Obre el menú principal

Gimnàstica als Jocs Olímpics d'estiu de 1956

Als Jocs Olímpics d'estiu de 1956 celebrats a la ciutat de Melbourne (Austràlia) es disputaren 15 proves de gimnàstica, vuit en categoria masculina i set en categoria femenina. La competició es disputà entre els dies 3 i 7 de desembre de 1956 al West Melbourne Stadium de Melbourne.

Infotaula de competició esportivaGimnàstica als Jocs Olímpics d'estiu de 1956
Tipus disciplina esportiva olímpica
Esport gimnàstica artística
Part de Jocs Olímpics d'estiu de 1956
Conté
Lloc i data
Lloc Melbourne
Estat Austràlia
Data 1956
Modifica les dades a Wikidata
Gimnàstica

Resum de medallesModifica

Categoria masculinaModifica

Prova Or Argent Bronze
Concurs complet
individual
Detalls
  Viktor Chukarin   Takashi Ono   Yuri Titov
Concurs complet
per equips
Detalls
  Unió Soviètica
Viktor Chukarin
Valentin Muratov
Boris Shakhlin
Albert Azarian
Yuri Titov
Pavel Stolbov
  Japó
Takashi Ono
Masao Takemoto
Akira Kono
Nobuyuki Aihara
Shinji Tsukawaki
Masumi Kubota
  Finlàndia
Raime Heinonen
Onni Lappalainen
Olavi Leimuvirta
Berndt Lindfors
Martti Mansikka
Kalevi Suoniemi
Exercici de terra
Detalls
  Valentin Muratov   Nobuyuki Aihara No es concedí
  William Thoresson
  Viktor Chukarin
Barra fixa
Detalls
  Takashi Ono   Yuri Titov   Masao Takemoto
Barres paral·leles
Detalls
  Viktor Chukarin   Masumi Kubota   Takashi Ono
  Masao Takemoto
Cavall amb arcs
Detalls
  Boris Shakhlin   Takashi Ono   Viktor Chukarin
Anelles
Detalls
  Albert Azarian   Valentin Muratov   Masumi Kubota
  Masao Takemoto
Salt sobre cavall
Detalls
  Helmut Bantz No es concedí   Yuri Titov
  Valentin Muratov

Categoria femeninaModifica

Prova Or Argent Bronze
Concurs complet
individual
Detalls
  Larissa Latínina   Ágnès Keleti   Sofia Muràtova
Concurs complet
per equips
Detalls
  Unió Soviètica
Tamara Manina
Larissa Latínina
Sofia Muràtova
Lidia Kalinina
Polina Astàkhova
Ludmilla Egorova
  Hongria
Ágnès Keleti
Margit Korondi
Olga Tass
Alice Kertesz
Andrea Bodo
Karolyne Gulyas
  Romania
Georgetta Hurmuzachi
Sonia Iovan
Elena Leuşteanu
Elena Mărgărit
Elena Săcalici
Emilia Vatasoiu
Exercici de terra
Detalls
  Ágnes Keleti No es concedí   Elena Leuşteanu
  Larissa Latínina
Barra d'equilibris
Detalls
  Ágnès Keleti   Eva Bosáková No es concedí
  Tamara Manina
Barres asimètriques
Detalls
  Ágnès Keleti   Larissa Latínina   Sofia Muràtova
Salt sobre cavall
Detalls
  Larissa Latínina   Tamara Manina   Olga Tass
  Ann Pettersson
Concurs per aparells
Detalls
  Hongria
Ágnès Keleti
Margit Korondi
Olga Tass
Alice Kertesz
Andrea Bodo
Karolyne Gulyas
  Suècia
Ann Pettersson
Eva Rönström
Doris Hedberg
Karin Lindberg
Evy Berggren
Maude Karlén
  Unió Soviètica
Tamara Manina
Larissa Latínina
Sofia Muràtova
Lidia Kalinina
Polina Astàkhova
Ludmilla Egorova
  Polònia
Helena Rakoczy
Natalia Kot
Danuta Nowak
Dorota Horzonek
Barbara Wilk
Lidia Szczerbińska

MedallerModifica

Posició País       Total
1   Unió Soviètica 11 6 6 23
2   Hongria 4 2 1 7
3   Japó 1 5 5 11
4   Alemanya 1 0 0 1
5   Suècia 0 2 1 3
6   Txecoslovàquia 0 1 0 1
7   Romania 0 0 2 2
8   Finlàndia 0 0 1 1
  Polònia 0 0 1 1

Enllaços externsModifica