Rem als Jocs Olímpics d'estiu de 1912

Als Jocs Olímpics de 1912 celebrats a la ciutat d'Estocolm (Suècia) es disputaren quatre proves en rem, totes elles en categoria masculina. Les proves es realitzaren entre el 17 i el 19 de juliol a la badia de Djurgårdsbrunnsviken.

Infotaula de competició esportivaRem als Jocs Olímpics d'estiu de 1912
Tipusrem als Jocs Olímpics i disciplina esportiva olímpica Modifica el valor a Wikidata
Esportrem Modifica el valor a Wikidata
OrganitzacióFederació Internacional de Societats de Rem i Comitè Olímpic Internacional Modifica el valor a Wikidata
Part deJocs Olímpics d'estiu de 1912 Modifica el valor a Wikidata
Conté
Nombre de participants184 Modifica el valor a Wikidata
Lloc i data
LlocDjurgårdsbrunnsviken Modifica el valor a Wikidata
EstatSuècia Modifica el valor a Wikidata
Data1912 Modifica el valor a Wikidata
Edició4 Modifica el valor a Wikidata
Rem als
Jocs Olímpics d'estiu de 1912
Rem
Scull individual homes
Quatre amb timoner homes
Quatre amb timoner, inriggers homes
Vuit amb timoner homes

 < 1908 1920 > 
Rem

Participating nationsModifica

Participaren un total de 186 remers de 14 nacionalitats diferents:

Resum de medallesModifica

Prova Or Argent Bronze
Scull individual
detalls
  William Kinnear   Polydore Veirman   Everard Butler
  Mart Kuusik
Quatre amb timoner
detalls
  Imperi Alemany
Ludwigshafen
Albert Arnheiter
Hermann Wilker
Rudolf Fickeisen
Otto Fickeisen
Karl Leister[2]
  Regne Unit
Thames R.C.
Julius Beresford
Karl Vernon
Charles Rought
Bruce Logan
Geoffrey Carr
  Dinamarca
Polyteknisk
Erik Bisgaard
Rasmus Frandsen
Mikael Simonsen
Poul Thymann
Ejgil Clemmensen
Quatre amb timoner
modalitat "inriggers"
detalls
  Dinamarca
Nykjøbings paa Falster
Ejler Allert
Jørgen Hansen
Carl Møller
Carl Pedersen
Poul Hartmann
  Suècia
Roddklubben af 1912
Ture Rosvall
William Bruhn-Möller
Conrad Brunkman
Herman Dahlbäck
Wilhelm Wilkens
  Noruega
Ormsund
Claus Høyer
Reidar Holter
Magnus Herseth
Frithjof Olstad
Olav Bjørnstad
Vuit amb timoner
detalls
  Regne Unit
Leander Club
Edgar Burgess
Sidney Swann
Leslie Wormald
Ewart Horsfall
James Angus Gillan
Arthur Garton
Alister Kirby
Philip Fleming
Henry Wells
  Regne Unit
New College, Oxford
William Fison
William Parker
Thomas Gillespie
Beaufort Burdekin
Frederick Pitman
Arthur Wiggins
Charles Littlejohn
Robert Bourne
John Walker
  Imperi Alemany
Berlin
Otto Liebing
Max Bröske
Max Vetter
Willi Bartholomae
Fritz Bartholomae
Werner Dehn
Rudolf Reichelt
Hans Matthiae
Kurt Runge

MedallerModifica

Posició País       Total
1   Regne Unit 2 2 0 4
2   Dinamarca 1 0 1 2
  Imperi Alemany 1 0 1 2
4   Bèlgica 0 1 0 1
  Suècia 0 1 0 1
6   Canadà 0 0 1 1
  Noruega 0 0 1 1
  Imperi Rus 0 0 1 1

NotesModifica

  1. Hi són comptats dos timoners alemanys de la prova de quatre amb timoner.
  2. L'equip alemany canvià de timoner després de la primera regata. Es desconeix si Otto Maier, el nou timoner, participà en la primera ronda i si Leister participà en la resta de regates. Tanmanteix, el Comitè Olímpic Internacional només concedeix la medalla d'or a Leister.

BibliografiaModifica

  • Bergvall, Erik (ed.) (1913). a Adams-Ray, Edward (trans.).: The Official Report of the Olympic Games of Stockholm 1912. Stockholm: Wahlström & Widstrand

Enllaços externsModifica