Obre el menú principal

Campionat del Món de ciclisme en contrarellotge per equips masculins

El Campionat del Món de ciclisme en contrarellotge per equips masculins és una de les proves que formen part dels Campionats del món de ciclisme en ruta que organitza la Unió Ciclista Internacional.

Campionat del món de ciclisme en contrarellotge per equips masculins
Disciplina ciclisme en ruta
Competició Campionat del món
Organitzador Unió Ciclista Internacional
Història
Primera edició 1962 / 2012
Darrera edició 1994
Modifica les dades a Wikidata

La cursa es disputà anualment per equips nacionals sobre una distància de 100 quilòmetre entre 1962 i 1994, quan es creà el Campionat del Món en contrarellotge. A partir de 1972 la cursa no es disputà els anys olímpics.[1]

A partir del 2012 es torna a disputar però amb els equips comercials.

Palmarès per equips nacionalsModifica

Campionats Or Plata Bronze
1962 Salò di Garda   Itàlia
Mario Maino
Antonio Tagliani
Dino Zandegu
Danilo Grassi
  Dinamarca
Ole Ritter
Vagn Bangsburg
Mogens Twilling
Ole Kroier
  Uruguai
Rubén Etchebarne
Juan José Timón
Vid Cencic
Rene Pezzati
1963 Ronse   França
Michel Bechet
Dominique Motte
Marcel Ernest Bidault
Georges Chappe
  Itàlia
Mario Maino
Pasquale Fabbri
Danilo Grassi
Dino Zandegu
  Unió Soviètica
Víktor Kapitónov
Gainan Saidkhujin
Iuri Mélikhov
Anatoli Olizarenko
1964 Sallanches   Itàlia
Severino Andreoli
Luciano Dalla Bona
Pietro Guerra
Ferruccio Manza
  Espanya
Ginés García Perán
José Ramón Goyeneche Bilbao
Ramón Sáez Manzo
Luis Pedro Santamarina
  Bèlgica
Rene Heuvelmans
Roland De Neve
Roland Van De Rijse
Albert Van Vlierberghe
1965 Donostia   Itàlia
Pietro Guerra
Luciano Dalla Bona
Mino Denti
Giuseppe Soldi
  Espanya
Ventura Díaz Arrey
José Manuel López Rodríguez
José Manuel Lasa
Domingo Perurena
  França
Andre Desvages
Gerard Swertvaeger
Henri Heintz
Claude Lechatelier
1966 Nürburgring   Dinamarca
Werner Blaudzun
Jørgen Hansen
Ole Hojlund
Flemming Wisborg
  Països Baixos
Eddy Beugels
Tiemen Groen
Harry Steevens
Rini Wagtmans
  Itàlia
Attilio Benfatto
Luciano Dalla Bona
Mino Denti
Pietro Guerra
1967 Heerlen   Suècia
Erik Pettersson
Gösta Pettersson
Sture Pettersson
Tomas Pettersson
  Dinamarca
Werner Blaudzun
Jørgen Hansen
Leif Mortensen
Henning Pedersen
  Itàlia
Lorenzo Bosisio
Benito Pigato
Vittorio Marcelli
Flavio Martini
1968 Imola   Suècia
Erik Pettersson
Gösta Pettersson
Sture Pettersson
Tomas Pettersson
  Suïssa
Bruno Hubschmid
Robert Thalmann
Walter Burki
Erich Spahn
  Itàlia
Vittorio Marcelli
Flavio Martini
Giovanni Bramucci
Benito Pigato
1969 Zolder   Suècia
Erik Pettersson
Gösta Pettersson
Sture Pettersson
Tomas Pettersson
  Dinamarca
Mogens Frey
Jørgen Hansen
Joergen Lund
Leif Mortensen
  Suïssa
Xaver Kurmann
Bruno Hubschmid
Josef Fuchs
Walter Burki
1970 Leicester   Unió Soviètica
Valeri Iardi
Vladímir Sokolov
Borís Xúkhov
Valeri Likhatxov
  Txecoslovàquia
Jiri Mainus
Frantisek Rezac
Milan Puzrla
Petr Matousek
  Països Baixos
Fedor Den Hertog
Popke Oosterhof
Tino Tabak
Adri Duyker
1971 Mendrisio   Bèlgica
Gustaaf Hermans
Gustaaf Van Cauter
Louis Verreydt
Ludo Van Der Linden
  Països Baixos
Fedor Den Hertog
Adri Duyker
Frits Schur
Aad Van Den Hoek
  Polònia
Edward Barcik
Stanisław Szozda
Jan Smyrak
Lucjan Lis
1972 No disputat per haver-se celebrat els Jocs Olímpics
1973 Barcelona   Polònia
Lucjan Lis
Ryszard Szurkowski
Stanisław Szozda
Tadeusz Mytnik
  Unió Soviètica
Iuri Mikhailov
Guennadi Kómnatov
Borís Xúkhov
Serguei Sinizin
  Suècia
Lennart Fagerlund
Tord Filipsson
Leif Hansson
Sven-Åke Nilsson
1974 Mont-real   Suècia
Lennart Fagerlund
Bernt Johansson
Tord Filipsson
Sven-Åke Nilsson
  Unió Soviètica
Guennadi Kómnatov
Rinat Szarafaoulin
Vladímir Kaminski
Valeri Chaplygin
  RDA
Hans-Joachim Hartnick
Karl Dietrich Diers
Horst Tischoff
Gerhard Lauke
1975 Yvoir   Polònia
Tadeusz Mytnik
Mieczyslaw Nowicki
Ryszard Szurkowski
Stanisław Szozda
  Unió Soviètica
Guennadi Kómnatov
Valeri Chaplygin
Aavo Pikkuus
Vladímir Kaminski
  Txecoslovàquia
Petr Matousek
Vlastimil Moravec
Vladímir Vondracek
Petr Buchacek
1976 No disputat per haver-se celebrat els Jocs Olímpics
1977 San Cristóbal   Unió Soviètica
Valeri Chaplygin
Aavo Pikkuus
Vladímir Kaminski
Anatoli Chukanov
  Itàlia
Mirko Bernardi
Mauro De Pellegrin
Vito Da Ros
Dino Porrini
  Polònia
Tadeusz Mytnik
Mieczyslaw Nowicki
Stanisław Szozda
Czesław Lang
1978 Nürburgring   Països Baixos
Guus Bierings
Bert Oosterbosch
Bart Van Est
Jan Van Houwelingen
  Unió Soviètica
Aavo Pikkuus
Vladímir Kaminski
Alguimantus Goushavitchous
Vladímir Kouznetsov
  Suïssa
Gilbert Glaus
Stefan Mutter
Richard Trinkler
Kurt Ehrensperger
1979 Valkenburg   RDA
Bernd Drogan
Hans-Joachim Hartnick
Andreas Petermann
Falk Boden
  Polònia
Jan Jankiewicz
Czesław Lang
Stefan Ciekanski
Witold Plutecki
  Noruega
Geir Digerud
Morten Saether
Jostein Wilmann
Hans-Peter Odegaard
1980 No disputat per haver-se celebrat els Jocs Olímpics
1981 Brno   RDA
Falk Boden
Bernd Drogan
Mario Kummer
Olaf Ludwig
  Unió Soviètica
Iuri Kaixirin
Oleg Logvin
Sergej Kadazki
Anatoli Yarkin
  Txecoslovàquia
Milan Jurčo
Michal Klasa
Alipi Kostadinov
Jiri Skoda
1982 Goodwood   Països Baixos
Maarten Ducrot
Gerard Schipper
Gerrit Solleveld
Frits Van Bindsbergen
  Suïssa
Alfred Achermann
Daniel Heggli
Richard Trinkler
Urs Zimmermann
  Unió Soviètica
Iuri Kaixirin
Oleg Logvin
Serguei Voronine
Oleh Petròvitx Txujda
1983 Altenrhein   Unió Soviètica
Iuri Kaixirin
Serguei Navolokin
Oleh Petròvitx Txujda
Aleksandr Zinóviev
  Suïssa
Daniel Heggli
Heinz Imboden
Othmar Haefliger
Benno Wiss
  Noruega
Terje Gjengaar
Dag Hopen
Hans-Peter Odegaard
Tom Pedersen
1984 No disputat per haver-se celebrat els Jocs Olímpics
1985 Giavera del Montello   Unió Soviètica
Vassili Jdanov
Víktor Klimov
Igor Sumnikov
Alexandre Zinoviev
  Txecoslovàquia
Vladímir Hruza
Milan Jurčo
Michal Klasa
Milan Kren
  Itàlia
Marcello Bartalini
Massimo Podenzana
Eros Poli
Claudio Vandelli
1986 Colorado Springs   Països Baixos
Tom Cordes
Gerrit De Vries
John Talen
Rob Harmeling
  Itàlia
Eros Poli
Massimo Podenzana
Mario Scirea
Flavio Vanzella
  RDA
Uwe Ampler
Uwe Raab
Mario Kummer
Dan Radtke
1987 Villach   Itàlia
Roberto Fortunato
Eros Poli
Mario Scirea
Flavio Vanzella
  Unió Soviètica
Víktor Klimov
Assiat Saítov
Igor Sumnikov
Evgueni Zagrebelny
  Àustria
Helmut Wechselberger
Bernard Rassinger
Mario Traxl
Johann Lienhart
1988 No disputat per haver-se celebrat els Jocs Olímpics
1989 Chambéry   RDA
Mario Kummer
Maik Landsmann
Jan Schur
Falk Boden
  Polònia
Zenon Jaskuła
Joachim Halupczok
Marek Lesniewski
Andrzej Sypytkowski
  Unió Soviètica
Iuri Manúilov
Víktor Klimov
Evgueni Zagrebelny
Oleg Galkin
1990 Utsunomiya   Unió Soviètica
Oleg Galkin
Rouslan Zotov
Igor Patenko
Alexander Markovnitxenko
  RDA
Maik Landsmann
Uwe Peschel
Uwe Berndt
Falk Boden
  RFA
Rolf Aldag
Kai Hundertmarck
Raimund Lehnert
Michael Rich
1991 Stuttgart   Itàlia
Flavio Anastasia
Luca Colombo
Gianfranco Contri
Andrea Peron
  Alemanya
Uwe Berndt
Bernd Dittert
Uwe Peschel
Michael Rich
  Noruega
Stig Kristiansen
Johnny Saether
Roar Skaane
Bjoern Stenersen
1992 No disputat per haver-se celebrat els Jocs Olímpics
1993 Oslo   Itàlia
Rossano Brasi
Gianfranco Contri
Rosario Fina
Cristian Salvato
  Alemanya
Christian Meyer
Uwe Peschel
Michael Rich
Andreas Walzer
  Suïssa
Roman Jeker
Beat Meister
Markus Kennel
Roland Meier
1994 Agrigento   Itàlia
Cristian Salvato
Gianfranco Contri
Luca Colombo
Dario Andriotto
  França
Jean-Francois Anti
Dominique Bozzi
Pascal Derame
Christophe Moreau
  Alemanya
Ralf Grabsch
Uwe Peschel
Michael Rich
Jan Schaffrath

MedallerModifica

Posició País Or Plata Bronze Total
1   Itàlia 7 3 4 14
2   Unió Soviètica 5 6 3 14
3   Suècia 4 0 1 5
4   Països Baixos 3 2 1 6
5   RDA 3 1 2 6
6   Bèlgica 3 0 1 4
7   Polònia 2 2 2 6
8   Dinamarca 1 3 0 4
9   França 1 1 1 3
10   Suïssa 0 3 3 6
11   Txecoslovàquia 0 2 2 4
12   Alemanya 0 2 1 3
13   Espanya 0 2 0 2
14   Austràlia 0 1 1 2
15   Estats Units 0 1 0 1
16   Noruega 0 0 3 3
17   Uruguai 0 0 1 1
  Àustria 0 0 1 1
  RFA 0 0 1 1
  Regne Unit 0 0 1 1
Total 29 29 29 87

Palmarès per marques comercialsModifica

Campionats Or Plata Bronze
2012 Valkenburg
detalls
  Omega Pharma-Quick Step   BMC Racing Team   Orica-GreenEDGE
  Tom Boonen (BEL)
  Sylvain Chavanel (FRA)
  Tony Martin (GER)
  Niki Terpstra (NED)
  Kristof Vandewalle (BEL)
  Peter Velits (SVK)
  Alessandro Ballan (ITA)
  Philippe Gilbert (BEL)
  Taylor Phinney (USA)
  Marco Pinotti (ITA)
  Manuel Quinziato (ITA)
  Tejay van Garderen (USA)
  Sam Bewley (NZL)
  Luke Durbridge (AUS)
  Sebastian Langeveld (NED)
  Cameron Meyer (AUS)
  Jens Mouris (NED)
  Svein Tuft (CAN)

2013 Florència
detalls
  Omega Pharma-Quick Step   Orica-GreenEDGE   Team Sky
  Sylvain Chavanel (FRA)
  Michał Kwiatkowski (POL)
  Tony Martin (GER)
  Niki Terpstra (NED)
  Kristof Vandewalle (BEL)
  Peter Velits (SVK)
  Luke Durbridge (AUS)
  Michael Hepburn (AUS)
  Daryl Impey (RSA)
  Brett Lancaster (AUS)
  Jens Mouris (NED)
  Svein Tuft (CAN)
  Edvald Boasson Hagen (NOR)
  Chris Froome (GBR)
  Vassil Kirienka (BLR)
  Richie Porte (AUS)
  Kanstantsín Siutsou (BLR)
  Geraint Thomas (GBR)

2014 Ponferrada
detalls
  BMC Racing Team   Orica-GreenEDGE   Omega Pharma-Quick Step
  Rohan Dennis (AUS)
  Silvan Dillier (SUI)
  Daniel Oss (ITA)
  Manuel Quinziato (ITA)
  Tejay van Garderen (USA)
  Peter Velits (SVK)
  Luke Durbridge (AUS)
  Michael Hepburn (AUS)
  Damien Howson (AUS)
  Brett Lancaster (AUS)
  Jens Mouris (NED)
  Svein Tuft (CAN)
  Tom Boonen (BEL)
  Michał Kwiatkowski (POL)
  Tony Martin (GER)
  Pieter Serry (BEL)
  Niki Terpstra (NED)
  Julien Vermote (BEL)
2015 Richmond
detalls
  BMC Racing Team   Etixx-Quick Step   Movistar Team
  Rohan Dennis (AUS)
  Silvan Dillier (SUI)
  Stefan Küng (SUI)
  Daniel Oss (ITA)
  Taylor Phinney (USA)
  Manuel Quinziato (ITA)
  Tom Boonen (BEL)
  Michał Kwiatkowski (POL)
  Yves Lampaert (BEL)
  Tony Martin (GER)
  Niki Terpstra (NED)
  Rigoberto Urán (COL)
  Andrey Amador (CRC)
  Jonathan Castroviejo (ESP)
  Alex Dowsett (GBR)
  Ion Izagirre (ESP)
  Adriano Malori (ITA)
  Jasha Sütterlin (GER)
2016 Doha
detalls
  Etixx-Quick Step   BMC Racing Team   Orica-BikeExchange
  Bob Jungels (LUX)
  Marcel Kittel (GER)
  Yves Lampaert (BEL)
  Tony Martin (GER)
  Niki Terpstra (NED)
  Julien Vermote (BEL)
  Rohan Dennis (AUS)
  Stefan Küng (SUI)
  Daniel Oss (ITA)
  Taylor Phinney (USA)
  Manuel Quinziato (ITA)
  Joey Rosskopf (USA)
  Luke Durbridge (AUS)
  Alex Edmondson (AUS)
  Michael Hepburn (AUS)
  Daryl Impey (RSA)
  Michael Matthews (AUS)
  Svein Tuft (CAN)
2017 Bergen
detalls
  Team Sunweb   BMC Racing Team   Team Sky
  Tom Dumoulin (NED)
  Lennard Kämna (GER)
  Wilco Kelderman (NED)
  Søren Kragh Andersen (DEN)
  Michael Matthews (AUS)
  Sam Oomen (NED)
  Rohan Dennis (AUS)
  Silvan Dillier (SUI)
  Stefan Küng (SUI)
  Daniel Oss (ITA)
  Miles Scotson (AUS)
  Tejay van Garderen (USA)
  Owain Doull (GBR)
  Chris Froome (GBR)
  Vasil Kiryienka (BLR)
  Michał Kwiatkowski (POL)
  Gianni Moscon (ITA)
  Geraint Thomas (GBR)
2018 Innsbriuck
detalls
  Quick-Step Floors   Team Sunweb   BMC Racing
  Kasper Asgreen
  Laurens De Plus
  Bob Jungels
  Yves Lampaert
  Maximilian Schachmann
  Niki Terpstra
  Tom Dumoulin
  Chad Haga
  Wilco Kelderman
  Søren Kragh Andersen
  Michael Matthews
  Sam Oomen
  Patrick Bevin
  Damiano Caruso
  Rohan Dennis
  Stefan Küng
  Greg Van Avermaet
  Tejay van Garderen

MedallerModifica

Posició País Or Plata Bronze Total
1   Quick-Step Floors[2] 4 1 1 6
2   BMC Racing 2 3 1 6
3   Team Sunweb 1 1 0 2
4   Orica-Scott[3] 0 2 2 4
5   Team Sky 0 1 1 2
6   Movistar Team 0 0 1 1
Total 6 6 6 18

ReferènciesModifica

  1. Palmarès del Campionat del Món de ciclisme en contrarellotge per equips masculins, a Memoire-du-cyclisme.net
  2. Anteriorment anomenat Omega Pharma-Quick Step i Etixx-Quick Step.
  3. Anteriorment anomenat Orica-GreenEDGE i Orica-BikeExchange