija Sereikaitė (LTU)   Karin Thürig (SUI)
Persecució per equips   Rússia
Ievguénia Romaniuta
Olga Sliússareva
Anastassia Txulkova
  Austràlia
Belinda Goss
Katie Mactier
Josephine Tomic
  Ucraïna
Svitlana Galyuk
Léssia Kalitovska
Lyubov Shulika
Puntuació   Giorgia Bronzini (ITA)   Li Yan (CHN)   Jarmila Machačová (CZE)
Scratch   Yumari González (CUB)   Annalisa Cucinotta (ITA)   Anastassia Txulkova (RUS)
Pequín
Keirin   Willy Kanis (NED)   Christin Muche (GER)   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)
500 m. contrarellotge   Lisandra Guerra (CUB)   Simona Krupeckaitė (LTU)   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)
Velocitat   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Victoria Pendleton (GBR)   Clara Sanchez (FRA)
Velocitat per equips   Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
  França
Sandie Clair
Clara Sanchez
  Xina
Guo Shuang
Zheng Lulu
Persecució   Katie Mactier (AUS)   Rebecca Romero (GBR)   Sarah Hammer (USA)
Persecució per equips   Ucraïna
Svitlana Galyuk
Léssia Kalitovska
Lyubov Shulika
  Rússia
Ievguénia Romaniuta
Olga Sliússareva
Anastassia Txulkova
  Cuba
Yoanka González
Yudelmis Domínguez
Yumari González
Puntuació   Marianne Vos (NED)   Yoanka González (CUB)   Katherine Bates (AUS)
Scratch   Marianne Vos (NED)   Belinda Goss (AUS)   Yumari González (CUB)
Los Angeles
Keirin   Jennie Reed (USA)   Willy Kanis (NED)   Gong Jinjie (CHN)
500 m. contrarellotge   Lisandra Guerra (CUB)   Willy Kanis (NED)   Simona Krupeckaitė (LTU)
Velocitat   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Jennie Reed (USA)   Willy Kanis (NED)
Velocitat per equips   Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
  França
Sandie Clair
Virginie Cueff
  Austràlia
Kaarle McCulloch
Kerrie Meares
Persecució   Léssia Kalitovska (UKR)   María Luisa Calle (COL)   Sarah Hammer (USA)
Persecució per equips   Ucraïna
Svitlana Galyuk
Léssia Kalitovska
Yelyzaveta Bochkaryova
  Rússia
Ievguénia Romaniuta
Olga Sliússareva
Elena Tchalykh
  Estats Units
Kristin Armstrong
Lauren Franges
Christen King
Puntuació   Jarmila Machačová (CZE)   Lee Min-hye (KOR)   Li Yan (CHN)
Scratch   Charlotte Becker (GER)   Ievguénia Romaniuta (RUS)   Elena Tchalykh (RUS)
Copenhaguen
Keirin   Willy Kanis (NED)   Jennie Reed (USA)   Dana Glöss (GER)
500 m. contrarellotge   Gong Jinjie (CHN)   Sandie Clair (FRA)   Miriam Welte (GER)
Velocitat   Willy Kanis (NED)   Victoria Pendleton (GBR)   Guo Shuang (CHN)
Velocitat per equips   Scienceinsport.com
Victoria Pendleton
Shanaze Reade
  Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
  França
Sandie Clair
Clara Sanchez
Persecució   Rebecca Romero (GBR)   Vilija Sereikaitė (LTU)   Sarah Hammer (USA)
Persecució per equips   Alemanya
Verena Jooß
Elke Gebhardt
Alexandra Sontheimer
  Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Eleonora van Dijk
Marlijn Binnendijk
  Ucraïna
Svitlana Galyuk
Lyudmyla Vypyraylo
Lyubov Shulika
Puntuació   Wong Wan Yiu (HKG)   Trine Schmidt (DEN)   Theresa Cliff-Ryan (USA)
Scratch   Marianne Vos (NED)   Jarmila Machačová (CZE)   Anastassia Txulkova (RUS)

ClassificacionsModifica

PaïsosModifica

Rang País/Equip Sydney Pequín Los Angeles Copenhaguen Total
1   Països Baixos 78 87 108 107 380
2   França 66 81 56 70 273
3   Rússia 52 54 52 54 212
4   Regne Unit 58 58 11 77 204
5   Austràlia 68 38 62 19 187
6   Ucraïna 43 46 51 42 182
7   Alemanya 27 38 58 55 178
8   Cofidis 38 30 36 68 143
9   Team Toshiba 56 36 37 0 129
10   Scienceinsport.com 33 30 0 57 120

MasculinsModifica

KeirinModifica

Pos. Ciclista Syd Peq LAn Cop Pts
1.   Chris Hoy 12 12 - 12 36
2.   Arnaud Tournant - 10 12 8 30
3.   Roberto Chiappa 6 - 5 4 15
-.   Ryan Bayley - 7 8 - 15
-.   Teun Mulder - 8 7 - 15

Quilòmetre contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Syd Peq LAn Cop Pts
1.   Yevgen Bolirukh 8 10 10 10 38
2.   Hao Li Wen 10 8 8 8 34
3.   François Pervis - 12 - 12 24
4.   Tomas Babek 4 5 6 5 20
5.   Michael Seidenbecher 7 6 - - 13

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Syd Peq LAn Cop Pts
1.   Kévin Sireau 10 7 10 12 39
2.   Mickaël Bourgain 12 10 6 7 35
3.   Chris Hoy 8 6 - 10 24
4.   Grégory Baugé 7 2 7 - 16
5.   Theo Bos - 12 - - 12
-.   Roberto Chiappa - - 12 - 12

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Syd Peq LAn Cop Pts
1.   Volodímir Diúdia 12 10 - - 22
-.   Taylor Phinney 2 7 12 1 22
3.   Sergi Escobar - - 8 12 20
-.   Jenning Huizenga - 5 10 5 20
5.   Phillip Thuaux 10 2 5 - 17

Velocitat per equipsModifica

Pos. Equip Syd Peq LAn Cop Pts
1.   França 4 10 10 12 36
2.   Cofidis 8 6 12 8 34
3.   Països Baixos 6 12 - 10 28
4.   Team Toshiba 12 7 7 - 26
5.   Austràlia 5 4 8 - 17

Persecució per equipsModifica

Pos. Equip Syd Peq LAn Cop Pts
1.   Regne Unit 12 12 - 12 36
2.   Dinamarca 4 7 10 10 31
3.   Països Baixos 7 8 7 7 29
4.   Austràlia 3 2 12 8 25
5.   Nova Zelanda 10 10 1 - 21

ScratchModifica

Pos. Ciclista Syd Peq LAn Cop Pts
1.   Roger Kluge 12 4 6 2 24
2.   Wim Stroetinga - - 8 12 20
3.   Walter Pérez 5 10 - - 15
4.   Juan Esteban Arango - - 5 8 13
5.   Michael Friedman - 12 - - 12
-.   Wong Kam Po - - 12 - 12

MadisonModifica

Pos. Ciclista Syd Peq LAn Cop Pts
1.   Dinamarca 8 3 10 12 33
2.   Bèlgica 5 4 12 6 27
-.   Països Baixos 12 - 7 8 27
4.   Espanya 10 6 1 - 17
5.   Estats Units - 5 - 10 15

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Syd Peq LAn Cop Pts
1.   Chris Newton 5 10 8 8 31
2.   Cameron Meyer 8 8 12 - 28
3.   Rafał Ratajczyk 7 - 10 10 27
4.   Gregory Henderson 12 1 7 - 20
5.   Pim Ligthart - - 6 12 18

FemeninsModifica

KeirinModifica

Pos. Ciclista Syd Peq LAn Cop Pts
1.   Willy Kanis 4 12 10 12 38
2.   Jennie Reed 10 - 12 10 32
3.   Victoria Pendleton 12 5 - 6 23
4.   Simona Krupeckaitė 7 6 4 - 17
5.   Natàl·lia Tsilínskaia 8 8 - - 16

500 metres contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Syd Peq LAn Cop Pts
1.   Lisandra Guerra 10 12 12 - 34
2.   Simona Krupeckaitė 7 10 8 - 25
3.   Gong Jinjie 5 - 7 12 24
4.   Willy Kanis 8 - 10 - 18
5.   Sandie Clair - 7 - 10 17

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Syd Peq LAn Cop Pts
1.   Willy Kanis 12 5 8 12 37
2.   Natàl·lia Tsilínskaia 8 12 12 - 32
3.   Clara Sanchez 6 8 7 6 27
4.   Jennie Reed 5 4 10 7 26
5.   Victoria Pendleton 3 10 - 10 23

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Syd Peq LAn Cop Pts
1.   Vilija Sereikaitė 10 6 5 10 31
2.   Sarah Hammer 6 8 8 8 30
3.   Rebecca Romero 3 10 - 12 25
4.   Katie Mactier 12 12 - - 24
5.   Karin Thürig 8 7 1 2 18

Velocitat per equipsModifica

Pos. Equip Syd Peq LAn Cop Pts
1.   Països Baixos 12 12 12 10 46
2.   França 8 10 10 8 36
3.   Alemanya 7 4 7 5 23
-.   Itàlia 6 7 6 4 23
5.   Austràlia 10 - 8 - 18

Persecució per equipsModifica

Pos. Equip Syd Peq LAn Cop Pts
1.   Ucraïna 8 12 12 8 40
2.   Rússia 12 10 10 5 37
3.   Alemanya - - 7 12 19
4.   Cuba 6 8 3 - 17
5.   Itàlia 5 7 4 - 16

ScratchModifica

Pos. Ciclista Syd Peq LAn Cop Pts
1.   Yumari González 12 8 5 - 25
2.   Marianne Vos - 12 - 12 24
3.   Rebecca Quinn 5 6 3 5 19
4.   Ievguénia Romaniuta 7 - 10 - 17
5.   Belinda Goss 6 10 - - 16

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Syd Peq LAn Cop Pts
1.   Li Yan 10 - 10 3 23
2.   Jarmila Machačová 8 - 12 - 20
3.   Rebecca Quinn 7 6 4 1 18
4.   Marianne Vos - 12 5 - 17
5.   Katherine Bates - 8 7 - 15

Enllaços externsModifica

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Copa del Món de ciclisme en pista de 2007-2008