Diferència entre revisions de la pàgina «Xona»

13 bytes afegits ,  fa 5 anys
m
Robot inserta {{Autoritat}}
m (Corregit: estandaritzar)
m (Robot inserta {{Autoritat}})
El xona compta amb cinc vocals (a, e, i, o, u), sons xiulats i nombroses africades, característiques de la fonètica de la regió. La seva gramàtica va estandarditzar-se als anys 50 i destaca per l'ús de [[prefix]]os nominals (la flexió es fa més amb prefixos que sufixos) i per la varietat de modes verbals, que permeten expressar diferents matissos de l'actitud del parlant cap a l'acció del verb. S'escriu en alfabet llatí.
 
{{Autoritat}}
 
[[Categoria:Llengües nigerocongoleses]]
494.132

modificacions