Copa del Món de ciclisme en pista de 2003

La Copa del Món de ciclisme en pista de 2003 va ser l'11a edició de la Copa del Món de ciclisme en pista. Es va celebrar del 14 de febrer de 2003 al 18 de maig de 2003 amb la disputa de quatre proves.

Campionat de ciclismeCopa del Món de ciclisme en pista de 2003
DataDel 14 de febrer de 2003
al 18 de maig de 2003
Proves4

ProvesModifica

Data Lloc
14-16 febrer 2003   Moscou
21-23 març 2003   Aguascalientes
11-13 abril 2003   Ciutat del Cap
16-18 maig 2003   Sydney

ResultatsModifica

MasculinsModifica

Event Guanyador Segon Tercer
Moscou
Keirin   René Wolff (GER)   Josiah Ng Onn Lam (MAS)   Ivan Vrba (CZE)
Quilòmetre   Stefan Nimke (GER)   Theo Bos (NED)   Grzegorz Krejner (POL)
Velocitat   Laurent Gané (FRA)   Pavel Buráň (CZE)   Jaroslav Jeřábek (SVK)
Velocitat per equips   Espanya
José Antonio Escuredo
Salvador Melià
José Antonio Villanueva
  Polònia
Grzegorz Krejner
Lukasz Kwiatkowski
Grzegorz Trębski
  Japó
Yuichiro Kamiyama
Tomohiro Nagatsuka
Toshiaki Fushimi
Persecució   Sergi Escobar (ESP)   Jens Lehmann (GER)   Volodímir Diúdia (UKR)
Persecució per equips   Rússia
Alexander Serov
Serguei Klímov
Aleksei Màrkov
Nikita Eskov
  Alemanya
Jens Lehmann
Guido Fulst
Sebastian Siedler
Christian Bach
  Ucraïna
Roman Kononenko
Volodímir Diúdia
Sergiy Chernyavskyy
Volodímir Zagorodni
Puntuació   Matthew Gilmore (BEL)   Joan Llaneras (ESP)   Mikhaïl Ignàtiev (RUS)
Scratch   Robert Slippens (NED)   Alex Rasmussen (DEN)   Franck Perque (FRA)
Madison   Alemanya
Guido Fulst
Andreas Müller
  Països Baixos
Robert Slippens
Danny Stam
  Dinamarca
Jimmy Hansen
Alex Rasmussen
Aguascalientes
Keirin   Keiichiro Yaguchi (JPN)   Jan van Eijden (GER)   Jaroslav Jeřábek (SVK)
Quilòmetre   Jamie Staff (GBR)   Sören Lausberg (GER)   Wilson Meneses (COL)
Velocitat   Mark French (AUS)   Jamie Staff (GBR)   Arnaud Duble (FRA)
Velocitat per equips   França
Arnaud Duble
Matthieu Mandard
François Pervis
  Eslovàquia
Jaroslav Jeřábek
Peter Bazalik
Jan Lepka
  Alemanya
Sören Lausberg
Matthias John
Jan van Eijden
Persecució   Vassil Kirienka (BLR)   Hayden Godfrey (NZL)   Paul Manning (GBR)
Persecució per equips   Colòmbia
Alexander González
José Serpa
Carlos Alzate
Juan Pablo Forero
  Regne Unit
Bryan Steel
Tony Gibb
Paul Manning
Steven Cummings
  Bielorússia
Vassil Kirienka
Yauhen Sobal
Viktor Rapinski
Siarhei Daubniuk
Puntuació   Leonardo Duque (COL)   Juan Esteban Curuchet (ARG)   Chris Newton (GBR)
Scratch   Miquel Alzamora (ESP)   Franco Marvulli (SUI)   Walter Fernando Pérez (ARG)
Madison   Argentina
Juan Esteban Curuchet
Walter Pérez
  Espanya
Joan Llaneras
Miquel Alzamora
  França
Franck Perque
Jerome Neuville
Ciutat del Cap
Keirin   José Antonio Escuredo (ESP)   Martin Benjamin (NED)   Peter Bazálik (SVK)
Quilòmetre   Chris Hoy (GBR)   Stefan Nimke (GER)   Shane Kelly (AUS)
Velocitat   Mickaël Bourgain (FRA)   Jaroslav Jeřábek (SVK)   Jan van Eijden (GER)
Velocitat per equips   Regne Unit
Chris Hoy
Jason Queally
Jamie Staff
  Alemanya
Stefan Nimke
Carsten Bergemann
Matthias John
  Austràlia
Ryan Bayley
Shane Kelly
Mark French
Persecució   Luke Roberts (AUS)   Jérôme Neuville (FRA)   Sergi Escobar (ESP)
Persecució per equips   Ucraïna
Alexandre Symonenko
Volodímir Diúdia
Vitali Popkov
Volodímir Zagorodni
  Regne Unit
Bryan Steel
Tony Gibb
Paul Manning
Kieran Page
  Austràlia
Ashley Hutchinson
Luke Roberts
Peter Dawson
Mark Jamieson
Puntuació   Mark Renshaw (AUS)   Andreas Müller (GER)   Franck Perque (FRA)
Scratch   Alexander Aeschbach (SUI)   Jean-Pierre Van Zyl (RSA)   Jeroen Straathof (NED)
Madison   Argentina
Juan Esteban Curuchet
Walter Pérez
  Suïssa
Alexander Aeschbach
Franco Marvulli
  Espanya
Joan Llaneras
Isaac Gàlvez
Sydney
Keirin   Jens Fiedler (GER)   Toshiaki Fushimi (JPN)   Ryan Bayley (AUS)
Quilòmetre   Shane Kelly (AUS)   Mathieu Mandard (FRA)   Wilson Meneses (COL)
Velocitat   René Wolff (GER)   Mark French (AUS)   Ross Edgar (GBR)
Velocitat per equips   Japó
Toshiaki Fushimi
Kiyofumi Nagai
Tomohiro Nagatsuka
  Austràlia
Ryan Bayley
Shane Kelly
Mark French
  Alemanya
Jens Fiedler
Michael Seidenbecher
René Wolff
Persecució   Mark Jamieson (AUS)   Hayden Godfrey (NZL)   Guido Fulst (GER)
Persecució per equips   Nova Zelanda
Heath Blackgrove
Hayden Godfrey
Marc Ryan
Lee Vertongen
  Alemanya
Marc Altmann
Guido Fulst
Andreas Müller
Leif Lampater
  Austràlia
Mark Jamieson
Bradley Norton
Chris Pascoe
Christopher Sutton
Puntuació   Mikhaïl Ignàtiev (RUS)   Volodímir Ribin (UKR)   Gregory Henderson (NZL)
Scratch   Gregory Henderson (NZL)   Roland Garber (AUT)   Andreas Müller (GER)
Madison   Alemanya
Guido Fulst
Andreas Müller
  Austràlia
Rodney Mcgee
Darren Young
  Països Baixos
Gideon de Jong
Geert Jan Jonkman

FemeninsModifica

Event Guanyadora Segona Tercera
Moscou
Keirin   Svetlana Grankovskaya (RUS)   Clara Sanchez (FRA)   Céline Nivert (FRA)
500 m. contrarellotge   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Jiang Yonghua (CHN)   Katrin Meinke (GER)
Velocitat   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Svetlana Grankovskaya (RUS)   Katrin Meinke (GER)
Velocitat per equips   Rússia
Svetlana Grankovskaya
Oksana Gríxina
Tamil·la Abàssova
  Ucraïna
Irina Ianòvitx
Lyudmyla Vypyraylo
Sofiya Prychshepa
  Alemanya
Katrin Meinke
Susan Panzer
Christina Becker
Persecució   Katherine Bates (AUS)   Svetlana Ivahonenkava (BLR)   Olga Sliússareva (RUS)
Puntuació   Olga Sliússareva (RUS)   Adrie Visser (NED)   Lyudmyla Vypyraylo (UKR)
Scratch   Lyudmyla Vypyraylo (UKR)   Juliette Vandekerckhove (FRA)   Adrie Visser (NED)
Aguascalientes
Keirin   Céline Nivert (FRA)   Li Na (CHN)   Tanya Lindenmuth (USA)
500 m. contrarellotge   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Nancy Contreras (MEX)   Tanya Lindenmuth (USA)
Velocitat   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Tanya Lindenmuth (USA)   Nancy Contreras (MEX)
Velocitat per equips   Rússia
Elena Tchalykh
Oksana Gríxina
Yulia Aroustamova
  Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Vera Koedooder
Anouska van der Zee
Només 2 participants
Persecució   Sarah Ulmer (NZL)   Erin Mirabella (USA)   Rasa Mažeikytė (LTU)
Puntuació   Elena Tchalykh (RUS)   Belem Guerrero (MEX)   Vera Koedooder (NED)
Scratch   Elena Tchalykh (RUS)   Eleonora Soldo (ITA)   Belem Guerrero (MEX)
Ciutat del Cap
Keirin   Daniela Larreal (VEN)   Katrin Meinke (GER)   Diana García (COL)
500 m. contrarellotge   Nancy Contreras (MEX)   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Jiang Cuihua (CHN)
Velocitat   Svetlana Grankovskaya (RUS)   Katrin Meinke (GER)   Jiang Cuihua (CHN)
Velocitat per equips   Alemanya
Katrin Meinke
Susan Panzer
Kathrin Freitag
  Rússia
Svetlana Grankovskaya
Tamil·la Abàssova
Yulia Aroustamova
  Austràlia
Kerrie Meares
Anna Meares
Rochelle Gilmore
Persecució   Karin Thürig (SUI)   Christina Becker (GER)   Gema Pascual (ESP)
Puntuació   Svetlana Ivakhonenkova (BLR)   Vera Carrara (ITA)   Cathy Moncassin-Prime (FRA)
Scratch   Yulia Aroustamova (RUS)   Gema Pascual (ESP)   Alison Wright (AUS)
Sydney
Keirin   Rosealee Hubbard (AUS)   Kerrie Meares (AUS)   Christin Muche (GER)
500 m. contrarellotge   Nancy Contreras (MEX)   Jiang Yonghua (CHN)   Yvonne Hijgenaar (NED)
Velocitat   Nancy Contreras (MEX)   Victoria Pendleton (GBR)   Lori-Ann Muenzer (CAN)
Velocitat per equips   Austràlia
Kerrie Meares
Rosealee Hubbard
Rochelle Gilmore
  Rússia
Oksana Gríxina
Tamil·la Abàssova
Yulia Aroustamova
  Ucraïna
Irina Ianòvitx
Lyudmyla Vypyraylo
Sofiya Prychshepa
Persecució   Sarah Ulmer (NZL)   Diana Žiliūtė (LTU)   Amy Safe (AUS)
Puntuació   Vera Carrara (ITA)   Marion Clignet (FRA)   Sarah Ulmer (NZL)
Scratch   Victoria Pendleton (GBR)   Rochelle Gilmore (AUS)   Sarah Ulmer (NZL)

ClassificacionsModifica

PaïsosModifica

Rang País/Equip Moscou Aguascalientes Ciutat del Cap Sydney Total
1   Alemanya 379
2   Austràlia 336
3   França 288
4   Rússia 265
5   Països Baixos 229
6   Regne Unit 182
7   Espanya 175
8   Ucraïna 174
9   Nova Zelanda 131
10   Estats Units 131

MasculinsModifica

KeirinModifica

Pos. Ciclista Mos Agu Cap Syd Pts
1.   Josiah Ng On Lam
2.   José Antonio Escuredo
3.   Ryan Bayley

Quilòmetre contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Mos Agu Cap Syd Pts
1.   Stefan Nimke
2.   Ahmed López
3.   Shane Kelly

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Mos Agu Cap Syd Pts
1.   Mark French
2.   Jaroslav Jeřábek
3.   Pavel Buráň

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Mos Agu Cap Syd Pts
1.   Hayden Godfrey
2.   Sergi Escobar
3.   Luke Roberts

Velocitat per equipsModifica

Pos. Equip Mos Agu Cap Syd Pts
1.   Japó
2.   Alemanya
3.   França

Persecució per equipsModifica

Pos. Equip Mos Agu Man Cap Pts
1.   Alemanya
2.   Rússia
3.   Ucraïna

ScratchModifica

Pos. Ciclista Mos Agu Cap Syd Pts
1.   Roland Garber
2.   Noriyuki Iijima
3.   Gregory Henderson

MadisonModifica

Pos. Ciclista Mos Agu Cap Syd Pts
1.   Alemanya
2.   Argentina
3.   Països Baixos

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Mos Agu Cap Syd Pts
1.   Mikhaïl Ignàtiev
2.   Volodímir Ribin
3.   Juan Curuchet

FemeninsModifica

KeirinModifica

Pos. Ciclista Mos Agu Cap Syd Pts
1.   Céline Nivert
2.   Svetlana Grankovskaya
3.   Daniela Larreal

500 metres contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Mos Agu Cap Syd Pts
1.   Nancy Contreras
2.   Natàl·lia Tsilínskaia
3.   Lori-Ann Muenzer

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Mos Agu Cap Syd Pts
1.   Daniela Larreal
2.   Svetlana Grankovskaya
3.   Natàl·lia Tsilínskaia

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Mos Agu Cap Syd Pts
1.   Sarah Ulmer
2.   Anouska van der Zee
3.   Christina Becker

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Mos Agu Cap Syd Pts
1.   Vera Carrara
2.   Marion Clignet
3.   Lyudmyla Vypyraylo

ScratchModifica

Pos. Ciclista Mos Agu Cap Syd Pts
1.   Gema Pascual
2.   Lyudmyla Vypyraylo
3.   Adrie Visser

Velocitat per equipsModifica

Pos. Ciclista Mos Agu Cap Syd Pts
1.   Rússia
2.   Austràlia
3.   Ucraïna

Enllaços externsModifica