Copa del Món de ciclisme en pista de 2012-2013

La Copa del Món de ciclisme en pista de 2012-2013 va ser la 21a edició de la Copa del Món de ciclisme en pista. Es va celebrar de l'11 d'octubre de 2012 al 19 de gener de 2013 amb la disputa de tres proves.

Campionat de ciclismeCopa del Món de ciclisme en pista de 2012-2013
DataDe l'11 d'octubre de 2012
al 19 de gener de 2013
Proves3

ProvesModifica

Data Lloc
11-13 octubre 2012   Cali
16-18 novembre 2012   Glasgow
17-19 gener 2013   Aguascalientes

ResultatsModifica

MasculinsModifica

Event Guanyador Segon Tercer
Cali
Velocitat   Philipp Thiele (GER)   Fabián Puerta (COL)   Eric Engler (GER)
Quilòmetre   Fabián Puerta (COL)   Kian Emadi (GBR)   Quentin Lafargue (FRA)
Persecució per equips   Colòmbia
Edwin Ávila
Juan Esteban Arango
Arles Castro
Weimar Roldán
  Rússia
Sergey Shilov
Maksim Kozyrev
Pavel Karpenkov
Dmitriy Sokolov
  Suïssa
Loïc Perizzolo
Kilian Moser
Frank Pasche
Cyrille Thièry
Velocitat per equips   Alemanya
Philipp Thiele
Eric Engler
Marc Schröder
  Japó
Tomoyuki Kawabata
Takashi Sakamoto
Kenta Inake
  Veneçuela
Juan Orellana
César Marcano
Ángel Pulgar
Keirin   Fabián Puerta (COL)   Tomoyuki Kawabata (JPN)   Marc Schröder (GER)
Puntuació   Andreas Graf (AUT)   Wojciech Pszczolarski (POL)   Jonathan Mould (WAL)
Òmnium   Paolo Simion (ITA)   David Muntaner (ESP)   Loïc Perizzolo (SUI)
Glasgow
Velocitat   Stefan Bötticher (GER)   Robert Förstemann (GER)   Denís Dmítriev (RUS)
Persecució   Lasse Norman Hansen (DEN)   Martyn Irvine (IRL)   David Muntaner (ESP)
Persecució per equips   Dinamarca
Lasse Norman Hansen
Casper Folsach
Rasmus Christian Quaade
Mathias Møller Nielsen
  Alemanya
Maximilian Beyer
Henning Bommel
Theo Reinhardt
Kersten Thiele
  Bèlgica
Kenny De Ketele
Jasper De Buyst
Moreno De Pauw
Gijs Van Hoecke
Velocitat per equips   Alemanya
Rene Enders
Robert Förstemann
Stefan Bötticher
  Regne Unit
Philip Hindes
Jason Kenny
Edward Clancy
  França
Julien Palma
Kévin Sireau
Quentin Lafargue
Keirin   Stefan Bötticher (GER)   Peter Lewis (AUS)   Takashi Sakamoto (JPN)
Scratch   Tristan Marguet (SUI)   Martyn Irvine (IRL)   Roy Eefting (NED)
Òmnium   Lucas Liss (GER)   Glenn O'Shea (AUS)   Unai Elorriaga (ESP)
Aguascalientes
Velocitat   Denís Dmítriev (RUS)   Max Niederlag (GER)   Juan Peralta (ESP)
Persecució per equips   Rússia
Evgueni Kovalev
Ivan Savitckiy
Alexander Serov
Nikolay Zhurkin
  Suïssa
Tom Bohli
Stefan Küng
Loïc Perizzolo
Silvan Dillier
  Itàlia
Liam Bertazzo
Marco Coledan
Francesco Lamon
Michele Scartezzini
Velocitat per equips   Nova Zelanda
Ethan Mitchell
Sam Webster
Edward Dawkins
  França
Kévin Sireau
François Pervis
Michaël D'Almeida
  Austràlia
Alex Bird
Mitchell Bullen
Peter Lewis
Keirin   Matthijs Büchli (NED)   Kazunari Watanabe (JPN)   François Pervis (FRA)
Madison   França
Vivien Brisse
Thomas Boudat
  Ucraïna
Mykhaylo Radionov
Sergiy Lagkuti
  Suïssa
Stefan Küng
Silvan Dillier
Òmnium   Artur Ierxov (RUS)   Vivien Brisse (FRA)   Ondrej Rybin (CZE)

FemeninsModifica

Event Guanyadora Segona Tercera
Cali
Velocitat   Lee Wai Sze (HKG)   Rebecca James (GBR)   Jessica Varnish (GBR)
Persecució per equips   Itàlia
Giulia Donato
Beatrice Bartelloni
Maria Giulia Confalonieri
  Team SWI Welsh Cycling
Elinor Barker
Ciara Horne
Amy Roberts
  Colòmbia
Lorena Vargas
María Luisa Calle
Valentina Paniagua
Velocitat per equips   Regne Unit
Jessica Varnish
Rebecca James
  Japó
Kayono Maeda
Hiroko Ishii
  Colòmbia
Martha Bayona
Juliana Gaviria
Keirin   Juliana Gaviria (COL)   Luz Daniela Gaxiola (MEX)   Virginie Cueff (FRA)
Scratch   Isabella King (AUS)   Jarmila Machačová (CZE)   Elena Cecchini (ITA)
Òmnium   Isabella King (AUS)   Natalia Rutkowski (POL)   Jarmila Machačová (CZE)
Glasgow
Velocitat   Kristina Vogel (GER)   Jessica Varnish (GBR)   Rebecca James (GBR)
500 m. contrarellotge   Olga Panarina (BLR)   Kristina Vogel (GER)   Tania Calvo (ESP)
Persecució per equips   Regne Unit
Laura Trott
Elinor Barker
Danielle King
  Austràlia
Ashlee Ankudinoff
Amy Cure
Melissa Hoskins
  Bielorússia
Tatsiana Sharakova
Alena Dylko
Aksana Papko
Velocitat per equips   Regne Unit
Jessica Varnish
Rebecca James
  Espanya
Tania Calvo
Helena Casas
  França
Sandie Clair
Olivia Montauban
Keirin   Kristina Vogel (GER)   Iekaterina Gnidenko (RUS)   Lee Wai Sze (HKG)
Òmnium   Laura Trott (GBR)   Ashlee Ankudinoff (AUS)   Tamara Balabolina (RUS)
Aguascalientes
Velocitat   Gong Jinjie (CHN)   Lisandra Guerra (CUB)   Lee Wai Sze (HKG)
Persecució   Katarzyna Pawłowska (POL)   María Luisa Calle (COL)   Rebecca Wiasak (AUS)
Persecució per equips   Canadà
Gillian Carleton
Jasmin Glaesser
Stephanie Roorda
  Ucraïna
Ivanna Borovychenko
Valeriya Kononenko
Anna Nagirnaya
  Team SWI Welsh Cycling
Elinor Barker
Amy Roberts
Ciara Horne
Velocitat per equips   Austràlia
Kaarle McCulloch
Stephanie Morton
  Xina
Xu Yulei
Zhong Tianshi
  Rússia
Dària Xmeliova
Anastàsia Vóinova
Keirin   Zhong Tianshi (CHN)   Gong Jinjie (CHN)   Xu Yulei (CHN)
Puntuació   Katarzyna Pawłowska (POL)   Jarmila Machačová (CZE)   Yudelmis Domínguez (CUB)
Òmnium   Sarah Hammer (USA)   Huang Li (CHN)   Leire Olaberria (ESP)

ClassificacionsModifica

PaïsosModifica

Rang País/Equip Cali Glasgow Aguascalientes Total
1.   Alemanya 47 109 22 178
2.   Regne Unit 54 102 156
3.   França 27 48 65 140
4.   Austràlia 24 34 62 120
5.   Rússia 37 30 37 104
6.   Espanya 40 56 8 104
7.   Colòmbia 87 10 97
8.   Itàlia 49 4 30 83
9.   Japó 45 19 15 79
10.   Polònia 27 20 24 71

MasculinsModifica

KeirinModifica

Pos. Ciclista Cal Gla Agua Pts
1.   Matthijs Büchli 12 12
2.   Stefan Bötticher 12 12
3.   Fabián Puerta 12 12
4.   Quentin Lafargue 6 6 12
5.   Kazunari Watanabe 10 10

Quilòmetre contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Cal Gla Agua Pts
1.   Fabián Puerta 12 12
2.   Kian Emadi 10 10
3.   Quentin Lafargue 8 8
4.   Eric Engler 7 7
5.   Francesco Ceci 6 6

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Cal Gla Agua Pts
1.   Denís Dmítriev 8 12 20
2.   Juan Peralta 7 8 15
3.   Stefan Bötticher 12 12
4.   Philipp Thiele 12 12
5.   Max Niederlag 10 10

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Cal Gla Agua Pts
1.   Lasse Norman Hansen 12 12
2.   Martyn Irvine 10 10
3.   David Muntaner 8 8
4.   Dylan Kennett 7 7
5.   Andrew Tennant 6 6

Velocitat per equipsModifica

Pos. Equip Cal Gla Agua Pts
1.   Alemanya 12 12 6 30
2.   França 8 10 18
3.   Nova Zelanda 12 12
4.   Japó 10 2 12
5.   Rússia 6 6 12

Persecució per equipsModifica

Pos. Equip Cal Gla Agua Pts
1.   Suïssa 8 6 10 24
2.   Rússia 10 12 22
3.   Ucraïna 6 5 6 17
4.   Bèlgica 7 8 15
5.   Dinamarca 12 12

ScratchModifica

Pos. Ciclista Cal Gla Agua Pts
1.   Tristan Marguet 12 12
2.   Martyn Irvine 10 10
3.   Roy Eefting 8 8
4.   Theo Reinhardt 7 7
5.   Simon Yates 6 6

MadisonModifica

Pos. Ciclista Cal Gla Agua Pts
1.   França 12 12
2.   Ucraïna 10 10
3.   Suïssa 8 8
4.   Rússia 7 7
5.   Russvelo 6 6

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Cal Gla Agua Pts
1.   Andreas Graf 12 12
2.   Wojciech Pszczolarski 10 10
3.   Jonathan Mould 8 8
4.   Jesper Mørkøv 7 7
5.   Cameron Karwowski 6 6

ÒmniumModifica

Pos. Ciclista Cal Gla Agua Pts
1.   Loïc Perizzolo 8 5 13
2.   Artur Ierxov 12 12
3.   Lucas Liss 12 12
4.   Paolo Simion 12 12
5.   Vivien Brisse 1 10 11

FemeninsModifica

KeirinModifica

Pos. Ciclista Cal Gla Agua Pts
1.   Lee Wai Sze 5 8 7 20
2.   Rebecca James 7 6 13
3.   Zhong Tianshi 12 12
4.   Kristina Vogel 12 12
5.   Juliana Gaviria 12 12

500 metres contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Cal Gla Agua Pts
1.   Olga Panarina 12 12
2.   Kristina Vogel 10 10
3.   Tania Calvo 8 8
4.   Anastàsia Vóinova 7 7
5.   Lee Wai Sze 6 6

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Cal Gla Agua Pts
1.   Lee Wai Sze 12 7 8 27
2.   Jessica Varnish 8 10 18
3.   Rebecca James 10 8 18
4.   Gong Jinjie 12 12
5.   Kristina Vogel 12 12

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Cal Gla Agua Pts
1.   Katarzyna Pawłowska 12 12
2.   María Luisa Calle 10 10
3.   Rebecca Wiasak 8 8
4.   Laura Brown 7 7
5.   Caroline Ryan 6 6

Velocitat per equipsModifica

Pos. Equip Cal Gla Agua Pts
1.   Regne Unit 12 12 24
2.   Japó 10 3 5 18
3.   Xina 5 10 15
4.   Rússia 7 8 15
5.   França 8 6 14

Persecució per equipsModifica

Pos. Equip Cal Gla Agua Pts
1.   Itàlia 12 7 19
2.   Team SWI Welsh Cycling 10 8 18
3.   Bielorússia 7 8 15
4.   Canadà 12 12
5.   Regne Unit 12 12

ScratchModifica

Pos. Ciclista Cal Gla Agua Pts
1.   Isabella King 12 12
2.   Jarmila Machačová 10 10
3.   Elena Cecchini 8 8
4.   Natalia Rutkowska 7 7
5.   Jennifer César 6 6

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Cal Gla Agua Pts
1.   Katarzyna Pawłowska 12 12
2.   Jarmila Machačová 10 10
3.   Yudelmis Domínguez 8 8
4.   Sofía Arreola 7 7
5.   Huang Li 6 6

ÒmniumModifica

Pos. Ciclista Cal Gla Agua Pts
1.   Sarah Hammer 12 12
2.   Laura Trott 12 12
3.   Isabella King 12 12
4.   Leire Olaberria 4 8 7
5.   Huang Li 10 10

Enllaços externsModifica

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Copa del Món de ciclisme en pista de 2012-2013