París-Niça 2019

77a edició de la París-Niça
París-Niça 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Final podium 3, 2019 Paris-Nice.jpg
Detalls de la cursa
Cursa77. París-Niça
CompeticióUCI World Tour 2019 2.UWT
Etapes8
Dates10 – 17 de març de 2019
Distància1.240 km
PaísFRA França
SortidaSaint-Germain-en-Laye
ArribadaNiça
Equips23
Inscrits161
Finalitzen118
Velocitat mitjana42,344 km/h
Palmarès
VencedorCOL Egan Bernal Gómez (Sky)
SegonCOL Nairo Quintana Rojas (Movistar)
TercerPOL Michał Kwiatkowski (Sky)
PuntsPOL Michał Kwiatkowski (Sky)
MuntanyaBEL Thomas De Gendt (Lotto-Soudal)
JovesCOL Egan Bernal Gómez (Sky)
EquipGBR Sky
◀ 20182020 ▶
Documentació Wikidata-logo S.svg

La París-Niça 2019 fou la 77a edició de la cursa ciclista per etapes París-Niça. La cursa es disputà entre el 10 i el 17 de març de 2019. Aquesta era la sisena prova de l'UCI World Tour 2019. Els corredors havien de superar 1.240 km repartits en vuit etapes.

El vencedor final fou el colombià Egan Bernal (Team Sky), seguit pel seu compatriota Nairo Quintana (Movistar Team) i el polonès Michał Kwiatkowski (Team Sky). Bernal aconseguí el liderat en la sisena etapa i en la darrera aconseguí mantenir-lo tot i el llunyà atac de Quintana.[1]

EquipsModifica

Vint-i-tres equips prendran part en aquesta edició de la París-Niça, els 18 equips World Tour i cinc equips continentals.[2]

WorldTeams (18)
  1.   AG2R La Mondiale
  2.   Astana Pro Team
  3.   Bahrain-Merida
  4.   Bora-hansgrohe
  5.   CCC
  6.   Deceuninck-Quick Step
  7.   Dimension Data
  8.   EF Education First
  9.   Groupama-FDJ
  10.   Jumbo-Visma
  11.   Katusha-Alpecin
  12.   Lotto Soudal
  13.   Mitchelton-Scott
  14.   Movistar Team
  15.   Team Sky
  16.   Team Sunweb
  17.   Trek-Segafredo
  18.   UAE Team Emirates
Equips continentals professionals (5)
  1.   Arkéa-Samsic
  2.   Cofidis, Solutions Crédits
  3.   Delko-Marseille Provence
  4.   Direct Énergie
  5.   Vital Concept-B&B Hotels

EtapesModifica

 EtapaDataCiutats d'etapatypeDistància (km)Vencedor de l'etapaLíder de la general
1a etapa 10 de marçSaint-Germain-en-Laye – Saint-Germain-en-Laye138,5  Dylan Groenewegen  Dylan Groenewegen
2a etapa 11 de marçLes BréviairesBellegarde163,5  Dylan Groenewegen  Dylan Groenewegen
3a etapa 12 de marçCepoyMoulins200  Sam Bennett  Dylan Groenewegen
4a etapa 13 de marçVichèiPélussin210,5  Magnus Cort Nielsen  Michał Kwiatkowski
5a etapa 14 de marçBarbentanaBarbentana25,5  Simon Yates  Michał Kwiatkowski
6a etapa 15 de marçPuegnierBrinhòla210,5  Sam Bennett  Michał Kwiatkowski
7a etapa 16 de marçNiça – Còl de Turini181,5  Daniel Martínez Poveda  Egan Bernal Gómez
8a etapa 17 de marçNiçaNiça110  Ion Izagirre Insausti  Egan Bernal Gómez


Desenvolupament de la cursaModifica

1a etapaModifica

 Classificació de l'etapa
CorredorEquipTemps
1r  Dylan Groenewegen Jumbo-Visma3h 17' 35"
2n  Caleb Ewan Lotto-Soudal+ 0"
3r  Fabio Jakobsen Deceuninck-Quick-Step+ 0"
4t  Sam Bennett Bora-Hansgrohe+ 0"
  John Degenkolb Trek-Segafredo+ 0"
  Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 0"
  Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 0"
  Sonny Colbrelli Bahrain-Merida+ 0"
  Bryan Coquard Vital Concept-B&B Hotels+ 0"
10è  Anthony Turgis Direct Énergie+ 0"
Source: ProCyclingStats
 Classificació general
CorredorEquipTemps
1r  Dylan Groenewegen   Jumbo-Visma3h 17' 35"
2n  Caleb Ewan  Lotto-Soudal+ 4"
3r  Luis León Sánchez Gil Astana+ 5"
4t  Michał Kwiatkowski Sky+ 5"
  Fabio Jakobsen Deceuninck-Quick-Step+ 6"
  Egan Bernal Gómez Sky+ 9"
  Rudy Molard Groupama-FDJ+ 9"
  Sam Bennett Bora-Hansgrohe+ 10"
  John Degenkolb Trek-Segafredo+ 10"
10è  Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 10"
Source: ProCyclingStats


2a etapaModifica

 Classificació de l'etapa
CorredorEquipTemps
1r  Dylan Groenewegen   Jumbo-Visma3h 14' 04"
2n  Iván García Cortina Bahrain-Merida+ 0"
3r  Philippe Gilbert Deceuninck-Quick-Step+ 0"
4t  Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 0"
  Michał Kwiatkowski Sky+ 0"
  Luis León Sánchez Gil Astana+ 0"
  Egan Bernal Gómez Sky+ 0"
  Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 5"
  André Greipel Arkéa-Samsic+ 5"
10è  Mike Teunissen Jumbo-Visma+ 5"
Source: ProCyclingStats
 Classificació general
CorredorEquipTemps
1r  Dylan Groenewegen   Jumbo-Visma6h 31' 19"
2n  Michał Kwiatkowski Sky+ 12"
3r  Luis León Sánchez Gil Astana+ 13"
4t  Philippe Gilbert Deceuninck-Quick-Step+ 16"
  Egan Bernal Gómez  Sky+ 19"
  Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 20"
  Tony Gallopin AG2R La Mondiale+ 22"
  Rudy Molard Groupama-FDJ+ 23"
  Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 23"
10è  Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 24"
Source: ProCyclingStats


3a etapaModifica

 Classificació de l'etapa
CorredorEquipTemps
1r  Sam Bennett Bora-Hansgrohe5h 16' 25"
2n  Caleb Ewan Lotto-Soudal+ 0"
3r  Fabio Jakobsen Deceuninck-Quick-Step+ 0"
4t  Daniel McLay EF Education First Pro Cycling+ 0"
  Bryan Coquard Vital Concept-B&B Hotels+ 0"
  Niccolò Bonifazio Direct Énergie+ 0"
  Alexander Kristoff UAE Team Emirates+ 0"
  Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 0"
  Dylan Groenewegen   Jumbo-Visma+ 0"
10è  Edward Theuns Trek-Segafredo+ 0"
Source: ProCyclingStats
 Classificació general
CorredorEquipTemps
1r  Dylan Groenewegen   Jumbo-Visma11h 47' 44"
2n  Michał Kwiatkowski Sky+ 6"
3r  Luis León Sánchez Gil Astana+ 11"
4t  Philippe Gilbert Deceuninck-Quick-Step+ 16"
  Egan Bernal Gómez  Sky+ 17"
  Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 20"
  Tony Gallopin AG2R La Mondiale+ 21"
  Rudy Molard Groupama-FDJ+ 23"
  Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 23"
10è  Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 24"
Source: ProCyclingStats


4a etapaModifica

 Classificació de l'etapa
CorredorEquipTemps
1r  Magnus Cort Nielsen Astana5h 03' 49"
2n  Thomas De Gendt Lotto-Soudal+ 7"
3r  Giulio Ciccone Trek-Segafredo+ 13"
4t  Alessandro De Marchi CCC+ 18"
  Lilian Calmejane Direct Énergie+ 48"
  Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 48"
  Sonny Colbrelli Bahrain-Merida+ 48"
  Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 48"
  Philippe Gilbert Deceuninck-Quick-Step+ 48"
10è  Michał Kwiatkowski Sky+ 48"
Source: ProCyclingStats
 Classificació general
CorredorEquipTemps
1r  Michał Kwiatkowski  Sky16h 52' 27"
2n  Luis León Sánchez Gil Astana+ 5"
3r  Philippe Gilbert Deceuninck-Quick-Step+ 10"
4t  Egan Bernal Gómez  Sky+ 11"
  Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 14"
  Tony Gallopin AG2R La Mondiale+ 15"
  Rudy Molard Groupama-FDJ+ 17"
  Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 17"
  Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 18"
10è  Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 18"
Source: ProCyclingStats


5a etapaModifica

 Classificació de l'etapa
CorredorEquipTemps
1r  Simon Yates Mitchelton-Scott30' 26"
2n  Nils Politt Katusha-Alpecin+ 7"
3r  Michał Kwiatkowski  Sky+ 11"
4t  Tejay van Garderen EF Education First Pro Cycling+ 15"
  Daniel Martínez Poveda EF Education First Pro Cycling+ 15"
  Egan Bernal Gómez  Sky+ 15"
  Lawson Craddock EF Education First Pro Cycling+ 15"
  Thomas Scully EF Education First Pro Cycling+ 27"
  Marc Soler i Giménez Movistar+ 30"
10è  Luis León Sánchez Gil Astana+ 30"
Source: ProCyclingStats
 Classificació general
CorredorEquipTemps
1r  Michał Kwiatkowski  Sky17h 23' 04"
2n  Egan Bernal Gómez  Sky+ 15"
3r  Luis León Sánchez Gil Astana+ 24"
4t  Wilco Kelderman Sunweb+ 57"
  Bob Jungels Deceuninck-Quick-Step+ 57"
  Nairo Quintana Rojas Movistar+ 1' 01"
  Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 1' 05"
  Jack Haig Mitchelton-Scott+ 1' 15"
  Rudy Molard Groupama-FDJ+ 1' 18"
10è  Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 21"
Source: ProCyclingStats


6a etapaModifica

 Classificació de l'etapa
CorredorEquipTemps
1r  Sam Bennett Bora-Hansgrohe4h 12' 35"
2n  Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 0"
3r  Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 0"
4t  John Degenkolb Trek-Segafredo+ 0"
  Bryan Coquard Vital Concept-B&B Hotels+ 0"
  Anthony Turgis Direct Énergie+ 0"
  Florian Sénéchal Deceuninck-Quick-Step+ 0"
  Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 0"
  Alexander Kristoff UAE Team Emirates+ 0"
10è  Egan Bernal Gómez  Sky+ 0"
Source: ProCyclingStats
 Classificació general
CorredorEquipTemps
1r  Michał Kwiatkowski  Sky21h 35' 36"
2n  Egan Bernal Gómez  Sky+ 18"
3r  Luis León Sánchez Gil Astana+ 22"
4t  Wilco Kelderman Sunweb+ 1' 00"
  Bob Jungels Deceuninck-Quick-Step+ 1' 00"
  Nairo Quintana Rojas Movistar+ 1' 04"
  Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 1' 08"
  Jack Haig Mitchelton-Scott+ 1' 17"
  Rudy Molard Groupama-FDJ+ 1' 21"
10è  Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 24"
Source: ProCyclingStats


7a etapaModifica

 Classificació de l'etapa
CorredorEquipTemps
1r  Daniel Martínez Poveda EF Education First Pro Cycling4h 55' 49"
2n  Miguel Ángel López Moreno Astana+ 6"
3r  Nicolas Edet Cofidis, Solutions Crédits+ 20"
4t  Simon Yates Mitchelton-Scott+ 20"
  Jonathan Hivert Direct Énergie+ 55"
  Giulio Ciccone Trek-Segafredo+ 2' 03"
  Julien El Fares Delko Marseille Provence+ 2' 03"
  Sergio Henao Montoya UAE Team Emirates+ 2' 08"
  Víctor de la Parte González CCC+ 2' 13"
10è  Alessandro De Marchi CCC+ 2' 15"
Source: ProCyclingStats
 Classificació general
CorredorEquipTemps
1r  Egan Bernal Gómez   Sky26h 35' 26"
2n  Philippe Gilbert Deceuninck-Quick-Step+ 45"
3r  Nairo Quintana Rojas Movistar+ 46"
4t  Michał Kwiatkowski  Sky+ 1' 03"
  Jack Haig Mitchelton-Scott+ 1' 21"
  Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 45"
  George Bennett Jumbo-Visma+ 2' 20"
  Ilnur Zakarin Katusha-Alpecin+ 2' 52"
  Rudy Molard Groupama-FDJ+ 3' 02"
10è  Bob Jungels Deceuninck-Quick-Step+ 3' 06"
Source: ProCyclingStats


8a etapaModifica

 Classificació de l'etapa
CorredorEquipTemps
1r  Ion Izagirre Insausti Astana2h 41' 10"
2n  Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 18"
3r  Wilco Kelderman Sunweb+ 18"
4t  Daniel Martínez Poveda EF Education First Pro Cycling+ 18"
  Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 18"
  Domenico Pozzovivo Bahrain-Merida+ 18"
  Luis León Sánchez Gil Astana+ 18"
  Simon Yates Mitchelton-Scott+ 20"
  Tejay van Garderen EF Education First Pro Cycling+ 20"
10è  Nairo Quintana Rojas Movistar+ 22"
Source: ProCyclingStats


Classificacions finalsModifica

Classificació generalModifica

 Classificació general
CorredorEquipTemps
1r  Egan Bernal Gómez   Sky29h 17' 02"
2n  Nairo Quintana Rojas Movistar+ 39"
3r  Michał Kwiatkowski  Sky+ 1' 03"
4t  Jack Haig Mitchelton-Scott+ 1' 21"
  Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 45"
  George Bennett Jumbo-Visma+ 2' 20"
  Rudy Molard Groupama-FDJ+ 3' 02"
  Bob Jungels Deceuninck-Quick-Step+ 3' 06"
  Luis León Sánchez Gil Astana+ 3' 12"
10è  Ilnur Zakarin Katusha-Alpecin+ 4' 07"
Source: ProCyclingStats


Classificació per puntsModifica

 Classificació per punts
CorredorEquipPunts
1r  Michał Kwiatkowski  Sky33 pts
2n  Daniel Martínez Poveda EF Education First Pro Cycling28 pts
3r  Simon Yates Mitchelton-Scott25 pts
4t  Luis León Sánchez Gil Astana24 pts
  Matteo Trentin Mitchelton-Scott24 pts
  Arnaud Démare Groupama-FDJ22 pts
  Magnus Cort Nielsen Astana18 pts
  Ion Izagirre Insausti Astana18 pts
  Philippe Gilbert Deceuninck-Quick-Step16 pts
10è  Oliver Naesen AG2R La Mondiale16 pts

Classificació de la muntanyaModifica

 Classificació de la muntanya
CorredorEquipPunts
1r  Thomas De Gendt  Lotto-Soudal76 pts
2n  Alessandro De Marchi CCC43 pts
3r  Nairo Quintana Rojas Movistar25 pts
4t  Matteo Trentin Mitchelton-Scott16 pts
  Ion Izagirre Insausti Astana16 pts
  Tejay van Garderen EF Education First Pro Cycling16 pts
  Miguel Ángel López Moreno Astana15 pts
  Daniel Martínez Poveda EF Education First Pro Cycling14 pts
  Luis León Sánchez Gil Astana12 pts
10è  Giulio Ciccone Trek-Segafredo12 pts

Classificació dels jovesModifica

 Classificació del millor jove
CorredorEquipTemps
1r  Egan Bernal Gómez  Sky29h 17' 02"
2n  Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 4' 07"
3r  Daniel Martínez Poveda EF Education First Pro Cycling+ 9' 27"
4t  Miguel Ángel López Moreno Astana+ 23' 44"
  Tao Geoghegan Hart Sky+ 26' 23"
  Giulio Ciccone Trek-Segafredo+ 30' 21"
  Élie Gesbert Arkéa-Samsic+ 30' 24"
  Iván Ramiro Sosa Cuervo Sky+ 31' 57"
  Iván García Cortina Bahrain-Merida+ 36' 47"
10è  Nils Politt Katusha-Alpecin+ 37' 22"

Classificació per equipsModifica

 Classificació per equips
EquipTemps
1r  Sky  87h 57' 51"
2n  Astana + 9' 46"
3r  AG2R La Mondiale + 10' 25"
4t  Mitchelton-Scott + 15' 27"
  Bahrain-Merida + 17' 18"
  Movistar + 33' 16"
  Direct Énergie + 40' 19"
  Groupama-FDJ + 41' 41"
  Trek-Segafredo + 42' 18"
10è  Deceuninck-Quick-Step + 43' 46"

Evolució de les classificacionsModifica

Etapa Vencedor Classificació general
 
Classificació per punts
 
Classificació de la muntanya
 
Classificació dels joves
 
Classificació per equips
 
1[3] Dylan Groenewegen Dylan Groenewegen Dylan Groenewegen Damien Gaudin Caleb Ewan Bora-Hansgrohe
2[4] Dylan Groenewegen Egan Bernal Team Jumbo-Visma
3[5] Sam Bennett
4[6] Magnus Cort Nielsen Michał Kwiatkowski Thomas De Gendt AG2R La Mondiale
5[7] Simon Yates EF Education First
6[8] Sam Bennett Sam Bennett Team Sky
7[9] Daniel Martínez Egan Bernal Michał Kwiatkowski
8[1] Ion Izagirre
Classificacins finals Egan Bernal Michał Kwiatkowski Thomas De Gendt Egan Bernal Team Sky

Llista de participantsModifica

Llegenda
# Dorsal de sortida que du el ciclista al Tour Pos. Posició final a la classificació general
  Indica el vencedor de la classificació general   Indica el vencedor de la classificació de la muntanya
  Indica el vencedor de la classificació per punts   Indica el vencedor de la classificació dels joves
  Indica el vencedor de la classificació per equips   Indica el vencedor de la combativitat
NP Indica un ciclista que no ha pres la sortida en una etapa,
seguit del número de l'etapa en què s'ha retirat
AB Indica un ciclista que no ha finalitzat una etapa,
seguit del número d'etapa en què s'ha retirat
HD Indica un ciclista que ha finalitzat una etapa fora de control,
seguit del número d'etapa
EX Corredor exclòs per no respectar el reglament
    Indica un mallot de campió nacional o mundial, així com l'especialitat * Indica un corredor que lluita pel mallot blanc

ReferènciesModifica

  1. 1,0 1,1 «Bernal gana la París-Niza y Ion Izagirre triunfa en la última etapa». El Mundo Deportivo, 17-03-2019 [Consulta: 17 març 2019].
  2. «Paris-Nice 2019 se courra avec 23 équipes», 09-01-2019. [Consulta: 9 gener 2019].
  3. «El holandés Van Groenewegen, primer líder en un día aciago para Soler». El Mundo Deportivo, 10-03-2019 [Consulta: 11 març 2019].
  4. «Groenewegen hace doblete en día de abanicos y refuerza el liderato». El Mundo Deportivo, 11-03-2019 [Consulta: 11 març 2019].
  5. Piedrabuena, Celes «Sam Bennet derrota al todopoderoso Groenewegen en la París Niza». El Mundo Deportivo, 12-03-2019 [Consulta: 15 març 2019].
  6. «Victoria de Cort-Nielsen y liderato de Kwiatkowski en la París-Niza». El Mundo Deportivo, 13-03-2019 [Consulta: 15 març 2019].
  7. «Simon Yates sorprende en la crono de la París-Niza». El Mundo Deportivo, 14-03-2019 [Consulta: 15 març 2019].
  8. «Sam Bennett firma su segunda victoria al sprint». El Mundo Deportivo, 15-03-2019 [Consulta: 17 març 2019].
  9. «Bernal, nuevo líder en la París-Niza tras el recital colombiano en el Turini». El Mundo Deportivo, 16-03-2019 [Consulta: 17 març 2019].

Enllaços externsModifica

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: París-Niça 2019