Natació als Jocs Olímpics d'estiu de 2012 - 100 m braça femenins

La prova del 100 metres braça femenins dels Jocs Olímpics d'estiu de 2012 es van disputar el 29 i 30 de juliol al London Aquatics Centre.[1]

Infotaula de competició esportivaNatació als Jocs Olímpics d'estiu de 2012 - 100 m braça femenins
London 2012 Aquatics Centre March.jpg
Modifica el valor a Wikidata
Tipuscompetició esportiva als Jocs Olímpics Modifica el valor a Wikidata
Esportnatació Modifica el valor a Wikidata
OrganitzacióComitè Olímpic Internacional Modifica el valor a Wikidata
Part deNatació als Jocs Olímpics d'estiu de 2012 Modifica el valor a Wikidata
Nombre de participants46 Modifica el valor a Wikidata
Lloc i data
LlocLondon Aquatics Centre (en) Tradueix Modifica el valor a Wikidata
EstatRegne Unit Modifica el valor a Wikidata
Data29 juliol 2012 Modifica el valor a Wikidata
Classificació
GuanyadorRūta Meilutytė Modifica el valor a Wikidata
Més informació
Lloc weblondon2012.com… Modifica el valor a Wikidata
Natació als
Jocs Olímpics d'estiu de 2012
Natació
Lliure
50 m   homes   dones
100 m homes dones
200 m homes dones
400 m homes dones
800 m dones
1500 m homes
Esquena
100 m homes dones
200 m homes dones
Braça
100 m homes dones
200 m homes dones
Papallona
100 m homes dones
200 m homes dones
estils
200 m homes dones
400 m homes dones
Relleus lliures
4×100 m homes dones
4×200 m homes dones
relleus estils
4×100 m homes dones
Aigües obertes
10 km homes dones

RècordsModifica

Abans de la prova els rècords del món i olímpic existents eren els següents:

Rècord del món 1:04.45   Jessica Hardy (USA) 7 d'agost de 2009 Federal Way (Estats Units) -
Rècord olímpic 1:05.17   Leisel Jones (AUS) 10 d'agost de 2008 Pequín (Xina) [2]

No es va batre cap rècord durant la competició.

MedallistesModifica

Or Plata Bronze
  Rūta Meilutytė (LTU)   Rebecca Soni (USA)   Satomi Suzuki (JPN)

ResultatsModifica

SèriesModifica

[3]

Pos Sèrie Línia Nom Temps Notes
1 4 6   Rūta Meilutytė (LTU) 1:05.56 Q NR
2 6 4   Rebecca Soni (USA) 1:05.75 Q
3 6 5   Yuliya Yefimova (RUS) 1:06.51 Q
4 5 4   Breeja Larson (USA) 1:06.58 Q
5 4 4   Leisel Jones (AUS) 1:06.98 Q
6 5 5   Satomi Suzuki (JPN) 1:07.08 Q
7 6 2   Sarah Poewe (GER) 1:07.12 Q
8 6 3   Jennie Johansson (SWE) 1:07.14 Q
9 5 3   Rikke Pedersen (DEN) 1:07.23 Q
10 3 6   Alia Atkinson (JAM) 1:07.39 Q
11 4 5   Leiston Pickett (AUS) 1:07.41 Q
12 3 2   Suzaan van Biljon (RSA) 1:07.54 Q
13 4 1   Zhao Jin (CHN) 1:07.68 Q
14 4 2   Mina Matsushima (JPN) 1:07.69 Q
15 4 3   Jillian Tyler (CAN) 1:07.81 Q
16 5 2   Tera van Beilen (CAN) 1:07.85 Q
17 5 7   Liu Xiaoyu (CHN) 1:07.99
18 3 3   Sara El Bekri (MAR) 1:08.21
19 5 1   Joline Höstman (SWE) 1:08.28
20 6 7   Moniek Nijhuis (NED) 1:08.31
21 6 8   Siobhan-Marie O'Connor (GBR) 1:08.32
22 5 6   Caroline Ruhnau (GER) 1:08.43
23 6 6   Daria Deeva (RUS) 1:08.44
24 3 5   Petra Chocova (CZE) 1:08.59
25 4 7   Marina Garcia i Urzainqui (ESP) 1:08.64
26 4 8   Sycerika McMahon (IRL) 1:08.80
27 3 4   Michela Guzzetti (ITA) 1:08.83
28 5 8   Kate Haywood (GBR) 1:09.22
29 3 1   Dilara Buse Gunaydin (TUR) 1:09.43
30 2 4   Tjasa Vozel (SVN) 1:09.63
31 2 5   Anna Sztankovics (HUN) 1:09.65
32 2 6   Fanny Babou (FRA) 1:09.76
33 3 7   Kim Hye-Jin (KOR) 1:09.79
34 2 3   Jenna Laukkanen (FIN) 1:09.92
35 2 2   Ana Rodrigues (POR) 1:10.62
36 2 1   Danielle Beaubrun (LCA) 1:11.12
37 3 8   Mariia Liver (UKR) 1:11.23
38 2 7   Chen I-Chuan (TPE) 1:11.28
39 6 1   Concepción Badillo Díaz (ESP) 1:12.58
40 2 8   Tatiana Chisca (MDA) 1:13.30
41 1 4   Ivana Ninkovic (BIH) 1:14.04
42 1 3   Pilar Shimizu (GUM) 1:15.76
43 1 5   Matelita Buadromo (FIJ) 1:16.33
44 1 6   Oksana Hatamkhanova (AZE) 1:25.52
45 1 2   Oyungerel Gantumur (MGL) 1:27.17
46 1 7   Dede Camara (GUI) 1:38.54

SemifinalsModifica

Semifinal 1Modifica

Pos Línia Nom Temps Notes
1 4   Rebecca Soni (USA) 1:05.98 Q
2 5   Breeja Larson (USA) 1:06.70 Q
3 3   Satomi Suzuki (JPN) 1:07.10 Q
4 2   Alia Atkinson (JAM) 1:07.48 Q
4 8   Tera van Beilen (CAN) 1:07.48
6 6   Jennie Johansson (SWE) 1:07.57
7 7   Suzaan van Biljon (RSA) 1:07.68
8 1   Mina Matsushima (JPN) 1:08.26

Semifinal 2Modifica

Pos Línia Nom Temps Notes
1 4   Rūta Meilutytė (LTU) 1:05.21 Q ER
2 5   Yuliya Yefimova (RUS) 1:06.57 Q
3 3   Leisel Jones (AUS) 1:06.81 Q
4 2   Rikke Pedersen (DEN) 1:06.82 Q
5 6   Sarah Poewe (GER) 1:07.68
6 7   Leiston Pickett (AUS) 1:07.74
7 8   Jillian Tyler (CAN) 1:07.87
8 1   Zhao Jin (CHN) 1:07.97

Desempat en semifinalModifica

Pos Línia Nom Temps Notes
1 5   Alia Atkinson (JAM) 1:06.79 Q
2 4   Tera van Beilen (CAN) 1:07.73

FinalModifica

Pos Línia Nom Temps Notes
  4   Rūta Meilutytė (LTU) 1:05.47
  5   Rebecca Soni (USA) 1:05.55
  1   Satomi Suzuki (JPN) 1:06.46
4 8   Alia Atkinson (JAM) 1:06.93
5 2   Leisel Jones (AUS) 1:06.95
6 6   Breeja Larson (USA) 1:06.96 *
7 3   Yuliya Yefimova (RUS) 1:06.98
8 7   Rikke Pedersen (DEN) 1:07.55

NR - Rècord nacional / ER - Rècord d'Europa
*Sortida falsa, però no fou desqualificada per culpa d'un error tècnic.[4]

ReferènciesModifica