Obre el menú principal

Gimnàstica als Jocs Olímpics d'estiu de 1952

Als Jocs Olímpics d'estiu de 1952 celebrats a la ciutat de Hèlsinki (Finlàndia) es disputaren 15 proves de gimnàstica, vuit en categoria masculina i set en categoria femenina. La competició es disputà entre el 19 i el 24 de juliol de 1952 al Töölö Sports Hall de Hèlsinki.

Infotaula de competició esportivaGimnàstica als Jocs Olímpics d'estiu de 1952
Olympic rings with white rims.svg
Tipus competició esportiva als Jocs Olímpics
Esport gimnàstica artística
Part de Jocs Olímpics d'estiu de 1952
Lloc i data
Lloc Hèlsinki
Estat Finlàndia
Data 1952
Modifica les dades a Wikidata
Gimnàstica

Resum de medallesModifica

Categoria masculinaModifica

Prova Or Argent Bronze
Concurs complet
individual
Detalls
  Viktor Chukarin   Grant Shaginyan   Josef Stalder
Concurs complet
per equips
Detalls
  Unió Soviètica
Viktor Chukarin
Grant Shaginyan
Valentin Muratov
Evgeny Korolkov
Vladimir Belyakov
Iosif Berdiev
Mikhail Perelman
Dmitri Leonkin
  Suïssa
Josef Stalder
Hans Eugster
Jean Tschabold
Jack Günthard
Melchior Thalmann
Ernst Gebedinger
Hans Schwarzentruber
Ernst Fivian
  Finlàndia
Onni Lappalainen
Berndt Lindfors
Paavo Aaltanen
Kaino Lempinen
Heikki Savolainen
Kalevi Laitinen
Kalevi Viskari
Olavi Rove
Exercici de terra
Detalls
  William Thoresson   Jerzy Jokiel No es concedí
  Tadeo Uesako
Barra fixa
Detalls
  Jack Günthard   Josef Stalder No es concedí
  Alfred Schwarzmann
Barres paral·leles
Detalls
  Hans Eugster   Viktor Chukarin   Josef Stalder
Cavall amb arcs
Detalls
  Viktor Chukarin   Grant Shaginyan No es concedí
  Evgeny Korolkov
Anelles
Detalls
  Grant Shaginyan   Viktor Chukarin   Dmitri Leonkin
  Hans Eugster
Salt sobre cavall
Detalls
  Viktor Chukarin   Masao Takemoto   Takashi Ono
  Tadao Uesako

Categoria femeninaModifica

Prova Or Argent Bronze
Concurs complet
individual
Detalls
  Maria Gorokhóvskaia   Nina Botxarova   Margit Korondi
Concurs complet
per equips
Detalls
  Unió Soviètica
Maria Gorokhóvskaia
Nina Botxarova
Galina Minaicheva
Galina Urbanovich
Polina Danilova
Galina Shamrai
Medea Dzhugeli
Iekaterina Kalintxuk
  Hongria
Margit Korondi
Ágnes Keleti
Károlyné Perényi
Olga Tass
Károlyné Gulyás
Lászlóne Zalai
Andrea Bodó
Lászlóne Daruházi
  Txecoslovàquia
Eva Věchtová
Alena Chadimová
Jana Rabasová
Božena Srncová
Hana Bobková
Matylda Šínová
Věra Vančurová
Alena Reichová
Exercici de terra
Detalls
  Ágnes Keleti   Maria Gorokhóvskaia   Margit Korondi
Barra d'equilibris
Detalls
  Nina Botxarova   Maria Gorokhóvskaia   Margit Korondi
Barres asimètriques
Detalls
  Margit Korondi   Maria Gorokhóvskaia   Ágnes Keleti
Salt sobre cavall
Detalls
  Iekaterina Kalintxuk   Maria Gorokhóvskaia   Galina Minaicheva
Concurs per aparells
Detalls
  Suècia
Karin Lindberg
Gun Röring
Evy Berggren
Göta Pettersson
Ann Pettersson
Ingrid Sandahl
Hjördis Nordin
Vanja Blomberg
  Unió Soviètica
Maria Gorokhóvskaia
Nina Botxarova
Galina Minaicheva
Galina Urbanovich
Polina Danilova
Galina Shamrai
Medea Dzhugeli
Iekaterina Kalintxuk
  Hongria
Margit Korondi
Ágnes Keleti
Károlyné Perényi
Olga Tass
Károlyné Gulyás
Lászlóne Zalai
Andrea Bodó
Lászlóne Daruházi

MedallerModifica

Posició País       Total
1   Unió Soviètica 9 11 2 22
2   Suïssa 2 2 3 7
3   Hongria 2 1 5 8
4   Suècia 2 0 0 2
5   Japó 0 2 2 4
6   Alemanya 0 1 0 1
  Polònia 0 1 0 1
8   Finlàndia 0 0 1 1
  Txecoslovàquia 0 0 1 1

Enllaços externsModifica