Premis Butaca de 2009

Els Premis Butaca de 2009, van ser la quinzena edició dels oficialment anomenats Premis Butaca de teatre i cinema de Catalunya, uns guardons teatrals i cinematogràfics catalans, creats l'any 1995 per Glòria Cid i Toni Martín, conductors d'un programa a la ràdio de Premià de Mar, en reconeixement de les obres de teatre i pel·lícules estrenades a Catalunya. Els premis són atorgats per votació popular.

El lliurament dels premis es va celebrar al Museu Marítim de Barcelona el 2 de novembre de 2009. La gala va ser retransmesa per La Xarxa.

En aquesta edició, s'atorgaren els següents premis extraordinaris:

  • Butaca d'Honor

Palmarès i nominacionsModifica

Premi Butaca al millor muntatge teatralModifica

Obra Productora Resultat
La casa de Bernarda Alba Teatre Nacional de Catalunya i Teatro Español Guanyador
Lleons Teatre Nacional de Catalunya Nominat
Mort de dama Teatre Nacional de Catalunya Nominat
Mort d'un viatjant Teatre Lliure Nominat
Rock & Roll Teatre Lliure Nominat

Premi Butaca al millor musicalModifica

Obra Productora Resultat
Spamalot Filmax Stage Guanyador
Aloma Teatre Nacional de Catalunya i Dagoll Dagom Nominat
Pinsans i caderneres El Canal i Grec'08 Nominat
Què, el nou musical La Projectora Nominat

Premi Butaca al millor espectacle de dansaModifica

Obra Productora Resultat
Quartet Mercat de les Flors, Cia. Búbulus i L'Estruch Guanyadora
El llac de les mosques Mercat de les Flors i Cia. Sol Picó Nominat
Present vulnerable Teatre Nacional de Catalunya, Raravis i Grec'09 Nominat
Sense fi/Conquassabit Teatre Lliure i Cia. Gelabert-Azzopardi Nominat

Premi Butaca al millor espectacle de petit formatModifica

Obra Productora Resultat
Hamlet La Perla 29 Guanyador
Una ciutat brillant CAET Nominat
L'home dels coixins Teatre Lliure, La Mirada i El Canal Nominat
Molts records per a Ivanov Teatre Principal de Palma Nominat
Product La Troca Produccions Nominat

Premi Butaca al millor espectacle d'altres disciplinesModifica

Obra Productora Resultat
Secrets Cia. Mag Lari Guanyadora
La cena N de Naranja Nominada
Cuttlas, anatomia d'un pistoler Produccions Essencials Nominada
Nosferata Sala Almazén Nominada

Premi Butaca al millor text teatralModifica

Obra Autor/a Resultat
La revolució Jordi Casanovas Guanyador
Hikikimori Jordi Faura Nominat
Lleons Pau Miró Nominat
OB-Sessions Jordi Oriol Nominat

Premi Butaca a la millor direccióModifica

Director/a Obra Resultat
Lluís Pasqual La casa de Bernarda Alba Guanyador
Mario Gas Mort d'un viatjant Nominat
Julio Manrique Product Nominat
Àlex Rigola Rock & Roll Nominat
Pep Tosar Molts records per a Ivanov Nominat

Premi Butaca a la millor actriuModifica

Actriu Obra Resultat
Mercè Arànega Mort de dama Guanyadora
Carme Elias La casa dels cors trencats Nominada
Núria Espert La casa de Bernarda Alba Nominada
Rosa Renom Mort d'un viatjant Nominada
Rosa Maria Sardà La casa de Bernarda Alba Nominada

Premi Butaca al millor actorModifica

Actor Obra Resultat
Jordi Boixaderas Mort d'un viatjant Guanyador
Andreu Benito Una ciutat brillant Nominat
Manel Dueso Dublin Carol Nominat
Julio Manrique Hamlet Nominat
David Selvas Product Nominat

Premi Butaca a la millor actriu de musicalModifica

Actriu Obra Resultat
Vicky Peña Sweeney Todd Guanyadora
Julia Möller Aloma Nominada
Mercè Martínez La bella y la bestia Nominada
Marta Ribera Spamalot Nominada

Premi Butaca al millor actor de musicalModifica

Actor Obra Resultat
David Ordinas La bella y la bestia Guanyador
Sergi Albert Spamalot Nominat
Jordi Bosch Spamalot Nominat
Joan Crosas Sweeney Todd Nominat

Premi Butaca a la millor actriu de repartimentModifica

Actriu Obra Resultat
Rosa Renom Rock & Roll Guanyadora
Anna Azcona Jugar amb un tigre Nominada
Llum Barrera Mort de dama Nominada
Nies Jaume Mort de dama Nominada
Victòria Pagès Mama Medea Nominada

Premi Butaca al millor actor de repartimentModifica

Actor Obra Resultat
Pablo Derqui Mort d'un viatjant Guanyador
Miquel Górriz L'home dels coixins Nominat
Carles Martínez Hamlet Nominat
Albert Pérez Ricard II (Shakespeare) Nominat
Xavier Ripoll El rei Lear Nominat

Premi Butaca a la millor escenografiaModifica

Actor Obra Resultat
Paco Azorín La casa de Bernarda Alba Guanyador
Carles Alfaro Traïció Nominat
Paco Azorín Ricard II (Shakespeare) Nominat
Max Glaenzel Rock & Roll Nominat
Rafel Lladó Mort de dama Nominat

Premi Butaca a la millor il·luminacióModifica

Actor Obra Resultat
Quico Gutiérrez Mort de dama Guanyador
Pep Barcons El rei Lear Nominat
Xavi Clot Rock & Roll Nominat
Maria Domènech La casa de Bernarda Alba Nominada
Carles Lucena Mort d'un viatjant Nominat

Premi Butaca al millor vestuariModifica

Actor Obra Resultat
César Olivar i Ángel Vilda Mort de dama Guanyadors
Montse Amenós Les suplicants Nominada
Antonio Belart Mort d'un viatjant Nominat
Nina Pawlowsky Un dia. Mirall trencat Nominada
Isidre Prunés La casa de Bernarda Alba Nominat

Premi Butaca a la millor composició teatralModifica

Actor Obra Resultat
Manu Guix Què, el nou musical Guanyador
Albert Guinovart L'inspector Nominat
Ignasi Terraza El vestit nou de l'emperador Nominat
Alfonso Vilallonga Aloma Nominat

Premi Butaca al millor pel·lícula catalanaModifica

Actor Obra Resultat
Camino Mediapro i Películas Pendelton Guanyadora
Benvingut a Farewell-Gutmann Just Films i Quimeica Nominada
Forasters Els Films de la Rambla Nominada
Tres dies amb la família Escándalo Films Nominada

Premi Butaca a la millor actriu catalana de cinemaModifica

Actor Obra Resultat
Carme Elias Camino Guanyadora
Nausicaa Bonnín Tres dies amb la família Nominada
Anna Lizaran Forasters Nominada
Rosa Maria Sardà Rivals Nominada

Premi Butaca al millor actor català de cinemaModifica

Actor Obra Resultat
Eduard Fernández Tres dies amb la família Guanyador
Lluís Homar Los abrazos rotos Nominat
Joan Pera Forasters Nominat
Lluís Soler Benvingut a Farewell-Gutmann Nominat

Premi Butaca al millor mitjà de difusió del teatreModifica

Premi Butaca al millor mitjà de difusió del cinemaModifica

Butaca HonoríficaModifica

ReferènciesModifica