Diferència entre revisions de la pàgina «Gramàtica del finès»

|}
 
La forma anomenada "passiva" a les gramàtiques de finès corresponimplica asempre un subjecte persona o persones no identificades. Es pot traduir per l'impersonal en català, quan(però no hisempre ha un subjecteal definitrevés).
De fet en finès parlat sovint es fa servir aquesta forma en comptes de la primera persona plural (nosaltres), exemple ''me mennään'' "ens en anem" (la forma estàndard seria ''me menemme''). I en finès parlat aquesta forma sense pronom personal es fa servir per a la primera persona plural de l'imperatiu, exemple ''mennään!'' "anem!".
 
 
 
 
7.261

modificacions