Twi: diferència entre les revisions

28 bytes afegits ,  fa 11 anys
Polisèmia
m (r2.5.1) (Robot modifica: ru:Чви)
(Polisèmia)
{{polisèmia|Training Within Industry}}
El '''twi''' és una [[llengua]] '''akan''' del grup ''kwa'' i de la família lingüística del Níger-Congo.
El '''twi''' és una [[llengua]] [[akan]] del grup ''[[kwa]]'' i de la família lingüística del Níger-Congo. És parlat per més de 7 milions de persones, principalment a [[Ghana]]. El twi s'ensenya fins a nivell universitari. El Buereau Ghana Languages des de 1961 regula la llengua i unifica l'ortografia ''akan'' que s'escriu utilitzant l'alfabet llatí. Es publiquen dos diaris en llengua akan: el ''Nkwantabisa'' i l´''Akwansosem'' Els principals dialectes són l''''Asante''' ([[Ashanti]])i el '''Fante''' que són mutuament intel·ligibles però que de vegades es consideren com llengües separades per la seva diferent tradició cultural i literària. El dialecte literari tradicional és l'''Akuapem''. Quan s'utilitza com a [[llengua franca]] és diu ''Akan''.
 
És parlat per més de 7 milions de persones, principalment a [[Ghana]].
 
El twi s'ensenya fins a nivell universitari.
 
El Buereau Ghana Languages des de 1961 regula la llengua i unifica l'ortografia ''akan'' que s'escriu utilitzant l'alfabet llatí.
 
Es publiquen dos diaris en llengua akan: el ''Nkwantabisa'' i l´''Akwansosem''
 
Els principals dialectes són l''''Asante''' ([[Ashanti]])i el '''Fante''' que són mutuament intel·ligibles però que de vegades es consideren com llengües separades per la seva diferent tradició cultural i literària.
 
El dialecte literari tradicional és l'''Akuapem''.
 
Quan s'utilitza com a [[llengua franca]] és diu ''Akan''.
== Fonologia ==
* Com altres llengues sudsaharianes el twi fa servir diversos tons, en concret 3, en la pronunciació de les vocals de les paraules.
 
== Alguns aspectes gramaticals ==
* En les formes verbals es distingeixen els temps verbals estatiu i habitual. Respecte a la sintaxi, en twi hi pot haver una sequència consecutiva de verbs en una frase (verbs serials) Quan la frase amb aquesta seqüència de verbs és negativa tots els verbs porten un prefix negatiu "n":
: ''Me-'''n'''-tumi- '''n'''-sre- '''n'''-k'',Literalment: jo no puc/ no aixecar-me/ no anar: "No puc aixecar-me i anar".
* Respecte a la sintaxi, en twi hi pot haver una sequència consecutiva de verbs en una frase (verbs serials)
Quan la frase amb aquesta seqüència de verbs és negativa tots els verbs porten un prefix negatiu "n":
 
''Me-'''n'''-tumi- '''n'''-sre- '''n'''-k'',Literalment: jo no puc/ no aixecar-me/ no anar: "No puc aixecar-me i anar".
 
[[Categoria:Llengües nigerocongoleses]]
244.271

modificacions