Campionat d'Europa de natació de 1950

competició esportiva de natació

El Campionat d'Europa de natació de 1950 va ser la setena edició del Campionat d'Europa de natació. La competició es va disputar entre el 20 i el 27 d'agost de 1950 a Viena, Àustria.

Infotaula de competició esportivaCampionat d'Europa de natació de 1950
TipusCampionat d'Europa de natació Modifica el valor a Wikidata
Esportnatació, waterpolo i salts Modifica el valor a Wikidata
OrganitzacióLliga Europea de Natació Modifica el valor a Wikidata
Lloc i data
LlocStadionbad (en) Tradueix Modifica el valor a Wikidata, Viena Modifica el valor a Wikidata
EstatÀustria Modifica el valor a Wikidata
Data1950 Modifica el valor a Wikidata
Edició7 Modifica el valor a Wikidata

MedallerModifica

      País amfitrió

Posició País Or Plata Bronze Total
1   França 4 6 2 12
2   Països Baixos 4 4 3 11
3   RFA 4 2 2 8
4   Suècia 2 2 2 6
5   Dinamarca 1 1 4 6
6   Bèlgica 1 0 0 1
7   Àustria 0 1 0 1
8   Iugoslàvia 0 0 3 3
Total 16 16 16 48

ResultatsModifica

SaltsModifica

Proves masculines
Proves Or Plata Bronze
Trampolí de 3 metres Hans Aderhold
  RFA
183.68 Guy Hernandez
  França
174.66 Werner Sobeck
  RFA
167.88
Palanca Günther Haase
  RFA
158.13 Werner Sobeck
  RFA
141.54 Thomas Christiansen
  Dinamarca
140.94
Proves femenines
Proves Or Plata Bronze
Trampolí de 3 metres Madeleine Moreau
  França
155.58 Nicole Pellissard
  França
140.64 Birte Christoffersen
  Dinamarca
129.63
Palanca Nicole Pellissard
  França
85.67 Alma Staudinger
  Àustria
82.38 Birte Christoffersen
  Dinamarca
82.31

NatacióModifica

Proves masculines
Proves Or Plata Bronze
100 metres lliures Alexandre Jany
  França
57.7 Göran Larsson
  Suècia
59.4 Joris Tjebbes
  Països Baixos
1:00.3
400 metres lliures Alexandre Jany
  França
4:48.0 Jean Boiteux
  França
4:50.1 Hans-Günther Lehmann
  RFA
4:51.2
1.500 metres lliures Hans-Günther Lehmann
  RFA
19:48.2 Jean Boiteux
  França
19:48.4 Jo Bernardo
  França
20:06.7
100 metres esquena Göran Larsson
  Suècia
1:09.4 Kees Kievit
  Països Baixos
1:09.7 Boris Škanata
  Iugoslàvia
1:10.8
200 metres braça Herbert Klein
  RFA
2:38.6 Maurice Lusien
  França
2:40.9 Bengt Rask
  Suècia
2:43.8
relleus 4×200 metres lliures   Suècia
Tore Sjunnerholm
Per-Olof Östrand
Olle Johansson
Göran Larsson
9:06.5   França
Willy Blioch
Joseph Bernardo
Jean Boiteux
Alexander Jany
9:10.0   Iugoslàvia
Branko Vidovic
Andrej Kvinc
Mislav Stipetic
Marijan Stipetic
9:12.7
Proves femenines
Proves Or Plata Bronze
100 metres lliures Irma Heijting-Schuhmacher
  Països Baixos
1:06.4 Marie-Louise Linssen-Vaessen
  Països Baixos
1:07.1 Greta Andersen
  Dinamarca
1:07.9
400 metres lliures Greta Andersen
  Dinamarca
5:30.9 Irma Heijting-Schuhmacher
  Països Baixos
5:31.2 Colette Thomas
  França
5:37.4
100 metres esquena Ria van der Horst
  Països Baixos
1:17.1 Gertrud Herrbruck
  RFA
1:17.8 Greetje Gaillard
  Països Baixos
1:17.9
200 metres braça Raymonda Vergauwen
  Bèlgica
3:00.1 Lies Bonnier
  Països Baixos
3:01.8 Jannie de Groot
  Països Baixos
3:02.2
relleus 4×100 metres lliures   Països Baixos
Ans Massaar
Hannie Termeulen
Marie-Louise Linssen-Vaessen
Irma Heijting-Schuhmacher
4:33.9   Dinamarca
Greta Olsen
Ulla Madsen
Mette Petersen
Greta Andersen
4:43.1   Suècia
Marianne Lundqvist
Gisela Tidholm
Ingegard Fredin
Elisabeth Ahlgren
4:44.7

WaterpoloModifica

Prova Or Plata Bronze
Waterpolo masculí   Països Baixos   Suècia   Iugoslàvia

ReferènciesModifica