Bobsleigh als Jocs Olímpics d'hivern de 1952 - Quatre homes

Als Jocs Olímpics d'hivern de 1952 celebrats a la ciutat d'Oslo (Noruega) es disputà una prova de bobsleigh de quatre homes, que juntament amb la prova de dos homes formà part del programa oficial de bobsleigh de l'any 1952.

Infotaula de competició esportivaBobsleigh als Jocs Olímpics d'hivern de 1952 - Quatre homes
Tipuscompetició esportiva als Jocs Olímpics Modifica el valor a Wikidata
Esportbob Modifica el valor a Wikidata
Part deBobsleigh als Jocs Olímpics d'hivern de 1952 Modifica el valor a Wikidata
Lloc i data
Data1952 Modifica el valor a Wikidata
Bobsleigh

La competició tingué lloc entre els dies 21 i 22 de febrer de 1952 a les instal·lacions de la ciutat d'Oslo.

Comitès participantsModifica

Participaren un total de 60 competidors de 9 comitès nacionals diferents.

Resum de medallesModifica

Or Argent Bronze
  Alemanya
Alemanya I
Andreas Ostler
Friedrich Kuhn
Lorenz Nieberl
Franz Kemser
  Estats Units
USA I
Stanley Benham
Patrick Martin
Howard Crossett
James Atkinson
  Suïssa
Suïssa I
Fritz Feierabend
Albert Madörin
André Filippini
Stephan Waser

ResultatsModifica

Posició Equip Participants Ronda 1 Ronda 2 Ronda 3 Ronda 4 Final
1   Alemanya
Alemanya I
Andreas Ostler
Friedrich Kuhn
Lorenz Nieberl
Franz Kemser
1:16.84 1:17.57 1:16.55 1:16.86 5:07.84
2   Estats Units
USA I
Stanley Benham
Patrick Martin
Howard Crossett
James Atkinson
1:17.44 1:17.78 1:16.72 1:18.54 5:10.48
3   Suïssa
Suïssa I
Fritz Feierabend
Albert Madörin
André Filippini
Stephan Waser
1:18.67 1:18.08 1:17.40 1:17.55 5:11.70
4   Suïssa
Suïssa II
Felix Endrich
Fritz Stöckli
Franz Kapus
Werner Spring
1:17.75 1:19.45 1:17.88 1:18.90 5:13.98
5   Àustria
Àustria I
Karl Wagner
Franz Eckhardt
Hermann Palka
Paul Aste
1:19.34 1:18.91 1:18.27 1:18.22 5:14.74
6   Suècia
Suècia I
Kjell Holmström
Felix Fernström
Nils Landgren
Jan Lapidoth
1:19.11 1:19.90 1:17.28 1:18.72 5:15.01
7   Suècia
Suècia II
Gunnar Åhs
Börje Ekedahl
Lennart Sandin
Gunnar Garpö
1:18.84 1:19.93 1:18.66 1:20.43 5:17.86
8   Argentina
Argentina I
Carlos Tomasi
Robert Bordeu
Carlos Sareisian
Héctor Tomasi
1:20.15 1:19.81 1:19.35 1:19.54 5:18.85
9   Estats Units
USA II
James Bickford
Hubert Miller
Maurice R. Severino
Joseph Scott
1:19.13 1:19.97 1:19.49 1:21.09 5:19.68
10   Itàlia
Itàlia II
Alberto Della Beffa
Sandro Rasini
Dario Colombi
Dario Poggi
1:20.02 1:21.39 1:18.86 1:19.65 5:19.62
11   França
França I
André Robin
Joseph Chatelus
Louis Saint-Calbre
Henri Rivière
1:18.90 1:19.91 1:19.18 1:22.75 5:20.74
12   Noruega
Noruega I
Arne Holst
Trygve Brudevold
Curt James Haydn
Kåre Christiansen
1:20.05 1:19.93 1:19.98 1:21.40 5:21.36
13   Noruega
Noruega II
Reidar Alveberg
Anders Hveem
Arne Røgden
Gunnar Thoresen
1:21.53 1:21.18 1:20.77 1:20.99 5:24.47
14   Itàlia
Itàlia II
Umberto Gilarduzzi
Michele Alverà
Vittorio Folonari
Luigi Cavalieri
1:21.23 1:21.35 1:21.64 1:21.76 5:25.98
NF   Àustria
Àustria II
Kurt Loserth
Wilfried Thurner
Franz Kneissl
Heinz Hoppichler
1:19.51 1:20.25 1:20.44 -- NF

Enllaços externsModifica