Copa del Món de ciclisme en pista de 2000

La Copa del Món de ciclisme en pista de 2000 va ser la 8a edició de la Copa del Món de ciclisme en pista. Es va celebrar del 19 de maig de 2000 al 13 d'agost de 2000 amb la disputa de cinc proves.

Campionat de ciclismeCopa del Món de ciclisme en pista de 2000
DataDel 19 de maig de 2000
al 13 d'agost de 2000
Proves5

ProvesModifica

Data Lloc
19-21 maig 2000   Moscou
26-28 maig 2000   Cali
16-18 juny 2000   Ciutat de Mèxic
14-16 juliol 2000   Torí
11-13 agost 2000   Ipoh

ResultatsModifica

MasculinsModifica

Event Guanyador Segon Tercer
Moscou
Keirin   Jan van Eijden (GER)   Pavel Buráň (CZE)   Ainārs Ķiksis (LAT)
Quilòmetre   Hervé Robert Thuet (FRA)   José Antonio Escuredo (ESP)   Jason Queally (GBR)
Velocitat   Laurent Gané (FRA)   Roberto Chiappa (ITA)   Jan van Eijden (GER)
Velocitat per equips   Espanya
Salvador Melià
José Antonio Villanueva
José Antonio Escuredo
  Regne Unit
Chris Hoy
Jason Queally
Craig MacLean
  Letònia
Ivo Lakučs
Ainārs Ķiksis
Viesturs Bērziņš
Persecució   Jens Lehmann (GER)   Francis Moreau (FRA)   Aleksei Màrkov (RUS)
Persecució per equips   Rússia
Denis Smyslov
Vladimir Karpets
Edouard Gritsoun
Aleksei Màrkov
  Alemanya
Jens Lehmann
Christian Bach
Sébastian Siedler
Andreas Müller
  França
Damien Pommereau
Cyril Bos
Philippe Ermenault
Francis Moreau
Puntuació   Lubor Tesař (CZE)   Franz Stocher (AUT)   Joan Llaneras (ESP)
Madison   Dinamarca
Jacob Filipowicz
Jimmy Hansen
  Àustria
Franz Stocher
Roland Garber
  Bèlgica
Matthew Gilmore
Frank Corvers
Cali
Keirin   Ivan Vrba (CZE)   Darryn Hill (AUS)   Roberto Chiappa (ITA)
Quilòmetre   Arnaud Duble (FRA)   Shane Kelly (AUS)   Garen Bloch (RSA)
Velocitat   Martin Nothstein (USA)   Vincent Le Quellec (FRA)   Florian Rousseau (FRA)
Velocitat per equips   Espanya
Salvador Melià
José Antonio Villanueva
José Antonio Escuredo
  França
Arnaud Duble
Vincent Le Quellec
Florian Rousseau
  Grècia
George Chimonetos
Dimitris Georgalis
Labros Vassilopoulos
Persecució   Dylan Casey (USA)   Gary Anderson (NZL)   Robert Slippens (NED)
Persecució per equips   Nova Zelanda
Timothy Carswell
Gregory Henderson
Lee Vertongen
Gary Anderson
  Austràlia
Graeme Brown
Brent Dawson
Ashley Hutchinson
Stephen Wooldridge
  Estats Units
Dylan Casey
Derek Bouchard-Hall
Erin Hartwell
Thomas Mulkey
Puntuació   Marlon Pérez (COL)   Franz Stocher (AUT)   Glen Thompson (NZL)
Madison   Austràlia
Ashley Hutchinson
Graeme Brown
  Nova Zelanda
Timothy Carswell
Glen Thompson
  Àustria
Werner Riebenbauer
Franz Stocher
Ciutat de Mèxic
Keirin   Roberto Chiappa (ITA)   Eyk Pokorny (GER)   Jobie Dajka (AUS)
Quilòmetre   Arnaud Tournant (FRA)   Ben Kersten (AUS)   Grzegorz Krejner (POL)
Velocitat   Eyk Pokorny (GER)   Mickaël Bourgain (FRA)   Viesturs Bērziņš (LAT)
Velocitat per equips   França
Arnaud Duble
Arnaud Tournant
Mickaël Bourgain
  Alemanya
Carsten Bergemann
Eyk Pokorny
Matthias John
  Letònia
Ivo Lakučs
Ainārs Ķiksis
Viesturs Bērziņš
Persecució   Stefan Steinweg (GER)   Andrea Collinelli (ITA)   Philippe Ermenault (FRA)
Persecució per equips   Itàlia
Mario Benetton
Andrea Collinelli
Mauro Trentini
Ivan Quaranta
  Països Baixos
John den Braber
Jens Mouris
Robert Slippens
Wilco Zuijderwijk
  França
Franck Perque
Fabien Merciris
Philippe Ermenault
Julien Tejada
Puntuació   Matthew Gilmore (BEL)   Wilco Zuijderwijk (NED)   Adriano Baffi (ITA)
Madison   Espanya
Isaac Gálvez
Joan Llaneras
  Itàlia
Adriano Baffi
Marco Villa
  Suïssa
Kurt Betschart
Bruno Risi
Torí
Keirin   Ainārs Ķiksis (LAT)   José Antonio Villanueva (ESP)   Mickaël Bourgain (FRA)
Quilòmetre   Stefan Nimke (GER)   Grzegorz Krejner (POL)   Andriy Vynokourov (UKR)
Velocitat   Ainārs Ķiksis (LAT)   Matthias John (GER)   Viesturs Bērziņš (LAT)
Velocitat per equips   Polònia
Grzegorz Krejner
Konrad Czajkowski
Marcin Mientki
  Alemanya
Stefan Nimke
René Wolff
Matthias John
  Regne Unit
Chris Hoy
Jason Queally
Neil Campbell
Persecució   Sergiy Matveyev (UKR)   Mauro Trentini (ITA)   Robert Karśnicki (POL)
Persecució per equips   Itàlia
Adler Capelli
Andrea Collinelli
Mauro Trentini
Cristiano Citton
  Ucraïna
Alexandre Simonenko
Sergiy Matveyev
Lyubomyr Polatayko
Olexander Fedenko
  Regne Unit
Paul Manning
Bryan Steel
Chris Newton
Bradley Wiggins
Puntuació   Cho Ho-sung (KOR)   Edouard Gritsoun (RUS)   Marlon Pérez (COL)
Madison   Eslovàquia
Martin Liška
Jozef Žabka
  Itàlia
Silvio Martinello
Marco Villa
  Bèlgica
Matthew Gilmore
Etienne De Wilde
Ipoh
Keirin No disputat
Quilòmetre   Arnaud Duble (FRA)   Teun Mulder (NED)   Matthew Sinton (NZL)
Velocitat   Mickaël Bourgain (FRA)   Matthias John (GER)   Anthony Peden (NZL)
Velocitat per equips   França
Arnaud Duble
Jérôme Hubschwerlin
Mickaël Bourgain
  Japó
Takahiro Arai
Akihiro Isezaki
Umezaku Sano
  Nova Zelanda
Timothy Carswell
Anthony Peden
Matthew Sinton
Persecució   Ondřej Sosenka (CZE)   Robert Karśnicki (POL)   Gary Anderson (NZL)
Persecució per equips   Nova Zelanda
Brendon Cameron
Gregory Henderson
Lee Vertongen
Gary Anderson
  Polònia
Grzegorz Mroziński
Robert Karśnicki
Sebastian Jezierski
Szymon Kurdynowsky
  Iran
Amir Zargari
Moussa Arbati
Alireza Haghi
Abbas Saeidi Tanha
Puntuació   Glen Thompson (NZL)   Jukka Heinikainen (FIN)   Colby Pearce (USA)
Madison No disputat

FemeninsModifica

Event Guanyadora Segona Tercera
Moscou
500 m. contrarellotge   Jiang Cuihua (CHN)   Félicia Ballanger (FRA)   Svetlana Grankovskaya (RUS)
Velocitat   Svetlana Grankovskaya (RUS)   Félicia Ballanger (FRA)   Natàl·lia Markovnichenko (BLR)
Persecució   Leontien Zijlaard-van Moorsel (NED)   Marion Clignet (FRA)   Elena Tchalykh (RUS)
Puntuació   Elena Tchalykh (RUS)   Marion Clignet (FRA)   Antonella Bellutti (ITA)
Cali
500 m. contrarellotge   Lyndelle Higginson (AUS)   Céline Nivert (FRA)   Nancy Contreras (MEX)
Velocitat   Lyndelle Higginson (AUS)   Tanya Lindenmuth (USA)   Lori-Ann Muenzer (CAN)
Persecució   Sarah Ulmer (NZL)   Antonella Bellutti (ITA)   Alayna Burns (AUS)
Puntuació   Alayna Burns (AUS)   Antonella Bellutti (ITA)   Mandy Poitras (CAN)
Ciutat de Mèxic
500 m. contrarellotge   Nancy Contreras (MEX)   Lyndelle Higginson (AUS)   Ulrike Weichelt (GER)
Velocitat   Lyndelle Higginson (AUS)   Tanya Lindenmuth (USA)   Jennie Reed (USA)
Persecució   Antonella Bellutti (ITA)   Kathryn Watt (AUS)   Anouska van der Zee (NED)
Puntuació   Anouska van der Zee (NED)   Belem Guerrero (MEX)   Megan Troxell (USA)
Torí
500 m. contrarellotge   Félicia Ballanger (FRA)   Wang Yan (CHN)   Katrin Meinke (GER)
Velocitat   Félicia Ballanger (FRA)   Oksana Gríxina (RUS)   Natàl·lia Markovnichenko (BLR)
Persecució   Marion Clignet (FRA)   Sarah Ulmer (NZL)   Olga Sliússareva (RUS)
Puntuació   Olga Sliússareva (RUS)   Antonella Bellutti (ITA)   Teodora Ruano (ESP)
Ipoh
500 m. contrarellotge   Katrin Meinke (GER)   Céline Nivert (FRA)   Szilvia Szabolcsi (HUN)
Velocitat   Katrin Meinke (GER)   Szilvia Szabolcsi (HUN)   Lu Yi Wen (HKG)
Persecució   Zhao Haijuan (CHN)   Frances Newstead (GBR)   Nadejda Vlassova (RUS)
Puntuació   Frances Newstead (GBR)   Rochelle Gilmore (AUS)   Nadejda Vlassova (RUS)

ClassificacionsModifica

PaïsosModifica

Rang País/Equip Moscou Cali C. Mèxic Torí Ipoh Total
1   França 101 - - 68 60 365
2   Itàlia 43 - - 71 31 277
3   Alemanya 62 - - 65 45 250
4   Austràlia 5 - - 7 10 225
5   Estats Units 16 - - 4 14 180
6   Rússia 84 - - 60 24 168
7   Nova Zelanda 0 - - 18 65 159
8   Països Baixos 19 - - 30 10 138
9   Espanya 44 - - 28 0 125
10   Regne Unit 32 - - 39 36 122

MasculinsModifica

KeirinModifica

Pos. Ciclista Mos Cal Mex Tor Ipo Pts
1.   Roberto Chiappa 6 8 12 - - 26
2.   Ainārs Ķiksis 8 - - 12 - 20
3.   Mickaël Bourgain 3 - 5 8 - 16
4.   Pavel Buráň 10 - - 5 - 15
5.   Jan van Eijden 12 - - - - 12
-   Ivan Vrba - 12 - - - 12

Quilòmetre contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Mos Cal Mex 'Tor Ipo Pts
1.   Arnaud Duble - 12 - - 12 24
2.   Grzegorz Krejner 6 - 8 10 - 24
3.   Teun Mulder 5 - 5 - 10 20
4.   Matthew Sinton - 6 - - 8 14
5.   Stefan Nimke - - - 12 - 12
-   Hervé Robert Thuet 12 - - - - 12
-   Arnaud Tournant - - 12 - - 12

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Mos Cal Mex 'Tor Ipo Pts
1.   Mickaël Bourgain 5 - 10 4 12 31
2.   Matthias John - - 3 10 10 23
3.   Viesturs Bērziņš 6 - 8 8 - 22
4.   Eyk Pokorny - - 12 - 7 19
5.   Ainārs Ķiksis 1 - 6 12 - 19

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Mos Cal Mex 'Tor Ipo Pts
1.   Robert Karśnicki 3 - - 8 10 21
2.   Ondřej Sosenka 7 - - - 12 19
3.   Gary John Anderson - 10 - - 8 18
4.   Michele Canevarolo 6 7 - - 5 18
5.   Franco Marvulli 5 - 6 2 - 13

Velocitat per equipsModifica

Pos. Equip Mos Cal Mex 'Tor Ipo Pts
1.   França 4 10 12 - 12 38
2.   Espanya 12 12 - - - 24
3.   Japó 7 2 - 2 10 21
4.   Letònia 8 - 8 5 - 21
5.   Alemanya - - 10 10 - 20

Persecució per equipsModifica

Pos. Equip Mos Cal Mex 'Tor Ipo Pts
1.   Itàlia 2 7 10 12 - 31
2.   Nova Zelanda - 12 - - 12 24
3.   França 8 - 7 7 - 22
4.   Ucraïna 7 - - 10 - 17
5.   Polònia 6 - - 1 10 17

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Mos Cal Mex 'Tor Ipo Pts
1.   Marlon Pérez - 12 - 8 - 20
-   Glen Thompson - 8 - - 12 20
3.   Franz Stocher 10 10 - - - 20
4.   Cho Ho-sung 7 - - 12 - 19
5.   Matthew Gilmore 2 - 12 3 - 17

MadisonModifica

Pos. Ciclista Mos Cal Mex 'Tor Ipo Pts
1.   Itàlia - 4 10 10 - 24
2.   Àustria 10 8 - 6 - 24
3.   Bèlgica 8 - 7 8 - 23
4.   Eslovàquia 6 - - 12 - 18
5.   Espanya 2 - 12 1 - 15

FemeninsModifica

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Mos Cal Mex 'Tor Ipo Pts
1.   Antonella Bellutti 8 10 7 10 - 35
2.   Belem Guerrero - 7 10 - - 17
3.   Anouska van der Zee - - 12 4 - 16
4.   Alayna Burns - 12 - - - 12
-   Frances Newstead - - - - 12 12
-   Olga Sliússareva - - - 12 - 12
-   Elena Tchalykh 12 - - - - 12

500 metres contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Mos Cal Mex 'Tor Ipo Pts
1.   Nancy Contreras 6 8 12 3 - 29
2.   Félicia Ballanger 10 - - 12 - 22
3.   Lyndelle Higginson - 12 10 - - 22
4.   Katrin Meinke - - - 8 12 20
5.   Céline Nivert - 10 - - 10 20

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Mos Cal Mex 'Tor Ipo Pts
1.   Lyndelle Higginson - 12 12 - - 24
2.   Félicia Ballanger 10 - - 12 - 22
3.   Tanya Lindenmuth - 10 10 - - 20
4.   Szilvia Szabolcsi - - 3 5 10 18
5.   Natalia Markovnichenko 8 - - 8 - 16

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Mos Cal Mex 'Tor Ipo Pts
1.   Antonella Bellutti 7 10 12 7 - 36
2.   Marion Clignet 10 - - 12 - 22
3.   Sarah Ulmer - 12 - 10 - 22
4.   Kathryn Watt 5 - 10 - - 15
5.   María Luisa Calle - 6 7 - - 13

Enllaços externsModifica