Obre el menú principal

Campionat del Món d'atletisme de 1983 - 1500 metres femenins

Els 1500 metres femenins al Campionat del Món d'atletisme de 1983 van tenir lloc a l'estadi Olímpic de Hèlsinki del 12 al 14 d'agost.

Infotaula de competició esportivaCampionat del Món d'atletisme de 1983 - 1500 metres femenins
Tipus esdeveniment esportiu
Esport atletisme
Part de Campionat del Món d'atletisme de 1983
Lloc i data
Data 1983
Modifica les dades a Wikidata
Proves als
Campionats del Món de 1983
Athletics pictogram.svg
Curses
100 m   homes   dones
200 m homes dones
400 m homes dones
800 m homes dones
1500 m homes dones
3000 m dones
5000 m homes
10.000 m homes
100 m tanques dones
110 m tanques homes
400 m tanques homes dones
3000 m
obstacles
homes
4×100 m relleus homes dones
4×400 m relleus homes dones
Curses a la carretera
Marató homes dones
20 km marxa homes
50 km marxa homes
Concursos
Salt de llargada homes dones
Triple salt homes
Salt d'alçada homes dones
Salt amb perxa homes
Llançament de pes homes dones
Llançament de disc homes dones
Llançament de javelina homes dones
Llançament de martell homes
Proves combinades
Heptatló dones
Decatló homes

26 atletes van participar en la prova. L'estatunidenca Mary Decker va guanyar la medalla d'or, la segona que aconseguia als Campionats després de guanyar, quatre dies abans, la medalla d'or a la prova dels 3000 metres.

MedallistesModifica

RècordsModifica

Rècords abans del Campionat del Món d'atletisme de 1983
Rècord del Món   Tatyana Kazankina (URS) 3:52.47 3 d'agost de 1980   Zuric, Suïssa
Rècord del Campionat Nova prova
Rècords establerts al Campionat del Món d'atletisme de 1983
Rècord del Campionat   Mary Decker-Slaney (USA) 4:00.90 14 d'agost de 1983   Hèlsinki, Finlàndia

ResultatsModifica

FinalModifica

La final va tenir lloc el 14 d'agost.

Pos. Atleta Temps
    Mary Decker-Slaney (USA) 4:00.90
    Zamira Zaytseva (URS) 4:01.19
    Yekaterina Podkopayeva (URS) 4:02.25
4.   Ravilya Agletdinova-Kotovich (URS) 4:02.67
5.   Wendy Smith-Sly (GBR) 4:04.14
6.   Doina Melinte (ROU) 4:04.42
7.   Gabriella Dorio (ITA) 4:04.73
8.   Brit Lind-Petersen-McRoberts (CAN) 4:05.73
9.   Christina Boxer-Cahill (GBR) 4:06.74
10.   Cornelia Bürki (SUI) 4:11.61
11.   Ivana Kleinová-Walterová-Kubešová (TCH) 4:15.12
12.   Maria Radu (ROU) 4:19.03

Sèries classificatòriesModifica

Les sèries van tenir lloc el 12 d'agost. Les tres primeres atletes de cada sèrie i els tres millors temps avançaven a la final.

Sèrie 1
Pos. Atleta Temps
1.   Ravilya Agletdinova-Kotovich (URS) 4:10.71
2.   Ivana Kleinová-Walterová-Kubešová (TCH) 4:10.82
3.   Brit Lind-Petersen-McRoberts (CAN) 4:10.88
4.   Christiane Wartenberg (GDR) 4:10.89
5.   Totka Petrova (BUL) 4:12.31
6.   Cindy Bremser (USA) 4:14.10
7.   Kriscia García (ESA) 4:40.21
8.   Bigna Samuel (VIN) 4:51.35
9.   Kungu Bakombo (ZAI) 4:54.12
Sèrie 2
Pos. Atleta Temps
1.   Mary Decker-Slaney (USA) 4:07.47
2.   Zamira Zaytseva (URS) 4:07.64
3.   Wendy Smith-Sly (GBR) 4:08.16
4.   Cornelia Bürki (SUI) 4:08.61
5.   Maria Radu (ROU) 4:10.15
6.   Marcianne Mukamurenzi (RWA) 4:30.58
7.   Vivian Pearson (MAW) 5:03.70
  Aurora Cunha (POR) DNS
Sèrie 3
Pos. Atleta Temps
1.   Yekaterina Podkopayeva (URS) 4:09.39
2.   Gabriella Dorio (ITA) 4:09.45
3.   Doina Melinte (ROU) 4:09.71
4.   Christina Boxer-Cahill (GBR) 4:09.88
5.   Betty Van Steenbroeck (BEL) 4:12.93
6.   Marjo-Riitta Lakka (FIN) 4:22.33
7.   Hala El Moughrabi (SYR) 4:45.62
8.   Khadija Al Matari (JOR) 5:01.83
  Brigitte Kraus (FRG) DNS

ReferènciesModifica