Quatre dies de Dunkerque 2018

Quatre dies de Dunkerque 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Detalls de la cursa
Cursa64. Quatre dies de Dunkerque
CompeticióUCI Europa Tour 2018 2.HC
Etapes6
Dates8 – 13 de maig de 2018
Distància1.037,1 km
PaísFRA França
SortidaDunkerque
ArribadaDunkerque
Equips19
Inscrits133
Finalitzen100
Velocitat mitjana41,681 km/h
Palmarès
VencedorBEL Dimitri Claeys (Cofidis)
SegonGER André Greipel (Lotto-Soudal)
TercerNED Oscar Riesebeek (Roompot-Nederlandse Loterij)
PuntsBEL Timothy Dupont (Wanty-Groupe Gobert)
MuntanyaFRA Pierre Idjouadiène (Roubaix Lille Métropole)
JovesDEN Casper Pedersen (Aqua Blue Sport)
EquipFRA Groupama-FDJ
◀ 20172019 ▶
Documentació Wikidata-logo S.svg

Els Quatre dies de Dunkerque 2018 van ser la 64a edició dels Quatre dies de Dunkerque. La cursa es disputà en sis etapes entre el 8 i el 13 de maig de 2018, amb inici i final a Dunkerque, formant part de l'UCI Europa Tour amb una categoria 2.HC.

El vencedor final fou el belga Dimitri Claeys (Cofidis). André Greipel (Lotto Soudal) i Oscar Riesebeek (Roompot-Nederlandse Loterij) completaren el podi.[1]

EquipsModifica

Dinou equips van prendre part en aquesta edició dels Quatre dies de Dunkerque: tres World Tour, tretze equips continentals professionals i dos equips continentals.[2]

WorldTeams (3)
  1.   AG2R La Mondiale
  2.   Groupama-FDJ
  3.   Lotto Soudal
Equips continentals professionals (14)
  1.   Aqua Blue Sport
  2.   Cofidis, Solutions Crédits
  3.   Delko-Marseille Provence-KTM
  4.   Direct Énergie
  5.   Euskadi Basque Country-Murias
  6.   Fortuneo-Samsic
  7.   Gazprom-RusVelo
  8.   Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
  9.   Roompot-Nederlandse Loterij
  10.   Sport Vlaanderen-Baloise
  11.   Vérandas Willems-Crelan
  12.   Vital Concept Cycling Club
  13.   Wanty-Groupe Gobert
  14.   WB-Aqua Protect-Veranclassic
Equips continentals (2)
  1.   Roubaix Lille Métropole
  2.   Saint Michel-Auber 93

EtapesModifica

 EtapaDataCiutats d'etapatypeDistància (km)Vencedor de l'etapaLíder de la general
1a etapa 8 de maigDunkerqueLa Bassée165,3  Marc Sarreau  Marc Sarreau
2a etapa 9 de maigLe QuesnoySoissons173,3  André Greipel  Bryan Coquard
3a etapa 10 de maigFort-Mahon-PlageEcques172,2  Nacer Bouhanni  Timothy Dupont
4a etapa 11 de maigDainvilleMont-Saint-Éloi172,7  Bryan Coquard  Bryan Coquard
5a etapa 12 de maigWormhoutCassel178,7  André Greipel  Dimitri Claeys
6a etapa 13 de maigCoulogneDunkerque174,9  Olivier Le Gac  Dimitri Claeys


Etapa 1Modifica

 Classificació de l'etapa
CorredorEquipTemps
1r  Marc Sarreau Groupama-FDJ3h 56' 19"
2n  Bryan Coquard Vital Concept+ 0"
3r  Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 0"
4t  Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
  Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 0"
  Jonas Rickaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
  Damien Touzé Saint Michel-Auber 93+ 0"
  Jasper De Buyst Lotto-Soudal+ 0"
  Nacer Bouhanni Cofidis+ 0"
10è  Coen Vermeltfoort Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
 Classificació general
CorredorEquipTemps
1r  Marc Sarreau    Groupama-FDJ3h 56' 09"
2n  Jérémy Lecroq Vital Concept+ 1"
3r  Bryan Coquard Vital Concept+ 4"
4t  Romain Combaud Delko-Marseille Provence-KTM+ 5"
  Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 6"
  Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 10"
  Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 10"
  Jonas Rickaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 10"
  Damien Touzé Saint Michel-Auber 93+ 10"
10è  Jasper De Buyst Lotto-Soudal+ 10"


Etapa 2Modifica

 Classificació de l'etapa
CorredorEquipTemps
1r  André Greipel Lotto-Soudal4h 18' 15"
2n  Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 0"
3r  Bryan Coquard Vital Concept+ 0"
4t  Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
  Marc Sarreau    Groupama-FDJ+ 0"
  Amaury Capiot Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
  Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 0"
  Damien Touzé Saint Michel-Auber 93+ 0"
  Evaldas Šiškevičius Delko-Marseille Provence-KTM+ 0"
10è  Jonas Rickaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
 Classificació general
CorredorEquipTemps
1r  Bryan Coquard   Vital Concept8h 14' 22"
2n  Marc Sarreau  Groupama-FDJ+ 2"
3r  Jérémy Lecroq Vital Concept+ 3"
4t  Brice Feillu Fortuneo-Samsic+ 3"
  Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 6"
  Romain Combaud Delko-Marseille Provence-KTM+ 7"
  Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 8"
  Juan José Lobato del Valle Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini+ 11"
  Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 12"
10è  Damien Touzé Saint Michel-Auber 93+ 12"


Etapa 3Modifica

 Classificació de l'etapa
CorredorEquipTemps
1r  Nacer Bouhanni Cofidis4h 10' 38"
2n  Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 0"
3r  Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
4t  Eduard-Michael Grosu Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini+ 0"
  Piet Allegaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
  Evaldas Šiškevičius Delko-Marseille Provence-KTM+ 0"
  Mikel Aristi Gardoki Euskadi-Murias+ 0"
  Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 0"
  Bram Welten Fortuneo-Samsic+ 0"
10è  Edward Planckaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
 Classificació general
CorredorEquipTemps
1r  Timothy Dupont   Wanty-Groupe Gobert12h 25' 00"
2n  Bryan Coquard Vital Concept+ 0"
3r  Marc Sarreau  Groupama-FDJ+ 2"
4t  Nacer Bouhanni Cofidis+ 2"
  Jérémy Lecroq Vital Concept+ 3"
  Brice Feillu Fortuneo-Samsic+ 3"
  Jérémy Leveau Delko-Marseille Provence-KTM+ 4"
  Jan-Willem van Schip Roompot-Nederlandse Loterij+ 5"
  Romain Combaud Delko-Marseille Provence-KTM+ 7"
10è  Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 8"


Etapa 4Modifica

 Classificació de l'etapa
CorredorEquipTemps
1r  Bryan Coquard Vital Concept4h 08' 46"
2n  Jasper De Buyst Lotto-Soudal+ 0"
3r  Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
4t  Samuel Dumoulin AG2R La Mondiale+ 0"
  Xandro Meurisse Wanty-Groupe Gobert+ 0"
  Jérémy Lecroq Vital Concept+ 0"
  Mikel Aristi Gardoki Euskadi-Murias+ 0"
  Julien Simon Cofidis+ 0"
  Marc Sarreau Groupama-FDJ+ 0"
10è  Romain Cardis Direct Énergie+ 0"
 Classificació general
CorredorEquipTemps
1r  Bryan Coquard  Vital Concept16h 33' 36"
2n  Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 10"
3r  Marc Sarreau  Groupama-FDJ+ 12"
4t  Nacer Bouhanni Cofidis+ 12"
  Jérémy Lecroq Vital Concept+ 13"
  Brice Feillu Fortuneo-Samsic+ 13"
  Lasse Norman Hansen Aqua Blue Sport+ 13"
  Wouter Wippert  Roompot-Nederlandse Loterij+ 14"
  Jérémy Leveau Delko-Marseille Provence-KTM+ 14"
10è  Jan-Willem van Schip Roompot-Nederlandse Loterij+ 15"


Etapa 5Modifica

 Classificació de l'etapa
CorredorEquipTemps
1r  André Greipel Lotto-Soudal4h 27' 55"
2n  Dimitri Claeys Cofidis+ 0"
3r  Oscar Riesebeek Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
4t  Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 19"
  Alexis Gougeard AG2R La Mondiale+ 19"
  Eduard-Michael Grosu Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini+ 1' 04"
  Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 1' 04"
  Xandro Meurisse Wanty-Groupe Gobert+ 1' 04"
  Casper Pedersen Aqua Blue Sport+ 1' 04"
10è  Evaldas Šiškevičius Delko-Marseille Provence-KTM+ 1' 04"
 Classificació general
CorredorEquipTemps
1r  Dimitri Claeys  Cofidis21h 01' 53"
2n  Oscar Riesebeek Roompot-Nederlandse Loterij+ 2"
3r  André Greipel Lotto-Soudal+ 4"
4t  Alexis Gougeard AG2R La Mondiale+ 19"
  Valentin Madouas  Groupama-FDJ+ 50"
  Timothy Dupont  Wanty-Groupe Gobert+ 52"
  Marc Sarreau Groupama-FDJ+ 57"
  Brice Feillu Fortuneo-Samsic+ 58"
  Evaldas Šiškevičius Delko-Marseille Provence-KTM+ 1' 04"
10è  Xandro Meurisse Wanty-Groupe Gobert+ 1' 04"


Etapa 6Modifica

 Classificació de l'etapa
CorredorEquipTemps
1r  Olivier Le Gac Groupama-FDJ3h 50' 50"
2n  Casper Pedersen Aqua Blue Sport+ 0"
3r  Xandro Meurisse Wanty-Groupe Gobert+ 0"
4t  Aimé De Gendt Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
  Paul Ourselin Direct Énergie+ 0"
  Mauro Finetto Delko-Marseille Provence-KTM+ 0"
  Héctor Sáez Benito Euskadi-Murias+ 0"
  Julien Antomarchi Roubaix Lille Métropole+ 0"
  Florian Vachon Fortuneo-Samsic+ 0"
10è  Nikolai Trússov Gazprom-RusVelo+ 0"


Classificació finalModifica

 Classificació general
CorredorEquipTemps
1r  Dimitri Claeys  Cofidis24h 52' 54"
2n  André Greipel Lotto-Soudal+ 1"
3r  Oscar Riesebeek Roompot-Nederlandse Loterij+ 2"
4t  Alexis Gougeard AG2R La Mondiale+ 12"
  Casper Pedersen  Aqua Blue Sport+ 41"
  Xandro Meurisse Wanty-Groupe Gobert+ 46"
  Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 50"
  Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 52"
  Julien Antomarchi Roubaix Lille Métropole+ 53"
10è  Olivier Le Gac Groupama-FDJ+ 56"
Source: ProCyclingStats


Evolució de les classificacionsModifica

Etapa Vencedor Classificació general
 
Classificació per punts
 
Classificació de la muntanya
 
Classificació dels joves
 
Classificació per equips
 
1a[3] Marc Sarreau Marc Sarreau Marc Sarreau Pierre Idjouadiene Marc Sarreau Sport Vlaanderen-Baloise
2a[4] André Greipel Bryan Coquard Bryan Coquard Conor Dunne
3a[5] Nacer Bouhanni Timothy Dupont Timothy Dupont
4a[6] Bryan Coquard Bryan Coquard Wouter Wippert
5a[7] André Greipel Dimitri Claeys Timothy Dupont Pierre Idjouadiene Valentin Madouas Groupama-FDJ
6a[1] Olivier Le Gac Casper Pedersen
Classificació final Dimitri Claeys Timothy Dupont Pierre Idjouadiene Casper Pedersen Groupama-FDJ

ReferènciesModifica

  1. 1,0 1,1 «El belga Claeys logra conquista en los Cuatro Días de Dunkerque». El Mundo Deportivo, 13-05-2018 [Consulta: 19 maig 2018].
  2. «2018 » 4 Jours de Dunkerque / Grand Prix des Hauts de France (2.HC)». procyclingstats.com. [Consulta: 19 maig 2018].
  3. «El francés Marc Sarreau, primer líder en Dunkerque». El Mundo Deportivo, 08-05-2018 [Consulta: 19 maig 2018].
  4. «Greipel impone su velocidad en la segunda etapa, Coquard nuevo líder». El Mundo Deportivo, 10-05-2018 [Consulta: 19 maig 2018].
  5. «Bouhanni se impone en la tercera etapa y Dupont se pone líder». El Mundo Deportivo, 10-05-2018 [Consulta: 19 maig 2018].
  6. «Coquard golpea dos veces: etapa y liderato». El Mundo Deportivo, 11-05-2018 [Consulta: 19 maig 2018].
  7. «Doblete de Greipel y liderato para Claeys». El Mundo Deportivo, 12-05-2018 [Consulta: 19 maig 2018].

Enllaços externsModifica