Obre el menú principal

La Lliga Europa de la UEFA 2015-2016 fou la 45ena edició de la Lliga Europa de la UEFA, la segona competició europea de clubs de futbol en importància organitzada per la UEFA, i la 7a edició des que la competició fou reanomenada des del nom antic de Copa de la UEFA.

Infotaula de competició esportivaLliga Europa de la UEFA 2015-2016
St-Jakob-Park.jpg
L'estadi St. Jakob-Park de Basilea va acollir la final.
Tipus Lliga Europa de la UEFA
Esport futbol
Organització UEFA
Nombre de participants 48+8
(competició pròpiament dita)
158+33 (total)
Participants
Liverpool FC, Sevilla FC, Borussia Dortmund, Manchester United FC, FC Augsburg, Vila-real CF, FC Xakhtar Donetsk, Galatasaray SK, Bayer Leverkusen i Olympiakos FC
Lloc i data
Data 30 de juny – 27 d'agost de 2015
(fase de classificació)
17 de setembre de 2015 – 18 de maig de 2016
(competició pròpiament dita)
Període temporada 2015-2016
Classificació
Guanyador Flag of Spain.svg Sevilla FC (5è títol)
Subcampió Flag of England.svg Liverpool FC
Estadístiques
Partits jugats 205
Gols marcats 536  (2,61 per partit)
Líder estadístic Flag of Spain.svg Aritz Aduriz (10 gols)
Espectadors 4.487.160 (21.888,59 per partit)
Modifica les dades a Wikidata

La final es va disputar entre el Liverpool FC i el Sevilla FC a St. Jakob-Park, Basilea, Suïssa[1] i fou guanyada pel Sevilla, en la seva tercera victòria consecutiva al torneig, i cinquena en total.[2][3]

Contingut

Fase classificatòriaModifica

En la fase classificatòria els equips es divideixen en caps de sèrie i no segons els coeficients UEFA.[4][5][6]

Primera ronda de classificacióModifica

El sorteig de les dues primeres rondes fou el 22 de juny de 2015.[7][8][9] L'anada es disputà el dia 30 de juny i 2 de juliol, i la tornada el 7 i 9 de juliol de 2015.

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
Víkingur   2–3   Koper 0–1 2–2
Sheriff Tiraspol   0–3   Odd 0–3 0–0
Kukësi   2–0   Torpedo-BelAZ Zhodino 2–0 0–0
Alashkert   2–2 (gcc)   St. Johnstone 1–0 1–2
Jelgava   3–3 (gcc)   Litex Lovech 1–1 2–2
Newtown   4–2   Valletta 2–1 2–1
Dinamo Tbilisi   2–3   Qabala 2–1 0–2
Renova   1–5   Dacia Chișinău 0–1 1–4
Olimpic   1–1 (gcc)   Spartak Trnava 1–1 0–0
West Ham United   4–0[A]   Lusitanos 3–0 1–0
Glenavon   1–5   Shakhtyor Salihorsk 1–2 0–3
Differdange 03   4–3   Bala Town 3–1 1–2
Shkëndija   1–1 (gcc)   Aberdeen 1–1 0–0
Víkingur   0–2   Rosenborg 0–2 0–0
SJK   0–2   FH 0–1 0–1
Linfield   5–4[A]   NSÍ 2–0 3–4
Brøndby   11–0   Juvenes/Dogana 9–0 2–0
MTK   1–3   FK Vojvodina 0–0 1–3
Skonto   4–1   St. Patrick’s Athletic 2–1 2–0
Lahti   2–7   Elfsborg 2–2 0–5
Atlantas   1–5   Beroe Stara Zagora 0–2 1–3
Debrecen   3–2   Sutjeska Nikšić 3–0 0–2
Ordabasy   1–2   Beitar Jerusalem 0–0 1–2
Balzan   0–3   Željezničar 0–2 0–1
Sillamäe Kalev   3–7   Hajduk Split 1–1 2–6
Budućnost Podgorica   1–3[A]   Spartaks Jūrmala 1–3 0–0
Estrella Roja   1–4   Kairat 0–2 1–2
Flora Tallinn   1–2   Rabotnički 1–0 0–2
Sant Julià   0–4   Randers 0–1 0–3
Saxan   0–4   Apollon Limassol 0–2 0–2
Progrès Niedercorn   0–3   Shamrock Rovers 0–0 0–3
Aktobe   0–1   Nõmme Kalju 0–1 0–0
Dinamo Batumi   1–2   Omonia 1–0 0–2
Kruoja Pakruojis   0–9   Jagiellonia Białystok 0–1 0–8
Shirak   3–2   Zrinjski Mostar 2–0 1–2
Cork City   2–3   KR 1–1 1–2 (pr.)
Go Ahead Eagles   2–5   Ferencváros 1–1 1–4
Trakai   7–1   HB 3–0 4–1
Laçi   1–1 (gcc)   Inter Baku 1–1 0–0
VPS   2–6   AIK 2–2 0–4
UCD   2–2 (gcc)   F91 Dudelange 1–0 1–2
Domžale   0–1   Čukarički 0–1 0–0
Glentoran   1–7   Žilina 1–4 0–3
Strømsgodset   4–1[A]   Partizani Tirana 3–1 1–0
Neftçi Baku   3–3 (gcc)[A]   Mladost Podgorica 2–2 1–1
Celje   1–4   Śląsk Wrocław 0–1 1–3
La Fiorita   1–10   Vaduz 0–5 1–5
Birkirkara   3–1   Ulisses 0–0 3–1
Airbus UK Broughton   3–5   Lokomotiva 1–3 2–2
Botoșani   4–2   Spartaki Tskhinvali 1–1 3–1
Europa FC   0–9   Slovan Bratislava 0–6 0–3
Notes
  • A. ^  Ordre dels partits modificat després del sorteig.

Segona ronda de classificacióModifica

L'anada es disputà el dia 16 de juliol, i la tornada el 21 i 23 de juliol de 2015.

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
Kukësi   4–3   Mladost Podgorica 0–1 4–2
Lokomotiva   2–7   PAOK 2–1 0–6
Slovan Bratislava   6–1   UCD 1–0 5–1
Ferencváros   0–3   Željezničar 0–1 0–2
Vaduz   5–1   Nõmme Kalju 3–1 2–0
Beroe Stara Zagora   0–1   Brøndby 0–1 0–0
KR   0–4   Rosenborg 0–1 0–3
AIK   4–0   Shirak 2–0 2–0
Legia Varsòvia   4–0   Botoșani 1–0 3–0
Dacia Chișinău   3–6   Žilina 1–2 2–4
Shamrock Rovers   1–4   Odd 0–2 1–2
Hapoel Be'er Sheva   2–3   Thun 1–1 1–2
Kairat   4–2   Alashkert 3–0 1–2
FK Vojvodina   4–1   Spartaks Jūrmala 3–0 1–1
Jagiellonia Białystok   0–1   Omonia 0–0 0–1
Jelgava   1–2   Rabotnički 1–0 0–2
Čukarički   1–2   Qabala 1–0 0–2
Shakhtyor Salihorsk   0–3   Wolfsberger AC 0–1 0–2
Trabzonspor   3–1   Differdange 03 1–0 2–1
Charleroi   9–2   Beitar Jerusalem 5–1 4–1
Randers   0–1   Elfsborg 0–0 0–1 (pr.)
Mladá Boleslav   2–2 (gcc)   Strømsgodset 1–2 1–0
Cherno More Varna   1–5   Dinamo Minsk 1–1 0–4
Rijeka   2–5   Aberdeen 0–3 2–2
West Ham United   1–1 (5–3 p)   Birkirkara 1–0 0–1 (pr.)
Apollon Limassol   4–0   Trakai 4–0 0–0
Koper   4–6   Hajduk Split 3–2 1–4
FH   3–4   Inter Baku 1–2 2–2 (pr.)
Inverness   0–1   Astra Giurgiu 0–1 0–0
Spartak Trnava   5–2   Linfield 2–1 3–1
Copenhague   5–1   Newtown 2–0 3–1
Śląsk Wrocław   0–2   IFK Göteborg 0–0 0–2
Skonto   4–11   Debrecen 2–2 2–9

Tercera ronda de classificacióModifica

El sorteig se celebrà el 17 de juliol de 2015.[10][11] L'anada es disputà el 29 i 30 de juliol, i la tornada el 6 d'agost de 2015.

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
Zürich   1–2   Dinamo Minsk 0–1 1–1 (pr.)
Kairat   3–2   Aberdeen 2–1 1–1
Žilina   3–3 (gcc)   Vorskla Poltava 2–0 1–3 (pr.)
AZ Alkmaar   4–1   İstanbul Başakşehir 2–0 2–1
Girondins de Bordeus   4–0   AEK Larnaca 3–0 1–0
PAOK   2–1   Spartak Trnava 1–0 1–1
Târgu Mureş   2–4   Saint-Étienne 0–3 2–1
Debrecen   3–6   Rosenborg 2–3 1–3
Jablonec   3–3 (gcc)   Copenhague 0–1 3–2
Thun   2–2 (gcc)   Vaduz 0–0 2–2
Belenenses   2–1   IFK Göteborg 2–1 0–0
Sampdoria   2–4   FK Vojvodina 0–4 2–0
Kukësi   0–4   Legia Varsòvia 0–3[C] 0–1
Charleroi   0–5   Zorya Luhansk 0–2 0–3
Sturm Graz   3–4   Rubin Kazan 2–3 1–1
Elfsborg   2–3   Odd 2–1 0–2
Southampton   5–0   Vitesse 3–0 2–0
Slovan Liberec   5–1   Ironi Kiryat Shmona 2–1 3–0
Apollon Limassol   1–2[B]   Qabala 1–1 0–1
Wolfsberger AC   0–6   Borussia Dortmund 0–1 0–5
AIK   1–4   Atromitos 1–3 0–1
Standard de Liège   3–1   Željezničar 2–1 1–0
West Ham United   3–4   Astra Giurgiu 2–2 1–2
Athletic Club   2–0   Inter Baku 2–0 0–0
Rabotnički   2–1   Trabzonspor 1–0 1–1 (pr.)
Brøndby   2–2 (gcc)   Omonia 0–0 2–2
Rheindorf Altach   6–2   Vitória de Guimarães 2–1 4–1
Hajduk Split   4–0   Strømsgodset 2–0 2–0
Krasnodar   5–3   Slovan Bratislava 2–0 3–3
Notes
  • B. ^  Ordre dels partits modificat després del sorteig.
  • C. ^  UEFA concedí a Legia Varsòvia la victòria per 3–0 contra el Kukësi, després que el jugador del Legia Ondrej Duda fos colpejat al cap amb una pedra per part d'un seguidor del Kukësi. El partit fou interromput als 7 minuts del segon temps, quan anaven 2–1 pel Legia Varsòvia.[12][13]

Ronda eliminatòriaModifica

El sorteig se celebrà el 7 d'agost de 2015.[14][15] L'anada es disputà el 20 d'agost, i la tornada el 27 d'agost de 2015.

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
Rheindorf Altach   0–1   Belenenses 0–1 0–0
Žilina   3–3 (gcc)   Athletic Club 3–2 0–1
Steaua București   1–3   Rosenborg 0–3 1–0
Zorya Luhansk   2–4   Legia Varsòvia 0–1 2–3
Viktoria Plzeň   5–0   FK Vojvodina 3–0 2–0
Milsami Orhei   1–2   Saint-Étienne 1–1 0–1
AFC Ajax   1–0   Jablonec 1–0 0–0
Young Boys   0–4   Qarabağ 0–1 0–3
Molde   3–3 (gcc)   Standard de Liège 2–0 1–3
PAOK   6–1   Brøndby 5–0 1–1
Girondins de Bordeus   2–2 (gcc)   Kairat 1–0 1–2
Lech Poznań   4–0   Videoton 3–0 1–0
Dinamo Minsk   2–2 (3–2 p)   Red Bull Salzburg 2–0 0–2
Rabotnički   1–2   Rubin Kazan 1–1 0–1
Slovan Liberec   2–0   Hajduk Split 1–0 1–0
Atromitos   0–4   Fenerbahçe SK 0–1 0–3
Qabala   2–2 (gcc)   Panathinaikos 0–0 2–2
Southampton   1–2   Midtjylland 1–1 0–1
Astra Giurgiu   3–4   AZ Alkmaar 3–2 0–2
Odd   5–11   Borussia Dortmund 3–4 2–7
Krasnodar   5–1   HJK 5–1 0–0
Sparta Praga   6–4   Thun 3–1 3–3

Fase de grupsModifica

El sorteig se celebrà a Mònaco el 28 d'agost de 2015.[16][17] Els 48 equips es dividiren en quatre grups segons coeficients.[4][5][6][18]

Clau de colors
Campions i segons es classifiquen per la següent ronda
Eliminats

Grup AModifica

Pos. Equip Pts J V E D GF GC DG
1   Molde 11 6 3 2 1 10 7 +3
2   Fenerbahçe SK 9 6 2 3 1 7 6 +1
3   AFC Ajax 7 6 1 4 1 6 6 +0
4   Celtic 3 6 0 3 3 8 12 –4
  AJA CEL FER MOL
AFC Ajax 2–2 0–0 1–1
Celtic 1–2 2–2 1–2
Fenerbahçe SK 1–0 1–1 1–3
Molde 1–1 3–1 0–2

Grup BModifica

Pos. Equip Pts J V E D GF GC DG
1   Liverpool FC 10 6 2 4 0 6 4 +2
2   Sion 9 6 2 3 1 5 5 +0
3   Rubin Kazan 6 6 1 3 2 6 6 +0
4   FC Girondins de Bordeus 4 6 0 4 2 5 7 –2
  RUB LIV BOR SIO
Rubin Kazan 0–1 0–0 2–0
Liverpool FC 1–1 2–1 1–1
FC Girondins de Bordeus 2–2 1–1 0–1
Sion 2–1 0–0 1–1

Grup CModifica

Pos. Equip Pts J V E D GF GC DG
1   Krasnodar 13 6 4 1 1 9 4 +5
2   Borussia Dortmund 10 6 3 1 2 10 5 +5
3   PAOK Salònica FC 7 6 1 4 1 3 3 +0
4   Qabala 2 6 0 2 4 2 12 –10
  BDO PAO KRA GAB
Borussia Dortmund 0–1 2–1 4–0
PAOK Salònica FC 1–1 0–0 0–0
Krasnodar 1–0 2–1 2–1
Qabala 1–3 0–0 0–3

Grup DModifica

Pos. Equip Pts J V E D GF GC DG
1   SSC Napoli 18 6 6 0 0 22 3 +19
2   Midtjylland 7 6 2 1 3 6 12 –6
3   Club Brugge 5 6 1 2 3 4 11 –7
4   Legia Varsòvia 4 6 1 1 4 4 10 –6
  NAP BRU LEG MID
SSC Napoli 5–0 5–2 5–0
Club Brugge 0–1 1–0 1–3
Legia Varsòvia 0–2 1–1 1–0
Midtjylland 1–4 1–1 1–0

Grup EModifica

Pos. Equip Pts J V E D GF GC DG
1   Rapid Wien 15 6 5 0 1 10 6 +4
2   Vila-real CF 13 6 4 1 1 12 6 +6
3   Viktoria Plzeň 4 6 1 1 4 8 10 –2
4   Dinamo Minsk 3 6 1 0 5 3 11 –8
  VIL VIK RAP DIN
Vila-real CF 1–0 1–0 4–0
Viktoria Plzeň 3–3 1–2 2–0
Rapid Wien 2–1 3–2 2–1
Dinamo Minsk 1–2 1–0 0–1

Grup FModifica

Pos. Equip Pts J V E D GF GC DG
1   SC Braga 13 6 4 1 1 7 4 +3
2   Olympique de Marsella 12 6 4 0 2 12 7 +5
3   Slovan Liberec 7 6 2 1 3 6 8 -2
4   Groningen 2 6 0 2 4 2 8 –6
  OLY BRA SLO GRO
Olympique de Marsella 1–0 0–1 2–1
SC Braga 3–2 2–1 1–0
Slovan Liberec 2–4 0–1 1–1
Groningen 0–3 0–0 0–1

Grup GModifica

Pos. Equip Pts J V E D GF GC DG
1   SS Lazio 14 6 4 2 0 13 6 +7
2   AS Saint-Étienne 9 6 2 3 1 10 7 +3
3   Dnipro Dnipropetrovsk 7 6 2 1 3 6 8 -2
4   Rosenborg BK 2 6 0 2 4 4 12 –8
  DNI LAZ SAI ROS
Dnipro Dnipropetrovsk 1–1 0–1 3–0
SS Lazio 3–1 3–2 3–1
AS Saint-Étienne 3–0 1–1 2–2
Rosenborg BK 0–1 0–2 1–1

Grup HModifica

Pos. Equip Pts J V E D GF GC DG
1   Lokomotiv Moscou 11 6 3 2 1 12 7 +5
2   Sporting CP 10 6 3 1 2 14 11 +3
3   Beşiktaş JK 9 6 2 3 1 6 3 +3
4   Skënderbeu Korçë 3 6 1 0 5 4 13 –9
  SPO BES LOK SKE
Sporting CP 3–1 1–3 5–1
Beşiktaş JK 1–1 1–1 2–0
Lokomotiv Moscou 2–4 1–1 2–0
Skënderbeu Korçë 3–0 0–1 0–3

Grup IModifica

Pos. Equip Pts J V E D GF GC DG
1   Basel 11 6 4 1 1 10 5 +5
2   ACF Fiorentina 10 6 3 1 2 11 6 +5
3   Lech Poznań 5 6 1 2 3 2 6 -4
4   CF Os Belenenses 5 6 1 2 3 2 8 -6
  BAS FIO LEC BEL
Basel 2–2 2–0 1–2
ACF Fiorentina 1–2 1–2 1–0
Lech Poznań 0–1 0–2 0–0
CF Os Belenenses 0–2 0–4 0–0

Grup JModifica

Pos. Equip Pts J V E D GF GC DG
1   Tottenham Hotspur FC 13 6 4 1 1 12 6 +6
2   RSC Anderlecht 10 6 3 1 2 8 6 +2
3   AS Monaco 6 6 1 3 2 5 9 -4
4   Qarabağ 4 6 1 1 4 4 8 -4
  TOT AND MON QAR
Tottenham Hotspur FC 2–1 4–1 3–1
RSC Anderlecht 2–1 1–1 2–1
AS Monaco 1–1 0–2 1–0
Qarabağ 0–1 1–0 1–1

Grup KModifica

Pos. Equip Pts J V E D GF GC DG
1   FC Schalke 04 14 6 4 2 0 15 3 +12
2   Sparta Praga 12 6 3 3 0 10 5 +5
3   Asteras Tripoli 4 6 1 1 4 4 12 -8
4   APOEL FC 3 6 1 0 5 3 12 -9
  SCH APO SPA AST
FC Schalke 04 1–0 2–2 4–0
APOEL FC 0–3 1–3 2–1
Sparta Praga 1–1 2–0 1–0
Asteras Tripoli 0–4 2–0 1–1

Grup LModifica

Pos. Equip Pts J V E D GF GC DG
1   Athletic Club 13 6 4 1 1 16 8 +8
2   Augsburg 9 6 3 0 3 12 11 +1
3   Partizan 9 6 3 0 3 10 14 –4
4   AZ 4 6 1 1 4 8 13 -5
  ATH AZA AUG PAR
Athletic Club 2–2 3–1 5–1
AZ 2–1 0–1 1–2
Augsburg 2–3 4–1 1–3
Partizan 0–2 3–2 1–3

Fase finalModifica

En aquesta fase s'incorporen els tercers classificats de la fase de grups de la Lliga de Campions: Shakhtar Donetsk, Manchester United FC, Galatasaray SK, Sevilla FC, Bayer Leverkusen, Olympiakos FC, FC Porto, València CF.

Setzens de finalModifica

El sorteig se celebrà el 14 de desembre de 2015.[19][20] L'anada es disputà el 16 I 18 de febrer, i la tornada el 24 i 25 de febrer de 2016.

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
València CF   10–0   Rapid Wien 6–0 4–0
ACF Fiorentina   1–4   Tottenham Hotspur FC 1–1 0–3
Borussia Dortmund   3–0   FC Porto 2–0 1–0
Fenerbahçe SK   3–1   Lokomotiv Moscou 2–0 1–1
RSC Anderlecht   3–1 (pr.)   Olympiakos FC 1–0 2–1
Midtjylland   3–6   Manchester United 2–1 1–5
Augsburg   0–1   Liverpool FC 0–0 0–1
Sparta Praga   4–0   Krasnodar 1–0 3–0
Galatasaray SK   2–4   SS Lazio 1–1 1–3
Sion   3–4   SC Braga 1–2 2–2
Shakhtar Donetsk   3–0   FC Schalke 04 0–0 3–0
Olympique de Marsella   1–2   Athletic Club 0–1 1–1
Sevilla FC   3–1   Molde 3–0 0–1
Sporting CP   1–4   Bayer Leverkusen 0–1 1–3
Vila-real CF   2–1   SSC Napoli 1–0 1–1
AS Saint-Étienne   4–4 (gcc)   Basel 3–2 1–2

Vuitens de finalModifica

El sorteig se celebrà el 26 de febrer de 2016.[21][22] L'anada es disputa el 10 de març, i la tornada el 17 de març de 2016.

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
Shakhtar Donetsk   4–1   RSC Anderlecht 3–1 1–0
Basel   0–3   Sevilla FC 0–0 0–3
Vila-real CF   2–0   Bayer Leverkusen 2–0 0–0
Athletic Club   2–2 (gcc)   València CF 1–0 1–2
Liverpool FC   3–1   Manchester United 2–0 1–1
Sparta Praga   4–1   SS Lazio 1–1 3–0
Borussia Dortmund   5–1   Tottenham Hotspur FC 3–0 2–1
Fenerbahçe SK   2–4   SC Braga 1–0 1–4

Quarts de finalModifica

El sorteig se celebrà el 18 de març de 2016.[23][24] L'anada es disputà el 7 d'abril, i la tornada el 14 d'abril de 2016.

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
SC Braga   1–6   Shakhtar Donetsk 1–2 0–4
Vila-real CF   6–3   Sparta Praga 2–1 4–2
Athletic Club   3–3 (4–5 p)   Sevilla FC 1–2 2–1
Borussia Dortmund   4–5   Liverpool FC 1–1 3–4

SemifinalsModifica

El sorteig se celebrà el 15 d'abril de 2016.[25][26] L'anada es disputà el 28 d'abril, i la tornada el 5 de maig de 2016.

Equip 1   Global   Equip 2   Anada     Tornada  
Vila-real CF   1–3   Liverpool FC 1–0 0–3
Shakhtar Donetsk   3–5   Sevilla FC 2–2 1–3

FinalModifica

La final de la UEFA Europa League 2016 es va jugar el 18 de maig a l'estadi St. Jakob-Park de Basilea.[27]

Liverpool FC   1–3   Sevilla FC
Sturridge   35' Report Gameiro   46'
Coke   64',   70'
  St. Jakob-Park, Basilea
  34.429 espectadors
UEFA Europa League 2015–2016
Guanyador
 
Sevilla FC
Cinquè títol

EstadístiquesModifica

ReferènciesModifica

  1. «Milan to host 2016 UEFA Champions League final». UEFA.org, 18-09-2014.
  2. «Liverpool 1-3 Sevilla». BBC, 18-05-2016.
  3. Blanco, Jordi. «El Sevilla gana su quinta Europa League aplastando al Liverpool» (en castellà). diari Sport, 18-05-2016. [Consulta: 21 maig 2016].
  4. 4,0 4,1 «Club coefficients 2014/15». Union of European Football Associations.
  5. 5,0 5,1 «UEFA Team Ranking 2015». Bert Kassies.
  6. 6,0 6,1 «Seeding in the Europa League 2015/2016». Bert Kassies.
  7. «Draws — First qualifying round». Union of European Football Associations. [Consulta: 22 juny 2015].
  8. «Draws — Second qualifying round». Union of European Football Associations. [Consulta: 22 juny 2015].
  9. «Largest draw starts new UEFA Europa League season». Union of European Football Associations, 22-06-2015. [Consulta: 22 juny 2015].
  10. «Draws — Third qualifying round». Union of European Football Associations. [Consulta: 17 juliol 2015].
  11. «UEFA Europa League third qualifying round draw». Union of European Football Associations, 17-07-2015. [Consulta: 17 juliol 2015].
  12. http://www.uefa.com/uefaeuropaleague/season=2016/matches/round=2000656/match=2016815/postmatch/report/index.html
  13. [1]
  14. «Draws — Play-off round». Union of European Football Associations. [Consulta: 7 agost 2015].
  15. «UEFA Europa League play-off draw results». Union of European Football Associations, 07-08-2015. [Consulta: 7 agost 2015].
  16. «Draws — Group stage». Union of European Football Associations. [Consulta: 28 agost 2015].
  17. «Full UEFA Europa League group stage draw». Union of European Football Associations, 28-08-2015. [Consulta: 28 agost 2015].
  18. «Europa League group stage number crunching». Union of European Football Associations, 28-08-2015.
  19. «Draws — Round of 32». Union of European Football Associations. [Consulta: 14 desembre 2015].
  20. «UEFA Europa League round of 32 draw». Union of European Football Associations, 14-12-2015. [Consulta: 14 desembre 2015].
  21. «Draws — Round of 16». Union of European Football Associations. [Consulta: 26 febrer 2016].
  22. «Europa League draw: Liverpool-United, Basel-Sevilla». Union of European Football Associations, 26-02-2016. [Consulta: 26 febrer 2016].
  23. «Draws — Quarter-finals». Union of European Football Associations. [Consulta: 18 març 2016].
  24. «UEFA Europa League quarter-final draw». Union of European Football Associations, 18-03-2016.
  25. «Draws — Semi-finals». Union of European Football Associations. [Consulta: 15 abril 2016].
  26. «UEFA Europa League semi-final draw». Union of European Football Associations, 15-04-2016.
  27. «2016 final: St. Jakob-Park, Basel». UEFA.com.
  28. «Statistics — Tournament phase — Player statistics — Goals». Union of European Football Associations. [Consulta: 18 maig 2016].
  29. «Statistics — Tournament phase — Player statistics — Assists». Union of European Football Associations. [Consulta: 18 maig 2016].

Vegeu tambéModifica

Enllaços externsModifica

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Lliga Europa de la UEFA 2015-2016