Copa del Món de ciclisme en pista de 1997

La Copa del Món de ciclisme en pista de 1997 va ser la 5a edició de la Copa del Món de ciclisme en pista. Es va celebrar del 23 de maig de 1997 al 17 d'agost de 1997 amb la disputa de sis proves.

Campionat de ciclismeCopa del Món de ciclisme en pista de 1997
DataDel 23 de maig de 1997
al 17 d'agost de 1997
Proves6

ProvesModifica

Data Lloc
23-25 maig 1997   Cali
29-31 maig 1997   Trexlertown
20-22 juny 1997   Fiorenzuola d'Arda
27-29 juny 1997   Quartu Sant'Elena
4-6 juliol 1997   Atenes
15-17 agost 1997   Adelaida

ResultatsModifica

MasculinsModifica

Event Guanyador Segon Tercer
Cali
Keirin   Marty Nothstein (USA)   Frédéric Magné (FRA)   Jean Pierre Van Zyl (RSA)
Quilòmetre   Sören Lausberg (GER)   José Antonio Escuredo (ESP)   Hervé Robert Thuet (FRA)
Velocitat   Marty Nothstein (USA)   Arnaud Tournant (FRA)   Eyk Pokorny (GER)
Velocitat per equips   Grècia
George Chimonetos
Dimitris Georgalis
Labros Vassilopoulos
  Alemanya
Jens Fiedler
Sören Lausberg
Eyk Pokorny
  Austràlia
Sean Eadie
Denny Day
Darryn Hill
Persecució   Aleksei Màrkov (RUS)   Christian Vande Velde (USA)   Juan Martínez Oliver (ESP)
Persecució per equips   Rússia
Anton Chantyr
Edouard Gritsoun
Aleksei Màrkov
Nikolai Kuznetsov
  Nova Zelanda
Gary Anderson
Brendon Cameron
Timothy Carswell
Lee Vertongen
  Espanya
Adolfo Alperi
Miquel Alzamora
Isaac Gálvez
Ivan Herrero
Puntuació   Pavel Khamidouline (RUS)   Joan Llaneras (ESP)   Juan Curuchet (ARG)
Madison   Espanya
Joan Llaneras
Miquel Alzamora
  Argentina
Gabriel Curuchet
Juan Curuchet
  Nova Zelanda
Gary Anderson
Glen Thomson
Trexlertown
Keirin   Darryn Hill (AUS)   Marty Nothstein (USA)   Eyk Pokorny (GER)
Quilòmetre   Arnaud Tournant (FRA)   Grzegorz Krejner (POL)   José Antonio Escuredo (ESP)
Velocitat   Darryn Hill (AUS)   Marty Nothstein (USA)   Eyk Pokorny (GER)
Velocitat per equips   Grècia
George Chimonetos
Dimitris Georgalis
Labros Vassilopoulos
  França
Hervé Robert Thuet
Arnaud Tournant
Frédéric Magné
  Polònia
Grzegorz Krejner
Marcin Mientki
Grzegorz Trębski
Persecució   Aleksei Màrkov (RUS)   Christian Vande Velde (USA)   Juan Martínez Oliver (ESP)
Persecució per equips   Rússia
Anton Chantyr
Edouard Gritsoun
Aleksei Màrkov
Nikolai Kuznetsov
  Estats Units
Mariano Friedick
Adam Laurent
Adam Payne
Christian Vande Velde
  Espanya
Adolfo Alperi
Miquel Alzamora
Isaac Gálvez
Ivan Herrero
Puntuació   Brian Walton (CAN)   Julian Dean (NZL)   Michael Sandstød (DEN)
Madison   Espanya
Joan Llaneras
Miquel Alzamora
  Austràlia
Brett Aitken
Stephen Pate
  Argentina
Gabriel Curuchet
Juan Curuchet
Fiorenzuola d'Arda
Keirin   Darryn Hill (AUS)   Yuichiro Kamiyama (JPN)   Pavel Buráň (CZE)
Quilòmetre   Stefan Nimke (GER)   Grzegorz Krejner (POL)   Frédéric Lancien (FRA)
Velocitat   Marty Nothstein (USA)   Darryn Hill (AUS)   Jan van Eijden (GER)
Velocitat per equips   Polònia
Grzegorz Krejner
Marcin Mientki
Grzegorz Trębski
  Regne Unit
Chris Hoy
Craig MacLean
Craig Percival
  Japó
Narihiro Inamura
Keiji Kojima
Noriaki Mabuchi
Persecució   Andrea Collinelli (ITA)   Jens Lehmann (GER)   Robert Karsnicki (POL)
Persecució per equips   Ucraïna
Alexandre Simonenko
Serhíi Matvèiev
Sergiy Chernyavsky
Olexander Fedenko
  Alemanya
Robert Bartko
Markus Köcknitz
Thorsten Rund
Guido Fulst
  Itàlia
Mario Benetton
Adler Capelli
Cristiano Citton
Andrea Collinelli
Puntuació   Bruno Risi (SUI)   Juan Curuchet (ARG)   Ronny Lerche Nielsen (DEN)
Madison   Alemanya
Guido Fulst
Carsten Wolf
  Itàlia
Silvio Martinello
Marco Villa
  Espanya
Joan Llaneras
Miquel Alzamora
Quartu Sant'Elena
Keirin   Marty Nothstein (USA)   Alexandre Kiritchenko (RUS)   Sergei Panasenko (UKR)
Quilòmetre   Grzegorz Krejner (POL)   Craig MacLean (GBR)   Damien Gerard (FRA)
Velocitat   Viesturs Berzins (LAT)   Ainārs Ķiksis (LAT)   Marty Nothstein (USA)
Velocitat per equips   Polònia
Grzegorz Krejner
Marcin Mientki
Grzegorz Trębski
  Països Baixos
Richard Rozendaal
René Vink
Stefan Vis
  Rússia
Alexander Khromykh
Alexandre Kiritchenko
Valeri Potapov
Persecució   Bradley McGee (AUS)   Heiko Szonn (GER)   Oleksandr Simonenko (UKR)
Persecució per equips   Ucraïna
Alexandre Simonenko
Sergiy Matveyev
Bogdan Bondarev
Olexander Fedenko
  Itàlia
Mario Benetton
Adler Capelli
Michele Canevarolo
Andrea Collinelli
  Alemanya
Daniel Becke
Guido Fulst
Klaus Mutschler
Sebastian Siedler
Puntuació   Guido Fulst (GER)   Silvio Martinello (ITA)   Bruno Risi (SUI)
Madison   Suïssa
Bruno Risi
Kurt Betschart
  Itàlia
Silvio Martinello
Marco Villa
  Països Baixos
Robert Slippens
Tomas Post
Atenes
Keirin   Pavel Buráň (CZE)   Ainārs Ķiksis (LAT)   Michael Scheurer (GER)
Quilòmetre   José Antonio Escuredo (ESP)   Grzegorz Krejner (POL)   Dimitrios Georgalis (GRE)
Velocitat   Ainārs Ķiksis (LAT)   Lars Nielsen (DEN)   Viesturs Berzins (LAT)
Velocitat per equips   Grècia
George Chimonetos
Dimitris Georgalis
Labros Vassilopoulos
  Espanya
José Antonio Escuredo
Salvador Melià
José Manuel Moreno
  Regne Unit
Chris Hoy
Craig Percival
Craig MacLean
Persecució   Stefan Steinweg (GER)   Philippe Ermenault (FRA)   Michael Sandstød (DEN)
Persecució per equips   Regne Unit
Jonathan Clay
Matthew Illingworth
Bryan Steel
Philip West
  Dinamarca
Tayeb Braikia
Frederik Bertelsen
Jakob Piil
Michael Sandstød
  França
Philippe Ermenault
Carlos Da Cruz
Franck Perque
Jérôme Neuville
Puntuació   Michael Sandstød (DEN)   Bruno Risi (SUI)   Juan Curuchet (ARG)
Madison   Dinamarca
Jakob Piil
Tayeb Braikia
  Itàlia
Silvio Martinello
Marco Villa
  Regne Unit
Jonathan Clay
Bryan Steel
Adelaida
Keirin   Marty Nothstein (USA)   Jean Pierre Van Zyl (RSA)   Sergei Panasenko (UKR)
Quilòmetre   Graham Sharman (AUS)   Grzegorz Krejner (POL)   Takanobu Jumonji (JPN)
Velocitat   Jean Pierre Van Zyl (RSA)   Ainārs Ķiksis (LAT)   Sean Eadie (AUS)
Velocitat per equips   Austràlia
Sean Eadie
Denny Day
Anthony Peden
  Polònia
Grzegorz Krejner
Marcin Mientki
Grzegorz Trębski
  Nova Zelanda
Darren McKenzie-Potter
Jason Craig
Matthew Sinton
Persecució   Christian Vande Velde (USA)   Stuart O'Grady (AUS)   Robert Karsnicki (POL)
Persecució per equips   Nova Zelanda
Gary Anderson
Brendon Cameron
Timothy Carswell
Gregory Henderson
  Estats Units
Mariano Friedick
Adam Laurent
Derek Bouchard-Hall
Christian Vande Velde
  Austràlia
Nigel Grigg
Baden Cooke
Tim Lyons
Luke Roberts
Puntuació   Stuart O'Grady (AUS)   Jakob Piil (DEN)   Glen Thomson (NZL)
Madison   Suïssa
Bruno Risi
Kurt Betschart
  Austràlia
Brett Aitken
Stephen Pate
  Austràlia B
Stuart O'Grady
Baden Cooke

FemeninsModifica

Event Guanyadora Segona Tercera
Cali
500 m. contrarellotge   Félicia Ballanger (FRA)   Galina Enioukhina (RUS)   Daniela Larreal (VEN)
Velocitat   Galina Enioukhina (RUS)   Félicia Ballanger (FRA)   Michelle Ferris (AUS)
Persecució   Antonella Bellutti (ITA)   Rasa Mažeikytė (LTU)   Rebecca Twigg (USA)
Puntuació   Antonella Bellutti (ITA)   Madelin Jorge (CUB)   Nathalie Even-Lancien (FRA)
Trexlertown
500 m. contrarellotge   Galina Enioukhina (RUS)   Antonella Bellutti (ITA)   Michelle Ferris (AUS)
Velocitat   Galina Enioukhina (RUS)   Félicia Ballanger (FRA)   Michelle Ferris (AUS)
Persecució   Rasa Mažeikytė (LTU)   Lucy Tyler-Sharman (AUS)   Rebecca Twigg (USA)
Puntuació   Ina-Yoko Teutenberg (GER)   Rita Razmaite (LTU)   Lioudmila Gorojanskaia (BLR)
Fiorenzuola d'Arda
500 m. contrarellotge   Félicia Ballanger (FRA)   Antonella Bellutti (ITA)   Michelle Ferris (AUS)
Velocitat   Michelle Ferris (AUS)   Félicia Ballanger (FRA)   Olga Gríxina (RUS)
Persecució   Antonella Bellutti (ITA)   Rasa Mažeikytė (LTU)   Lucy Tyler-Sharman (AUS)
Puntuació   Elena Tchalykh (RUS)   Natalia Karimova (RUS)   Daniela Larreal (VEN)
Quartu Sant'Elena
500 m. contrarellotge   Olga Gríxina (RUS)   Daniela Larreal (VEN)   Antonella Bellutti (ITA)
Velocitat   Olga Gríxina (RUS)   Ulrike Weichelt (GER)   Oksana Gríxina (RUS)
Persecució   Antonella Bellutti (ITA)   Elena Tchalykh (RUS)   Yvonne McGregor (GBR)
Puntuació   Antonella Bellutti (ITA)   Natalia Karimova (RUS)   Elena Tchalykh (RUS)
Atenes
500 m. contrarellotge   Félicia Ballanger (FRA)   Antonella Bellutti (ITA)   Olga Gríxina (RUS)
Velocitat   Félicia Ballanger (FRA)   Oksana Gríxina (RUS)   Olga Gríxina (RUS)
Persecució   Yvonne McGregor (GBR)   Antonella Bellutti (ITA)   Judith Arndt (GER)
Puntuació   Antonella Bellutti (ITA)   Judith Arndt (GER)   Michaela Brunngraber (AUT)
Adelaida
500 m. contrarellotge   Jiang Cuihua (CHN)   Michelle Ferris (AUS)   Antonella Bellutti (ITA)
Velocitat   Tanya Dubnicoff (CAN)   Lori-Ann Muenzer (CAN)   Jennie Reed (USA)
Persecució   Antonella Bellutti (ITA)   Karen Kurreck (USA)   Karen Barrow (AUS)
Puntuació   Wang Yan (CHN)   Nicole Reinhart (USA)   Alessandra D'Ettorre (ITA)

ClassificacióModifica

Rang País Total
1   França
2   Austràlia
3   Itàlia

Enllaços externsModifica