Olimpíada d'escacs de 2012

L'Olimpíada d'escacs de 2012 fou la 40a edició oficial de les Olimpíades d'escacs, torneig d'escacs organitzat per la Federació Internacional d'Escacs. Es va celebrar a Istanbul, Turquia, del 27 d'agost al 10 de setembre de 2012. Comprengué tant una competició absoluta[1] com una d'específica per a dones. Hi varen participar 157 equips al torneig open i 127 al femení, amb quasi 1400 jugadirs, dels quals 200 eren Grans Mestres.

40ena Olimpíada d'escacs
Dates 27 d'agost – 10 de setembre de 2012
Competidors 1,407
Equips 157 (Open)
127 (Dones)
Països 152 (Open)
122 (Dones)
Seu Istanbul Expo Center
Lloc Yeşilköy, Istanbul, Turquia
Open 11 Armènia Armènia
22 Rússia Rússia
33 Flag of Ukraine.svg Ucraïna
Dones 11 Rússia Rússia
22 República Popular de la Xina Xina
33 Flag of Ukraine.svg Ucraïna
Open

Flag of Azerbaijan.svg Xakhriar Mamediàrov

Dones Flag of Russia.svg Nadejda Kossíntseva
Sala de joc

Istanbul havia estat escollida com a seu durant l'Olimpíada de 2008, quan va batre la candidatura de Budva (Montenegro).[2]

FormatModifica

Tots dos torneigs es varen disputar amb el sistema suís, a 11 rondes; i la classificació es basava en punts per matx (2 punts per la victòria d'equip, 1 per l'empat, i 0 per la derrota), i en cas d'empats es considerarien, per ordre:

  • sistema Sonnenborn-Berger: suma dels punts dels adversaris contra els quals s'hagi jugat (excepte l'equip amb menor puntuació), cadascun multiplicat per la puntuació obtinguda per cada equip adversari;
  • suma dels punts fets pels propis jugadors (game points);
  • Buchholz: suma dels punts dels equips rivals, exclòs aquell amb la puntuació més baixa.

El temps de reflexió era de 90 minuts per les primers 40 jugades, més 30 minuts per acabar, i 30 segons d'increment per moviment.

Cada encontre es disputava a quatre taulers; els equips podien estar formats com a màxim per cinc jugadors, un dels quals romania suplent.

A més dels premis per als tres millors equips, s'atorgarien medalles als tres millors equips de cadascuna de les cinc franges d'Elo i als millors jugadors de cada tauler, classificats d'acord amb la performance Elo.

Torneig obertModifica

Al torneig open hi van participar 157 equips, tres dels quals turcs.

Resultats per equipsModifica

A més a més de la classificació general, i sobre la base del seed,[3] en cinc grups; varen obtenir premi les tres primeres seleccions classificades de cada grup (excloses les premiades amb medalla a la classificació general).

Pos. Equip Jugadors [4] Seed Elo [5] 2 1 0 Punts S-B
    Armènia Levon Aronian, Sergei Movsesian, Vladímir Akopian, Gabriel Sargissian, Tigran L. Petrossian 3 2724 9 1 1 19 397,0
    Rússia Vladímir Kràmnik, Aleksandr Grisxuk, Serguei Kariakin, Ievgueni Tomaixevski, Dmitri Iakovenko 1 2769 9 1 1 19 388,5
    Ucraïna Vassil Ivantxuk, Ruslan Ponomariov, Andrei Volokitin, Pàvel Eliànov, Oleksandr Moissèienko 2 2730 9 0 2 18 363,0
4   Xina Wang Hao, Wang Yue, Ding Liren, Bu Xiangzhi, Li Chao 6 2694 8 1 2 17 390,5
5   Estats Units Hikaru Nakamura, Gata Kamsky, Alexander Onischuk, Varuzhan Akobian, Ray Robson 5 2702 7 3 1 17 361,0
6   Països Baixos Anish Giri, Loek Van Wely, Ivan Sokolov, Jan Smeets, Daniel Stellwagen 9 2682 8 0 3 16 329,0
7   Vietnam Le Quang Liem, Nguyen Ngoc Truong Son, MI Nguyen Van Huy, MI Nguyen Doc Hoa, Dao Thien Hai 27 2589 6 4 1 16 313,5
8   Romania Constantin Lupulescu, Mircea Pârligras, Mihail Marin, Levente Vajda 25 2600 8 0 3 16 310,0
9   Hongria Péter Lékó, Zoltan Almasi, Judit Polgar, Ferenc Berkes, Csaba Balogh 4 2708 7 1 3 15 368,0
10   Azerbaidjan Teimur Radjàbov, Eltaj Safarli, Xakhriar Mamediàrov, Rauf Məmmədov, Qadir Huseynov 7 2693 6 3 2 15 344,0

Grup AModifica

Equip Classificació general Seed [3] Elo Punts S-B
    Xina 4 6 2694 17 390,5
    Estats Units 5 5 2702 17 361,0
    Països Baixos 6 9 2682 16 329,0

Grup BModifica

Equip Classificació general Seed [3] Elo Punts S-B
    Suècia 16 34 2555 15 303,5
    Dinamarca 18 39 2527 15 270,5
    Filipines 21 35 2546 14 321,0

Grup CModifica

Equip Classificació general Seed [3] Elo Punts S-B
  Associació Internacional d'Escacs a Cegues 44 87 2296 13 249,0
    Turquia 2016 48 72 2372 13 236,5
    Paraguai 49 63 2417 13 234,0

Grup DModifica

Equip Classificació general Seed [3] Elo Punts S-B
    Puerto Rico 67 96 2261 12 200,0
    Tunísia 75 94 2267 11 219,0
    Algèria 78 101 2227 11 211,0

Grup EModifica

Equip Classificació general Seed [3] Elo Punts S-B
    Nigèria 96 146 1568 10 175,5
    Etiòpia 108 147 1566 10 134,0
    Sudan 111 152 1299 9 166,5

Resultats individualsModifica

Es donaren medalles als millors jugadors (que haguessin jugat almenys vuit partides) segons la performance Elo, considerant el percentatge de punts obtinguts, amb classificacions separades segons el tauler; els suplents són considerats com a jugadors del cinquè tauler.

Primer taulerModifica

Jugador Equip Elo[5] Performance Punts Partides Percentatge
  Levon Aronian   Armènia 2816 2849 7 10 70
  Radoslaw Wojtaszek   Polònia 2717 2844 7,5 10 75
  Teimur Radjàbov   Azerbaidjan 2788 2813 6,5 9 72,2

Segon taulerModifica

Jugador Equip Elo[5] Performance Punts Partides Percentatge
  David Navara   República Txeca 2691 2869 9,5 11 86,4
  Anton Filippov   Uzbekistan 2617 2820 6,5 8 81,3
  Gata Kamsky   Estats Units 2746 1796 8,5 11 77,3

Tercer taulerModifica

Jugador Equip Elo[5] Performance Punts Partides Percentatge
  Xakhriar Mamediàrov   Azerbaidjan 2729 2880 8,5 10 85
  Vladímir Akopian   Armènia 2687 2803 7,5 10 75
  Serguei Kariakin   Rússia 2785 2784 7,0 10 70

Quart taulerModifica

Jugador Equip Elo[5] Performance Punts Partides Percentatge
  Vladislav Tkachiev   França 2644 2750 6,5 8 81,3
  Abhijeet Gupta   Índia 2637 2746 7 9 77,8
  Daniel Fridman   Alemanya 2653 2722 7 10 70

Cinquè tauler (suplent)Modifica

Jugador Equip Elo[5] Performance Punts Partides Percentatge
  Dmitri Iakovenko   Rússia 2722 2783 7 9 77,8
  Bartlomiej Macieja   Polònia 2594 2712 6,5 9 72,2
  Konstantine Shanava   Geòrgia 2569 2679 6 8 75

Torneig femeníModifica

Al torneig femení hi participaren 127 equips, tres dels quals turcs.

Resultats per equipsModifica

A més a més de la classificació general, i sobre la base del seed,[6] en cinc grups; varen obtenir premi les tres primeres seleccions classificades de cada grup (excloses les premiades amb medalla a la classificació general).

Pos. Equip Jugadores Seed Elo [7] 2 1 0 Punts S-B
    Rússia GM Tatiana Kossíntseva, MI Valentina Gunina, GM Nadejda Kossíntseva, GM Aleksandra Kosteniuk, GMF Natalija Pogonina 2 2513 8 3 0 19 450,0
    Xina GM Hou Yifan, GM Zhao Xue, GMF Ju Wenjun, GMF Huang Qian, GMF Ding Yixin 1 2531 8 3 0 19 416,0
    Ucraïna GM Katerina Lahnó, MI Maria Muzitxuk, GM Natalja Žukova, MI Anna Uixénina, MI Inna Yanovska 4 2471 7 4 0 18 408,5
4   Índia GM Harika Dronavalli, MI Eesha Sanjay Karavade, MI Tania Sachdev, GMF Mary Ann Gomes, GMF Swaminathan Soumya 6 2412 8 1 2 17 336,0
5   Romania MI Cristina-Adela Foisor, MIF Irina Bulmaga, GMF Elena-Luminiţa Cosma, GMF Alina L'ami, GMF Mihaela Sandu 10 2377 8 0 3 16 313,5
6   Armènia GM Elina Danielian, MI Lilit Mkrtchian, MI Lilit Galojan, GMF Maria Kursova, MIF Anna Hairapetian 8 2404 8 0 3 16 313,0
7   França MI Almira Skripchenko, MI Sophie Milliet, GMF Nino Maisuradze, MI Silvia Collas, MIF Andreea Bollengier 14 2350 7 1 3 15 347,5
8   Geòrgia GM Nana Dzagnidze, MI Bela Khotenashvili, MI Lela Javakhishvili, MI Nino Khurtsidze, GMF Nino Batsiashvili 3 2390 6 3 2 15 344,0
9   Iran GMF Atousa Pourkashiyan, MIF Sarasadat Khademalsharieh, MIF Mitra Hejazipour, MIF Ghazal Hakimifard, MIF Shayesteh Ghaderpour 26 2267 7 1 3 15 339,0
10   Estats Units MI Anna Zatonskih, MI Irina Krush, GMF Sabina Foisor, MI Rusudan Goletiani, GMF Tatev Abrahamyan 5 2419 6 3 2 15 326,0

Grup AModifica

Equip Classificació general Seed [6] Elo Punts S-B
    Índia 4 6 2412 17 336,0
    Romania 5 10 2377 16 313,5
    Armènia 6 8 2404 16 313,0

Grup BModifica

Equip Classificació general Seed [6] Elo Punts S-B
    Iran 9 26 2267 15 339,0
    Bielorússia 14 36 2198 15 292,0
    Uzbekistan 21 35 2210 14 278,5

Grup CModifica

Equip Classificació general Seed [6] Elo Punts S-B
    Indonèsia 24 54 2085 14 262,5
    Mèxic 25 60 2039 14 230,0
    Veneçuela 34 53 2087 13 242,5

Grup DModifica

Equip Classificació general Seed [6] Elo Punts S-B
    Tadjikistan 56 87 1859 12 169,0
    Turquia 2016 59 84 1877 11 225,5
    Malàisia 61 83 1878 11 211,5

Grup EModifica

Equip Classificació general Seed [6] Elo Punts S-B
    Xina Taipei 84 104 1555 10 115,0
    Nigèria 89 115 1391 9 179,5
    Tailàndia 93 116 1368 9 142,5

Resultats individualsModifica

Es donaren medalles a les millors jugadores (que haguessin jugat almenys vuit partides) segons la performance Elo, considerant el percentatge de punts obtinguts, amb classificacions separades segons el tauler; les suplents són considerades com a jugadores del cinquè tauler.

Primer taulerModifica

Jugador Equip Elo[7] Performance Punts Partides Percentatge
  Hou Yifan   Xina 2599 2645 6,5 9 72,2
  Nana Dzagnidze   Geòrgia 2547 2625 6 8 75,0
  Katerina Lahnó   Ucraïna 2542 2608 7 10 70,0

Segon taulerModifica

Jugador Equip Elo[7] Performance Punts Partides Percentatge
  Zhao Xue   Xina 2549 2574 8 10 80,0
  Maria Muzitxuk   Ucraïna 2466 2526 6 9 66,7
  Cemre Yildiz Betul   Turquia 2341 2502 9,5 11 86,4

Tercer taulerModifica

Jugador Equip Elo[7] Performance Punts Partides Percentatge
  Nadejda Kossíntseva   Rússia 2524 2693 8 9 88,9
  Jolanta Zawadzka   Polònia 2377 2538 9 11 81,8
  Tania Sachdev   Índia 2379 2522 9 11 81,8

Quart taulerModifica

Jugador Equip Elo[7] Performance Punts Partides Percentatge
  Huang Qian   Xina 2449 2547 8 10 80,0
  Silvia Collas   França 2261 2469 7,5 9 83,3
  Aleksandra Kosteniuk   Rússia 2489 2468 7 9 77,8

Cinquè tauler (suplent)Modifica

Jugador Equip Elo[7] Performance Punts Partides Percentatge
  Natalija Pogonina   Rússia 2448 2487 6,5 8 81,3
  Melissa Castrillon Gomez   Colòmbia 2181 2379 7 8 87,5
  Madina Davletbayeva   Kazakhstan 2165 2357 6,5 9 72,2

Trofeu Nona GaprindashviliModifica

El trofeu Nona Gaprindaixvili s'adjudica al país que hagi obtingut el màxim de punts sumant el torneig obert i el torneig femení. En cas d'empat la classificació es determina a través dels desempats dels torneigs de forma separada, però sumats.[8]

Pos. País Punts open Punts femení Suma S-B
    Rússia 19 19 38 838,5
    Xina 17 19 36 806,5
    Ucraïna 18 18 36 771,5
4   Armènia 19 16 25 710,0
5   Estats Units 17 15 32 687,0
6   Romania 16 16 32 623,5
7   Alemanya 15 15 30 650,5
8   Índia 13 17 30 645,5
9   Països Baixos 16 14 30 614,5
10   Hongria 15 14 29 671,0

Notes i referènciesModifica

  1. Tot i que normalment hom es refereix a la competició absoluta com a "masculina", és oberta a homes i dones.
  2. «FIDE Congress voted 95 against 40 (Budva, Montenegro)» (en anglès). Chessdom.com, 24-11-2008. [Consulta: 20 agost 2012].
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 Ordre donat per la mitjana d'Elo dels jugadors membres de cada equip
  4. Tots els jugadors són Grans Mestres, llevat si s'indica expressament el contrari
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 Classificació a agost de 2012
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 Ordre donat per la mitjana d'Elo de les jugadores de cada equip
  7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 Classificació l'agost de 2012
  8. Chess-results

Enllaços externsModifica

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Olimpíada d'escacs de 2012


Precedit per:
XXXIX Olimpíada
XL Olimpíada
(2012)
Succeït per:
XLI Olimpíada