Clàssica d'Ordizia

(S'ha redirigit des de: Gran Premi de Villafranca de Ordizia)

La Clàssica d'Ordizia (en euskera: Ordiziako Klasika) és una competició ciclista que es disputa anualment pels voltants d'Ordizia, Euskadi.

Clàssica d'Ordizia
Detalls de la cursa
Datafinals de juliol
Nom catalàClàssica d'Ordizia
Nom localOrdiziako Klasika (basc)
Disciplinacarretera
CompeticióUCI Europa Tour
Tipuscursa d'un dia
OrganitzadorA. D. Chapel - Gorri
Webhttp://www.ordizia.org/pruebavillafranca/
Història
Primera edició1922
Edicions96 (fins al 2019)
Primer vencedor Francisco Sarasola (ESP)
Més triomfs Ricardo Montero (ESP) (5)
Darrer vencedor Rafael Valls (ESP)
Modifica les dades a Wikidata

La primera edició es disputà el 1922, sent guanyada per Francisco Sarasola i des de llavors s'ha disputat sempre amb l'única excepció dels anys 1936 i 1937 per culpa de la Guerra Civil espanyola. Les edicions de 1952 i 1974 es disputaren en dues etapes. Des del 2005 forma part de l'UCI Europa Tour, amb una categoria 1.1.

Ricardo Montero, amb cinc victòries, és el ciclista que més vegades l'ha guanyat.

PalmarèsModifica

 AnyVencedorSegonTercer
1922  Francisco Sarasola
1923  Joaquim Lete  Jesús Maiza  Ramon Loidi
1924  Cesareo Sarduy
1925  Esteban Zubiaurre  José Gurrucaga  Benito Ayastuy
1926  Lucas Jauregui  Francisco Cepeda  Andrés Arriaga
1927  Ricardo Montero Hernández  Telmo García  Enrique Aguirre
1928  Muç Miquel  Manuel López  Ricardo Montero Hernández
1929  Juan Valderrey
1930  Ricardo Montero Hernández  Juan Valderrey  Federico Ezquerra
1931  Ricardo Montero Hernández  Francisco Cepeda  Eusebio Bastida
1932  Ricardo Montero Hernández  Federico Ezquerra  Jesus Dermit
1933  Salvador Cardona i Balbastre  Marià Cañardo i Lacasta  Ricardo Montero Hernández
1934  Emiliano Álvarez Arana  Fermín Trueba Pérez  Vicente Carretero
1935  Ricardo Montero Hernández  Salvador Molina Andrea  Antonio Escuriet San Pedro
1936-1937
No disputada
1938  Federico Ezquerra  Jesus Dermit  Antonio Ugarteburu
1939  José Felix Ezcauriaza  Federico Ezquerra  Antonio Ugarteburu
1940  Federico Ezquerra  Antonio Ugarteburu  José Felix Ezcauriaza
1941  Martín Mancisidor Chirapozo  Enrique Torres  Carmelo Elgarresta
1942  Félix Vidaurreta  Ángel Puente  Francisco Expósito
1943  Martín Mancisidor Chirapozo  Miguel Lizarazu  Cipriano Aguirrezabal Gallastegui
1944  Ignacio Esnaola  Juan José Eizaguirre  Eloy Lizazu
1945  Ignacio Esnaola  Ramón Garmendia  Luis Zubizarreta
1946  Juan Cruz Ganzaraín  Ignacio Esnaola  José María Lopategui
1947  Juan Cruz Ganzaraín  Juan José Eizaguirre  Nicolás Galardi
1948  Francisco Expósito  Francisco Michelena  Ignacio Esnaola
1949  Vicente Aramburu  Antonio Mendiburu  Bonifacio Arrospide
1950  José Orbegozo  Luciano Montero Rechou  Antonio Mendiburu
1951  Antonio Mendiburu  Joaquín Salaberría  José María Apalategui
1952  Manuel Aizpuru  Juan Cruz Ganzaraín  Hortensio Vidaurreta García
1953  Hortensio Vidaurreta García  Óscar Elguezabal  Jesús Galdeano Portillo
1954  Hortensio Vidaurreta García  Cosme Barrutia Iturriagoitia  Antón Barrutia Iturriagoitia
1955  José Pérez-Francés  Emilio Cruz Díaz  Miguel Urquizar
1956  José Michelena Arsuaga  Hortensio Vidaurreta García  Miguel Vidaurreta
1957  José Michelena Arsuaga  Hortensio Vidaurreta García  Fausto Iza Iturbe
1958  Facundo Zabaleta Labandibar  José Luis Talamillo Huidobro  Hortensio Vidaurreta García
1959  José Luis Talamillo Huidobro  Emilio Cruz Díaz  Jesús Galdeano Portillo
1960  Louis Goya  Jesús Galdeano Portillo  Alfred Esmatges Yuste
1961  Roberto Morales Erostarbe  Julio San Emeterio Abascal  Josep Segú i Soriano
1962  Sebastián Elorza Uría  Luis Otaño Arcelus  Emilio Cruz Díaz
1963  Antón Barrutia Iturriagoitia  José Antonio Momeñe Campo  Fernando Manzaneque Sánchez
1964  José Pérez-Francés  Luis Otaño Arcelus  Ramón Mendiburu Ibarburu
1965  Roberto Morales Erostarbe  Carlos Echeverría Zudaire  José María Errandonea Urtizberea
1966  Antonio Gómez del Moral  Ginés García Perán  Aurelio González Puente
1967  Javier Otaola  Juan Silloniz Achabal  José Luis Uribezubia Velar
1968  Gregorio San Miguel Angulo  Vicente López Carril  Juan Silloniz Achabal
1969  Miguel María Lasa  José Manuel López Rodríguez  José Antonio Momeñe Campo
1970  Francisco Gabicacogeascoa Ibarra  Gabriel Mascaró Febrer  Francisco Galdós Gauna
1971  Domingo Perurena Telletxea  Vicente López Carril  José Manuel López Rodríguez
1972  Domingo Perurena Telletxea  Agustín Tamames Iglesias  Juan Santiago Zurano Jerez
1973  Santiago Lazcano Labaca  Francisco Galdós Gauna  Vicente López Carril
1974  Josep Pesarrodona Altimira  Miguel María Lasa  Antonio Menéndez González
1975  Pierre-Raymond Villemiane  Luis Alberto Ordiales  Félix Pérez
1976  Domingo Perurena Telletxea  Vicente López Carril  Miguel María Lasa
1977  Vicente López Carril  José Enrique Cima Prado  Manuel Esparza Sanz
1978  Miguel María Lasa  Antonio Menéndez González  Andrés Oliva Sánchez
1979  Faustino Rupérez Rincón  Vicent Belda i Vicedo  Pere Vilardebó Vila
1980  Ismael Lejarreta Arrizabalaga  José Luis Mayoz  Jordi Fortià Martí
1981  Marino Lejarreta Arrizabalaga  Johan De Muynck  Bernardo Alfonsel López
1982  Faustino Rupérez Rincón  Modesto Urrutibeazcoa Valencia  Alfio Vandi
1983  Josep Recio Ariza  Julián Gorospe Artabe  Federico Etxabe Musatadi
1984  Pere Muñoz Machín Rodríguez  Enrique Alberto Aja Cagigas  Antoni Coll i Pontanilla
1985  Iñaki Gastón Crespo  Jokin Mújika Aramburu  Pere Muñoz Machín Rodríguez
1986  Peter Hilse  Vicent Belda i Vicedo  Guillermo Arenas
1987  Claude Séguy  Stephen Hodge  Arsenio González Gutiérrez
1988  Marino Lejarreta Arrizabalaga  Jon Unzaga  Jokin Mújika Aramburu
1989  Marino Lejarreta Arrizabalaga  Federico Etxabe Musatadi  Jokin Mújika Aramburu
1990  Miguel Ángel Martínez Torres  Marino Lejarreta Arrizabalaga  Federico Etxabe Musatadi
1991  Neil Stephens  Serge Baguet  Mikel Zarrabeitia Uranga
1992  Abraham Olano Manzano  Antonio Martín Velasco  Harry Lodge
1993  Neil Stephens  Noël Szostek  Bo André Namtvedt
1994  Neil Stephens  Frank Vandenbroucke  José María Jiménez Sastre
1995  Neil Stephens  Stefano Della Santa  Frank Vandenbroucke
1996  Aitor Garmendia Arbilla  Arsenio González Gutiérrez  Prudencio Induráin Larraya
1997  Laurent Lefèvre  Frédéric Bessy  Francisco Mancebo Pérez
1998  Frank Vandenbroucke  Gianluca Bortolami  Mirko Celestino
1999  Laurent Jalabert  Andrei Txmil  Pascal Hervé
2000  Javier Otxoa Palacios  Patrice Halgand  David Etxebarria Alkorta
2001  David Clinger  Rafael Díaz Justo  Aleksandr Xefer
2002  Mikel Zarrabeitia Uranga  Vladímir Karpets  Óscar Pereiro Sio
2003  Alejandro Valverde Belmonte  Antoni Colom Mas  Gorka Gerrikagoitia Arrien
2004  David Herrero Llorente  Gustavo Domínguez  David Latasa Lasa
2005  Carlos García Quesada  Daniel Moreno Fernández  Adolfo García Quesada
2006  Félix Rafael Cárdenas Ravalo  Alberto Rodríguez Oliver  David Latasa Lasa
2007  Joaquim Rodríguez i Oliver  Julián Sánchez Pimienta  José Alberto Benítez Román
2008  Vladímir Karpets  Bruno Pires  Sergio Pardilla Bellón
2009  Jaume Rovira Pous  Joaquim Rodríguez i Oliver  Pablo Urtasun Pérez
2010  Gorka Izagirre Insausti  Manuel Ortega Ocaña  Pablo Lastras García
2011  Julien Simon  Daniel Moreno Fernández  Pablo Lastras García
2012  Gorka Izagirre Insausti  Esteban Chaves Rubio  Miguel Ángel Rubiano Chávez
2013  Daniel Teklehaimanot  Ángel Madrazo Ruiz  David Arroyo Durán
2014  Gorka Izagirre Insausti  Luis León Sánchez Gil  José Herrada López
2015  Ángel Madrazo Ruiz  Ion Izagirre Insausti  Amets Txurruka Ansola
2016  Simon Yates  Ángel Madrazo Ruiz  Alexander Vdovin
2017  Serguei Xílov  Benjamí Prades i Reverter  Dmitri Strakhov
2018  Robert Power  Simon Yates  Krists Neilands
2019  Rafael Valls Ferri  Jesús del Pino Corrochano  Juan Antonio López-Cózar


Enllaços externsModifica