Halterofília als Jocs Olímpics d'estiu de 2016

Als Jocs Olímpics d'estiu de 2016, realitzats a la ciutat de Rio de Janeiro (Brasil), es disputaran quinze proves d'halterofília, vuit en categoria masculina i set en categoria femenina.

Infotaula de competició esportivaHalterofília als Jocs Olímpics d'estiu de 2016
Tipusdisciplina esportiva olímpica Modifica el valor a Wikidata
Esporthalterofília Modifica el valor a Wikidata
Part deJocs Olímpics d'estiu de 2016 Modifica el valor a Wikidata
Conté
Nombre de participants260 Modifica el valor a Wikidata
Lloc i data
LlocRiocentro (en) Tradueix Modifica el valor a Wikidata
EstatBrasil Modifica el valor a Wikidata
Data2016 Modifica el valor a Wikidata
Halterofília

Les proves es realitzaran entre els dies 6 i 16 d'agost al pavelló 2 de Riocentro.

CalendariModifica

En aquesta edició s'ha establert el següent horari (temps de Brasília - UTC−03:00) per les sessions:

  • Sessió de matí (M): 10:00-14:00 h.
  • Sessió de tarda (T): 15:30-17:30 h.
  • Sessió de nit (N): 19:00-21:00 h.
Q Qualificació F Final
Data → Ds 6 Dg 7 Dl 8 Dm 9 Dc 10 Dv 12 Ds 13 Dg 14 Dl 15 Dm 16
Event ↓ N M T N M T N M T N M T N M T N A N N T N T N
Categoria masculina
- 56 kg Q F
- 62 kg Q F
- 69 kg Q F
- 77 kg Q F
- 85 kg Q F
- 94 kg Q F
- 105 kg Q F
+ 105 kg Q F
Categoria femenina
- 48 kg F
- 53 kg Q F
- 58 kg Q F
- 63 kg Q F
- 69 kg Q F
- 75 kg Q F
+ 75 kg F

Resum de medallesModifica

Categoria masculinaModifica

Prova Or Plata Bronze
– 56 kg   Long Qingquan (CHN) RM RO   Om Yun-Chol (PRK)   Sinphet Kruaithong (THA)
– 62 kg   Óscar Figueroa (COL)   Eko Yuli Irawan (INA)   Farkhad Kharki (KAZ)
– 69 kg   Shi Zhiyong (CHN)   Daniyar Ismayilov (TUR)   Luis Javier Mosquera (COL)[1]
– 77 kg   Nijat Rahimov (KAZ) RM RO   Lü Xiaojun (CHN) RM RO   Mohamed Mahmoud (EGY)
– 85 kg   Kianoush Rostami (IRI) RM   Tian Tao (CHN) RO[2]   Gabriel Sîncrăian (ROU)
– 94 kg   Sohrab Moradi (IRI)   Vadzim Straltsou (BLR)   Aurimas Didžbalis (LTU)
– 105 kg   Ruslan Nurudinov (UZB) RO   Simon Martirosyan (ARM)   Aleksandr Zaychikov (KAZ)
+ 105 kg   Lasha Talakhadze (GEO) RM RO   Gor Minasyan (ARM)   Irakli Turmanidze (GEO)

Categoria femeninaModifica

Prova Or Plata Bronze
– 48 kg   Sopita Tanasan (THA)   Sri Wahyuni Agustiani (INA)   Hiromi Miyake (JPN)
– 53 kg   Hsu Shu-ching (TPE)   Hidilyn Diaz (PHI)   Yoon Jin-hee (KOR)
– 58 kg   Sukanya Srisurat (THA) RO   Pimsiri Sirikaew (THA)   Kuo Hsing-chun (TPE)
– 63 kg   Deng Wei (CHN) RM, RO   Choe Hyo-sim (PRK)   Karina Goricheva (KAZ)
– 69 kg   Xiang Yanmei (CHN)   Zhazira Zhapparkul (KAZ)   Sara Ahmed (EGY)
– 75 kg   Rim Jong-sim (PRK)   Darya Naumava (BLR)   Lidia Valentín (ESP)
+ 75 kg   Meng Suping (CHN)   Kim Kuk-Hyang (PRK)   Sarah Robles (USA)

MedallerModifica

Posició País Or Plata Bronze Total
1   Xina 5 2 0 7
2   Tailàndia 2 1 1 4
3   Iran 2 0 0 2
4   Corea del Nord 1 3 0 4
5   Kazakhstan 1 1 3 5
6   Colòmbia 1 0 1 2
  Geòrgia 1 0 1 2
  Xina Taipei 1 0 1 2
9   Uzbekistan 1 0 0 1
10   Armènia 0 2 0 2
  Bielorússia 0 2 0 2
  Indonèsia 0 2 0 2
13   Filipines 0 1 0 1
  Turquia 0 1 0 1
15   Egipte 0 0 2 2
16   Corea del Sud 0 0 1 1
  Espanya 0 0 1 1
  Estats Units 0 0 1 1
  Japó 0 0 1 1
  Lituània 0 0 1 1
  Romania 0 0 1 1
Total 15 15 15 45

ReferènciesModifica

  1. Inicialment el kirguís Izzat Artykov finalitzà en tercera posició, si bé posteriorment fou desqualificat per dopatge [1].
  2. [enllaç sense format] http://www.iwf.net/results/olympic-records/

Enllaços externsModifica