Obre el menú principal

La Copa del Rei de Futbol 2017-18 és l'edició número 114 de la Copa del Rei. Hi participaren els equips de Primera, Segona, Segona B, i Tercera divisions, llevat dels equips filials d'altres clubs encara que juguin en aquestes categories.

Infotaula de competició esportivaCopa del Rei de futbol 2017–18
Altres noms 114a Copa
Tipus Copa del Rei de futbol
Esport futbol
Nombre de participants 83
Lloc i data
Estat Espanya
Data 31 agost 2017 - 21 maig 2018
Període temporada 2017-2018
Classificació
Guanyador FC Barcelona (30è títol)
Subcampió Sevilla FC
Estadístiques
Partits jugats 107
Gols marcats 295  (2,76 per partit)
Líder estadístic Víctor Curto
(6 gols)
Modifica les dades a Wikidata

El torneig va començar del 31 d'agost de 2017 i va finalitzar el 21 d'abril de 2018. El defensor del títol el FC Barcelona, campió de l'edició 2016-17. El FC Barcelona, que havia guanyat les tres darreres edicions del torneig, va defensar el títol reeixidament, en vèncer 5–0 el Sevilla FC a la final, celebrada al Wanda Metropolitano.[1]

Aquest va ser el 30è títol de la competició pel Barça, el quart consecutiu, quelcom que no més dos equips havien aconseguit abans, l'Athletic Club i el Reial Madrid.[2] La victòria a més a més va implicar adjudicar-se en propietat el catorzè trofeu en disputa.

Primera rondaModifica

Van disputar la primera ronda del torneig els quaranta-tres equips de Segona Divisió B i Tercera Divisió, dels quals set van quedar exempts. L'eliminatòria es va decidir a partit únic entre el 30 d'agost i el 6 de setembre de 2017, en el camp dels clubs les boles dels quals van ser extretes en primer lloc en el sorteig.
Clubs exempts:   Atlètic Baleares,   Racing Ferrol,   Hèrcules CF,   RCD Mallorca,   CE Alcoià,   CF Fuenlabrada i   Mérida AD.

Local Resultat Visitant
CF Talavera   1-0   CD Toledo
CF Rayo Majadahonda   0-1   AD Unión Adarve
SD Ponferradina   2-0   Rápido Bouzas
Gimnástica Segoviana CF   2-0   Pontevedra CF
UD Logroñés   4-0   Avilés CF
Gimnástica Torrelavega   0-3   SCD Durango
CD Calahorra   1-0   Real Unión Irun
Peña Sport FC   1-2   CD Mirandés
SD Leioa   2-1   Racing Santander
CF Badalona   2-2
(1-3)
  Elx CF
SE Formentera   1-1
(5-4)
  SD Tarazona
CE Olímpic Xàtiva   1-1
(4-5)
  UE Olot
FC Cartagena   2-1   UCAM Murcia
Real Murcia CF   3-1   CP Cacereño
Antequera CF   2-0   Arcos CF
CF Lorca Deportiva   3-1   CF Villanovense
UD San Fernando   1-2   UD Marbella
Lleida Esportiu   1-0   UD Melilla

Segona rondaModifica

La segona ronda del torneig la van disputar els vencedors de la primera ronda, els set equips que n'havien quedat exempts i els vint equips de Segona Divisió. Va haver-hi un equip que va quedar exempt, i els equips de Segona havien de, obligatòriament, enfrontar-se entre si. L'eliminatòria es va jugar a partit únic entre el 5 i 7 de setembre de 2017.
Clubs exempts:   SE Formentera

Local Resultat Visitant
Elx CF   3-2   SCD Durango
UE Olot   1-0   CE Alcoià
Real Murcia CF   4-1   Racing Ferrol
RCD Mallorca   0-0
(3-4)
  Lleida Esportiu
CF Talavera   3-1   Antequera CF
CF Fuenlabrada   2-0   Mérida AD
SD Ponferradina   1-0   Atlètic Baleares
UD Marbella   1-2   Gimnástica Segoviana CF
CD Calahorra   2-0   SD Leioa
FC Cartagena   2-1   CD Mirandés
Hèrcules CF   2-1   CF Lorca Deportiva
UD Logroñés   0-0
(8-7)
  AD Unión Adarve
CA Osasuna   3-2   Albacete Balompié
Real Zaragoza   3-0   Granada CF
Rayo Vallecano   0-3   CD Tenerife
CF Reus Deportiu   0-1   Sporting Gijón
Gimnàstic Tarragona   1-1
(1-3)
  CD Lugo
Lorca FC   2-4   Córdoba CF
SD Huesca   0-2   Real Valladolid CF
Real Oviedo   0-1   CD Numancia
AD Alcorcón   2-4   Cultural Leonesa
Cádiz CF   1-0   UD Almería

Tercera rondaModifica

La tercera ronda del torneig la disputaren els vint-i-dos vencedors de la segona ronda, i l'equip que n'havia quedat exempt. Va haver-hi un equip que va quedar exempt, i els equips de Segona Divisió es van enfrontar un a l'altre i equips de Segona Divisió B i Tercera Divisió es van enfrontar entre ells. L'eliminatòria es va jugar a partit únic entre el 19 i 21 de setembre de 2017.
Clubs Exempts:   Lleida Esportiu

Local Resultat Visitant
SE Formentera   4-3   UD Logroñés
CD Calahorra   1-3   CF Fuenlabrada
Gimnástica Segoviana CF   0-1   SD Ponferradina
Real Murcia CF   3-1   UE Olot
Hèrcules CF   0-1   Elx CF
CF Talavera   0-1   FC Cartagena
Córdoba CF   1-4   CD Tenerife
Sporting Gijón   1-1
(1-3)
  CD Numancia
Real Zaragoza   1-0   CD Lugo
Cádiz CF   1-0   CA Osasuna
Cultural Leonesa   0-4   Real Valladolid CF

Fase finalModifica

Setzens de finalModifica

El sorteig de la ronda de setzens de final es va dur a terme el 28 de setembre de 2017, a la Ciutat del Futbol de Las Rozas. En aquesta ronda, tots els equips de primera divisió entren en la competició. Els partits d'anada es jugaren entre el 24 i el 26 d'octubre i els de tornada entre el 28 i el 30 de novembre.

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
FC Cartagena   0-7   Sevilla FC 0-3 0-4
Elx CF   1-4   Atlético Madrid 1-1 0-3
Real Murcia CF   0-8   FC Barcelona 0-3 0-5
CF Fuenlabrada   2-4   Real Madrid 0-2 2-2
Lleida Esportiu   3-3   Real Sociedad 0-1 3-2
SD Ponferradina   1-3   Vila-real CF 1-0 0-3
SE Formentera   2-1   Athletic Club 1-1 1-0
Real Zaragoza   1-6   València CF 0-2 1-4
CD Numancia   3-2   Málaga CF 2-1 1-1
Real Valladolid CF   1-3   CD Leganés 1-2 0-1
Cádiz CF   6-5   Real Betis 1-2 5-3
CD Tenerife   2-3   RCD Espanyol 0-0 2-3
Getafe CF   0-4   Deportivo Alavés 0-1 0-3
Deportivo La Coruña   4-6   UD Las Palmas 1-4 3-2
Girona FC   1-3   Llevant UE 0-2 1-1
SD Eibar   1-3   Celta Vigo 1-2 0-1

AnadaModifica

24 octubre 2017 Cartagena 0–3 Sevilla Cartagena
19:30
Informe Sarabia   25'
Correa   35'
Muriel   51'
  Cartagonova
  7.750 espectadors
  Trujillo Suárez
24 octubre 2017 Numància 2–1 Màlaga Sòria
19:30
Nacho   90+3'
Escassi   90+5'
Informe Recio   21'   Nuevo Estadio Los Pajaritos
  3.403 espectadors
  Álvarez Izquierdo
24 octubre 2017 Saragossa 0–2 Valencia Saragossa
20:30
Informe Rodrigo   81'
Parejo   90+1'
  La Romareda
  16.174 espectadors
  Medié Jiménez
24 octubre 2017 Getafe 0–1 Alavés Getafe
20:30
Informe Santos   87'   Coliseum
  7.731 espectadors
  Fernández Borbalán
24 octubre 2017 Múrcia 0–3 FC Barcelona Múrcia
21:30
Informe Alcácer   44'
Deulofeu   52'
Arnaiz   56'
  Nueva Condomina
  19.089 espectadors
  Munuera Montero
24 octubre 2017 Cadis 1–2 Real Betis Cadis
21:30
Álex   21' Informe León   6'54'   Ramón de Carranza
  14.977 espectadors
  Alberola Rojas
25 octubre 2017 Formentera 1–1 Athletic Bilbao Sant Francesc de Formentera
19:00
Liñán   60' Informe Raúl García   63'   Municipal
  2.376 espectadors
  González Fuertes
25 octubre 2017 Ponferradina 1–0 Vila-real Ponferrada
20:30
Cidoncha   37' Informe   El Toralín
  2.776 espectadors
  Melero López
25 octubre 2017 Valladolid 1–2 Leganés Valladolid
20:30
Cotán   52' Informe Rico   46'
Beauvue   88'
  José Zorrilla
  7.289 espectadors
  Gil Manzano
25 octubre 2017 Elx 1–1 At. Madrid Elx
21:30
Lolo   52' (pen.) Informe Partey   17'   Manuel Martínez Valero
  15.080 espectadors
  Estrada Fernández
25 octubre 2017 Eibar 1–2 Celta Eibar
21:30
Sergi Enrich   18' Informe Cabral   4'
Guidetti   44'
  Ipurua
  3.432 espectadors
  Undiano Mallenco
26 octubre 2017 Lleida Esportiu 0–1 Real Sociedad Lleida
19:30
Informe Canales   32'   Camp d'Esports
  9.872 espectadors
  Jaime Latre
26 octubre 2017 Deportivo La Coruña 1–4 Las Palmas La Corunya
20:30
Pérez   59' Informe Momo   8'16'
Calleri   81'90'
  Abanca-Riazor
  26.735 espectadors
  Mateu Lahoz
26 octubre 2017 Girona 0–2 Llevane Girona
20:30
Informe Boateng   40'
Doukouré   62'
  Montilivi
  6.446 espectadors
  Sánchez Martínez
26 octubre 2017 Fuenlabrada 0–2 R. Madrid Fuenlabrada
21:30
Informe Asensio   63' (pen.)
Vázquez   80' (pen.)
  Estadio Fernando Torres
  7.200 espectadors
  Iglesias Villanueva
26 octubre 2017 Tenerife 0–0 Espanyol Santa Cruz de Tenerife
21:30
Informe   Heliodoro Rodríguez López
  13.925 espectadors
  González González

TornadaModifica

28 novembre 2017 Màlaga 1–1
(Total: 2–3)
Numància Màlaga
19:30
Adrián   18' Informe Elgezabal   53'   La Rosaleda
  13.326 espectadors
  Aguilar Rodríguez
28 novembre 2017 Leganés 1–0
(Total: 3–1)
Valladolid Leganés
19:30
Tito   34' Informe   Butarque
  5.732 espectadors
  Munuera Montero
28 novembre 2017 Real Madrid 2–2
(Total: 4–2)
Fuenlabrada Madrid
21:30
Mayoral   62'70' Informe Milla   25'
Portilla   89'
  Santiago Bernabéu
  49.638 espectadors
  González Fuertes
28 novembre 2017 Llevant 1–1
(Total: 3–1)
Girona València
21:30
Morales   75' Informe Mojica   33'   Ciutat de València
  6.858 espectadors
  Undiano Mallenco
28 novembre 2017 Celta 1–0
(Total: 3–1)
Eibar Vigo
21:30
Aspas   90' (pen.) Informe   Estadi de Balaídos
  8.286 espectadors
  Estrada Fernández
29 novembre 2017 Sevilla 4–0
(Total: 7–0)
Cartagena Sevilla
19:30
Ben Yedder   3'6'
Ganso   42'
Correa   66'
Informe   Ramón Sánchez Pizjuán
  11.678 espectadors
  Hernández Hernández
29 novembre 2017 FC Barcelona 5–0
(Total: 8–0)
Múrcia Barcelona
19:30
Alcácer   16'
Piqué   56'
Vidal   60'
D. Suárez   74'
Arnáiz   79'
Informe   Camp Nou
  68.775 espectadors
  Alberola Rojas
29 novembre 2017 Real Sociedad 2–3
(Total: 3–3)
Lleida Esportiu Sant Sebastià
19:30
Llorente   24'
Juanmi   34'
Informe Núñez   56'
Molina   59' (p.)
Radulović   87'
  Anoeta
  8.819 espectadors
  Martínez Munuera
29 novembre 2017 At. Madrid 3–0
(Total: 4–1)
Elx Madrid
21:30
Giménez   31'
Torres   33'68'
Informe   Wanda Metropolitano
  46.723 espectadors
  Medié Jiménez
29 novembre 2017 Athletic Bilbao 0–1
(Total: 1–2)
Formentera Bilbao
21:30
Informe Muñiz   90+6'   San Mamés
  14.294 espectadors
  Del Cerro Grande
29 novembre 2017 Las Palmas 2–3
(Total: 6–4)
Deportivo La Coruña Las Palmas
21:30
Toledo   58'
Rémy   90+4'
Informe Çolak   42'
Valle   53'80'
  Gran Canaria
  7.558 espectadors
  de Burgos Bengoetxea
30 novembre 2017 Alavés 3–0
(Total: 4–0)
Getafe Vitòria
19:00
Munir   3'69'
Bojan   31'
Informe   Mendizorrotza
  9.128 espectadors
  González González
30 novembre 2017 Vila-real 3–0
(Total: 3–1)
Ponferradina Vila-real
19:30
Bakambu   47'62'
Bacca   64'
Informe   Estadi de la Ceràmica
  10.591 espectadors
  Jaime Latre
30 novembre 2017 Espanyol 3–2
(Total: 3–2)
Tenerife Cornellà de Llobregat
19:30
Gerard Moreno   36' (pen.)
Granero   56'
Sergio García   90+1'
Informe Acosta   9'
Juan Carlos   90+3'
  RCDE Stadium
  8.130 espectadors
  Iglesias Villanueva
30 novembre 2017 València 4–1
(Total: 6–1)
Saragossa València
21:30
Mina   28'59'
Ibáñez   68'
Vezo   86'
Informe Pombo   87'   Mestalla
  26.311 espectadors
  Melero López
30 novembre 2017 Real Betis 3–5
(Total: 5–6)
Cadis Sevilla
21:30
Boudebouz   8'
Tello   24'64'
Informe Barral   3'
Romera   18'41'
García   26' (pen.)
Kecojević   78'
  Benito Villamarín
  25.829 espectadors
  Trujillo Suárez

Vuitens de finalModifica

S'enfronten entre ells el setze guanyadors de la ronda anterior. El sorteig es va dur a terme el 5 de desembre de 2017. Els partits d'anada es jugaren entre el 3 i el 4 de gener i els de tornada entre el 9 i l'11 de gener.

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
Formentera 1–5 Deportivo Alavés 1–3 0–2
Lleida Esportiu 0–7 At. Madrid 0–4 0–3
Numancia 2–5 R. Madrid 0–3 2–2
Celta 1–6 FC Barcelona 1–1 0–5
Cadis 1–4 Sevilla 0–2 1–2
Leganés 2–2 (g.c.c.) Vila-real 1–0 1–2
Las Palmas 1–5 València 1–1 0–4
Espanyol 3–2 Llevant 1–2 2–0

Quarts de finalModifica

Els vuit equips guanyadors de la ronda de vuitens s'enfronten a partits d'anada, entre el 17 i 18 de gener i de tornada, entre el 23 i 25 de gener. El sorteig es va dur a terme el 12 de gener de 2018.

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
València 3–3 (Pen.: 3–2) Deportivo Alavés 2–1 1–2 (pr.)
At. Madrid 2–5 Sevilla 1–2 1–3
Espanyol 1–2 FC Barcelona 1–0 0–2
Leganés 2–2 (g.c.c.) R. Madrid 0–1 2–1

SemifinalsModifica

En el mateix sorteig del 12 de gener es van definir els enfrontaments de semifinals. Eliminatòries jugades a doble partit, l'anada entre el 31 de gener i l'1 de febrer i la tornada entre el 7 i 8 de febrer.

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
CD Leganés 1–3 Sevilla FC 1–1 0–2
FC Barcelona 3–0 València CF 1–0 2–0

AnadaModifica

31 gener 2018 CD Leganés 1–1 Sevilla FC Leganés
21:30 CET
Siovas   56' Fitxa   Butarque
  11.454 espectadors
  González González
1 febrer 2018 FC Barcelona 1–0 València CF Barcelona
21:30 CET
L. Suárez   67' Fitxa   Camp Nou
  50.959 espectadors
  Sánchez Martínez

TornadaModifica

7 febrer 2018 Sevilla FC 2–0
(Total: 3–1)
CD Leganés Sevilla
21:30 CET
Correa   15'
Vázquez   89'
Fitxa   Ramón Sánchez Pizjuán
  39.705 espectadors
  Estrada Fernández
8 febrer 2018 València CF 0–2
(Total: 0–3)
FC Barcelona València
21:30 CET
Fitxa Coutinho   49'
Rakitić   82'
  Mestalla
  43.355 espectadors
  Undiano Mallenco

FinalModifica

Es disputà el dia 21 d'abril en un camp neutral acordat entre els dos finalistes i la Federació Espanyola de Futbol. En aquesta edició la seu va ser el nou estadi de l'Atlético de Madrid, l'Estadi Wanda Metropolitano.

Sevilla FC 0–5 FC Barcelona
Fitxa L. Suárez   14'40'
Messi   31'
Iniesta   52'
Coutinho   69' (p.)

Quadre resumModifica

  Vuitens de final Quarts de final Semifinals Final
                                             
   CD Leganés 1 1 2  
   Vila-real CF 0 2 2  
     CD Leganés 0 2 2  
     Real Madrid CF 1 1 2  
   CD Numancia 0 2 2
   Real Madrid CF 3 2 5  
     CD Leganés 1 0 1  
     Sevilla FC 1 2 3  
   Lleida Esportiu 0 0 0  
   Atlético Madrid 4 3 7  
     Atlético Madrid 1 2 3
     Sevilla FC 1 3 4  
   Cádiz CF 0 1 1
   Sevilla FC 2 2 4  
     Sevilla FC 0
     FC Barcelona 5
   RCD Espanyol 1 2 3  
   Llevant UE 2 0 2  
     RCD Espanyol 1 0 1
     FC Barcelona 0 2 2  
   Celta de Vigo 1 0 1
   FC Barcelona 1 5 6  
     FC Barcelona 1 2 3
     València CF 0 0 0  
   UD Las Palmas 1 0 1  
   València CF 1 4 5  
     València CF 2 1 3(3)
     Dep. Alavés 1 2 3(2)  
   SE Formentera 1 0 1
   Dep. Alavés 3 2 5  

ReferènciesModifica