Llista de medallistes olímpics de ciclisme (homes)

Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de ciclisme en categoria masculina:

MedallistesModifica

Programa actualModifica

Ciclisme en rutaModifica

Ruta individualModifica
Edició Or Argent Bronze
1896 Atenes   A. Konstandinidis   August von Gödrich   Edward Battell
1900–1920 No fou inclòs en el programa olímpic
1924 París   A. Blanchonnet   Henri Hoevenaers   Rene Hamel
1928–1932 No fou inclòs en el programa olímpic
1936 Berlín   Robert Charpentier   Guy Lapebie   Ernst Nievergelt
1948 Londres   José Beyaert   Gerrit Voorting   Lode Wouters
1952 Hèlsinki   André Noyelle   Robert Grondelaers   Edi Ziegler
1956 Melbourne   Ercole Baldini   Arnaud Geyre   Alan Jackson
1960 Roma   Víktor Kapitónov   Livio Trape   Willy Berghen
1964 Tòquio   Mario Zanin   Kjell Rodian   Walter Godefroot
1968 Ciutat de Mèxic   Pierfranco Vianelli   Leif Mortensen   Gösta Pettersson
1972 Munic   Hennie Kuiper   Clyde Sefton No es concedí[1]
1976 Mont-real   Bernt Johansson   Giuseppe Martinelli   Mieczysław Nowicki
1980 Moscou   S. Sukhoruchenkov   Czesław Lang   Yuri Barinov
1984 Los Angeles   Alexi Grewal   Steve Bauer   Dag Lauritzen
1988 Seül   Olaf Ludwig   Bernd Gröne   Christian Henn
1992 Barcelona   Fabio Casartelli   Erik Dekker   Dainis Ozols
1996 Atlanta   Pascal Richard   Rolf Sørensen   Max Sciandri
2000 Sydney   Jan Ullrich   Aleksandr Vinokúrov   Andreas Klöden
2004 Atenes   Paolo Bettini   Sérgio Paulinho   Axel Merckx
2008 Pequín   Samuel Sánchez   Fabian Cancellara[2]   Aleksandr Kólobnev
2012 Londres   Aleksandr Vinokúrov   Rigoberto Urán   Alexander Kristoff
2016 Rio de Janeiro   Greg Van Avermaet   Jakob Fuglsang   Rafał Majka
ContrarellotgeModifica
Edició Or Argent Bronze
1912 Estocolm   Rudolph Lewis   Frederick Grubb   Carl Schutte
1920 Anvers   Harry Stenqvist   Henry Kaltenbrun   Fernand Canteloube
1924 París No fou inclòs en el programa olímpic
1928 Amsterdam   Henry Hansen   Frank Southall   Gösta Carlsson
1932 Los Angeles   Attilio Pavesi   Guglielmo Segato   Bernhard Britz
1936–1992 No fou inclòs en el programa olímpic
1996 Atlanta   Miguel Indurain   Abraham Olano   Chris Boardman
2000 Sydney   Viatxeslav Iekímov   Jan Ullrich sense concedir[3]
2004 Atenes   Viatxeslav Iekímov[4]   Bobby Julich   Michael Rogers
2008 Pequín   Fabian Cancellara   Gustav Erik Larsson   Levi Leipheimer
2012 Londres   Bradley Wiggins   Tony Martin   Chris Froome
2016 Rio de Janeiro   Fabian Cancellara   Tom Dumoulin   Chris Froome

Ciclisme en pistaModifica

KeirinModifica
Edició Or Argent Bronze
2000 Sydney   Florian Rousseau   Gary Neiwand   Jens Fiedler
2004 Atenes   Ryan Bayley   José Antonio Escuredo   Shane Kelly
2008 Pequín   Chris Hoy   Ross Edgar   Kiyofumi Nagai
2012 Londres   Chris Hoy   Maximilian Levy   Teun Mulder
  Simon van Velthooven
2016 Rio de Janeiro   Jason Kenny   Matthijs Buchli   Azizulhasni Awang
OmniumModifica
Edició Or Argent Bronze
2012 Londres   Lasse Norman Hansen   Bryan Coquard   Ed Clancy
2016 Rio de Janeiro   Elia Viviani   Mark Cavendish   Lasse Norman Hansen
Persecució per equipsModifica
Edició Or Argent Bronze
1908 Londres   Regne Unit
Benjamin Jones
Clarence Kingsbury
Leonard Meredith
Ernest Payne
  Alemanya
Max Götze
Rudolf Katzer
Hermann Martens
Karl Neumer
  Canadà
William Anderson
Walter Andrews
Frederick McCarthy
William Morton
1912 Estocolm No fou inclòs en el programa olímpic
1920 Anvers   Itàlia
Arnaldo Carli
Ruggero Ferrario
Franco Giorgetti
Primo Magnani
  Regne Unit
Cyril Alden
Horace Johnson
William Stewart
Albert White
  Sud-àfrica
Harry Goosen
Henry Kaltenbrun
William Smith
James Walker
1924 París   Itàlia
Angelo de Martino
Alfredo Dinale
Aurelio Menegazzi
Francesco Zucchetti
  Polònia
Józef Lange
Jan Lazarski
Tomasz Stankiewicz
Franciszek Szymczyk
  Bèlgica
Jean van den Bosch
Léonard Daghelinckx
Henri Hoevenaers
Ferdinand Saive
1928 Amsterdam   Itàlia
Giacomo Gaioni
Cesare Facciani
Mario Lusiani
Luigi Tasselli
  Països Baixos
Janus Braspennincx
Piet van der Horst
Johannes Maas
Jan Pijnenburg
  Regne Unit
George Southall
Harry Wyld
Leonard Wyld
Percy Wyld
1932 Los Angeles   Itàlia
Nino Borsari
Marco Cimatti
Alberto Ghilardi
Paolo Pedretti
  França
Paul Chocque
Amédée Fournier
René Legrèves
Henri Mouillefarine
  Regne Unit
William Harwell
Charles Holland
Ernest Johnson
Frank Southall
1936 Berlín   França
Robert Charpentier
Jean Goujon
Guy Lapébie
Roger Le Nizerhy
  Itàlia
Bianco Bianchi
Mario Gentili
Armando Latini
Severino Rigoni
  Regne Unit
Harry Hill
Ernest Johnson
Charles King
Ernest Mills
1948 Londres   França
Pierre Adam
Serge Blusson
Charles Coste
Fernand Decanali
  Itàlia
Arnaldo Benfenati
Guido Bernardi
Anselmo Citterio
Rino Pucci
  Regne Unit
Robert Geldard
Tommy Godwin
David Ricketts
Wilfrid Waters
1952 Hèlsinki   Itàlia
Loris Campana
Mino de Rossi
Guido Messina
Marino Morettini
  Sud-àfrica
George Estman
Robert Fowler
Thomas Shardelow
Alfred Swift
  Regne Unit
Donald Burgess
George Newberry
Alan Newton
Ronald Stretton
1956 Melbourne   Itàlia
Antonio Domenicali
Leandro Faggin
Franco Gandini
Valentino Gasparella
  França
Rene Bianchi
Jean Graczyk
Jean-Claude Lecante
Michel Vermeulin
  Regne Unit
Donald Burgess
Michael Gambrill
John Geddes
Tom Simpson
1960 Roma   Itàlia
Luigi Arienti
Franco Testa
Mario Vallotto
Marino Vigna
  Alemanya
Bernd Barleben
Peter Gröning
Manfred Klieme
Siegfried Köhler
  Unió Soviètica
Arnold Belgardt
Leonid Kolumbet
Stanislav Moskvin
Víktor Romanov
1964 Tòquio   Alemanya
Lothar Claesges
Karlheinz Henrichs
Karl Link
Ernst Streng
  Itàlia
Vincenzo Mantovani
Carlo Rancati
Luigi Roncaglia
Franco Testa
  Països Baixos
Henk Cornelisse
Gerard Koel
Jaap Oudkerk
Cor Schuuring
1968 Ciutat de Mèxic   Dinamarca
Gunnar Asmussen
Mogens Jensen
Per Lyngemark
Reno Olsen
Peder Pedersen (q)
  RFA
Udo Hempel
Karlheinz Henrichs
Jürgen Kissner
Karl Link
Rainer Podlesch (q)
  Itàlia
Lorenzo Bosisio
Cipriano Chemello
Giorgio Morbiato
Luigi Roncaglia
Gino Pancino (q)
1972 Munic   RFA
Günther Schumacher
Jürgen Colombo
Günter Haritz
Udo Hempel
  RDA
Uwe Unterwalder
Thomas Huschke
Heinz Richter
Herbert Richter
  Regne Unit
William Moore
Michael Bennett
Ian Hallam
Ronald Keeble
1976 Mont-real   RFA
Peter Vonhof
Gregor Braun
Hans Lutz
Günther Schumacher
  Unió Soviètica
Víktor Sokolov
Vladimir Osokin
Aleksandr Perov
Vitaly Petrakov
  Regne Unit
Ian Hallam
Ian Banbury
Michael Bennett
Robin Croker
1980 Moscou   Unió Soviètica
Víktor Manakov
Valeri Movchan
Vladimir Osokin
Vitaly Petrakov
Aleksandr Krasnov (q)
  RDA
Gerald Mortag
Uwe Unterwalder
Matthias Wiegand
Volker Winkler
  Txecoslovàquia
Teodor Černý
Martin Penc
Jiří Pokorný
Igor Sláma
1984 Los Angeles   Austràlia
Michael Grenda
Kevin Nichols
Michael Turtur
Dean Woods
  Estats Units
David Grylls
Steve Hegg
Patrick McDonough
Leonard Nitz
Brent Emery (q)
  RFA
Reinhard Alber
Rolf Gölz
Roland Günther
Michael Marx
1988 Seül   Unió Soviètica
Viatxeslav Iekímov
Artūras Kasputis
Dmitry Nelyubin
Gintautas Umaras
Mindaugas Umaras (q)
  RDA
Carsten Wolf
Steffen Blochwitz
Roland Hennig
Dirk Meier
Uwe Preißler (q)
  Austràlia
Dean Woods
Brett Dutton
Wayne McCarny
Stephen McGlede
Scott McGrory (q)
1992 Barcelona   Alemanya
Stefan Steinweg
Guido Fulst
Michael Glöckner
Jens Lehmann
Andreas Walzer (q)
  Austràlia
Stuart O'Grady
Brett Aitken
Stephen McGlede
Shaun O'Brien
  Dinamarca
Jan Bo Petersen
Ken Frost
Jimmi Madsen
Klaus Kynde Nielsen
Michael Sandstød (q)
1996 Atlanta   França
Chistophe Capelle
Philippe Ermenault
Jean-Michel Monin
Francis Moreau
  Rússia
Eduard Gritsun
Nikolai Kuznetsov
Aleksei Màrkov
Anton Chantyr
  Austràlia
Brett Aitken
Stuart O'Grady
Timothy O'Shannessey
Dean Woods
Bradley McGee (q)
2000 Sydney   Alemanya
Guido Fulst
Robert Bartko
Daniel Becke
Jens Lehmann
Olaf Pollack (q)
  Ucraïna
Sergiy Chernyavsky
Sergiy Matveyev
Oleksandr Symonenko
Oleksandr Fedenko
  Regne Unit
Paul Manning
Chris Newton
Bryan Steel
Bradley Wiggins
Rob Hayles (q)
Jonny Clay (q)
2004 Atenes   Austràlia
Graeme Brown
Brett Lancaster
Brad McGee
Luke Roberts
Peter Dawson (q)
Stephen Wooldridge (q)
  Regne Unit
Steve Cummings
Rob Hayles
Paul Manning
Bradley Wiggins
Chris Newton (q)
Bryan Steel (q)
  Espanya
Carlos Castaño
Sergi Escobar
Asier Maeztu
Carlos Torrent
2008 Pequín   Regne Unit
Ed Clancy
Paul Manning
Geraint Thomas
Bradley Wiggins
  Dinamarca
Casper Jørgensen
Jens-Erik Madsen
Michael Mørkøv
Alex Nicki Rasmussen
Michael Færk Christensen (q)
  Nova Zelanda
Sam Bewley
Hayden Roulston
Marc Ryan
Jesse Sergent
Westley Gough (q)
2012 Londres   Regne Unit
Ed Clancy
Geraint Thomas
Steven Burke
Peter Kennaugh
  Austràlia
Jack Bobridge
Glenn O'Shea
Rohan Dennis
Michael Hepburn
  Nova Zelanda
Sam Bewley
Aaron Gate
Marc Ryan
Jesse Sergent
Westley Gough (q)
2016 Rio de Janeiro   Regne Unit
Ed Clancy
Steven Burke
Owain Doull
Bradley Wiggins
  Austràlia
Alex Edmondson
Jack Bobridge
Michael Hepburn
Sam Welsford
Callum Scotson (q)
  Dinamarca
Lasse Norman Hansen
Niklas Larsen
Frederik Madsen
Casper von Folsach
Rasmus Christian Quaade (q)
Velocitat individualModifica
Edició Or Argent Bronze
1896 Atenes   Paul Masson   S. Nikolópulos   Leon Flameng
1900 París   Georges Taillandier   Fernand Sanz   John Henry Lake
1904 St. Louis No fou inclòs en el programa olímpic
1908 Londres No es concediren medalles[5]
1912 Estocolm No fou inclòs en el programa olímpic
1920 Anvers   Maurice Peeters   Horace Johnson   Harry Ryan
1924 París   Lucien Michard   Jacob Meijer   Jean Cugnot
1928 Amsterdam   Roger Beaufrand   Antoine Mazairac   Willy Hansen
1932 Los Angeles   Jacobus van Egmond   Louis Chaillot   Bruno Pellizzari
1936 Berlín   Toni Merkens   Arie van Vliet   Louis Chaillot
1948 Londres   Mario Ghella   Reginald Harris   Axel Schandorff
1952 Hèlsinki   Enzo Sacchi   Lionel Cox   Werner Potzernheim
1956 Melbourne   Michel Rousseau   Guglielmo Pesenti   Richard Ploog
1960 Roma   Sante Gaiardoni   Leo Sterckx   Valentino Gasparella
1964 Tòquio   Giovanni Pettenella   Sergio Bianchetto   Daniel Morelon
1968 Ciutat de Mèxic   Daniel Morelon   Giordano Turrini   Pierre Trentin
1972 Munic   Daniel Morelon   John Nicholson   Omar Pkhakadze
1976 Mont-real   Anton Tkac   Daniel Morelon   Hens-Jurgen Geschke
1980 Moscou   Lutz Hesslich   Yave Cahard   Sergei Kopylov
1984 Los Angeles   Mark Gorski   Nelson Vails   Tsutomu Sakamoto
1988 Seül   Lutz Hesslich   Nikolai Kovsh   Gary Neiwand
1992 Barcelona   Jens Fiedler   Gary Neiwand   Curt Harnett
1996 Atlanta   Jens Fiedler   Marty Nothstein   Curt Harnett
2000 Sydney   Marty Nothstein   Florian Rousseau   Jens Fiedler
2004 Atenes   Ryan Bayley   Theo Bos   Rene Wolff
2008 Pequín   Chris Hoy   Jason Kenny   Mickaël Bourgain
2012 Londres   Jason Kenny   Grégory Baugé   Shane Perkins
2016 Rio de Janeiro   Jason Kenny   Callum Skinner   Denís Dmítriev
Velocitat per equipsModifica
Edició Or Argent Bronze
2000 Sydney   França
Florian Rousseau
Arnaud Tournant
Laurent Gané
  Regne Unit
Chris Hoy
Craig MacLean
Jason Queally
  Austràlia
Gary Neiwand
Sean Eadie
Darryn Hill
2004 Atenes   Alemanya
Jens Fiedler
Stefan Nimke
René Wolff
  Japó
Toshiaki Fushimi
Masaki Inoue
Tomohiro Nagatsuka
  França
Mickaël Bourgain
Laurent Gané
Arnaud Tournant
2008 Pequín   Regne Unit
Chris Hoy
Jason Kenny
Jamie Staff
  França
Grégory Bauge
Kévin Sireau
Arnaud Tournant
Mickaël Bourgain (q)
  Alemanya
Rene Enders
Maximilian Levy
Stefan Nimke
2012 Londres   Regne Unit
Philip Hindes
Chris Hoy
Jason Kenny
  França
Grégory Baugé
Michaël D'Almeida
Kévin Sireau
  Alemanya
René Enders
Maximilian Levy
Robert Förstemann
2016 Rio de Janeiro   Regne Unit
Philip Hindes
Jason Kenny
Callum Skinner
  Nova Zelanda
Eddie Dawkins
Ethan Mitchell
Sam Webster
  França
Grégory Baugé
Michaël D'Almeida
François Pervis

Ciclisme de muntanyaModifica

Edició Or Argent Bronze
1996 Atlanta   Bart Brentjens   Thomas Frischknecht   Miguel Martinez
2000 Sydney   Miguel Martinez   Filip Meirhaeghe   Christoph Sauser
2004 Atenes   Julien Absalon   José Antonio Hermida   Bart Brentjens
2008 Pequín   Julien Absalon   Jean-Christophe Péraud   Nino Schurter
2012 Londres   Jaroslav Kulhavý   Nino Schurter   Marco Aurelio Fontana
2016 Rio de Janeiro   Nino Schurter   Jaroslav Kulhavý   Carlos Coloma

BMXModifica

Edició Or Argent Bronze
2008 Pequín   Māris Štrombergs   Mike Day   Donny Robinson
2012 Londres   Māris Štrombergs   Sam Willoughby   Carlos Oquendo
2016 Rio de Janeiro   Connor Fields   Jelle van Gorkom   Carlos Ramírez

Programa eliminatModifica

Ciclisme en rutaModifica

Ruta per equipsModifica
Entre 1912 i 1932 aquesta competició es va decidir en el temps agregat dels tres pilots més ràpids de cada país, els quals havien competit en una carrera individual.
Edició Or Argent Bronze
1912 Estocolm   Suècia
Erik Friborg
Ragnar Malm
Axel Persson
Algot Lönn
  Regne Unit
Frederick Grubb
Leonard Meredith
Charles Moss
William Hammond
  Estats Units
Carl Schutte
Alvin Loftes
Albert Krushel
Walter Martin
1920 Anvers   França
Achille Souchard
Fernand Canteloube
Georges Detreille
Marcel Gobillot
  Suècia
Harry Stenqvist
Sigfrid Lundberg
Ragnar Malm
Axel Persson
  Bèlgica
Albert Wyckmans
Albert De Bunné
Jean Janssens
André Vercruysse
1924 París   França
Armand Blanchonnet
René Hamel
Georges Wambst
  Bèlgica
Henri Hoevenaers
Alphonse Parfondry
Jean van den Bosch
  Suècia
Gunnar Sköld
Erik Bohlin
Ragnar Malm
1928 Amsterdam   Dinamarca
Henry Hansen
Orla Jørgensen
Leo Nielsen
  Regne Unit
Jack Lauterwasser
John Middleton
Frank Southall
  Suècia
Gösta Carlsson
Erik Jansson
Georg Johnsson
1932 Los Angeles   Itàlia
Giuseppe Olmo
Attilio Pavesi
Guglielmo Segato
  Dinamarca
Henry Hansen
Leo Nielsen
Frode Sørensen
  Suècia
Arne Berg
Bernhard Britz
Sven Höglund
1936 Berlín   França
Robert Charpentier
Robert Dorgebray
Guy Lapébie
  Suïssa
Edgar Buchwalder
Ernst Nievergelt
Kurt Ott
  Bèlgica
Auguste Garrebeek
Armand Putzeys
François Vandermotte
1948 Londres   Bèlgica
Léon Delathouwer
Eugène van Roosbroeck
Lode Wouters
  Regne Unit
Robert John Maitland
Ian Scott
Gordon Thomas
  França
José Beyaert
Jacques Dupont
Alain Moineau
1952 Hèlsinki   Bèlgica
Robert Grondelaers
André Noyelle
Lucien Victor
  Itàlia
Dino Bruni
Gianni Ghidini
Vincenzo Zucconelli
  França
Jacques Anquetil
Claude Rouer
Alfred Tonello
1956 Melbourne   França
Arnaud Geyre
Maurice Moucheraud
Michel Vermeulin
  Regne Unit
Arthur Brittain
William Holmes
Alan Jackson
  Alemanya
Reinhold Pommer
Gustav-Adolf Schur
Horst Tüller
Contrarellotge per equipsModifica
Edició Or Argent Bronze
1960 Roma   Itàlia
Livio Trapè
Antonio Bailetti
Ottavio Cogliati
Giacomo Fornoni
  Alemanya
Gustav-Adolf Schur
Egon Adler
Erich Hagen
Günter Lörke
  Unió Soviètica
Aleksei Petrov
Víktor Kapitónov
Yevgeny Klevtsov
Iury Mélikhov
1964 Tòquio   Països Baixos
Bart Zoet
Evert Dolman
Gerben Karstens
Jan Pieterse
  Itàlia
Ferruccio Manza
Severino Andreoli
Luciano Dalla Bona
Pietro Guerra
  Suècia
Sture Pettersson
Sven Hamrin
Erik Pettersson
Gösta Pettersson
1968 Ciutat de Mèxic   Països Baixos
Joop Zoetemelk
Fedor den Hertog
Jan Krekels
René Pijnen
  Suècia
Sture Pettersson
Tomas Pettersson
Erik Pettersson
Gösta Pettersson
  Itàlia
Pierfranco Vianelli
Giovanni Bramucci
Vittorio Marcelli
Mauro Simonetti
1972 Munic   Unió Soviètica
Valeri Iardi
Guennadi Kómnatov
Valeri Likhachov
Borís Xúkhov
  Polònia
Ryszard Szurkowski
Edward Barcik
Lucjan Lis
Stanisław Szozda
No es concedí[6]
1976 Mont-real   Unió Soviètica
Aavo Pikkuus
Valeri Chaplygin
Anatoly Chukanov
Vladimir Kaminsky
  Polònia
Ryszard Szurkowski
Tadeusz Mytnik
Mieczysław Nowicki
Stanisław Szozda
  Dinamarca
Jørn Lund
Verner Blaudzun
Gert Frank
JørgenJørgen Hansen
1980 Moscou   Unió Soviètica
Yury Kashirin
Oleg Logvin
Sergei Shelpakov
Anatoly Yarkin
  RDA
Falk Boden
Bernd Drogan
Olaf Ludwig
Hans-Joachim Hartnick
  Txecoslovàquia
Michal Klasa
Vlastibor Konečný
Alipi Kostadinov
Jiří Škoda
1984 Los Angeles   Itàlia
Marcello Bartalini
Marco Giovannetti
Eros Poli
Claudio Vandelli
  Suïssa
Alfred Achermann
Richard Trinkler
Laurent Vial
Benno Wiss
  Estats Units
Ron Kiefel
Clarence Knickman
Davis Phinney
Andrew Weaver
1988 Seül   RDA
Jan Schur
Uwe Ampler
Mario Kummer
Maik Landsmann
  Polònia
Andrzej Sypytkowski
Joachim Halupczok
Zenon Jaskula
Marek Lesniewski
  Suècia
Michel Lafis
Anders Jarl
Björn Johansson
Jan Karlsson
1992 Barcelona   Alemanya
Michael Rich
Bernd Dittert
Christian Meyer
Uwe Peschel
  Itàlia
Andrea Peron
Flavio Anastasia
Luca Colombo
Gianfranco Contri
  França
Jean-Louis Harel
Hervé Boussard
Didier Faivre-Pierret
Philippe Gaumont

Ciclisme en pistaModifica

Proves entre 1896–1908Modifica

Durant els quatre primers Jocs Olímpics les proves de ciclisme en pista es van celebrar sobre diferents distàncies que van ser disputades en un o dos Jocs.

Prova 1896 1900 1904 1908 Or Argent Bronze
333 m   Paul Masson   S. Nikolópulos   Adolf Schmal
1/4 de milla   Marcus Hurley   Burton Downing   Teddy Billington
1/3 de milla   Marcus Hurley   Burton Downing   Teddy Billington
660 iardes   Victor Johnson   Émile Demangel   Karl Neumer
1/2 milla   Marcus Hurley   Teddy Billington   Burton Downing
1 milla   Marcus Hurley   Burton Downing   Teddy Billington
2 milles   Burton Downing   Oscar Goerke   Marcus Hurley
5 km   Benjamin Jones   Maurice Schilles   André Auffray
2 milles   Charles Schlee   George E. Wiley   Arthur F. Andrews
10 km   Paul Masson   Léon Flameng   Adolf Schmal
20 km   C. Kingsbury   Benjamin Jones   Joseph Werbrouc
25 km   Louis Bastien   Louis Hildebrand   Auguste Daumain
25 milles   Burton Downing   Arthur F. Andrews   George E. Wiley
100 km   Léon Flameng   Georgios Koletis No es concedí
  Charles Bartlett   Charles Denny   Octave Lapize
12 hores   Adolf Schmal   Frank Keeping No es concedí
50 kmModifica
Edició Or Argent Bronze
1920 Anvers   Henry George   Cyril Alden   Piet Ikelaar
1924 París   Ko Willems   Cyril Alden   Harry Wyld
TàndemModifica
Edició Or Argent Bronze
1908 Londres   França
Andre Auffray
Maurice Schilles
  Regne Unit
Frederick Hamlin
Horace Johnson
  Regne Unit
Colin Brooks
William Isaacs
1912 Stockholm No fou inclòs en el programa olímpic
1920 Anvers   Regne Unit
Thomas Lance
Harry Ryan
  Sud-àfrica
William Smith
James Walker
  Països Baixos
Frans de Vreng
Piet Ikelaar
1924 París   França
Lucien Choury
Jean Cugnot
  Dinamarca
Edmund Hansen
Willy Hansen
  Països Baixos
Gerard Drakestein
Maurice Peeters
1928 Amsterdam   Països Baixos
Bernhard Leene
Daan van Dijk
  Regne Unit
Ernest Chambers
John Sibbit
  Alemanya
Hans Bernhardt
Karl Köther
1932 Los Angeles   França
Louis Chaillot
Maurice Perrin
  Regne Unit
Ernest Chambers
Stanley Chambers
  Dinamarca
Harald Christensen
Willy Gervin
1936 Berlín   Alemanya
Ernst Ihbe
Carl Lorenz
  Països Baixos
Bernhard Leene
Hendrik Ooms
  França
Pierre Georget
Georges Maton
1948 Londres   Itàlia
Renato Perona
Ferdinando Teruzzi
  Regne Unit
Alan Bannister
Reginald Harris
  França
Gaston Dron
René Faye
1952 Hèlsinki   Austràlia
Lionel Cox
Russell Mockridge
  Sud-àfrica
Raymond Robinson
Thomas Shardelow
  Itàlia
Antonio Maspes
Cesare Pinarello
1956 Melbourne   Austràlia
Joey Browne
Tony Marchant
  Txecoslovàquia
Ladislav Foucek
Václav Machek
  Itàlia
Giuseppe Ogna
Cesare Pinarello
1960 Roma   Itàlia
Giuseppe Beghetto
Sergio Bianchetto
  Alemanya
Jürgen Simon
Lothar Stäber
  Unió Soviètica
Vladimir Leonov
Borís Vasilyev
1964 Tòquio   Itàlia
Sergio Bianchetto
Angelo Damiano
  Unió Soviètica
Imants Bodnieks
Víktor Logunov
  Alemanya
Willi Fuggerer
Klaus Kobusch
1968 Ciutat de Mèxic   França
Daniel Morelon
Pierre Trentin
  Països Baixos
Leijn Loevesijn
Jan Jansen
  Bèlgica
Daniel Goens
Robert van Lancker
1972 Munic   Unió Soviètica
Vladimir Semenets
Igor Tselovalnykov
  RDA
Jürgen Geschke
Werner Otto
  Polònia
Andrzej Bek
Benedykt Kocot
Quilòmetre contrarellotgeModifica
Edició Or Argent Bronze
1928 Amsterdam   Willy Hansen   Gerard Drakestein   Dunc Gray
1932 Los Angeles   Dunc Gray   Jacobus Egmond   Charles Rampbelberg
1936 Berlín   Arie van Vliet   Pierre Georget   Rudolf Karsch
1948 Londres   Jacques Dupont   Pierre Nihant   Tommy Godwin
1952 Hèlsinki   Russell Mockridge   Marino Morettini   Raymond Robinson
1956 Melbourne   Leandro Faggin   Ladislav Foucek   Alfred Swift
1960 Roma   Sante Gaiardoni   Dieter Gieseler   Rostislav Vargashkin
1964 Tòquio   Patrick Sercu   Giovanni Pettenella   Pierre Trentin
1968 Ciutat de Mèxic   Pierre Trentin   Niels Fredborg   Janusz Kierzkowsk
1972 Munic   Niels Fredborg   Daniel Clark   Jürgen Schütze
1976 Mont-real   Klaus-Jürgen Grünke   Michel Vaarten   Niels Fredborg
1980 Moscou   Lothar Thoms   Aleksandr Panfilov   David Weller
1984 Los Angeles   Fredy Schmidtke   Curtis Harnett   Fabrice Colas
1988 Seül   Aleksandr Kirichenko   Martin Vinnicombe   Robert Lechner
1992 Barcelona   José Manuel Moreno   Shane Kelly   Erin Hartwell
1996 Atlanta   Florian Rousseau   Erin Hartwell   Takanobu Jumonji
2000 Sydney   Jason Queally   Stefan Nimke   Shane Kelly
2004 Atenes   Chris Hoy   Arnaud Tournant   Stefan Nimke
MadisonModifica
Edició Or Argent Bronze
2000 Sydney   Austràlia
Brett Aitken
Scott McGrory
  Bèlgica
Etienne De Wilde
Matthew Gilmore
  Itàlia
Silvio Martinello
Marco Villa
2004 Atenes   Austràlia
Graeme Brown
Stuart O'Grady
  Suïssa
Franco Marvulli
Bruno Risi
  Regne Unit
Rob Hayles
Bradley Wiggins
2008 Pequín   Argentina
Juan Curuchet
Walter Pérez
  Espanya
Joan Llaneras
Antoni Tauler
  Rússia
Mikhaïl Ignàtiev
Aleksei Màrkov
PuntuacióModifica
Edició Or Argent Bronze
1984 Los Angeles   Roger Ilegems   Uwe Messerschmidt   José Youshimatz
1988 Seül   Dan Frost   Leo Peelen   Marat Ganéiev
1992 Barcelona   Giovanni Lombardi   Léon van Bon   Cédric Mathy
1996 Atlanta   Silvio Martinello   Brian Walton   Stuart O'Grady
2000 Sydney   Joan Llaneras   Milton Wynants   Aleksei Màrkov
2004 Atenes   Mikhaïl Ignàtiev   Joan Llaneras   Guido Fulst
2008 Pequín   Joan Llaneras   Roger Kluge   Chris Newton
Persecució individualModifica
Edició Or Argent Bronze
1964 Tòquio   Jiří Daler   Giorgio Ursi   Preben Esaksson
1968 Ciutat de Mèxic   Daniel Rebillard   Mogens Frey Jensen   Xaver Kurmann
1972 Munic   Knut Knudsen   Xaver Kurmann   Hans Lutz
1976 Mont-real   Gregor Braun   Herman Ponsteen   Thomas Huschke
1980 Moscou   Robert Dill-Bundi   Alain Bondue   Hans-Henrik Orsted
1984 Los Angeles   Steve Hegg   Rolf Golz   Leonard Nitz
1988 Seül   Gintautas Umaras   Dean Woods   Bernd Dittert
1992 Barcelona   Chris Boardman   Jens Lehmann   Gary Anderson
1996 Atlanta   Andrea Collinelli   Phillippe Ermenault   Bradley McGee
2000 Sydney   Robert Bartko   Jens Lehmann   Bradley McGee
2004 Atenes   Bradley Wiggins   Bradley McGee   Sergi Escobar
2008 Pequín   Bradley Wiggins   Hayden Roulston   Steven Burke

NotesModifica

  1. El tercer classificat, l'espanyol Jaime Huelamo, fou desqualificat després d'haver donat positiu en el test antidopatge per coramina. El quart classificat, el neozelandès Bruce Biddle, no fou guardonat amb el bronze per no haver passat el test antidopatge.
  2. En un principi el segon classificat, fou l'italià Davide Rebellin, però l'any 2009 fou desqualificat pel COI després del positiu en dopatge.
  3. Originalment la medalla de bronze fou guanyada pel corredor nord-americà Lance Armstrong. El gener de 2013, però, fou desposseït de la medalla per part del Comitè Olímpic internacional a conseqüència del seu dopatge. El Comitè Olímpic Internacional retira la medalla de bronze dels Jocs Olímpics de Sydney a Armstrong, però no li atorga guanyador
  4. Originalment la medalla d'or fou guanyada pel corredor nord-americà Tyler Hamilton. L'agost de 2012, però, fou desposseït de la medalla per part del Comitè Olímpic internacional a conseqüència del seu dopatge. IOC strips Hamilton of Athens gold
  5. En aquesta edició no s'atorgaren medalles ja que tots els participaren sobrepassaren el límit de temps establert pels organitzadors.
  6. El neerlandès Aad van der Hoeck fou desqualificat per donar positiu en el test antiopatge per coramina, sent desqualificat així mateix tot l'equip dels Països Baixos. L'equip belga, que finalitzà en quarta posició, no fou guardonat amb el bronze per no haver passat el test antidopatge.

Vegeu tambéModifica

Enllaços externsModifica