Copa del Món de ciclisme en pista de 2008-2009

La Copa del Món de ciclisme en pista de 2008-2009 va ser la 17a edició de la Copa del Món de ciclisme en pista. Es va celebrar del 31 d'octubre de 2008 al 28 de febrer de 2009 amb la disputa de cinc proves.

Campionat de ciclismeCopa del Món de ciclisme en pista de 2008-2009
DataDel 31 d'octubre de 2008
al 28 de febrer de 2009
Proves5

ProvesModifica

Data Lloc
31-2 novembre 2008   Manchester
20-22 novembre 2008   Melbourne
12-14 desembre 2008   Cali
16-18 gener 2009   Pequín
13-15 febrer 2009   Copenhaguen

ResultatsModifica

MasculinsModifica

Event Guanyador Segon Tercer
Manchester
Keirin   François Pervis (FRA)   Jason Kenny (GBR)   Teun Mulder (NED)
Quilòmetre   David Daniell (GBR)   Yevgen Bolirukh (UKR)   Kamil Kuczyński (POL)
Velocitat   Jason Kenny (GBR)   Shane Perkins (AUS)   Matthew Crampton (GBR)
Velocitat per equips   Team Sky + Hd
Ross Edgar
Jason Kenny
Jamie Staff
  Polònia
Łukasz Kwiatkowski
Maciej Bielecki
Kamil Kuczyński
  Alemanya
Mathias Stumpf
Sebastian Doehrer
René Enders
Persecució   Edward Clancy (GBR)   Vitaliy Shchedov (UKR)   Valeri Kaikov (RUS)
Persecució per equips   Regne Unit
Edward Clancy
Steven Burke
Geraint Thomas
Robert Hayles
  Dinamarca
Michael Færk Christensen
Casper Jørgensen
Daniel Kreutzfeldt
Jens-Erik Madsen
  Països Baixos
Ismaël Kip
Peter Schep
Wim Stroetinga
Arno van der Zwet
Puntuació   Chris Newton (GBR)   Eloy Teruel (ESP)   Iljo Keisse (BEL)
Scratch   Wim Stroetinga (NED)   Tim Mertens (BEL)   Martin Bláha (CZE)
Madison   Alemanya
Roger Kluge
Olaf Pollack
  Bèlgica
Iljo Keisse
Kenny De Ketele
  Rússia
Sergey Kolesnikov
Ivan Kovaliov
Melbourne
Keirin   Azizulhasni Awang (MAS)   Andriy Vynokourov (UKR)   François Pervis (FRA)
Quilòmetre   Michaël D'Almeida (FRA)   Scott Sunderland (AUS)   Hao Li Wen (CHN)
Velocitat   Shane Perkins (AUS)   Michaël D'Almeida (FRA)   Jason Niblett (AUS)
Velocitat per equips   Team Toshiba
Scott Sunderland
Jason Niblett
Daniel Ellis
  Japó
Kazuya Narita
Yudai Nitta
Kazunari Watanabe
  Ucraïna
Yevgen Bolirukh
Yuriy Tsyupyk
Andriy Vynokurov
Persecució   Jack Bobridge (AUS)   Aleksei Màrkov (RUS)   Vitaliy Shchedov (UKR)
Persecució per equips   Austràlia
Rohan Dennis
Luke Durbridge
Jack Bobridge
Mark Jamieson
  Espanya
Eloy Teruel
Toni Tauler
David Muntaner
Unai Elorriaga
  Ucraïna
Roman Kononenko
Sergiy Lagkuti
Lyubomyr Polatayko
Vitaliy Shchedov
Puntuació   Glenn O'Shea (AUS)   Joon Yong Seo (KOR)   Eloy Teruel (ESP)
Scratch   Kwok Ho Ting (HKG)   Leigh Howard (AUS)   Jason Christie (NZL)
Madison   Espanya
Unai Elorriaga
David Muntaner
  Austràlia
Cameron Meyer
Christopher Sutton
  Alemanya
Henning Bommel
Fabian Schaar
Cali
Keirin   Leonardo Narváez (COL)   Jason Niblett (AUS)   Barry Forde (BAR)
Quilòmetre   Stefan Nimke (GER)   Yevgen Bolirukh (UKR)   Hao Li Wen (CHN)
Velocitat   Kévin Sireau (FRA)   Stefan Nimke (GER)   Mickaël Bourgain (FRA)
Velocitat per equips   Alemanya
Carsten Bergemann
Robert Förstemann
Stefan Nimke
  Team Toshiba
Scott Sunderland
Jason Niblett
Daniel Ellis
  Cofidis
Mickaël Bourgain
Kévin Sireau
Didier Henriette
Persecució   Sergi Escobar (ESP)   Valeri Kaikov (RUS)   Arles Castro (COL)
Persecució per equips   Rússia
Artur Ierxov
Valeri Kaikov
Leonid Krasnov
Vladimir Shchekunov
  Espanya
Sergi Escobar
Asier Maeztu
Antonio Miguel Parra
Carles Torrent
  Colòmbia
Juan Esteban Arango
Arles Castro
Edwin Ávila
Alexander González
Puntuació   Leonardo Duque (COL)   Peter Kennaugh (GBR)   Carlos Torrent (ESP)
Scratch   Zachary Bell (CAN)   Tim Mertens (BEL)   Carlos Torrent (ESP)
Madison   Bèlgica
Ingmar De Poortere
Tim Mertens
  Colòmbia
Juan Esteban Arango
Carlos Urán
  Rússia
Artur Ierxov
Valeri Kaikov
Pequín
Keirin   Azizulhasni Awang (MAS)   Grégory Baugé (FRA)   Teun Mulder (NED)
Quilòmetre   Mohd Rizal Tisin (MAS)   François Pervis (FRA)   Kamil Kuczyński (POL)
Velocitat   Grégory Baugé (FRA)   Zhang Lei (CHN)   Shane Perkins (AUS)
Velocitat per equips   Cofidis
Mickaël Bourgain
Kévin Sireau
François Pervis
  França
Grégory Baugé
Thierry Jollet
Michaël D'Almeida
  Alemanya
Sebastian Doehrer
Maximilian Levy
Mathias Stumpf
Persecució   Jesse Sergent (NZL)   Vitaliy Shchedov (UKR)   David O'Loughlin (IRL)
Persecució per equips   Team Toshiva
Leigh Howard
Glenn O'Shea
Rohan Dennis
Mark Jamieson
  Nova Zelanda
Sam Bewley
Peter Latham
Marc Ryan
Jesse Sergent
  Lokomotiv
Artur Ierxov
Valeri Kaikov
Leonid Krasnov
Vladimir Shchekunov
Puntuació   Chris Newton (GBR)   Zachary Bell (CAN)   Rafał Ratajczyk (POL)
Scratch   Hayden Godfrey (NZL)   Chris Newton (GBR)   Rafał Ratajczyk (POL)
Madison   Team Toshiva
Glenn O'Shea
Leigh Howard
  Regne Unit
Peter Kennaugh
Robert Hayles
  Alemanya
Roger Kluge
Ralf Matzka
Copenhaguen
Keirin   Kévin Sireau (FRA)   Hodei Mazquiaran (ESP)   Andriy Vynokourov (UKR)
Quilòmetre   Taylor Phinney (USA)   Michaël D'Almeida (FRA)   Quentin Lafargue (FRA)
Velocitat   Grégory Baugé (FRA)   Mickaël Bourgain (FRA)   Kévin Sireau (FRA)
Velocitat per equips   Team Sky + Hd
Chris Hoy
Jamie Staff
Jason Kenny
  Cofidis
Mickaël Bourgain
Kévin Sireau
François Pervis
  US Creteil
Grégory Baugé
Thierry Jollet
Michaël D'Almeida
Persecució   Taylor Phinney (USA)   David O'Loughlin (IRL)   Aleksei Màrkov (RUS)
Persecució per equips   Regne Unit
Edward Clancy
Steven Burke
Chris Newton
Peter Kennaugh
  Espanya
Sergi Escobar
Eloy Teruel
David Muntaner
Unai Elorriaga
  Dinamarca
Michael Færk Christensen
Niki Byrgesen
Daniel Kreutzfeldt
Jens-Erik Madsen
Puntuació   Wong Kam Po (HKG)   Marcel Barth (GER)   Milan Kadlec (CZE)
Scratch   Kazuhiro Mori (JPN)   Franco Marvulli (SUI)   Daniel Holloway (USA)
Madison   Alemanya
Marcel Barth
Robert Bartko
  Itàlia
Elia Viviani
Angelo Ciccone
  Països Baixos
Peter Schep
Pim Ligthart

FemeninsModifica

Event Guanyadora Segona Tercera
Manchester
Keirin   Victoria Pendleton (GBR)   Diana García (COL)   Gong Jinjie (CHN)
500 m. contrarellotge   Victoria Pendleton (GBR)   Gong Jinjie (CHN)   Miriam Welte (GER)
Velocitat   Victoria Pendleton (GBR)   Zheng Lulu (CHN)   Lyubov Shulika (UKR)
Velocitat per equips   Regne Unit
Anna Blyth
Jessica Varnish
  Alemanya
Christin Muche
Miriam Welte
  Rússia
Victoria Baranova
Svetlana Grankovskaya
Persecució   Wendy Houvenaghel (GBR)   Tara Whitten (CAN)   Joanna Rowsell (GBR)
Persecució per equips   Team 100% Me
Elizabeth Armitstead
Katie Colclough
Joanna Rowsell
  Alemanya
Charlotte Becker
Christina Becker
Lisa Brennauer
  Ucraïna
Svitlana Galyuk
Léssia Kalitovska
Lyubov Shulika
Puntuació   Elizabeth Armitstead (GBR)   Lucy Martin (GBR)   Katie Colclough (GBR)
Scratch   Elizabeth Armitstead (GBR)   Tara Whitten (CAN)   Alexandra Greenfield (GBR)
Melbourne
Keirin   Willy Kanis (NED)   Elisa Frisoni (ITA)   Christin Muche (GER)
500 m. contrarellotge   Willy Kanis (NED)   Gong Jinjie (CHN)   Kaarle McCulloch (AUS)
Velocitat   Lyubov Shulika (UKR)   Christin Muche (GER)   Kerrie Meares (AUS)
Velocitat per equips   Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
  Austràlia
Emily Rosemond
Kerrie Meares
  Corea del Sud
Jin Gu Hyon
Won Gyeong Kim
Persecució   Joanna Rowsell (GBR)   Josephine Tomic (AUS)   Lada Kozlíková (CZE)
Persecució per equips   Regne Unit
Elizabeth Armitstead
Katie Colclough
Joanna Rowsell
  Austràlia
Ashlee Ankudinoff
Sarah Kent
Josephine Tomic
  Ucraïna
Svitlana Galyuk
Léssia Kalitovska
Lyubov Shulika
Puntuació   Ievguénia Romaniuta (RUS)   Leire Olaberría (ESP)   Belinda Goss (AUS)
Scratch   Elizabeth Armitstead (GBR)   Annalisa Cucinotta (ITA)   Ievguénia Romaniuta (RUS)
Cali
Keirin   Simona Krupeckaitė (LTU)   Clara Sanchez (FRA)   Lisandra Guerra (CUB)
500 m. contrarellotge   Simona Krupeckaitė (LTU)   Lisandra Guerra (CUB)   Sandie Clair (FRA)
Velocitat   Simona Krupeckaitė (LTU)   Clara Sanchez (FRA)   Lisandra Guerra (CUB)
Velocitat per equips   França
Sandie Clair
Clara Sanchez
  Alemanya
Kristina Vogel
Miriam Welte
  Lituània
Simona Krupeckaitė
Gintarė Gaivenytė
Persecució   Vilija Sereikaitė (LTU)   María Luisa Calle (COL)   Tara Whitten (CAN)
Persecució per equips   Cuba
Dalila Rodríguez
Yudelmis Domínguez
Yumari González
  Colòmbia
Elizabeth Agudelo
Andrea Botero
María Luisa Calle
  Itàlia
Giorgia Bronzini
Annalisa Cucinotta
Marta Tagliaferro
Puntuació   Giorgia Bronzini (ITA)   Yumari González (CUB)   Tara Whitten (CAN)
Scratch   Annalisa Cucinotta (ITA)   Yumari González (CUB)   Gema Pascual (ESP)
Pequín
Keirin   Simona Krupeckaitė (LTU)   Guo Shuang (CHN)   Willy Kanis (NED)
500 m. contrarellotge   Simona Krupeckaitė (LTU)   Gong Jinjie (CHN)   Xu Yulei (CHN)
Velocitat   Simona Krupeckaitė (LTU)   Lyubov Shulika (UKR)   Willy Kanis (NED)
Velocitat per equips   Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
  Lituània
Simona Krupeckaitė
Gintarė Gaivenytė
  Xina
Gong Jinjie
Zheng Lulu
Persecució   Alison Shanks (NZL)   Vilija Sereikaitė (LTU)   Svitlana Galyuk (UKR)
Persecució per equips   Nova Zelanda
Lauren Ellis
Kaytee Boyd
Alison Shanks
  Xina
Jiang Fan
Sun Feiyan
Wang Cui
  Rússia
Ievguénia Romaniuta
Olga Sliússareva
Elena Tchalykh
Puntuació   Jarmila Machačová (CZE)   Wang Cui (CHN)   Giorgia Bronzini (ITA)
Scratch   Ievguénia Romaniuta (RUS)   Giorgia Bronzini (ITA)   Belinda Goss (AUS)
Copenhaguen
Keirin   Clara Sanchez (FRA)   Elisa Frisoni (ITA)   Guo Shuang (CHN)
500 m. contrarellotge   Lisandra Guerra (CUB)   Sandie Clair (FRA)   Willy Kanis (NED)
Velocitat   Victoria Pendleton (GBR)   Clara Sanchez (FRA)   Lyubov Shulika (UKR)
Velocitat per equips   Team Toshiba
Kaarle McCulloch
Anna Meares
  Alemanya
Kristina Vogel
Miriam Welte
  Xina
Guo Shuang
Zheng Lulu
Persecució   Eleonora van Dijk (NED)   Tara Whitten (CAN)   Joanna Rowsell (GBR)
Persecució per equips   Team 100% Me
Elizabeth Armitstead
Katie Colclough
Joanna Rowsell
  Països Baixos
Vera Koedooder
Eleonora van Dijk
Amy Pieters
  Alemanya
Verena Jooß
Christina Becker
Lisa Brennauer
Puntuació   Eleonora van Dijk (NED)   Katie Colclough (GBR)   Shelley Olds (USA)
Scratch   Elizabeth Armitstead (GBR)   Vera Koedooder (NED)   Andrea Wolfer (SUI)

ClassificacionsModifica

PaïsosModifica

Rang País/Equip Manchester Melbourne Cali Pequín Copenhaguen Total
1   Alemanya 92 56 62 52 74 336
2   Països Baixos 41 60 17 72 99 289
3   Regne Unit 133 36 15 32 57 273
4   França 24 25 65 64 71 249
5   Espanya 49 66 78 17 31 241
6   Xina 41 38 23 108 31 241
7   Team Toshiba 12 98 38 29 35 212
8   Rússia 45 55 51 37 11 199
9   Ucraïna 51 67 22 30 24 194
10   Cofidis 25 26 51 26 44 172

MasculinsModifica

KeirinModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1.   Azizulhasni Awang - 12 - 12 - 24
2.   Andriy Vynokurov 3 10 - - 8 21
3.   François Pervis 12 8 - - - 20
4.   Kévin Sireau - - 4 - 12 16
5.   Grégory Baugé - - - 10 6 16

Quilòmetre contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1.   Yevgen Bolirukh 10 7 10 - 6 33
2.   Hao Li Wen 7 8 8 7 - 30
3.   Kamil Kuczyński 8 - - 8 7 23
4.   Michaël D'Almeida - 12 - - 10 22
5.   David Daniell 12 - - - 3 15

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1.   Shane Perkins 10 12 - 8 - 30
2.   Grégory Baugé - - - 12 12 24
3.   Michaël D'Almeida 7 10 - 7 - 24
4.   Kévin Sireau - - 12 3 8 23
5.   Jason Kenny 12 - - - 7 19

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1.   Valeri Kaikov 8 - 10 6 7 31
2.   Vitaliy Shchedov 10 8 - 10 - 28
3.   Edward Clancy 12 - - - 6 18
4.   David O'Loughlin - - - 8 10 18
-.   Aleksei Màrkov - 10 - - 8 18

Velocitat per equipsModifica

Pos. Equip Man Mel Cal Peq Cop Pts
1.   Cofidis 4 6 8 12 10 40
2.   Alemanya 8 - 12 8 - 28
3.   Team Sky + HD 12 - - - 12 24
4.   Toshiba - 12 10 - - 22
5.   Polònia 10 - - 5 5 20

Persecució per equipsModifica

Pos. Equip Man Mel Cal Peq Cop Pts
1.   Espanya 4 10 10 - 10 34
2.   Regne Unit 12 - - - 12 24
3.   Dinamarca 10 - - 6 8 24
4.   Lokomotiv 7 - - 8 7 22
5.   Alemanya 5 6 - 7 1 19

ScratchModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1.   Tim Mertens 10 - 10 - - 20
2.   Rafał Ratajczyk - 7 - 8 5 20
3.   Kazuhiro Mori - 3 - 3 12 18
4.   Zach Bell - - 12 4 - 16
5.   Leigh Howard - 10 - - 6 16

MadisonModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1.   Alemanya 12 8 - 8 12 40
2.   Espanya 1 12 7 7 3 30
3.   Bèlgica 10 - 12 - 7 29
4.   Team Toshiba 6 7 - 12 4 29
5.   Regne Unit 5 - 5 10 - 20

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1.   Chris Newton 12 - - 12 3 27
2.   Glenn O'Shea 6 12 - - - 18
3.   Eloy Teruel 10 8 - - - 18
4.   Zach Bell - - 7 10 - 17
5.   Wong Kam Po - - - 4 12 16

FemeninsModifica

KeirinModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1.   Willy Kanis - 12 - 8 7 27
2.   Simona Krupeckaitė - - 12 12 - 24
3.   Elisa Frisoni - 10 - 3 10 23
4.   Clara Sanchez - - 10 - 12 22
5.   Guo Shuang - - - 10 8 18

500 metres contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1.   Gong Jinjie 10 10 - 10 - 30
2.   Simona Krupeckaitė - - 12 12 - 24
3.   Lisandra Guerra - - 10 - 12 22
4.   Willy Kanis - 12 - - 8 20
5.   Victoria Pendleton 12 - - - 6 18

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1.   Lyubov Shulika 8 12 - 10 8 38
2.   Zheng Lulu 10 - 7 6 4 27
3.   Simona Krupeckaitė - - 12 12 - 24
-.   Victoria Pendleton 12 - - - 12 24
5.   Willy Kanis - 6 - 8 7 21

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1.   Joanna Rowsell 8 12 - - 8 28
2.   Tara Whitten 10 - 8 - 10 28
3.   Vilija Sereikaitė - - 12 10 - 22
4.   Eleonora van Dijk 7 - - - 12 19
5.   Josephine Tomic 10 - - 6 - 16

Velocitat per equipsModifica

Pos. Equip Man Mel Cal Peq Cop Pts
1.   Alemanya 10 - 10 - 10 30
2.   Polònia 7 - 7 5 6 25
3.   Països Baixos - 12 - 12 - 24
4.   França - - 12 7 - 19
-.   Regne Unit 12 - - - 7 19

Persecució per equipsModifica

Pos. Equip Man Mel Cal Peq Cop Pts
1.   Team 100% Me 12 - - - 12 24
2.   Alemanya 10 - - 6 8 24
3.   Nova Zelanda - 5 - 12 - 17
-.   Cuba - - 12 - 5 17
5.   Ucraïna 8 8 - - - 16

ScratchModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1.   Elizabeth Armitstead 12 12 - - 12 36
2.   Ievguénia Romaniuta 4 8 - 12 - 24
3.   Annalisa Cucinotta - 10 12 - - 22
4.   Leire Olaberría 7 7 - - 5 19
5.   Jarmila Machačová 2 - - 6 7 15

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1.   Giorgia Bronzini - - 12 8 5 25
2.   Jarmila Machačová 6 - - 12 - 18
3.   Katie Colclough 8 - - - 10 18
4.   Leire Olaberría 7 10 - - - 17
5.   Elizabeth Armitstead 12 - - - 4 16

Enllaços externsModifica

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Copa del Món de ciclisme en pista de 2008-2009