Volta a San Juan 2023

39a edició de la Volta a San Juan
Volta a San Juan de 2023
Detalls de la cursa
Cursa39. Volta a San Juan
CompeticióUCI ProSeries 2023 2.Pro
Etapes7
Dates22 – 29 de gener de 2023
Distància1.143 km
PaísARG Argentina
SortidaSan Juan de la Frontera
ArribadaSan Juan de la Frontera
Equips26
Inscrits155
Finalitzen133
Velocitat mitjana44,505 km/h
Palmarès
VencedorCOL Miguel Ángel López Moreno (Medellín-EPM)
SegonITA Filippo Ganna (Ineos Grenadiers)
TercerCOL Sergio Higuita García (Bora-Hansgrohe)
MuntanyaITA Manuele Tarozzi (Green Project-Bardiani CSF-Faizanè)
JovesUSA Matthew Riccitello (Israel-Premier Tech)
EquipGBR Ineos Grenadiers
◀2020
Documentació

La Volta a San Juan 2023 fou la 39a edició de la Volta a San Juan. Es va disputar entre el 22 i el 29 de gener de 2022. La cursa formà part del calendari UCI ProSeries 2023, amb una categoria 2.Pro.[1]

La cursa fou guanyada pel colombià Miguel Ángel López (Medellín-EPM), que s'imposà per 30" a Filippo Ganna (Ineos Grenadiers) i en 44" a Sergio Higuita (Bora-Hansgrohe).[2]

L'organització convidà a 26 equips: set WorldTeams, cinc ProTeams, deu equips continentals i quatre equips nacionals:

WorldTeams (7)ProTeams (5)Equips continentals (10)Equips nacionals (4)
 EtapaDataCiutats d'etapatypeDistància (km)Vencedor de l'etapaLíder de la general
1a etapa 22 de genSan Juan de la FronteraSan Juan de la Frontera
 
etapa plana
143,9  Sam Bennett  Sam Bennett
2a etapa 23 de genSan Agustín de Valle Fértil – San José de Jáchal
 
etapa plana
201,1  Fabio Jakobsen  Sam Bennett
3a etapa 24 de genCircuito San Juan Villicum – Circuito San Juan Villicum
 
etapa plana
170,9  Quinn Simmons  Sam Bennett
4a etapa 25 de genCircuito San Juan Villicum – Barreal
 
etapa de mitja muntanya
196,5  Fernando Gaviria Rendón  Fernando Gaviria Rendón
26 de generJornada de descans
 
Jornada de descans
5a etapa 27 de genChimbas – Alto del Colorado
 
etapa de muntanya
173,7  Miguel Ángel López Moreno  Miguel Ángel López Moreno
6a etapa 28 de genSan Juan de la FronteraSan Juan de la Frontera
 
etapa plana
144,9  Sam Welsford  Miguel Ángel López Moreno
7a etapa 29 de genSan Juan de la FronteraSan Juan de la Frontera
 
etapa plana
112,7  Sam Welsford  Miguel Ángel López Moreno


Etapa 1

modifica
 Classificació de l'etapa
CorredorPaísEquipTemps
1rSam Bennett   IrlandaBora-Hansgrohe3h 19' 16"
2nMichael Mørkøv   DinamarcaSoudal Quick-Step+ 0"
3rGiacomo Nizzolo   ItàliaIsrael-Premier Tech+ 0"
4tDanny van Poppel   Països BaixosBora-Hansgrohe+ 0"
Gleb Syrica   bandera neutralAstana Qazaqstan Team+ 0"
Elia Viviani   ItàliaIneos Grenadiers+ 0"
Peter Sagan   EslovàquiaTotalEnergies+ 0"
Jhonatan Narváez Prado   EquadorIneos Grenadiers+ 0"
Enrico Zanoncello   ItàliaGreen Project-Bardiani CSF-Faizanè+ 0"
10èAttilio Viviani   ItàliaTeam Corratec+ 0"
Font: ProCyclingStats
 Classificació general
CorredorPaísEquipTemps
1rSam Bennett    IrlandaBora-Hansgrohe3h 19' 06"
2nMichael Mørkøv   DinamarcaSoudal Quick-Step+ 4"
3rGiacomo Nizzolo   ItàliaIsrael-Premier Tech+ 6"
4tDanny van Poppel   Països BaixosBora-Hansgrohe+ 10"
Gleb Syrica   bandera neutralAstana Qazaqstan Team+ 10"
Elia Viviani   ItàliaIneos Grenadiers+ 10"
Peter Sagan   EslovàquiaTotalEnergies+ 10"
Jhonatan Narváez Prado   EquadorIneos Grenadiers+ 10"
Enrico Zanoncello   ItàliaGreen Project-Bardiani CSF-Faizanè+ 10"
10èAttilio Viviani   ItàliaTeam Corratec+ 10"
Font: ProCyclingStats


Etapa 2

modifica
 Classificació de l'etapa
CorredorPaísEquipTemps
1rFabio Jakobsen   Països BaixosSoudal Quick-Step43h 49' 02"
2nFernando Gaviria Rendón   ColòmbiaMovistar Team+ 0"
3rJon Aberasturi Izaga   EspanyaTrek-Segafredo+ 0"
4tSam Bennett    IrlandaBora-Hansgrohe+ 0"
Nicolás Tivani Pérez   ArgentinaTeam Corratec+ 0"
Giacomo Nizzolo   ItàliaIsrael-Premier Tech+ 0"
Tobias Lund Andresen    DinamarcaTeam DSM+ 0"
Elia Viviani   ItàliaIneos Grenadiers+ 0"
Peter Sagan   EslovàquiaTotalEnergies+ 0"
10èNiklas Märkl   AlemanyaTeam DSM+ 0"
Font: ProCyclingStats
 Classificació general
CorredorPaísEquipTemps
1rSam Bennett    IrlandaBora-Hansgrohe7h 41' 28"
2nFabio Jakobsen   Països BaixosSoudal Quick-Step+ 0"
3rFernando Gaviria Rendón   ColòmbiaMovistar Team+ 4"
4tMichael Mørkøv   DinamarcaSoudal Quick-Step+ 4"
Giacomo Nizzolo   ItàliaIsrael-Premier Tech+ 6"
Jon Aberasturi Izaga   EspanyaTrek-Segafredo+ 6"
Óscar Sevilla Rivera   EspanyaMedellín-EPM+ 6"
Elia Viviani   ItàliaIneos Grenadiers+ 10"
Peter Sagan   EslovàquiaTotalEnergies+ 10"
10èDanny van Poppel   Països BaixosBora-Hansgrohe+ 10"
Font: ProCyclingStats


Etapa 3

modifica
 Classificació de l'etapa
CorredorPaísEquipTemps
1rQuinn Simmons   Estats UnitsTrek-Segafredo3h 49' 30"
2nMaximiliano Richeze Araquistain   ArgentinaArgentina+ 0"
3rSam Bennett    IrlandaBora-Hansgrohe+ 0"
4tFernando Gaviria Rendón   ColòmbiaMovistar Team+ 0"
Giacomo Nizzolo   ItàliaIsrael-Premier Tech+ 0"
Peter Sagan   EslovàquiaTotalEnergies+ 0"
Nicolás Tivani Pérez   ArgentinaTeam Corratec+ 0"
Yves Lampaert   BèlgicaSoudal Quick-Step+ 0"
Daniel Oss   ItàliaTotalEnergies+ 0"
10èJuan Pablo Dotti   ArgentinaSindicato de Empleados Públicos de San Juan+ 0"
Font: ProCyclingStats
 Classificació general
CorredorPaísEquipTemps
1rSam Bennett    IrlandaBora-Hansgrohe11h 30' 54"
2nFabio Jakobsen   Països BaixosSoudal Quick-Step+ 6"
3rFernando Gaviria Rendón   ColòmbiaMovistar Team+ 8"
4tGiacomo Nizzolo   ItàliaIsrael-Premier Tech+ 10"
Peter Sagan   EslovàquiaTotalEnergies+ 14"
Danny van Poppel   Països BaixosBora-Hansgrohe+ 14"
Tobias Lund Andresen    DinamarcaTeam DSM+ 14"
Nicolás Tivani Pérez   ArgentinaTeam Corratec+ 14"
Daniel Oss   ItàliaTotalEnergies+ 14"
10èYves Lampaert   BèlgicaSoudal Quick-Step+ 14"
Font: ProCyclingStats


Etapa 4

modifica
 Classificació de l'etapa
CorredorPaísEquipTemps
1rFernando Gaviria Rendón   ColòmbiaMovistar Team4h 35' 27"
2nPeter Sagan   EslovàquiaTotalEnergies+ 0"
3rFilippo Ganna   ItàliaIneos Grenadiers+ 0"
4tYves Lampaert   BèlgicaSoudal Quick-Step+ 0"
Niklas Märkl   AlemanyaTeam DSM+ 0"
Brandon Rivera   ColòmbiaIneos Grenadiers+ 0"
Nicolás Tivani Pérez   ArgentinaTeam Corratec+ 0"
Quinn Simmons   Estats UnitsTrek-Segafredo+ 0"
Laureano Rosas   ArgentinaGremios por el Deporte-Cutral Có+ 0"
10èMathias Vacek   TxèquiaTrek-Segafredo+ 0"
Font: ProCyclingStats
 Classificació general
CorredorPaísEquipTemps
1rFernando Gaviria Rendón    ColòmbiaMovistar Team16h 06' 19"
2nPeter Sagan   EslovàquiaTotalEnergies+ 10"
3rJuan Pablo Dotti   ArgentinaSindicato de Empleados Públicos de San Juan+ 13"
4tFilippo Ganna   ItàliaIneos Grenadiers+ 14"
Nicolás Tivani Pérez   ArgentinaTeam Corratec+ 16"
Tobias Lund Andresen    DinamarcaTeam DSM+ 16"
Daniel Oss   ItàliaTotalEnergies+ 16"
Yves Lampaert   BèlgicaSoudal Quick-Step+ 16"
Mathias Vacek   TxèquiaTrek-Segafredo+ 16"
10èÓscar Sevilla Rivera   EspanyaMedellín-EPM+ 16"
Font: ProCyclingStats


Etapa 5

modifica
 Classificació de l'etapa
CorredorPaísEquipTemps
1rMiguel Ángel López Moreno   ColòmbiaMedellín-EPM4h 07' 10"
2nFilippo Ganna   ItàliaIneos Grenadiers+ 30"
3rSergio Higuita García   ColòmbiaBora-Hansgrohe+ 38"
4tEgan Bernal Gómez   ColòmbiaIneos Grenadiers+ 40"
Einer Rubio   ColòmbiaMovistar Team+ 40"
Brandon Rivera   ColòmbiaIneos Grenadiers+ 51"
Remco Evenepoel   BèlgicaSoudal Quick-Step+ 1' 09"
Nicolás Paredes Avellaneda   ColòmbiaSindicato de Empleados Públicos de San Juan+ 1' 09"
Kevin Vermaerke   Estats UnitsTeam DSM+ 1' 11"
10èQuinn Simmons   Estats UnitsTrek-Segafredo+ 1' 31"
Font: ProCyclingStats
 Classificació general
CorredorPaísEquipTemps
1rMiguel Ángel López Moreno    ColòmbiaMedellín-EPM20h 13' 37"
2nFilippo Ganna   ItàliaIneos Grenadiers+ 30"
3rSergio Higuita García   ColòmbiaBora-Hansgrohe+ 44"
4tEgan Bernal Gómez   ColòmbiaIneos Grenadiers+ 50"
Einer Rubio   ColòmbiaMovistar Team+ 50"
Brandon Rivera   ColòmbiaIneos Grenadiers+ 1' 01"
Nicolás Paredes Avellaneda   ColòmbiaSindicato de Empleados Públicos de San Juan+ 1' 19"
Remco Evenepoel   BèlgicaSoudal Quick-Step+ 1' 19"
Kevin Vermaerke   Estats UnitsTeam DSM+ 1' 30"
10èMatthew Riccitello   Estats UnitsIsrael-Premier Tech+ 1' 41"
Font: ProCyclingStats


Etapa 6

modifica
 Classificació de l'etapa
CorredorPaísEquipTemps
1rSam Welsford   AustràliaTeam DSM3h 03' 39"
2nSam Bennett   IrlandaBora-Hansgrohe+ 0"
3rFernando Gaviria Rendón   ColòmbiaMovistar Team+ 0"
4tFabio Jakobsen   Països BaixosSoudal Quick-Step+ 0"
Attilio Viviani   ItàliaTeam Corratec+ 0"
Peter Sagan   EslovàquiaTotalEnergies+ 0"
Gleb Syrica   bandera neutralAstana Qazaqstan Team+ 0"
Elia Viviani   ItàliaIneos Grenadiers+ 0"
Enrico Zanoncello   ItàliaGreen Project-Bardiani CSF-Faizanè+ 0"
10èMattia Pinazzi   ItàliaItàlia+ 0"
Font: ProCyclingStats
 Classificació general
CorredorPaísEquipTemps
1rMiguel Ángel López Moreno    ColòmbiaMedellín-EPM23h 17' 16"
2nFilippo Ganna   ItàliaIneos Grenadiers+ 30"
3rSergio Higuita García   ColòmbiaBora-Hansgrohe+ 44"
4tEiner Rubio   ColòmbiaMovistar Team+ 50"
Brandon Rivera   ColòmbiaIneos Grenadiers+ 1' 01"
Nicolás Paredes Avellaneda   ColòmbiaSindicato de Empleados Públicos de San Juan+ 1' 19"
Remco Evenepoel   BèlgicaSoudal Quick-Step+ 1' 19"
Kevin Vermaerke   Estats UnitsTeam DSM+ 1' 30"
Matthew Riccitello   Estats UnitsIsrael-Premier Tech+ 1' 41"
10èQuinn Simmons   Estats UnitsTrek-Segafredo+ 1' 46"
Font: ProCyclingStats


Etapa 7

modifica
 Classificació de l'etapa
CorredorPaísEquipTemps
1rSam Welsford   AustràliaTeam DSM2h 23' 41"
2nFabio Jakobsen   Països BaixosSoudal Quick-Step+ 0"
3rGiacomo Nizzolo   ItàliaIsrael-Premier Tech+ 0"
4tIevgueni Guiditx   KazakhstanAstana Qazaqstan Team+ 0"
Danny van Poppel   Països BaixosBora-Hansgrohe+ 0"
Attilio Viviani   ItàliaTeam Corratec+ 0"
Giovanni Lonardi   ItàliaEolo-Kometa+ 0"
Peter Sagan   EslovàquiaTotalEnergies+ 0"
Jon Aberasturi Izaga   EspanyaTrek-Segafredo+ 0"
10èEnrico Zanoncello   ItàliaGreen Project-Bardiani CSF-Faizanè+ 0"
Font: ProCyclingStats


Classificació final

modifica
 Classificació general
CorredorPaísEquipTemps
1rMiguel Ángel López Moreno    ColòmbiaMedellín-EPM25h 40' 57"
2nFilippo Ganna   ItàliaIneos Grenadiers+ 30"
3rSergio Higuita García   ColòmbiaBora-Hansgrohe+ 44"
4tEiner Rubio   ColòmbiaMovistar Team+ 50"
Brandon Rivera   ColòmbiaIneos Grenadiers+ 1' 01"
Nicolás Paredes Avellaneda   ColòmbiaSindicato de Empleados Públicos de San Juan+ 1' 19"
Remco Evenepoel   BèlgicaSoudal Quick-Step+ 1' 19"
Kevin Vermaerke   Estats UnitsTeam DSM+ 1' 30"
Matthew Riccitello    Estats UnitsIsrael-Premier Tech+ 1' 41"
10èQuinn Simmons   Estats UnitsTrek-Segafredo+ 1' 46"
11èLeandro Messineo   ArgentinaChimbas Te Quiero+ 1' 56"
12èNicolás Tivani Pérez   ArgentinaTeam Corratec+ 1' 59"
13èOier Lazkano López   EspanyaMovistar Team+ 2' 00"
14èJuan Pablo Dotti   ArgentinaSindicato de Empleados Públicos de San Juan+ 2' 05"
15èSteff Cras   BèlgicaTotalEnergies+ 2' 11"
16èVicente Rojas   XileXile+ 2' 12"
17èAbner González   Puerto RicoMovistar Team+ 2' 12"
18èHarold Tejada   ColòmbiaAstana Qazaqstan Team+ 2' 16"
19èMarco Frigo   ItàliaIsrael-Premier Tech+ 2' 18"
20èYves Lampaert   BèlgicaSoudal Quick-Step+ 2' 28"
Font: ProCyclingStats


Classificacions secundàries

modifica

Classificació de la muntanya

modifica
 Classificació de la muntanya
CorredorPaísEquipPunts
1rManuele Tarozzi    ItàliaGreen Project-Bardiani CSF-Faizanè24 pts
2nChristofer Jurado   PanamàPanamá es Cultura y Valores19 pts
3rJuan Pablo Dotti   ArgentinaSindicato de Empleados Públicos de San Juan14 pts
4tMiguel Ángel López Moreno    ColòmbiaMedellín-EPM10 pts
Filippo Ganna   ItàliaIneos Grenadiers8 pts
Marcos Méndez   ArgentinaArgentina8 pts
Sergio Higuita García   ColòmbiaBora-Hansgrohe6 pts
Stefano Gandin   ItàliaTeam Corratec6 pts
Emiliano Contreras   ArgentinaChimbas Te Quiero4 pts
10èLeandro Messineo   ArgentinaChimbas Te Quiero4 pts


Classificació dels joves

modifica
 Classificació del millor jove
CorredorPaísEquipTemps
1rMatthew Riccitello    Estats UnitsIsrael-Premier Tech25h 42' 38"
2nQuinn Simmons   Estats UnitsTrek-Segafredo+ 5"
3rVicente Rojas   XileXile+ 31"
4tMathias Vacek   TxèquiaTrek-Segafredo+ 2' 41"
Marco Brenner   AlemanyaTeam DSM+ 7' 29"
Tobias Lund Andresen   DinamarcaTeam DSM+ 9' 04"
Vinicius Rangel Costa   BrasilMovistar Team+ 12' 24"
Rodrigo Díaz   ArgentinaMunicipalidad de Rawson+ 19' 42"
Héctor Quintana   XileXile+ 23' 17"
10èIker Bonillo   EspanyaGreen Project-Bardiani CSF-Faizanè+ 27' 40"


Classificació per équips

modifica
 Classificació per equips
EquipPaísTemps
1rIneos Grenadiers   Regne Unit77h 05' 22"
2nMovistar Team   Espanya+ 2' 20"
3rMedellín-EPM   Colòmbia+ 3' 04"
4tSoudal Quick-Step   Bèlgica+ 4' 05"
Green Project-Bardiani CSF-Faizanè   Itàlia+ 5' 21"



Evolució e les classificacions

modifica
Etapa Vencedor Classificació general Classificació de la muntanya Classificació dels esprints Classificació dels joves Classificació per equips
1[3] Sam Bennett Sam Bennett Christofer Jurado Leonardo Cobarrubia Tobias Lund Andresen Bora-Hansgrohe
2[4] Fabio Jakobsen Tomás Contte Gerardo Tivani Team DSM
3[5] Quinn Simmons Daniel Juárez Bora-Hansgrohe
4[6] Fernando Gaviria Fernando Gaviria Manuele Tarozzi Gerardo Tivani Team TotalEnergies
5[7] Miguel Ángel López Miguel Ángel López Matthew Riccitello Ineos Grenadiers
6[8] Sam Welsford
7[2][9] Sam Welsford
Classificacions finals Miguel Ángel López Manuele Tarozzi Gerardo Tivani Matthew Riccitello Ineos Grenadiers

Referències

modifica
  1. «2023 Vuelta a San Juan». ProCyclingStats. [Consulta: 29 gener 2023].
  2. 2,0 2,1 «Supermán López, héroe en San Juan el día de la despedida de Richeze» (en castellà), 29-01-2023. [Consulta: 12 febrer 2023].
  3. «Sam Bennett: "Estoy encantado de comenzar la temporada con victoria"» (en castellà), 23-01-2023. [Consulta: 12 febrer 2023].
  4. «Jakobsen deja sin victoria a Gaviria en la segunda etapa de la Vuelta a San Juan» (en castellà), 23-01-2023. [Consulta: 12 febrer 2023].
  5. «Quinn Simmons sorprende en el Circuito de Villicum y se lleva la tercera etapa de la Vuelta a San Juan» (en castellà), 25-01-2023. [Consulta: 12 febrer 2023].
  6. «Primera victoria de Gaviria con Movistar y liderato en San Juan» (en castellà), 25-01-2023. [Consulta: 12 febrer 2023].
  7. «Miguel Ángel López se reivindica en el Alto Colorado y sentencia la Vuelta a San Juan» (en castellà), 27-01-2023. [Consulta: 12 febrer 2023].
  8. «Sam Welsford se cuela en la fiesta de los esprinters en la sexta etapa de la Vuelta a San Juan» (en castellà), 29-01-2023. [Consulta: 12 febrer 2023].
  9. «'Supermán' López se corona en la Vuelta a San Juan» (en castellà), 30-01-2023. [Consulta: 12 febrer 2023].