Campionats del món de ciclisme de muntanya i trial de 2013

Els Campionats del món de ciclisme de muntanya i trial de 2013 van ser la 24a edició dels Campionats del món de ciclisme de muntanya organitzats per la Unió Ciclista Internacional. Les proves tingueren lloc del 26 d'agost a l'1 de setembre de 2013 a Pietermaritzburg (KwaZulu-Natal) a Sud-àfrica.

Campionat de ciclismeCampionats del món de ciclisme de muntanya i trial de 2013
CiutatPietermaritzburg
PaísSud-àfrica Sud-àfrica
Data26 d'agost a l'1 de setembre de 2013
Proves13 (BTT) / 6 (Trial)

ResultatsModifica

Camp a travésModifica

Proves Or Plata Bronze
Masculí   Nino Schurter (SUI)   Manuel Fumic (GER)   José Antonio Hermida (ESP)
Femení   Julie Bresset (FRA)   Maja Włoszczowska (POL)   Esther Süss (SUI)
Masculí sub-23   Gerhard Kerschbaumer (ITA)   Julian Schelb (GER)   Michiel van der Heijden (NED)
Femení sub-23   Jolanda Neff (SUI)   Pauline Ferrand-Prévot (FRA)   Yana Belomoyna (UKR)
Masculí júnior   Lukas Baum (GER)   Peter Disera (CAN)   Gioele Bertolini (ITA)
Femení júnior   Alessandra Keller (SUI)   Emilie Collomb (ITA)   Sarah Bauer (GER)
Relleus Mixt   Itàlia
Marco Aurelio Fontana
Gioele Bertolini
Eva Lechner
Gerhard Kerschbaumer
  França
Jordan Sarrou
Raphaël Gay
Julie Bresset
Maxime Marotte
  Alemanya
Markus Schulte-Luenzum
Georg Egger
Hanna Klein
Manuel Fumic

Camp a través per eliminacióModifica

Proves Or Plata Bronze
Masculí   Paul van der Ploeg (AUS)   Daniel Federspiel (AUT)   Catriel Soto (ARG)
Femení   Alexandra Engen (SWE)   Jolanda Neff (SUI)   Linda Indergand (SUI)

DescensModifica

Proves Or Plata Bronze
Masculí   Greg Minnaar (RSA)   Michael Hannah (AUS)   Jared Graves (AUS)
Femení   Rachel Atherton (GBR)   Emmeline Ragot (FRA)   Tracey Hannah (AUS)
Masculí júnior   Richard Rude Jr. (USA)   Loris Vergier (FRA)   Michael Jones (GBR)
Femení júnior   Tahnée Seagrave (GBR)   Danielle Beecroft (AUS)   Tegan Molloy (AUS)

TrialModifica

Proves Or Plata Bronze
Masculí - 20 polzades   Abel Mustieles (ESP)   Aurélien Fontenoy (FRA)   Benito Ros (ESP)
Masculí - 26 polzades   Vincent Hermance (FRA)   Gilles Coustellier (FRA)   Kenny Belaey (BEL)
Femení   Tatiana Janickova (SVK)   Gemma Abant (ESP)   Janine Jungfels (AUS)
Masculí júnior - 20 polzades   Bernat Seuba (ESP)   Thomas Pechhacker (AUT)   Alex Rudeau (FRA)
Masculí júnior - 26 polzades   Jack Carthy (GBR)   Nils-Obed Riecker (GER)   Jeremy Descloux (FRA)
Equips   Espanya
Bernat Seuba
Benito Ros
Rafael Tibau
Gemma Abant
  França
Aurélien Fontenoy
Jeremy Descloux
Gilles Coustellier
Marion Porcher
  Alemanya
Lucas Krell
Matthias Mrohs
Hannes Herrmann
Andrea Wesp

MedallerModifica

 Pos.  País Or Plata Bronze Total
1   Suïssa 3 1 2 6
1   Espanya 3 1 2 6
3   Regne Unit 3 0 1 4
4   França 2 7 2 11
5   Itàlia 2 1 1 4
6   Alemanya 1 3 3 7
7   Austràlia 1 2 4 7
8   Sud-àfrica 1 0 0 1
  Eslovàquia 1 0 0 1
  Suècia 1 0 0 1
  Estats Units 1 0 0 1
12   Àustria 0 2 0 2
13   Polònia 0 1 0 1
  Canadà 0 1 0 1
15   Argentina 0 0 1 1
  Bèlgica 0 0 1 1
  Ucraïna 0 0 1 1
  Països Baixos 0 0 1 1
Total 19 19 19 57

ReferènciesModifica