Obre el menú principal

Canvis

m
Canvis menors, neteja, replaced: s'utilitza → es fa servir , en lloc de → en comptes de AWB
|pronunciació=[ˈpɔlsʲci]
|nomnadiu=''Polski''
|estats= [[Polònia]] (38 milions), 12 milions als [[Estats Units]], [[Lituània]], [[Bielorússia]], [[França]], [[Alemanya]], [[Ucraïna]] i altres.
|regió=-
|parlants=50 milions
|rank=27
|família= [[Llengües indoeuropees|Llengua indoeuropea]]<br />
  [[Llengües eslaves|Eslava]]<br />
    [[Llengües eslavers occidentals|Occidental]]<br />
     [[Llengües lekhítiques|Lekhítica]]<br />
        '''Polonès'''
|nació= {{Bandera|Polònia}} [[Polònia]]<br />[[Fitxer:Vilnius County flag.png|22px]] Comtat de [[Vílnius]] ([[Lituània]])<br />{{Bandera|Unió Europea}} [[Unió Europea]]
|regulat= [[Consell de la Llengua Polonesa|Rada Języka Polskiego]]
|iso1=pl|iso2=pol|sil=pol}}
 
El polonès s'escriu amb alfabet llatí. Aquest fet distintiu entre les diferents [[llengües eslaves]] es deu a la religió. És a dir, si es tracta de cristians ortodoxos (tradicionalment) utilitzen l'[[alfabet ciríl·lic]], i si es tracta de cristians catòlics (tradicionalment) utilitzen l'[[alfabet llatí]].
 
El polonès, com la major part de les llengües eslaves, es declina. Té set casos: nominatiu, acusatiu, genitiu, datiu, instrumental, prepositiu i vocatiu; i tres gèneres: masculí, femení i neutre. La seva riquesa fonètica presenta dificultats als parlants estrangers, sobretot per la gran varietat de sons fricatius i africats que conté. Totes les paraules són planes i no s'utilitzaes fa servir l'accent gràfic tònic, sinó un accent que marca palatalitzacions.
 
Com a curiositat antigament a Polònia la llengua de cultura havia estat el llatí, fins que, entre d'altres, es van començar a traduir obres per a les reines, que no sabien llatí i només les podien entendre en polonès.
mąka ręka
 
* [ę] a final de mot es perdrà la nasalització; d'aquest mode, ''idę'' (jo vaig), que s'hauria de pronunciar [idèun], serà normalment pronunciat [idèn] o fins i tot [idè]. A més, si una [i] precedeix aquesta vocal nasal, ambdues seran pronunciades gairebé com un so, suavitzant la consonant anterior, ''imię'' (nom) serà pronunciat "imièun", sent la [m] suau, prop de la [ny].
* Com a dalt, la [i] després de [c, s, z, dz] i davant d'una vocal precedint alhora una altra vocal (c/s/z/dz + i + vocal + consonant), suavitza: ''pociąg'' (tren) [potxo(u)ng] en lloccomptes de [potsio(u)ng].
 
* Com a dalt, la [i] després de [c, s, z, dz] i davant d'una vocal precedint alhora una altra vocal (c/s/z/dz + i + vocal + consonant), suavitza: ''pociąg'' (tren) [potxo(u)ng] en lloc de [potsio(u)ng].
 
== Consonants ==
297.842

modificacions