Hoquei sobre herba als Jocs Olímpics d'estiu de 2008

La competició d'hoquei herba dels Jocs Olímpics d'estiu 2008 es jugaren a l'Olympic Green a Pequín des del 10 al 23 d'agost de 2008.

Infotaula de competició esportivaHoquei sobre herba als Jocs Olímpics d'estiu de 2008
Tipusdisciplina esportiva olímpica
Esporthoquei sobre herba
Part deJocs Olímpics d'estiu de 2008
Conté
Lloc i data
LlocCamp d'Hoquei del Parc Olímpic de Pequín
EstatRepública Popular de la Xina
Data2008
Modifica les dades a Wikidata

Format de competicióModifica

Dotze equips competiren en el torneig Olímpic, que constà de dues rondes. A la primera ronda els equips es dividiren en dos grups de 6 equips i jugaren entre ells, els 2 millors classificats de cada grup jugaren la següent ronda, formada per dues semifinals. Els guanyadors de cadascuna de les semifinals jugaren la final i els perdedors es disputaren la medalla de bronze.

Calendari de classificacióModifica

MasculíModifica

Hoquei Herba Masculí Data Seu Places Classificat
País amfitrió - - 1   Xina
Jocs Asiàtics 2006 2 - 14 de desembre, 2006   Doha 2   Corea
  Pakistan
Classificació Olímpica d'Àfrica 14 - 22 de juliol, 2007   Nairobi 1   Sud-àfrica
Jocs Panamericans 2007 14 - 22 de juliol, 2007   Rio de Janeiro 1   Canadà
Eurohoquei 2007 18 - 25 d'agost, 2007   Manchester 3   Països Baixos
  Espanya
  Bèlgica
Copa d'Oceania 2007 11 - 17 de setembre, 2007   Buderim 1   Austràlia
Torneig Preolímpic de Classificació 1 2 - 10 de febrer, 2008   Auckland 1   Nova Zelanda
Torneig Preolímpic de Classificació 2 1 - 9 de març, 2008   Santiago de Xile 1   Regne Unit
Torneig Preolímpic de Classificació 3 5 - 13 d'abril, 2008   Kakamigahara 1   Alemanya
TOTAL 12

FemeníModifica

Hoquei Herba Femení Data Seu Places Classificat
País amfitrió - - 1   Xina
Jocs Asiàtics 2006 2 - 14 de desembre, 2006   Doha 1   Japó
Classificació Olímpica d'Àfrica 14 - 22 de juliol, 2007   Nairobi 1   Sud-àfrica
Jocs Panamericans 2007 14 - 22 de juliol, 2007   Rio de Janeiro 1   Argentina
Eurohoquei 2007 18 - 25 d'agost, 2007   Manchester 3   Alemanya
  Països Baixos
  Regne Unit
Copa d'Oceania 2007 10 - 17 de setembre, 2007   Buderim 2   Austràlia
  Nova Zelanda
Torneig Preolímpic de Classificació 1 12 - 20 d'abril, 2008   Bakú 1   Espanya
Torneig Preolímpic de Classificació 2 19 - 27 d'abril, 2008   Kazan 1   Estats Units
Torneig Preolímpic de Classificació 3 26 d'abril - 4 de maig, 2008   Victòria 1   Corea
TOTAL 12

ResultatsModifica

Categoria      
Femenina   Països Baixos
Maartje Goderie
Maartje Paumen
Naomi van As
Minke Smabers
Marilyn Agliotti
Minke Booij
Wieke Dijkstra
Sophie Polkamp
Ellen Hoog
Lidewij Welten
Lisanne de Roever
Miek van Geenhuizen
Eva de Goede
Janneke Schopman
Eefke Mulder
Fatima Moreira de Melo
Ent.: Marc Lammers
  Xina
Ren Ye
Zhang Yimeng
Gao Lihua
Chen Qiuqi
Zhao Yudiao
Li Hongxia
Cheng Hui
Tang Chunling
Zhou Wanfeng
Ma Yibo
Fu Baorong
Pan Fengzhen
Huang Junxia
Song Qungling
Li Shuang
Chen Zhaoxia
Ent.: Kim Chang-Back
  Argentina
Paola Vukojicic
Belén Succi
Magdalena Aicega
Mercedes Margalot
Mariana Rossi
Noel Barrionuevo
Gisele Kañevsky
Claudia Burkart
Luciana Aymar
Mariné Russo
Mariana González Oliva
Soledad García
Alejandra Gulla
María de la Paz Hernández
Carla Rebecchi
Rosario Luchetti
Ent.: Gabriel Minadeo
Masculina   Alemanya
Philip Witte
Maximilian Mueller
Sebastian Biederlack
Carlos Nevado
Moritz Fuerste
Jan-Marco Montag
Tobias Hauke
Tibor Weißenborn
Benjamin Weß
Niklas Meinert
Timo Weß
Oliver Korn
Christopher Zeller
Max Weinhold
Matthias Witthaus
Florian Keller
Philipp Zeller
Ent.: Markus Weise
  Espanya
Francesc Cortés
Santiago Freixa
Francesc Fàbregas
Víctor Sojo
Àlex Fàbregas
Pol Amat
Eduard Tubau
Roc Oliva
Juan Fernández
Ramon Alegre
Xavier Ribas
Albert Sala
Rodrigo Garza
Sergi Enrique
Eduard Arbós
David Alegre
Ent.: Maurits Hendriks
  Austràlia
Jamie Dwyer
Liam de Young
Rob Hammond
Mark Knowles
Eddie Ockenden
David Guest
Luke Doerner
Grant Schubert
Bevan George
Andre Smith
Stephen Lambert
Eli Matheson
Matthew Wells
Travis Brooks
Kiel Brown
Fergus Kavanagh
Des Abbott
Ent.: Barry Dancer

MedallerModifica

Pos. Comitè Olímpic       Total
1   Països Baixos 1 0 0 1
1   Alemanya 1 0 0 1
3   Xina 0 1 0 1
3   Espanya 0 1 0 1
5   Argentina 0 0 1 1
5   Austràlia 0 0 1 1

Competició MasculinaModifica

Fase de grupsModifica

Grup AModifica

Equip Pts J G E P GF GC Dif
  Espanya 9 4 3 0 1 7 4 +3
  Alemanya 8 4 2 2 0 9 5 +4
  Corea del Sud 7 4 2 1 1 12 9 +3
  Nova Zelanda 7 4 2 1 1 9 6 +3
  Bèlgica 1 4 0 1 3 6 12 -6
  Xina 1 4 0 1 3 6 13 -7
11 d'agost, 2008
08:30
  Alemanya 4-1   Xina

11 d'agost, 2008
18:00
  Corea del Sud 1-3   Nova Zelanda

11 d'agost, 2008
20:30
  Espanya 4-2   Bèlgica

13 d'agost, 2008
10:30
  Xina 2-5   Corea del Sud

13 d'agost, 2008
18:30
  Bèlgica 1-1   Alemanya

13 d'agost, 2008
20:30
  Nova Zelanda 0-1   Espanya

15 d'agost, 2008
08:30
  Espanya 2-1   Xina

15 d'agost, 2008
18:00
  Bèlgica 2-4   Nova Zelanda

15 d'agost, 2008
21:00
  Corea del Sud 3-3   Alemanya

17 d'agost, 2008
10:30
  Corea del Sud 3-1   Bèlgica

17 d'agost, 2008
18:30
  Nova Zelanda 2-2   Xina

17 d'agost, 2008
21:00
  Alemanya 1-0   Espanya

19 d'agost, 2008
10:30
  Alemanya 3-1   Nova Zelanda

19 d'agost, 2008
18:30
  Corea del Sud 1-2   Espanya

19 d'agost, 2008
21:00
  Xina 1-3   Bèlgica

Grup BModifica

Equip Pts J G E P GF GC Dif
  Països Baixos 13 5 4 1 0 16 6 +10
  Austràlia 11 5 3 2 0 24 7 +17
  Regne Unit 8 5 2 2 1 10 7 +3
  Pakistan 6 5 2 0 3 11 13 -2
  Canadà 4 5 1 1 3 10 17 -7
  Sud-àfrica 0 5 0 0 5 4 25 -21
11 d'agost, 2008
10:30
  Pakistan 2–4   Regne Unit

11 d'agost, 2008
18:30
  Austràlia 6–1   Canadà

11 d'agost, 2008
21:00
  Països Baixos 5–0   Sud-àfrica

13 d'agost, 2008
08:30
  Sud-àfrica 0–10   Austràlia

13 d'agost, 2008
18:00
  Canadà 1–3   Pakistan

13 d'agost, 2008
21:00
  Països Baixos 1–0   Regne Unit

15 d'agost, 2008
10:30
  Països Baixos 4–2   Canadà

15 d'agost, 2008
18:30
  Pakistan 1–3   Austràlia

15 d'agost, 2008
21:00
  Sud-àfrica 0–2   Regne Unit

17 d'agost, 2008
08:30
  Regne Unit 1–1   Canadà

17 d'agost, 2008
18:00
  Pakistan 3–1   Sud-àfrica

17 d'agost, 2008
20:30
  Austràlia 2–2   Països Baixos

19 d'agost, 2008
08:30
  Països Baixos 4–2   Pakistan

19 d'agost, 2008
18:00
  Canadà 5–3   Sud-àfrica

19 d'agost, 2008
20:30
  Austràlia 3–3   Regne Unit

Fase FinalModifica

  Semifinals Final
             
   Espanya 3  
   Austràlia 2  
 
       Espanya 0
     Alemanya 1
 
 
Tercer lloc
   Països Baixos 1(3)    Austràlia  6
   Alemanya 1(4)      Països Baixos  2

Competició femeninaModifica

Fase de grupsModifica

Grup AModifica

Equip Pts J G E P GF GC Dif
  Països Baixos 15 5 5 0 0 14 3 +11
  Xina 10 5 3 1 1 14 4 +10
  Austràlia 10 5 3 1 1 17 9 +8
  Espanya 6 5 2 0 3 4 13 -9
  Corea del Sud 3 5 1 0 4 13 18 -5
  Sud-àfrica 0 5 0 0 5 2 18 -16
10 d'agost, 2008
10:30
  Xina 3-0   Espanya

10 d'agost, 2008
18:00
  Austràlia 5-4   Corea del Sud

10 d'agost, 2008
20:30
  Països Baixos 6–0   Sud-àfrica

12 d'agost, 2008
10:30
  Austràlia 6–1   Espanya

12 d'agost, 2008
18:30
  Xina 3–0   Sud-àfrica

12 d'agost, 2008
20:30
  Països Baixos 3–2   Corea del Sud

14 d'agost, 2008
08:30
  Xina 0–1   Països Baixos

14 d'agost, 2008
18:00
  Espanya 2–1   Corea del Sud

14 d'agost, 2008
20:30
  Sud-àfrica 0–3   Austràlia

16 d'agost, 2008
10:30
  Austràlia 1–2   Països Baixos

16 d'agost, 2008
18:30
  Corea del Sud 1–6   Xina

16 d'agost, 2008
21:00
  Espanya 1–0   Sud-àfrica

18 d'agost, 2008
10:30
  Corea del Sud 5–2   Sud-àfrica

18 d'agost, 2008
18:30
  Països Baixos 2–0   Espanya

18 d'agost, 2008
21:00
  Xina 2–2   Austràlia

Grup BModifica

Equip Pts J G E P GF GC Dif
  Alemanya 12 5 4 0 1 12 8 +4
  Argentina 11 5 3 2 0 13 7 +6
  Regne Unit 8 5 2 2 1 7 9 -2
  Estats Units 6 5 1 3 1 9 8 +1
  Japó 4 5 1 1 3 5 7 -2
  Nova Zelanda 0 5 0 0 5 6 13 -7
10 d'agost, 2008
08:30
  Japó 2–1   Nova Zelanda

10 d'agost, 2008
18:30
  Argentina 2–2   Estats Units

10 d'agost, 2008
21:00
  Alemanya 5–1   Regne Unit

12 d'agost, 2008
08:30
  Argentina 2–2   Regne Unit

12 d'agost, 2008
18:00
  Estats Units 1–1   Japó

12 d'agost, 2008
21:00
  Alemanya 2–1   Nova Zelanda

14 d'agost, 2008
10:30
  Estats Units 2–4   Alemanya

14 d'agost, 2008
18:30
  Japó 1–2   Argentina

14 d'agost, 2008
21:00
  Nova Zelanda 1–2   Regne Unit

16 d'agost, 2008
08:30
  Nova Zelanda 1–4   Estats Units

16 d'agost, 2008
18:00
  Alemanya 0–4   Argentina

16 d'agost, 2008
20:30
  Regne Unit 2–1   Japó

18 d'agost, 2008
08:30
  Alemanya 1–0   Japó

18 d'agost, 2008
18:00
  Regne Unit 0–0   Estats Units

18 d'agost, 2008
20:30
  Argentina 3–2   Nova Zelanda

Fase FinalModifica

  Semifinals Final
             
   Alemanya 2  
   Xina 3  
 
       Xina 0
     Països Baixos 2
 
 
Tercer lloc
   Països Baixos 5    Alemanya  1
   Argentina 2      Argentina  3

Enllaços externsModifica

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Hoquei sobre herba als Jocs Olímpics d'estiu de 2008