Obre el menú principal

Campionat del Canadà de ciclisme en ruta

El Campionat del Canadà de ciclisme en ruta és una competició ciclista que serveix per a determinar el Campió del Canadà de l'especialitat. La primera edició es disputà el 1959.[1] El títol s'atorga al vencedor d'una única carrera. El vencedor obté el dret a portar un mallot amb els colors de la bandera canadenca fins al Campionat de l'any següent en qualsevol prova en ruta.

Infotaula de competició esportivaCampionat del Canadà de ciclisme en ruta
MaillotCanadá.PNG
Tipus Campionats nacionals de ciclisme en ruta
Esport ciclisme en ruta
Conté
Lloc i data
Estat Canadà
Data 1959 - 
Modifica les dades a Wikidata
Christian Meier

Czeslaw Lukaszewicz, amb quatre victòries, és el ciclista que més vegades l'ha guanyat.

Palmarès masculíModifica

Any Primer Segon Tercer
1959 Egidio Bolzon
1960 Alessandro Messina
1961 No organitzat
1962 Egidio Bolzon
1963 Sammy Watson
1964 Giacomo Segat
1965 No organitzat
1966 Paolo Mori
1967 Stu Mapp
1968 Joe Jones
1969 Horst Stuewe
1970 Max Grace
1971 Max Grace
1972 Max Grace
1973 Norman Lowe
1974 Jocelyn Lovell
1975 Brian Keast
1976 Pierre Harvey
1977 Ron Hayman
1978 Norman Saint-Aubin
1979 No organitzat
1980 Bernie Willock
1981 Steve Bauer
1982 Steve Bauer
1983 Steve Bauer
1984 Andrew Hansen
1985 Gervais Rioux Alex Stieda Mark Berger
1986 Eon D'Ornellas
1987 Gervais Rioux
1988 Brian Walton
1989 P. Rygielski
1990 Colin Davidson
1991 Todd McNutt
1992 Scott Price Blair Saunders Steve Rover
1993 Matthew Anand
1994 Czeslaw Lukaszewicz
1995 Matthew Anand Michael Barry Jacques Landry
1996 Steve Rover Eric Wohlberg Jean-Sébastien Béland
1997 Czeslaw Lukaszewicz Eric Wohlberg Matthew Anand
1998 Mark Walters Brian Walton Czeslaw Lukaszewicz
1999 Czeslaw Lukaszewicz Matthew Anand Sylvain Beauchamp
2000 Czeslaw Lukaszewicz Gordon Fraser Brian Walton
2001 Mark Walters Michael Barry Min Van Velzen
2002 Andrew Randell Dominique Perras Antoine Varghese
2003[2] Dominique Perras Mark Walters Eric Wohlberg
2004 Gordon Fraser Svein Tuft Alexandre Lavallée
2005 François Parisien Eric Wohlberg Dominique Perras
2006 Dominique Rollin Svein Tuft Dominique Perras
2007 Cameron Evans Andrew Randell Dominique Perras
2008 Christian Meier Bruno Langlois Jacob Erker
2009 Aaron Fillion Osmond Bakker Ryan Roth
2010 Will Routley Andrew Randell Bruno Langlois
2011 Svein Tuft Will Routley Zachary Bell
2012 Ryan Roth Michael Barry Marsh Cooper
2013 Zachary Bell Ryan Anderson Rob Britton
2014 Svein Tuft Ryan Roth Christian Meier
2015 Guillaume Boivin Ryan Anderson Ryan Roth
2016 Bruno Langlois Benjamin Perry Will Routley
2017 Matteo Dal-cin Marc-Antoine Soucy Pier-André Côté
2018 Antoine Duchesne Ben Perry Nigel Ellsay
2019 Adam de Vos Nigel Ellsay Nickolas Zukowsky

Palmarès sub-23Modifica

Any Primer Segon Tercer
2003 Martin Gilbert Murray Carter Cory Jay
2004 Cameron Evans François Parisien Will Routley
2005 Ryan Roth Christian Meier Kevin Lacombe
2006 David Veilleux
2007 Christian Meier Ryan Anderson Eric Boily
2008 David Veilleux
2009 Guillaume Boivin André Tremblay Andrew Hunt
2010 Jesse Reams Arnaud Papillon David Boily
2011 Hugo Houle Jamie Riggs Spencer Smitheman
2012 Antoine Duchesne David Boily Hugo Houle
2013 Antoine Duchesne Pierrick Naud Stuart Wight
2014 Benjamin Perry Kris Dahl Jay Lamoureux
2015 Benjamin Perry Adam De Vos Alexander Cataford
2017 Marc-Antoine Soucy Pier-André Côté Thierry Kirouac-Marcassa
2018 Ben Katerberg Robin Plamondon Alexandre Poirier
2019 Raphael Parisella Matisse Julien Lukas Carreau

Palmarès femeníModifica

Any Primer Segon Tercer
1974 Freance Richer
1975 Karen Strong
1976 Karen Strong
1977 Sylvia Burka
1978 Sylvia Burka
1979 No organitzat
1980 Sylvia Burka
1981 Karen Strong
1982 Verena Buhler
1983 Marie-Claude Audet
1984 Geneviève Brunet
1985 Barb Lang
1986 Sara Neil
1987–1988 No organitzat
1989 Laurel Zike
1990 Alison Sydor Maria Hawkins Sara-Louise Neil
1991 Alison Sydor Denise Kelly Maria Hawkins
1992 Clara Hughes Susan Palmer-Komar Linda Jackson
1993 Alison Sydor Clara Hughes Megan McKenna
1994 Alison Sydor Leslie Tomlinson Clara Hughes
1995 Linda Jackson Susan Palmer-Komar Alison Sydor
1996 Susan Palmer-Komar Anne Samplonius Leigh Hobson
1997 Linda Jackson Julia Farell Susan Palmer-Komar
1998 Linda Jackson Alison Sydor Lyne Bessette
1999 Clara Hughes Lyne Bessette Sandy Espeseth
2000 Sandy Espeseth Mélanie Nadeau Leigh Hobson
2001 Lyne Bessette Sandy Espeseth Geneviève Jeanson
2002 Katy St Laurent Julie Pepin Sandy Espeseth
2003 Geneviève Jeanson Lyne Bessette Susan Palmer-Komar
2004 Lyne Bessette Manon Jutras Erinne Willock
2005 Geneviève Jeanson Erinne Willock Susan Palmer-Komar
2006 Alexandra Wrubleski Anne Samplonius Leigh Hobson
2007 Gina Grain Marni Hambleton Moriah McGregor
2008 Alexandra Wrubleski Leigh Hobson Felicia Gomez Greer
2009 Alison Testroete Gina Grain Merrill Collins
2010 Joëlle Numainville Tara Whitten Alison Testroete
2011 Véronique Fortin Lex Albrecht Erinne Willock
2012 Denise Ramsden Clara Hughes Joëlle Numainville
2013 Joëlle Numainville Leah Kirchmann Lex Albrecht
2014 Leah Kirchmann Denise Ramsden Leah Guloien
2015 Joëlle Numainville Leah Kirchmann Jamie Gilgen
2016 Annie Foreman-Mackey Joëlle Numainville Leah Kirchmann
2017 Allison Beveridge Kirsti Lay Alison Jackson
2018 Katherine Maine Kinley Gibson Sara Bergen
2019 Karol-Ann Canuel Leah Kirchmann Ariane Bonhomme

Vegeu tambéModifica

ReferènciesModifica

  1. «http://www.cyclingarchives.com/wedstrijdfiche.php?wedstrijdid=3162». cyclingarchives.com [Consulta: 30 juny 2015].
  2. La Campionat del Canadà en ruta fou disputat aprofitant la disputa de la cursa Tim Hortons Road National Championships, una cursa de categoria UCI 1.5. Dominique Perras, que finalitzà en tercera posició, fou proclamat campió nacional. La cursa fou guanyada per l'australià Nathan O'Neill

Enllaços externsModifica