Copa del Món de ciclisme en pista de 2002

La Copa del Món de ciclisme en pista de 2002 va ser la 10a edició de la Copa del Món de ciclisme en pista. Es va celebrar del 19 d'abril de 2002 a l'11 d'agost de 2002 amb la disputa de cinc proves.

Campionat de ciclismeCopa del Món de ciclisme en pista de 2002
DataDel 19 d'abril de 2002
a l'11 d'agost de 2002
Proves5

ProvesModifica

Data Lloc
19-21 abril 2002   Monterrey
10-12 maig 2002   Sydney
31-1 maig 2002   Moscou
21-23 juny 2002   Cali
9-11 agost 2002   Kunming

ResultatsModifica

MasculinsModifica

Event Guanyador Segon Tercer
Monterrey
Keirin   José Antonio Escuredo (ESP)   Domenico Mei (ITA)   Josiah Ng Onn Lam (MAS)
Quilòmetre   Arnaud Tournant (FRA)   José Antonio Escuredo (ESP)   Grzegorz Krejner (POL)
Velocitat   René Wolff (GER)   Julio Cesar Herrera (CUB)   Matthias John (GER)
Velocitat per equips   França
Franck Durivaux
Arnaud Duble
Arnaud Tournant
  Alemanya
Carsten Bergemann
Matthias John
René Wolff
  Polònia
Grzegorz Krejner
Lukasz Kwiatkowski
Damian Zieliński
Persecució   Paul Manning (GBR)   Sergi Escobar (ESP)   Volodímir Diúdia (UKR)
Persecució per equips   Bielorússia
Zmitry Aulasenka
Vassil Kirienka
Viktar Rapinski
Yauhen Sobal
  Regne Unit
Russel Anderson
Tim Buckle
Stephen Cummings
Paul Manning
  Països Baixos
Jens Mouris
Peter Schep
Robert Slippens
Wilco Zuijderwijk
Puntuació   Milton Wynants (URU)   Leonardo Duque (COL)   Juan Curuchet (ARG)
Scratch   Franco Marvulli (SUI)   Robert Slippens (NED)   James Carney (USA)
Madison   Espanya
Miquel Alzamora
Joan Llaneras
  Argentina
Juan Curuchet
Edgardo Simón
  Suïssa
Alexander Aeschbach
Franco Marvulli
Sydney
Keirin   Sean Eadie (AUS)   Josiah Ng Onn Lam (MAS)   Alwyn McMath (GBR)
Quilòmetre   Chris Hoy (GBR)   Ben Kersten (AUS)   Garren Bloch (RSA)
Velocitat   Sean Eadie (AUS)   Arnaud Tournant (FRA)   Mickaël Bourgain (FRA)
Velocitat per equips   Regne Unit
Chris Hoy
Alwyn McMath
Andy Slater
  França
Mickaël Bourgain
Arnaud Duble
Arnaud Tournant
  Grècia
Lampros Vasilopoulos
Kleanthis Bargas
Dimitris Georgalis
Persecució   Peter Dawson (AUS)   Hayden Roulston (NZL)   Stefan Steinweg (GER)
Persecució per equips   Nova Zelanda
Hayden Roulston
Gregory Henderson
Matthew Randall
Lee Vertongen
  Austràlia
Peter Dawson
Stephen Wooldridge
Rod McGee
Mark Renshaw
  Grècia
Ioannis Tsakouridis
Vasilos Gianniosis
Elpidofóros Potourídis
Kostas Rodopoulos
Puntuació   Mark Renshaw (AUS)   Jean-Pierre Van Zyl (RSA)   Gregory Henderson (NZL)
Scratch   Robert Slippens (NED)   James Carney (USA)   Leonardo Duque (COL)
Madison   Nova Zelanda
Gregory Henderson
Hayden Roulston
  Austràlia
Mark Renshaw
Darren Young
  Països Baixos
Robert Slippens
Danny Stam
Moscou
Keirin   Ainārs Ķiksis (LAT)   Ryan Bayley (AUS)   José Antonio Escuredo (ESP)
Quilòmetre   Sören Lausberg (GER)   Andriy Vynokourov (UKR)   Jamie Staff (GBR)
Velocitat   René Wolff (GER)   Lukasz Kwiatkowski (POL)   Florian Rousseau (FRA)
Velocitat per equips   Regne Unit
Chris Hoy
Jason Queally
Jamie Staff
  Austràlia
Ryan Bayley
Ben Kersten
Sean Eadie
  Alemanya
René Wolff
Sören Lausberg
Matthias John
Persecució   Jens Lehmann (GER)   Luke Roberts (AUS)   Aleksei Màrkov (RUS)
Persecució per equips   Rússia
Aleksei Màrkov
Alexander Serov
Sergei Klimov
Denis Smyslov
  Ucraïna
Alexander Simonenko
Vitali Popkov
Sergiy Chernyavsky
Roman Kononenko
  Alemanya
Jens Lehmann
Sebastian Siedler
Guido Fulst
Andreas Müller
Puntuació   Graeme Brown (AUS)   Sergey Lavrenenko (KAZ)   Makoto Iijima (JPN)
Scratch   Lyubomyr Polatayko (UKR)   Miquel Alzamora (ESP)   Ivan Vrba (CZE)
Madison   Àustria
Franz Stocher
Roland Garber
  Suïssa
Alexander Aeschbach
Franco Marvulli
  Austràlia
Mark Renshaw
Scott McGrory
Cali
Keirin   Jens Fiedler (GER)   Laurent Gané (FRA)   Peter Bazalik (SVK)
Quilòmetre   José Antonio Villanueva (ESP)   Teun Mulder (NED)   Hervé Robert Thuet (FRA)
Velocitat   Laurent Gané (FRA)   Jens Fiedler (GER)   Jan van Eijden (GER)
Velocitat per equips   Espanya
José Antonio Escuredo
Salvador Melià
José Antonio Villanueva
  Eslovàquia
Peter Bazálik
Jaroslav Jeřábek
Jan Lepka
  Cuba
Julio Herrera
Damián Gainza
Yosmani Poll
Persecució   Tomas Vaitkus (LTU)   Stefan Steinweg (GER)   Fabien Sanchez (FRA)
Persecució per equips   Itàlia
Massimo Strazzer
Maicol Valgiusti
Alessandro Mazzolani
Angelo Ciccone
  Lituània
Tomas Vaitkus
Sergejus Apionkinas
Aivaras Baranauskas
Vytautas Kaupas
  Espanya
Guillermo Ferrer
Asier Maeztu
Isaac Gálvez
Cristóbal Forcadell
Puntuació   Colby Pearce (USA)   Joan Llaneras (ESP)   Franz Stocher (AUT)
Scratch   Matthew Gilmore (BEL)   James Carney (USA)   Luis Fernando Sepulveda (CHI)
Madison   Alemanya   Austràlia   Estats Units
Kunming
Keirin   Pavel Buráň (CZE)   Viesturs Berzins (LAT)   Lampros Vasilopoulos (GRE)
Quilòmetre   Ahmed López (CUB)   Toshiaki Fushimi (JPN)   Benjamín Martínez (BOL)
Velocitat   Viesturs Berzins (LAT)   Pavel Buráň (CZE)   Carsten Bergemann (GER)
Velocitat per equips   República Txeca   Japó   Grècia
Persecució   Sebastian Siedler (GER)   Mike Tillman (USA)   Lyubomyr Polatayko (UKR)
Persecució per equips   Alemanya   Ucraïna   Polònia
Puntuació   Franco Marvulli (SUI)   Colby Pearce (USA)   Volodímir Ribin (UKR)
Scratch   Ivan Vrba (CZE)   Franco Marvulli (SUI)   Tony Gibb (GBR)
Madison   Suïssa
Franco Marvulli
Alexander Aeschbach
  Estats Units
Michael Tillman
Colby Pearce
  Alemanya
Guido Fulst
Andreas Müller

FemeninsModifica

Event Guanyadora Segona Tercera
Monterrey
Keirin   Yumari González (CUB)   Katrin Meinke (GER)   Svetlana Grankovskaya (RUS)
500 m. contrarellotge   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Nancy Contreras (MEX)   Katrin Meinke (GER)
Velocitat   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Svetlana Grankovskaya (RUS)   Tammy Thomas (USA)
Persecució   Emma Davies (GBR)   Svetlana Ivahonenkava (BLR)   Olga Sliússareva (RUS)
Puntuació   Belem Guerrero (MEX)   Yang Limei (CHN)   Zheng Puxiang (CHN)
Scratch   Erin Mirabella (USA)   Mandy Poitras (CAN)   Belem Guerrero (MEX)
Sydney
Keirin   Rosealee Hubbard (AUS)   Michelle Ferris (AUS)   Lori-Ann Muenzer (CAN)
500 m. contrarellotge   Tanya Lindenmuth (USA)   Julie Paulding (GBR)   Nancy Contreras (MEX)
Velocitat   Tammy Thomas (USA)   Tanya Lindenmuth (USA)   Lori-Ann Muenzer (CAN)
Persecució   Sarah Ulmer (NZL)   Sara Symington (GBR)   Cathy Moncassin (FRA)
Puntuació   Sarah Hammer (USA)   Cathy Moncassin (FRA)   Sarah Ulmer (NZL)
Scratch   Sarah Ulmer (NZL)   Sarah Hammer (USA)   Cathy Moncassin (FRA)
Moscou
Keirin   Irina Ianòvitx (UKR)   Céline Nivert (FRA)   Jennie Reed (USA)
500 m. contrarellotge   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Tamil·la Abàssova (RUS)   Jiang Yonghua (CHN)
Velocitat   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Svetlana Grankovskaya (RUS)   Tamil·la Abàssova (RUS)
Persecució   Leontien van Moorsel (NED)   Olga Sliússareva (RUS)   Katherine Bates (AUS)
Puntuació   Olga Sliússareva (RUS)   Neringa Raudonyte (LTU)   Katherine Bates (AUS)
Scratch   Olga Sliússareva (RUS)   Rochelle Gilmore (AUS)   Rikke Sandhoj Olsen (DEN)
Cali
Keirin   Svetlana Grankovskaya (RUS)   Clara Sanchez (FRA)   Daniela Larreal (VEN)
500 m. contrarellotge   Tammy Thomas (USA)   Tatiana Malianova (RUS)   Yumari González (CUB)
Velocitat   Svetlana Grankovskaya (RUS)   Tammy Thomas (USA)   Susann Panzer (GER)
Persecució   Rasa Mazeikyte (LTU)   Lada Kozlíková (CZE)   Erin Mirabella (USA)
Puntuació   Belem Guerrero (MEX)   Gema Pascual (ESP)   Anke Wichmann (GER)
Scratch   Mandy Poitras (CAN)   Erin Mirabella (USA)   Lada Kozlíková (CZE)
Kunming
Keirin   Li Na (CHN)   Fang Tian (CHN)   Jennie Reed (USA)
500 m. contrarellotge   Jiang Yonghua (CHN)   Kathrin Freitag (GER)   Yvonne Hijgenaar (NED)
Velocitat   Li Na (CHN)   Kathrin Freitag (GER)   Fang Tian (CHN)
Persecució   Elena Tchalykh (RUS)   Amy Safe (AUS)   Christina Becker (GER)
Puntuació   Elena Tchalykh (RUS)   Zheng Puxiang (CHN)   Vera Carrara (ITA)
Scratch   Elena Tchalykh (RUS)   Lyudmyla Vypyraylo (UKR)   Adrie Visser (NED)

ClassificacionsModifica

PaïsosModifica

Rang País/Equip Monterrey Sydney Moscou Cali Kunming Total
1   Estats Units 90 93 17 104 90 394
2   Alemanya 87 24 83 91 90 375
3   Austràlia - 154 99 - 25 278
4   Rússia 59 - 103 66 43 271
5   França 70 76 50 72 - 268
6   Països Baixos 56 59 34 42 52 243
7   Regne Unit 52 74 22 11 42 201
8   Espanya 67 - 42 82 - 191
9   Ucraïna - - 100 - 79 179
10   Xina 30 - 22 9 106 167

MasculinsModifica

KeirinModifica

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1.   Pavel Buráň - - 6 - 12 18
2.   Josiah Ng On Lam 8 10 - - - 18
3.   Jeffrey Labauve - - - 7 6 13
4.   Sean Eadie - 12 - - - 12
-   José Antonio Escuredo 12 - - - - 12
-   Ainārs Ķiksis - - - 12 - 12
-   Jens Fiedler - - 12 - - 12

Quilòmetre contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1.   Wilson Meneses 6 5 - 7 - 18
2.   Ahmed Lopez - 4 - - 12 16
3.   Jamie Staff 7 - 8 - - 15
4.   Grzegorz Krejner 8 - 6 - - 14
-   Benjamin Martinez - - 6 8 -

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1.   René Wolff 12 - 12 - - 24
2.   Jeffrey Labauve 7 - 3 5 6 21
3.   Sean Eadie - 12 6 - - 18
4.   Lukasz Kwiatkowski - 5 10 - - 15
5.   Pavel Buráň - - 4 - 10 14

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1.   Tomas Vaitkus - - 6 12 - 18
2.   Stefan Steinweg - 8 - 10 - 18
3.   Mike Tillman 5 - - - 10 15
4.   Lyubomyr Polatayko - - 7 - 8 15
5.   José Serpa 3 6 - 5 - 14

Velocitat per equipsModifica

Pos. Equip Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1.   Regne Unit - 12 12 - - 24
2.   França 12 10 - - - 22
3.   Japó 5 - 7 - 10 22
4.   Grècia 4 8 - - 8 20
5.   Espanya 6 - 1 12 - 19

Persecució per equipsModifica

Pos. Equip Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1.   Alemanya - - 8 - 12 20
2.   Ucraïna - - 10 - 10 20
3.   Polònia - 7 3 - 8 18
4.   Colòmbia 6 5 - 7 - 18
5.   Austràlia - 10 7 - - 17

ScratchModifica

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1.   James Carney 8 10 - 10 - 28
2.   Franco Marvulli 12 - 1 - 10 23
3.   Ivan Vrba 3 - 8 - 12 23
4.   Robert Slippens 10 12 - - - 22
5.   Matthew Gilmore - 6 - 12 - 18

MadisonModifica

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1.   Alemanya - 7 7 12 8 34
2.   Suïssa 8 - 10 - 12 30
3.   Àustria - - 12 10 - 22
4.   Estats Units 4 - - 8 10 22
5.   Austràlia - 10 8 - - 18

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1.   Colby Pearce - - - 12 10 22
2.   Leonardo Duque 10 - - 6 - 16
3.   Jukka Heinikainen 2 - 6 - 6 14
4.   Joan Llaneras 3 - - 10 - 13
5.   Graeme Brown - - 12 - - 12
-   Franco Marvulli - - - - 12 12
-   Mark Renshaw - 12 - - - 12
-   Milton Wynants 12 - - - - 12

FemeninsModifica

KeirinModifica

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1.   Svetlana Grankovskaya 8 - 4 12 - 24
2.   Li Na - - 3 6 12 21
3.   Jennie Reed 4 - 8 - 8 20
4.   Rosealee Hubbard - 12 - - 4 16
5.   Fang Tian - - 6 - 10 16

500 metres contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1.   Yonghua Jiang 5 - 8 - 12 25
2.   Natalia Tsylinskaya 12 - 12 - - 24
3.   Yvonne Hijgenaar 1 - 5 5 8 19
4.   Tanya Lindenmuth 6 12 - - - 18
5.   Nancy Contreras 10 8 - - - 18

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1.   Svetlana Grankovskaya 10 - 10 12 - 32
2.   Tammy Thomas 8 12 - 10 - 30
3.   Natalia Tsylinskaya 12 - 12 - - 24
4.   Tanya Lindenmuth 7 10 - 5 - 22
5.   Lori-Ann Muenzer 5 8 - 6 - 19

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1.   Erin Mirabella 10 7 - 8 - 25
2.   Rasa Mazeikyte - - 6 12 - 18
3.   María Luisa Calle 6 5 - 6 - 17
4.   Amy Safe - 6 - - 10 16
5.   Elena Tchalykh - - - 3 12 15

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1.   Belem Guerrero 12 - - 12 - 24
2.   Elena Tchalykh - - - 6 12 18
3.   Zheng Puxiang 8 - - - 10 18
4.   Yang Limei 10 - - - 7 17
5.   Erin Mirabella 7 7 - 3 - 17

ScratchModifica

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1.   Erin Mirabella 12 4 - 10 - 26
2.   Mandy Poitras 10 - - 12 - 22
3.   Rochelle Gilmore - 7 10 - - 17
4.   Adrie Visser - - 4 5 8 17
5.   Lyudmyla Vypyraylo - - 6 - 10 16

Enllaços externsModifica