Campionat d'Europa d'atletisme de 1954

cinquena edició del Campionat d'Europa d'atletisme

El Campionat d'Europa d'atletisme de 1954 fou la cinquena edició del Campionat d'Europa d'atletisme organitzat sota la supervisió de l'Associació Europea d'Atletisme. La competició es dugué a terme entre els dies 25 i 29 d'agost de 1954 a l'Estadi Neuful de Berna (Suïssa).

Infotaula de competició esportivaCampionat d'Europa d'atletisme de 1954
Neufeldstation Tribüne.jpg
TipusCampionat d'Europa d'atletisme Modifica el valor a Wikidata
Esportatletisme Modifica el valor a Wikidata
OrganitzacióAssociació Europea d'Atletisme Modifica el valor a Wikidata
Nombre participants686 Modifica el valor a Wikidata
Lloc i data
LlocBerna Modifica el valor a Wikidata
EstatSuïssa Modifica el valor a Wikidata
Dates25 agost 1954 Modifica el valor a Wikidata - 29 agost 1954 Modifica el valor a Wikidata
Edició5  (1954) Modifica el valor a Wikidata

ParticipantsModifica

Participaren un total de 689 atletes de 28 països.[1]

MedallistesModifica

Categoria masculinaModifica

Event Or Plata Bronze
100 metres   Heinz Fütterer (RFA) 10.5 CR=   René Bonino (FRA) 10.6   George Ellis (GBR) 10.7
200 metres   Heinz Fütterer (RFA) 20.9 CR   Ardalion Ignatyev (URS) 21.1   George Ellis (GBR) 21.2
400 metres   Ardalion Ignatyev (URS) 46.6 CR   Voitto Hellsten (FIN) 47.0   Zoltán Adamik (HUN) 47.6
800 metres   Lajos Szentgáli (HUN) 1:47.1 CR   Lucien De Muynck (BEL) 1:47.3   Audun Boysen (NOR) 1:47.4
1500 metres   Roger Bannister (GBR) 3:43.8 CR   Gunnar Nielsen (DEN) 3:44.4   Stanislav Jungwirth (CSK) 3:45.4
5000 metres   Vladimir Kuts (URS) 13:56.6 CR   Chris Chataway (GBR) 14:08.8   Emil Zátopek (CSK) 14:10.2
10.000 metres   Emil Zátopek (CSK) 28:58.0 CR   József Kovács (HUN) 29:25.8   Frank Sando (GBR) 29:27.6
110 m tanques   Yevgeniy Bulanchik (URS) 14.4   Jack Parker (GBR) 14.6   Berthold Steines (RFA) 14.7
400 m tanques   Anatoliy Yulin (URS) 50.5 CR   Yuriy Lituyev (URS) 50.8   Ossi Mildh (FIN) 51.5
3000 m obstacles   Sándor Rozsnyói (HUN) 8:49.6 CR   Olavi Rinteenpää (FIN) 8:52.4   Ernst Larsen (NOR) 8:53.2
relleus 4×100 m   Hongria
László Zarándi
Géza Varasdi
György Csányi
Béla Goldoványi
40.6 CR   Regne Unit
Kenneth Box
George Ellis
Kenneth Jones
Brian Shenton
40.8   Unió Soviètica
Boris Tokarev
Víktor Riàbov
Levan Sanadze
Leonid Bartenev
40.9
relleus 4×400 m   França
Pierre Haarhoff
Jacques Degats
Jean-Paul Martin du Gard
Jean-Pierre Goudeau
3:08.7 CR   RFA
Hans Geister
Helmut Drehen
Heinz Ulzheimer
Karl-Friedrich Haas
3:08.8   Finlàndia
Raimo Graeffe
Ossi Mildh
Rolf Back
Voitto Hellsten
3:11.5
10 km marxa   Josef Doležal (CSK) 45:01.8 CR   Anatoliy Yegorov (URS) 45:53.0   Sergey Lobastov (URS) 46:21.8
50 km marxa   Vladimir Ukhov (URS) 4:22:11.2 CR   Josef Doležal (CSK) 4:25:07.4   Antal Róka (HUN) 4:31:32.2
Marató   Veikko Karvonen (FIN) 2:24:51.6 CR   Boris Grishayev (URS) 2:24:55.8   Ivan Filin (URS) 2:25:26.6
Salt d'alçada   Bengt Nilsson (SWE) 2.02 m CR   Jiří Lanský (CSK) 1.98 m   Jaroslav Kovář (CSK) 1.96 m
Salt amb perxa   Eeles Landström (FIN) 4.40 m CR   Ragnar Lundberg (SWE) 4.40 m CR   Jeff Elliott (GBR)
  Jukka Piironen (FIN)
4.30 m
Salt de llargada   Ödön Földessy (HUN) 7.51 m   Zbigniew Iwański (POL) 7.46 m   Ernest Wanko (FRA) 7.41 m
Triple salt   Leonid Shcherbakov (URS) 15.90 m CR   Roger Norman (SWE) 15.17 m   Martin Řehák (CSK) 15.10 m
Llançament de pes   Jiří Skobla (CSK) 17.20 m CR   Oto Grigalka (URS) 16.69 m   Heino Heinaste (URS) 16.27 m
Llançament de disc   Adolfo Consolini (ITA) 53.44 m   Giuseppe Tosi (ITA) 53.34 m   József Szécsényi (HUN) 51.58 m
Llançament de javelina   Janusz Sidło (POL) 76.35 m   Vladimir Kuznetsov (URS) 74.61 m   Soini Nikkinen (FIN) 73.38 m
Llançament de martell   Mikhail Krivonosov (URS) 63.34 m CR   Sverre Strandli (NOR) 61.07 m   József Csermák (HUN) 59.72 m
Decatló   Vasili Kuznetsov (URS) 6752 pts   Torbjörn Lassenius (FIN) 6424 pts   Heinz Oberbeck (RFA) 6263 pts

Categoria femeninaModifica

Event Or Plata Bronze
100 m   Irina Turova (URS) 11.8   Bertha van Duyne (NED) 11.9   Anne Pashley (GBR) 11.9
200 metres   Mariya Itkina (URS) 24.3   Irina Turova (URS) 24.4   Shirley Hampton (GBR) 24.4
800 metres   Nina Otkalenko (URS) 2:08.8 CR   Diane Leather (GBR) 2:09.8   Lyudmila Lysenko (URS) 2:11.2
80 m tanques   Maria Golubnichaya (URS) 11.0 CR   Anneliese Seonbuchner (RFA) 11.2   Pamela Seaborne (GBR) 11.3
relleus 4×100 m   Unió Soviètica
Vera Krepkina
Rimma Ulitkina
Maria Itkina
Irina Turova
45.8 CR   RFA
Irmgard Egert
Charlotte Bohmer
Irene Brutting
Maria Sander
46.3   Itàlia
Maria Musso
Giuseppina Leone
Letizia Bertoni
Milena Greppi
46.6
Salt d'alçada   Thelma Hopkins (GBR) 1.67 m CR   Iolanda Balaş (ROU) 1.65 m   Olga Modrachová (CSK) 1.63 m
Salt de llargada   Jean Desforges (GBR) 6.04 m CR   Aleksandra Chudina (URS) 5.93 m   Elżbieta Duńska (POL) 5.83 m
Llançament de pes   Galina Zybina (URS) 15.65 m CR   Maria Kuznetsova (URS) 14.99 m   Tamara Tyshkevich (URS) 14.78 m
Llançament de disc   Nina Ponomaryeva (URS) 48.02 m   Irina Beglyakova (URS) 45.79 m   Galina Zybina (URS) 44.77 m
Llançament de javelina   Dana Zátopková (CSK) 52.91 m CR   Virve Roolaid (URS) 49.94 m   Nadezhda Konyayeva (URS) 49.49 m
Pentatló   Aleksandra Chudina (URS) 4526 pts CR   Maria Sander (RFA) 4485 pts   Maria Sturm (RFA) 4357 pts

MedallerModifica

Posició País Or Plata Bronze Total
1   Unió Soviètica 16 11 8 35
2   Txecoslovàquia 4 2 5 11
3   Hongria 4 1 4 9
4   Regne Unit 3 4 7 14
5   RFA 2 4 3 9
6   Finlàndia 2 3 3 8
7   Suècia 1 2 0 3
8   França 1 1 1 3
  Polònia 1 1 1 3
  Itàlia 1 1 1 3
11   Noruega 0 1 2 3
12   Països Baixos 0 1 0 1
  Romania 0 1 0 1
  Dinamarca 0 1 0 1
  Bèlgica 0 1 0 1

ReferènciesModifica

Enllaços externsModifica