Espanya als Jocs Paralímpics d'estiu de 2008

Espanya als Jocs Paralímpics d'estiu de 2008 va estar representada per una delegació de 231 persones, de les quals 133 eren esportistes participant en quinze esports. El 29 d'agost de 2008 va partir l'expedició espanyola des dels aeroports del Prat i de Barajas, amb trenta-nou esportistes en natació, vint-i-quatre en atletisme, tretze en ciclisme, deu en judo, nou en boccia, vuit en futbol per a cecs, sis en esgrima, sis en goalball, cinc en tennis de taula, quatre en tir amb arc, tres en tir esportiu, tres en tennis en cadira de rodes, un en halterofília, un en rem i un en vela, amb l'objectiu de superar les setanta medalles (xifra que supera des dels Jocs Paralímpics de Barcelona 1992) i mantenir-se entre els deu primers països del medaller.[1]

A l'hissat de la bandera en la Vila Paralímpica, presidit per l'alcaldessa de la mateixa, Chen Zhili el 5 de setembre de 2008, van acudir la Infanta Elena (presidenta d'honor del Comitè Paralímpic Espanyol) i la ministra d'Educació, Política Social i Esport, en aquell moment, Mercedes Cabrera.[2]

L'atleta cec David Casinos, campió paralímpic de llançament de pes en Sydney 2000 i Atenes 2004, va ser el banderer en la Cerimònia d'Obertura dels Jocs que es va celebrar el 6 de setembre.[3]

La primera medalla per a l'equip espanyol va ser de bronze i la va aconseguir el ciclista amb dany cerebral César Neira en persecució en pista, mentre que la primera medalla d'or va ser per a la nedadora paraplègica María Teresa Perales en els 100 metres lliures. Ambdues medalles les van aconseguir en la primera jornada dels Jocs, el 7 de setembre.[4]

La natació va finalitzar el 15 de setembre amb trenta-una medalles, sent l'esport que més triomfs ha aportat al medaller d'Espanya en aquests Jocs i tenint com a protagonistes a Enhamed Enhamed amb quatre ors i a Teresa Perales amb tres ors, una plata i un bronze.[5]

Espanya va acabar els Jocs Paralímpics el 17 de setembre amb una gran actuació, en acabar en la desena posició del medaller amb cinquanta-vuit medalles (quinze d'or, vint-i-una de plata i vint-i-dues de bronze). Enhamed Enhamed va ser el banderer espanyol en la Cerimònia de Clausura dels XIII Jocs Paralímpics.[6]

MedallistesModifica

Esportista Esport Competició Categoria Data
Or 
Teresa Perales Natació 100 metres lliures Femení S5 7 de setembre
Enhamed Enhamed Natació 100 metres papallona Masculí S11 9 de setembre
Carmen Herrera Judo -70 kg Femení 9 de setembre
Richard Oribe Natació 200 metres lliures Masculí S4 9 de setembre
Teresa Perales Natació 200 metres lliures Femení S5 9 de setembre
Enhamed Enhamed Natació 400 metres lliures Masculí S11 11 de setembre
Javier Ochoa Ciclisme en ruta Contrarellotge individual Masculí CP 3 12 de setembre
César Neira Ciclisme en ruta Contrarellotge individual Masculí CP 4 12 de setembre
Christian Venge i David Llaurado Ciclisme en ruta Contrarellotge en tàndem Masculí B&VI 1-3 12 de setembre
Ricardo Tingues Natació 100 metres braça Masculí SB4 12 de setembre
Jesús Collado Natació 400 metres lliures Masculí S9 12 de setembre
Enhamed Enhamed Natació 100 metres lliures Masculí S11 12 de setembre
Enhamed Enhamed Natació 50 metres lliures Masculí S11 14 de setembre
Teresa Perales Natació 50 metres lliures Femení S5 15 de setembre
David Casinos Atletisme Llançament de pes Masculí F11/12 16 de setembre
Argent 
Richard Oribe Natació 100 metres lliures Masculí S4 7 de setembre
Christian Venge i David Llaurado Ciclisme en pista Persecució en tàndem 4.000 metres Masculí B&VI 1-3 7 de setembre
Roberto Alcaide Ciclisme en pista Persecució individual Masculí LC 2 8 de setembre
David Julián Levecq Natació 100 metres papallona Masculí S10 8 de setembre
Teresa Perales Natació 50 metres esquena Femení S5 8 de setembre
Marta Arce Judo -63 kg Femení 8 de setembre
Sandra Gómez Natació 100 metres braça Femení SB12 8 de setembre
Sebastián 'Chano' Rodríguez Natació 200 metres lliures Masculí S5 9 de setembre
Ana García-Arcicollar Natació 100 metres papallona Femení S12 9 de setembre
Abderraman Ait Khamouch Atletisme 1.500 metres Masculí T46 10 de setembre
Sarai Gascón Natació 100 metres braça Femení SB9 10 de setembre
Vicente Gil Natació 50 metres braça Masculí SB3 11 de setembre
Enrique Floriano Natació 400 metres lliures Masculí S12 11 de setembre
Richard Oribe, Daniel Vidal, Jordi Gordillo i Sebastián 'Chano' Rodríguez Natació Relleus 4x50 metres lliures Masculí 11 de setembre
José Vicente Arzo Ciclisme en ruta Contrarellotge individual Masculí HC C 12 de setembre
Santiago Pesquera, Chema Rodríguez i Yolanda Martín Boccia Parelles Mixt BC3 12 de setembre
Juan José Méndez Ciclisme en ruta Contrarellotge individual Masculí LC 4 12 de setembre
Javier Ochoa Ciclisme en ruta Carrera en ruta individual Masculí LC 3-4/CP 3 13 de setembre
Vicente Javier 'Xavi' Torres Natació 150 metres estils Masculí SM4 14 de setembre
Richard Oribe Natació 50 metres lliures Masculí S4 15 de setembre
Jorge Cardona i José Manuel Ruiz Tennis de taula Equips Masculí Classe 9/10 16 de setembre
Bronze 
César Neira Ciclisme en pista Persecució individual 3.000 metres Masculí CP 4 7 de setembre
María Mónica Merenciano Judo -57 kg Femení 8 de setembre
Eva Ngui Atletisme 100 metres Femení T12 9 de setembre
Manuel Ángel Martín Boccia Individual Mixt BC2 9 de setembre
Alejandro Sánchez Natació 100 metres braça Masculí SB8 9 de setembre
Juan José Méndez Ciclisme en pista Persecució individual 3.000 metres Masculí LC 4 9 de setembre
Álvaro Valera Tennis de taula Individual Masculí Classe 7 11 de setembre
Tomás Pinyes Tennis de taula Individual Masculí Classe 3 11 de setembre
Miguel Luque Natació 50 metres braça Masculí SB3 11 de setembre
Pablo Cimadevila Natació 200 metres estils Masculí SM5 11 de setembre
Manuel Ángel Martín, Pedro Be, Francisco Javier Beltrán i José Vaquerizo Boccia Equips Mixt BC1-2 12 de setembre
Roberto Alcaide Ciclisme en ruta Contrarellotge individual Masculí LC 2 12 de setembre
Teresa Perales Natació 100 metres braça Femení SB4 12 de setembre
Javier 'Xavi' Porras Atletisme Triple salt Masculí F11 12 de setembre
Esther Morales Natació 100 metres esquena Femení S10 13 de setembre
Ignacio Àvila Atletisme 1.500 metres Masculí T13 13 de setembre
Déborah Font Natació 50 metres lliures Femení S12 14 de setembre
Sara Carracelas Natació 50 metres esquena Femení S2 15 de setembre
Abderraman Ait Khamouch Atletisme 800 metres Masculí T46 15 de setembre
Sebastián 'Chano' Rodríguez Natació 50 metres lliures Masculí S5 15 de setembre
Pablo Cimadevila, Vicente Gil, Daniel Vidal i Sebastián 'Chano' Rodríguez Natació Relleus 4x50 metres estils Masculí 15 de setembre
Eva Ngui Atletisme 200 metres Femení T12 16 de setembre

Participants per esportModifica

Esport Homes Dones Total
Atletisme 18 6 24
Boccia 7 2 9
Ciclisme 11 2 13
Esgrima en cadira de rodes 5 1 6
Futbol 5 8 0 8
Goalball 6 0 6
Halterofília 0 1 1
Judo 4 6 10
Natació 26 13 39
Remo 1 0 1
Tennis en cadira de rodes 2 1 3
Tennis de taula 5 0 5
Tir 3 0 3
Tir amb arc 4 0 4
Vés-la 1 0 1
Total 102 31 133

Atletisme Modifica

Carreres masculí

Competició Esportista Fase prèvia Semifinal Final
Resultat Lloc Resultat Posició Resultat Posició
100 metres T11 Javier Porras 12.00 No va avançar
100 metres T12 Maximiliano Rodríguez 11.50 No va avançar
200 metres T12 Maximiliano Rodríguez 23.52 No va avançar
800 metres T12 Miguel Ángel Rierol 1:58.07 No va avançar
Abel Avila 1:56.60 2º q.॥॥ No disputat 1:55.17
Ignacio Àvila 1:56.95 No va avançar
800 metres T36 José Manuel González No disputat 2:15.26
José María Pampano No disputat 2:18.01
800 metres T46 Abderrahman Ait Khamouch 2:00.67 1º Q.॥॥ No disputat 1:53.68  
800 metres T52 Santiago José Sanz 1:58.98 3º q.॥॥ No disputat 2:00.89
800 metres T53 Roger Puigbó 1:41.40 2º q.॥॥ No disputat 1:37.50
1500 metres T13 Miguel Ángel Rierol 4:16.19 No va avançar
Abel Avila 4:01:49 2º Q.॥॥ No disputat 4:10.22
Ignacio Àvila 4:01.90 2º Q.॥॥ No disputat 4:07.00  
1500 metres T46 Abderrahman Ait Khamouch 4:08.67 2º Q.॥॥ No disputat 3:53.46  
1500 metres T54 Rafael Botello 3:09.66 6º q.॥॥ 3:11.30 No va avançar
Jorge Fusta 3:18.22 No va avançar
5000 metres T12 Gustavo Nieves 15:28.21 3º q.॥॥ No disputat No va finalitzar
5000 metres T54 Rafael Botello 10:54.43 No va avançar
Jorge Fusta 10:23.80 No va avançar
Roger Puigbó 10:15.34 5è q.॥॥ No disputat 10:25.78
10000 metres T12 Manuel Garnica No disputat No va finalitzar
Marató T12 Manuel Garnica No disputat 2:36:02
Marató T46 José Antonio Castella No disputat 2:45:47 10º
José Javier Conde No disputat 2:45:48 11º
Marató T52 Santiago José Sanz No disputat 1:42:05
Marató T54 Rafael Botello No disputat 1:23:53 11º
Jorge Fusta No disputat 1:23:26
Roger Puigbó No disputat 1:23:27

Salts i llançaments masculí

Competició Esportista Final
Resultat Posició
Salt de longitud F11 Javier Porras 5.96 m
Salt de longitud F46 David Bravo 6.05 m - 869 ptos.
Triple salto F11 Javier Porras 12.71 m  
Llançament de disc F11/12 David Casinos 38.85 m - 949 ptos.
Llançament de pes F11/12 David Casinos 14.50 m - 1050 ptos.  

Carreras femení

Competició Esportista Fase prèvia Semifinal Final
Resultat Posició Resultat Posició Resultat Posició
100 metres T12 Rosalía Lázaro 13.40 3ª q.॥॥ 13.28 No va avançar
Sara Martínez 13.80 No va avançar
Eva Ngui 12.56 2ª q.॥॥ 12.55 2ª q.॥॥ 12.58  
200 metres T12 Eva Ngui 25.69 1ª Q.॥॥ 25.87 3ª q.॥॥ 25.70  
800 metres T12/13 Elena Congost 2:22.74 No va avançar
1500 metres T13 Elena Congost No disputat 4:54.50

Salts i llançaments femení

Competició Esportista Final
Resultat Posició
Salt de longitud F12 Rosalía Lázaro 5.52 m - 999 ptos.
Sara Martínez 5.00 m - 905 ptos. 11ª
Llançament de disc F12/13 Jessica Castellà 32.72 m - 769 ptos.
María Martínez 32.14 m - 755 ptos.
Llançament de pes F12/13 Jessica Castellà 10.89 m - 873 ptos.

Boccia Modifica

Individual mixt BC1

Esportista Fase prèvia Quarts de final Semifinals Final
Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Posició
Francisco Javier Beltrán Yi Wang (CHN)6-0   Gabriela Vilà (ARG)14-0  


Tj Hawker (USA)9-1  


Hanif Mawji (CA)5-4  


Antonio Marquis (PER)3-4  


No va avançar
José Vaquerizo Qi Zhang (CHN)4-3  


Mei Yee Leung (HKG)5-0  


Leena Sarela (FI)3-2  


Joao Paulo Fernandes (PER)2-4  


Gabriel Shelly (IRL)2-8  


No va avançar

Individual mixt BC2

Esportista Fase prèvia Quarts de final Semifinals 3º i 4t lloc
Rival Resultat


RivalResultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Posició
Manuel Ángel Martín Cristina Gonçalves (PER)4-2  


Wing Hong Wong (HKG)8-1  


John Norsterud (NOR)10-0  


Keizo Uchida (JPN)3-1  


Hoi Ying Karen Kwok (HKG)3-4  


Pablo Cortez (ARG)3-2  


 
Pedro Be Zhiqiang Yan (CHN)6-0  


Vesa Koivuniemi (FI)15-0  


Tamy Llegiu McLeod (CA)9-0  


Nigel Murray (GBR)4-7  


No va avançar

Parelles mixtes BC3

Esportista Fase prèvia Semifinals Final
Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Posició
Santiago


PesqueraChema RodríguezYolanda Martín

Canadà (CA)9-1  


Xina (CHN)1-5  


Corea del Sud (KOR)3-9  


Portugal (PER)6-4  


Corea del Sud (KOR)1-8  


 
Esportista Fase prèvia Semifinals 3º i 4t lloc
Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Posició
Jose María


DuesoAmparo Baixauli

Martin


StreharskyRobert Durkovic (SVK)6-1  

Dirceu


PintoEliseu Santos (BRA)5-0  

Dezso


BeresJozsef Gyurkota (HUN)6-4  

Bruno


ValentimFernando Pereira (PER)3-4  

Ladislav


KratinaRadek Prochazka (CZE)3-7  

Equips mixts BC1-2

Esportista Fase prèvia Quarts de final Semifinals 3º i 4t lloc
Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Posició
Manuel Ángel


MartínPedro CorderoFrancisco Javier BeltránJosé Vaquerizo



Finlàndia (FI)16-1  


Irlanda (IRL)12-1  


Hong Kong (HKG)8-4  


Portugal (PER)2-8  


Xina (CHN)5-4  


 

Ciclisme Modifica

Ciclisme en carreteraModifica

Masculí

Competició Esportista Final
Resultat Posició
Contrarellotge individual LC2 Roberto Alcaide 34:18.86  
Contrarellotge individual LC3 Antonio García 38:48.66
Contrarellotge individual LC4 Juan José Méndez 39:54.68  
Contrarellotge individual CP1-2 Aitor Oroza 24:32.41
Contrarellotge individual CP3 Maurice Far Eckhard 38:47.82
Javier Ochoa 37:26.47  
Contrarellotge individual CP4 César Neira 35:53.98  
Contrarellotge individual HC C José Vicente Arzó 20:36.91  
Contrarellotge en tàndem B VI 1-3 Francisco GonzálezJuan Francisco


Suárez

33:09.09
David


LlauradoChristian Venge

32:01.12  
Carrera en ruta LC1-2/CP4 Roberto Alcaide 1:46:15.56
Amador Granat 2:03:02.52 31º
César Neira 1:46:16.42 10º
Carrera en ruta LC3-4/CP3 Maurice Far Eckhard 1:38:03.69
Antonio García 1:38:01.80
Juan José Méndez 1:41:03.49 18º
Javier Ochoa 1:37:02.48  
Carrera en ruta CP1-2 Aitor Oroza 1:03:27.56 11º
Carrera en ruta HC C José Vicente Arzo 1:26.11
Carrera en ruta en tàndem B VI 1-3 Francisco GonzálezJuan Francisco


Suárez

2:18.06
David


LlauradoChristian Venge

2:18.06

Femení

Competició Esportista Final
Resultat Posició
Contrarellotge individual LC3-4/CP3 Raquel Acinas 47:30.48
Contrarellotge en tàndem B VI 1-3 Marina


GironaAna López

39:11.65
Carrera en ruta en tàndem B VI 1-3 Marina


GironaAna López

2:01:24

Ciclisme en pistaModifica

Masculí

Competició Esportista Final
Resultat Posició
Tandem Contrarellotge pista B VI 1-3 Francisco GonzálezJuan Francisco


Suárez

1:08.260
Contrarellotge pista categoria LC2 Roberto Alcaide 1:16.062
Amador Granat 1:12.760
Contrarellotge pista categoria LC3-4 Antonio García 1:21:954 10º
Juan José Méndez 1:28:392 15è
Contrarellotge pista categoria CP3 Maurice Far Eckhard 1:27.449
Javier Ochoa 1:18.523
Contrarellotge pista categoria CP4 César Neira 1:15.390
Competició Esportista Classificatòries Final
Resultat Posició Resultat Posició
Tandem Persecució individual pista B VI 1-3 Francisco GonzálezJuan Francisco


Suarez

4:38.548 No va avançar
David


LlauradoChristian Venge

4:25.335 OVL  
Persecució individual pista LC2 Amador Granat 5:49.52 No va avançar
Roberto Alcaide 4:51.482 4:50.318  
Persecució individual pista LC3 Antonio García 4:00.698 No va avançar
Persecució individual pista LC4 Juan Jose Mendez 4:16.686 4:14.984  
Persecució individual pista CP3 Maurice Far Eckhard 4:09.119 4:08.430
Javier Ochoa Desqualificat
Persecució individual pista CP4 Cessar Neira 3:45.322 3:45:753  
Velocitat pista equips LC1-4 CP3/4 Roberto


AlcaideAmador GranadoJavier Ochoa

58.584 No va avançar

Femení

Competició Esportista Final
Resultat Posició
Tandem Contrarellotge pista B VI 1-3 Marina


GironaAna López

1:19.712
Contrarellotge pista LC3-4/CP3 Raquel Acinas 48.701
Competició Esportista Classificatòries Final
Resultat Posició Resultat Posició
Tandem Persecució individual pista B VI 1-3 Marina


GironaAna López

3:59.328 No va avançar
Persecució individual pista LC3-4/CP3 Raquel Acinas 4:51.156 10ª No van avançar

Esgrima en cadira de rodes Modifica

Classe A masculí

Competició Esportista Fase prèvia Vuitens de final Quarts de final Semifinal Final
Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Posició
Espasa individual Fernando Granell Zhang (CHN)5-4  


Bazhukov (UKR)2-5  


Citerne (FRA)2-5  


Penjar (POL)1-5  


Andree (GER)5-2  


No disputat Zhang (CHN)7-15  


No va avançar 9º-16º
Luis Sánchez Maillard (FRA)3-5  


Davydenko (UKR)2-5  


Alhaddad (KUW)0-5  


Markantonatos (GRE)3-5  


Saengsawang (THA)0-5  


Serafini (ITA)1-5  


No va avançar
Floret individual Fernando Granell Zhang (CHN)0-5  


Betti (ITA)0-5  


Alqallaf (KUW)0-5  


Horvath (HUN)4-5  


Saengsawang (THA)5-4  


Andree (GER)5-3  


Betti (ITA)5-15  


No va avançar 9º-16º
Sabre individual Luis Miguel Rodó Tian (CHN)1-5  


Chan (HKG)2-5  


Markantonatos (GRE)0-5  


Davydenko (UKR)1-5  


Serafini (ITA)2-5  


No disputat No va avançar
Luis Sánchez Habiti (FRA)3-5  


Pellegrini (ITA)0-5  


Makowski (POL)3-5  


Calhoun (USA)3-5  


Frolov (RUS)3-5  


Altabbakh (KUW)5-2  


No va avançar

Classe B masculí

Competició Esportista Fase prèvia Vuitens de final Quarts de final Semifinal Final
Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Posició
Espasa individual Carlos Soler Cratere (FRA)2-5  


Mainville (CA)2-5  


Rodgers (USA)3-5  


Hu (CHN)0-5  


Hisakawa (JPN)5-1  


No va avançar
Sabre individual Carlos Soler Mari (ITA)3-5  


Hui (HKG)5-2  


Yusupov (RUS)0-5  


Pluta (POL)2-5  


Moreno (USA)5-2  


Bogdos (GRE)15-14  


Hui (HKG)10-15  


No va avançar 5è-8º
Juan Arnau Francois (FRA)3-5  


Shenkevych (UKR)4-5  


Fawcett (GBR)0-5  


Szekeres (HUN)5-3  


Mainville (CA)5-3  


Mari (ITA)7-15  


No va avançar 9º-16º

Classe B femení

Competició Esportista Fase prèvia Vuitens de final Quarts de final Semifinal Final
Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Posició
Espasa individual Gema Victoria Hassen-Bey Jana (THA)1-5  


Chan (HKG)0-5  


Ye (CHN)3-5  


Dani (HUN)1-5  


Lukianenko (UKR)1-5  


No va avançar
Floret individual Gema Victoria Hassen-Bey Yao (CHN)1-5  


Dani (HUN)2-5  


Lukianenko (UKR)2-5  


Magnat (FRA)5-4  


Vettraino (ITA)4-5  


No va avançar

Futbol 5 Modifica

Esportista Fase prèvia 3º i 4t lloc Posició
Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Antonio Jesús MartínVicente AguilarMarcelo RosadoJose Manuel GómezAlfredo CuadradoJosé LópezAdolfo Samuel AcostaCarmelo GarridoPedro Antonio GarcíaAlvaro González


















Argentina (ARG)0-2  


Brasil (BRA)0-1  


Regne Unit (GBR)3-1  


Xina (CHN)0-1  


Corea del Sud (KOR)2-2  


Argentina (ARG)1-1Torn de penals0-1  






Goalball Modifica

Esportista Fase prèvia 11º i 12º lloc Posició
Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Jesus Natzaret SantanaJose PerezVicente GalianaRaul GarciaJose Fernando GarciaTomas Rubio










Dinamarca (DEN)2-2  


Bèlgica (BEL)6-12  


Lituània (LTU)0-10  


Eslovènia (SLO)9-11  


Finlàndia (FI)3-7  


Brasil (BRA)3-7  


12º

Halterofília Modifica

Competició Esportista Final
Resultat Posició
Femenina -48 kg Loida Zabala 80 kg

Judo Modifica

Masculí

DeportistaCategoría


Vuitens de final Quarts de final Semifinals Repesca de quarts de final Repesca de semifinals Final
Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Posició
David


GarcíaHasta 48 kg

Resa Golmohammadi Andarian (IRI)0000-1000  


No va avançar Sergii Karpeniuk (UKR)KG  


No va avançar
Salvador GonzálezHasta 81 kg


Natig Novruzzade (AZE)0000-1000  


No va avançar
Abel


VázquezHasta 90 kg

Oleg Kretsul (RUS)0000-1100  


No va avançar Anthony Clarke (AUS)0121-0000S  


Anatoliy Shevchenko (UKR)0000S-0001  


No va avançar
Rafael


MorenoMás de 100 kg

No disputat Jung Min Park (KOR)0000-1100  


No va avançar Julien Taurines (FRA)0000-1100  


No va avançar

Femení

Deportista Categoria


Vuitens de final Quarts de final Semifinals Repesca de quarts de final Repesca de semifinals Final
Rival Resultat


RivalResultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Posició
Laura


GarcíaHasta 66 kg

No disputat Huaping Guo (CHN)0000-0200  


No va avançar Carmen Brussig (GER)0000-1000  


No va avançar
Sheila


HernandezHasta 52 kg

Alesya Stepanyuk (RUS)0000-1000  


No va avançar Thi Nhoi Trieu (VIE)0200-0000  


Michelle Ferreira (BRA)0000-1000  


No va avançar
Maria Monica


MerencianoHasta 57 kg

Daniele Silva (BRA)0101S-0042  


Lijing Wang (CHN)0000-1000  


No va avançar Maria Keramida (GRE)0010S-0002  


 
Marta


ArceHasta 63 kg

Teixeira (BRA)1001-1001  


Angelique Quessandier (FRA)0200-0000  


Madina Kazakova (RUS)0011S-0002  


No va necessitar repesca Naomi Soazo (VINE)0000-0100  


 
Carmen


HerreraHasta 70 kg

No disputat Jordan Mouton (USA)1000-0000  


Sanneke Vermeulen (NED)0011S-0001  


No va necessitar repesca Lenia Ruvalcaba (MEX)1021-0000S  


 
Sara de


PiniesMás de 70 kg

No disputat Deanne Silva (BRA)0010-1000  


No va avançar Celine Manzuoli (FRA)1030-0000  


Zoubida Bouazoug (ALG)0001-0201S  


Natació Modifica

Masculí

Competició Esportista Fase prèvia Final
Resultat Posició Resultat Posició
50 m estilo libre S3 Miguel Angel Martinez 00:57.32 00:57.11
50 m estilo libre S4 Ricardo Oribe 00:39.30 00:38.69  
50 m estilo libre S5 Jordi Gordillo 0:36.70 0:36.88
Sebastián Rodríguez Veloso 0:35.46 0:33.78  
50 m estilo libre S6 Daniel Vidal 0:32.06 31.27
50 m estilo libre S9 Jose Antonio Mari 0:26.73 0:26.89
50 m estilo libre S10 David Julian Levecq 0:25.20 0:24.87
50 m estilo libre S11 Eduardo Cruz 0:29.34 14º No avanzó
Enhamed Enhamed 0:26.34 0:25.82 WR  
50 m estilo libre S12 Omar Font 0:25.61 0:25.26
Albert Gelis 0:26.74 No avanzó
Daniel Llambrich 0:27.41 12º No avanzó
50 m espalda S3 Miguel Ángel Martínez 0:55.90 0:56.82
50 m espalda S4 Arkaitz García Tolson 0:55.01 No avanzó
50 m espalda S5 Miguel Luque 0:48.21 11º No avanzó
Ricardo Ten 0:46.90 0:45.28
Vicente Javier Torres 0:47.49 No avanzó
50 m mariposa S5 Ricardo Ten 0:46.24 11º No avanzó
50 m mariposa S6 Daniel Vidal 0:34.00 0:32.97
50 m braza SB3 Vicente Gil 0:49.46 0:49.91  
Miguel Luque 0:51.92 0:52.83  
100 m estilo libre S3 Miguel Ángel Martínez 2:02.20 2:02.29
100 m estilo libre S4 Ricardo Oribe 1:26.96 1:26.62  
100 m estilo libre S5 Sebastián Rodríguez 1:18.44 1:16.15
Jordi Gordillo 1:25.91 1:25.94
100 m estilo libre S6 Daniel Vidal 1:11.37 1:10.41
100 m estilo libre S9 Jesús Collado 0:58.82 No avanzó
José Antonio Mari 0:59.07 13º No avanzó
100 m estilo libre S10 David Julián Levecq 0:55.15 0:54.73
100 m estilo libre S11 Eduardo Cruz 1:05.05 11º No avanzó
Enhamed Enhamed 1:00.52 0:57.64 PR  
100 m estilo libre S12 Enrique Floriano 0:59.38 11º No avanzó
Omar Font 0:56.01 0:55.75
Albert Gelis 0:58.15 0:58.70
100 m espalda S9 Jesús Collado 1:09.04 1:05.45
100 m espalda S11 Eduardo Cruz 1:23.03 14º No avanzó
Enhamed Enhamed 1:17.27 1:16.90
100 m espalda S12 Albert Gelis 1:05.03 1:06.66
100 m espalda S13 Kevin Méndez 1:11.38 10º No avanzó
100 m mariposa S8 Alejandro Sánchez 1:10.18 11º No avanzó
100 m mariposa S9 Jesús Collado 1:02.55 1:01.28
José Antonio Mari 1:05.26 11º No avanzó
100 m mariposa S10 David Julian Levecq 0:59.80 0:58.53  
100 m mariposa S11 Eduardo Cruz 1:18.75 11º No avanzó
Enhamed Enhamed 1:03.74 1:01.12 WR  
100 m mariposa S12 Albert Gelis 1:03.70 1:03.69
Israel Oliver 1:02.86 1:03.10
100 m mariposa S13 Kevin Mendez 1:03.02 10º No avanzó
100 m braza SB4 Pablo Cimadevila 1:48.45 1:46.11
Ricardo Ten 1:40.72 1:36.61 WR  
100 m braza SB8 Alejandro Sánchez 1:14.61 1:13.44  
100 m braza SB9 Javier Crespo 1:12.87 1:12.31
100 m braza SB12 Enrique Floriano 1:14.97 1:12.27
Daniel Llambrich 1:15.13 Descalificado
Israel Oliver 1:14.45 1:13.31
100 m braza SB13 Luis Antonio Arevalo 1:19.84 13º No avanzó
150 m cuatro estilos individual SM4 Miguel Luque 2:48.08 2:45.67
Vicente Javier Torres 2:46.89 2:40.91  
200 m estilo libre S4 Ricardo Oribe 3:00.45 PR 2:55.81 WR  
200 m estilo libre S5 Jordi Gordillo No disputado 3:02.30
Sebastián Rodríguez No disputado 2:38.88  
200 m cuatro estilos individual SM5 Pablo Cimadevila 3:06.41 3:01.58  
200 m cuatro estilos individual SM8 Alejandro Sánchez 2:40.23 2:36.66
200 m cuatro estilos individual SM12 Enrique Floriano 2:19.87 2:16.79
Albert Gelis 2:23.64 2:24.80
Israel Oliver 2:25.12 No avanzó
200 m cuatro estilos individual SM13 Luis Antonio Arevalo 2:36.01 14º No avanzó
Kevin Mendez 2:27.75 11º No avanzó
400 m estilo libre S9 Jose Antonio Mari 4:36.75 10º No avanzó
Jesus Collado 4:25.05 4:17.02 WR  
400 m estilo libre S11 Eduardo Cruz 5:23.44 10º No avanzó
Enhamed Enhamed 4:54.44 4:38.32  
400 m estilo libre S12 Omar Font 4:46.22 4:35.64
Enrique Floriano 4:22.64 4:15.89  
Juan Diego Gil 4:40.31 4:32.43
400 m estilo libre S13 Luis Antonio Arevalo 4:46.03 No avanzó
Kevin Mendez 4:35.29 4:33.75
4x50 m estilo libre 20 pts Jordi Gordillo

Ricardo Oribe
Sebastián Rodríguez
Daniel Vidal

No disputado 2:18.73  
4x50 m cuatro estilos 20 pts Pablo Cimadevila

Vicente Gil
Sebastián Rodríguez Veloso
Daniel Vidal
Ricardo Ten
Vicente Javier Torres

3:00.44 2:40.38  
4x100 m estilo libre 34 pts Jesus Collado

David Julian Levecq
Jose Antonio Mari
Daniel Vidal

No disputado 3:59.45
4x100 m cuatro estilos 34 pts Jesús Collado

Javier Crespo
David Julian Levecq
Alejandro Sánchez
Daniel Vidal

4:33.73 4:21.81

Femení

Competició Esportista Fase prèvia Final
Resultat Posició Resultat Posició
50 m estilo lliure S3 Sara Carracelas 1:17.28 10º No va avançar
50 m estilo lliure S5 Teresa Perales 0:36.75 PR 0:35.88 WR  
50 m estilo lliure S9 Sarai Gascon Desqualificada
50 m estilo lliure S10 Esther Morales 0:29.94 0:29.75
50 m estilo lliure S12 Carla Casals 0:31.69 11º No va avançar
Deborah Font 0:28.93 0:28.23  
Ana García-Arcicollar 0:29.00 0:28.93
50 m esquena S2 Sara Carracelas 1:18.31 WR 1:16.33 WR  
50 m esquena S5 Teresa Perales 0:44,92 0:44,58  
50 m papallona S6 Teresa Perales 0:48.05 13º No va avançar
100 m estilo lliure S5 Teresa Perales 1:22.22 1:16.65  
100 m estilo lliure S10 Esther Morales 1:04.25 1:04.20
100 m estilo lliure S12 Amaya Alonso 1:06.45 1:07.48
Deborah Font 1:03.17 1:01.98
Ana García-Arcicollar 1:04.82 1:02.39
100 m esquena S6 Julia Castello 1:44.00 10º No va avançar
100 m esquena S10 Esther Morales 1:14.85 1:13.77  
100 m papallona S9 Sarai Gascon 1:13.81 1:11.05
100 m papallona S12 Amaya Alonso 1:16.13 1:15.09
Carla Casals 1:13.46 1:11.94
Ana García-Arcicollar 1:09.56 1:08.86  
100 m braça SB4 Teresa Perales 2:04.68 2:01.25  
100 m braça SB5 Julia Castello 2:10.71 11º No va avançar
100 m braça SB8 Ester Rodriguez 1:31.70 1:34.43
100 m braça SB9 Ana Rubio 1:29.40 No va avançar
Sarai Gascon 1:26.49 1:24.51  
100 m braça SB12 Carla Casals 1:21.40 1:20.72
Deborah Font 1:20.11 PR 1:20.38
Sandra Gómez 1:21.39 1:18.06  
200 m estilo lliure S5 Teresa Perales 2:58.91 2:47.47  
200 m quatre estils individual SM9 Sarai Gascon 2:46.93 No va avançar
Ester Rodriguez 2:55.93 14º No va avançar
200 m quatre estils individual SM10 Ana Rubio 2:58.17 12º No va avançar
200 m quatre estils individual SM12 Amaya Alonso 2:47.51 2:48.71
Carla Casals 2:49.65 2:44.73
Ana García-Arcicollar 2:43.38 2:35.64
200 m quatre estils individual SM13 Brega Marta Banos No disputat 2:48.80
400 m estilo lliure S13 Brega Marta Banos 5:00.03 No va avançar

Rem Modifica

Competició Esportista Fase prèvia Repesca Final
Resultat Posició Resultat Posició Resultat Posició
Single Scull AM1 x masculí Juan Pablo Barcia Alonso 6:13.69 12º q.॥॥ 6:25.87 5è q.॥॥ 6:15.29

Tennis en cadira de rodes Modifica

Competició Esportista Treintaidosavos de final Dieciseisavos de final Vuitens de final Quarts de final Semifinals Final
Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Posició
Individual masculí Alvaro Illobre Daniel Pellegrina (SUI)6:1, 2:6, 2:6  


No va avançar 17º-32º
Individual masculí Francesc Tur Csaba Prohaszka (HUN)6:1, 6:1  


Ronald Vink (NED)1:6, 0:6  


No va avançar 9º-16º
Individual femení Maria Dolores Ochoa No disputat Sharon Walraven (NED)2:6, 1:6  


No va avançar 9º–16º
Dobles masculí Alvaro


IllobreFrancesc Tur

No disputat Hongria (HUN)Laszlo FarkasCsaba Prohaszka6:2, 6:2  






Japó (JPN)Shingo KuniedaSatoshi Saida1:6, 1:6  






No va avançar 5è-8º

Tennis de taula Modifica

Individual Masculí Classe 3

Esportista Fase prèvia Vuitens de final Quarts de final Semifinal Medalla de bronze Final Posició
Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Tomas Pinas Orjan Kylevik (SWE)3 – 1  


No disputat Jan Gurtler (GER)3 – 1  


Jean-Philippe Robin (FRA)0 – 3  


Luiz Algacir Silva (BRA)3 – 0  


No va avançar  
Arnie Chan (GBR)3 – 2  


Individual Masculí Classe 7

Esportista Fase prèvia Vuitens de final Quarts de final Semifinal Medalla de bronze Final Posició
Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Jordi Morales Chaoqun Ye (CHN)1 – 3  


No va avançar 5è-16º
Paul Karabardak (GBR)3 – 2  


Zbynek Lambert (CZE)3 – 0  


Alvaro Valera Andrea Furlan (ITA)3 – 1  


No disputat Jochen Wollmert (GER)1 – 3  


Mitchell Seidenfeld (USA)3 – 1  


No va avançar  
Sayed Mohamed Youssef (EGY)3 – 1  


Xiaojun Qin (CHN)3 – 1  


Individual Masculí Classe 9-10

Esportista Fase prèvia Vuitens de final Quarts de final Semifinal Medalla de bronze Final Posició
Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Jose Manuel Ruiz Christophe Rozier (FRA)3 – 0  


No disputat Fredrik Andersson (SWE)2 – 3  


No va avançar 5è-8º
David Korn (GER)3 – 2  


Jorge Cardona Fredrik Andersson (SWE)0 – 3  


No va avançar 11º-30º
Manfredi Baroncelli (ITA)1 – 3  


Equips Classe 6-8

Esportista Fase prèvia Vuitens de final Quarts de final Semifinal Medalla de bronze Final Posició
Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Jordi


MoralesAlvaro Valera

No disputat Rússia (RUS)Alexander EsaulovVadim Buzin3 – 1  






Eslovàquia (SVK)Richard CsejteyMiroslav Jambor0 – 3  






No van avançar 5è-8º

Equips Classe 9-10

Esportista Fase prèvia Vuitens de final Quarts de final Semifinal Medalla de bronze Final Posició
Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Jorge


CardonaJose Manuel Ruiz

No disputat Països Baixos (NED)Tonnie HeijnenGerben Last3 – 0  






República Txeca (CZE)Zbynek LambertJaroslav CieslarIvan Karabec3 – 2  








No disputat Xina (CHN)Yang GeChao ChenXiaolei LuLin Dt.0 – 3  










 

Tir Modifica

Esportista Competició Fase prèvia Final
Resultat Posició Resultat Posició
Jose Luis Martinez Pistola categoria SH1 masculí 538 32º No va avançar
Pistola lliure categoria SH1 mixt 504 24º No va avançar
Pistola esportiva categoria SH1 mixt 541 24º No va avançar
Miguel Orobitg Carabina dempeus categoria SH1 masculí 573 22º No va avançar
Carabina tendit categoria SH1 masculí 1113 18º No va avançar
Match anglès categoria SH1 mixt 595 27º No va avançar
Rifle lliure categoria SH1 masculí 570 36º No va avançar
Francisco Angel Soriano Pistola categoria SH1 masculí 548 29º No va avançar
Pistola lliure categoria SH1 mixt 512 19º No va avançar
Pistola esportiva categoria SH1 mixt Desqualificat

Tir amb arc Modifica

Masculí individual

Competició Esportista Fase prèvia Dieciseisavos de final Vuitens de final Quarts de final Semifinals Final
Resultat Posició Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Posició
Recurvocategoría W1/W2


Manuel Candela 582 17º Ozgur Ozen (TUR)87–96  


No va avançar
Jose Manuel Marin 557 24º Young Joo Jung (KOR)102–88  


No va avançar
Recurvocategoría permanent


Antonio Sánchez 571 19º Tomasz Lezanski (POL)88–97  


No va avançar
Juan Miguel Sarsuela 602 Romaios Roumeliotis (GRE)97–90  


Timur Tuchinov (RUS)98–97  


Mario Esposito (ITA)95–102  


No va avançar

Masculí per equips

Competició Esportista Fase prèvia Vuitens de final Quarts de final Semifinals Final
Resultat Posició Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Rival Resultat


Posició
Recurvo Manuel CandelaAntonio SánchezJuan Miguel


Sarsuela

1755 No disputat Japó (JPN)183–188 


No va avançar

Vela Modifica

Competició Esportista Final
Resultat Posició
Individual mixt 2.4mr Emilio Fernández 98 punts 15è

Vegeu tambéModifica

ReferènciesModifica

Enllaços externsModifica