UCI Àfrica Tour 2017

L'UCI Àfrica Tour 2017 és la tretzena edició de l'UCI Àfrica Tour, un dels cinc circuits continentals de ciclisme de la Unió Ciclista Internacional. Està format per una vintena de proves, organitzades del 28 d'octubre de 2016 al 29 de setembre de 2017 a l'Àfrica.

Resum cursa ciclista UCI Àfrica Tour 2017
Dades de la competició
OrganitzadorUnió Ciclista Internacional
Núm. edició13a
ContinentÀfrica
Datadel 28 d'octubre de 2016
al 29 de setembre de 2017
Núm. de curses20
Jerarquia
Jerarquiacircuits continentals de ciclisme
Nivell superiorUCI World Tour 2017
Palmarès
GuanyadorRSA Willie Smit
EquipsGER Bike Aid
PaïsosEritrea Eritrea
Països sub-23Eritrea Eritrea

Evolució del calendariModifica

Octubre 2016Modifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
28-6 Tour de Faso   Burkina Faso 08 2.1   Harouna Ilboudo Equip nacional de Burkina Faso

Novembre 2016Modifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
13-20 Tour de Ruanda   Ruanda 08 2.2   Valens Ndayisenga Dimension Data for Qhubeka

FebrerModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
3 Challenge de la Marxa Verda-Gran Premi Sakia El Hamra   Marroc 08 1.2   Ahmed Galdoune Delio Gallina
5 Challenge de la Marxa Verda-Gran Premi Oued Eddahab   Marroc 08 1.2   Ivan Balikin Torku Şekerspor
6 Challenge de la Marxa Verda-Gran Premi Al Massira   Marroc 08 1.2   Ahmet Örken Torku Şekerspor
9 Challenge del Príncep-Trofeu del Príncep   Marroc 08 1.2   Thomas Vaubourzeix Nice Cycling Team
11 Challenge del Príncep-Trofeu de l'Aniversari   Marroc 08 1.2   Umberto Marengo Delio Gallina
12 Challenge del Príncep-Trofeu de la Casa Reial   Marroc 08 1.2   Ahmed Galdoune Delio Gallina
16 Campionats d'Àfrica de ciclisme - contrarellotge   Egipte 01 CC   Meron Teshome Equip nacional d'Eritrea
19 Campionats d'Àfrica de ciclisme - cursa en ruta   Egipte 01 CC   Willie Smit Equip nacional de Sud-àfrica
27-5 Tropicale Amissa Bongo   Gabon 08 2.1   Yohann Gène Direct Énergie

MarçModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
10-18 Tour del Camerun   Camerun 07 2.2   Nikodemus Holler Bike Aid

AbrilModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
7-16 Volta al Marroc   Marroc 07 2.2   Anass Aït El Abdia Equip nacional del Marroc
15 Fenkel Northern Redsea   Eritrea 07 1.2   Pierpaolo Ficara Amore & Vita-Selle SMP
16 Massawa Circuit   Eritrea 07 1.2   Simon Musie
18-22 Tour d'Eritrea   Eritrea 07 2.2   Zemenfes Solomon
22-29 Tour del Senegal   Senegal 07 2.2   Islam Mansouri Velo Club Sovac
23 Circuit d'Asmara   Eritrea 07 1.2   Michael Habtom

MaigModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
10-14 Volta a Tunísia   Tunísia 07 2.2   Matthias Legley Naturablue

AgostModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
28-2 Tour Meles Zenawi   Etiòpia 08 2.2   Willie Smit Equip nacional de Sud-àfrica

SetembreModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
10-16 Tour de la Costa d'Ivori   Costa d'Ivori 08 2.2   Dieter Bouvry Selecció de Flandes

OctubreModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
12-15 Gran Premi Chantal Biya   Camerun 08 2.1   Clovis Kamzong SNH Velo Club

Proves anul·ladesModifica

Data Cursa País Cat. Motiu
21 gener KZN Summer Series Race I   Sud-àfrica 08 1.2
22 gener KZN Summer Series Race II   Sud-àfrica 08 1.2

ClassificacionsModifica

Classificació individualModifica

# Ciclista Equip Pts.
1.   Willie Smit (RSA) - 353
2.   Meron Abraham(ERI) - 344
3.   Ahmed Galdoune(MAR) - 383
4.   Meron Teshome (ERI) Bike Aid 347
5.   Valens Ndayisenga (RWA) Tirol Cycling Team 178
6.   Zemenfes Solomon(ERI) - 175
7.   Tesfom Okubamariam (ERI) Interpro Cycling Academy 160
8.   Ali Nouisri (TUN) - 154
9.   Salaheddine Mraouni (MAR) Kuwait-Cartucho.es 149
10.   Awet Habtom(ERI) Bike Aid 148

*: Ciclista de menys de 23 anys

Classificació per equipsModifica

# Ciclista País Pts.
1. Bike Aid   Alemanya 590
2. Dimension Data for Qhubeka   Sud-àfrica 370
3. Torku Şekerspor   Turquia 196
4. Vib Bikes   Bahrain 192
5. Direct Energie   França 190
6. Tirol Cycling Team   Àustria 178
7. Start Vaxes Cycling Team   Bolívia 176
8. Velo Club Sovac   Algèria 171
9. Interpro Cycling Academy   Japó 160
10. Kuwait-Cartucho.es   Kuwait 149

Classificació per païsosModifica

# País Pts.
1.   Eritrea 1683
2.   Sud-àfrica 1239
3.   Marroc 1041,5
4.   Ruanda 671
5.   Algèria 574
6.   Tunísia 448
7.   Etiòpia 291
8.   Burkina Faso 204
9.   Namíbia 143
10.   Maurici 108

Classificació per països sub-23Modifica

# País (Sub-23) Pts.
1.   Eritrea 905
2.   Marroc 545
3.   Ruanda 292
4.   Sud-àfrica 183
5.   Algèria 181
6.   Tunísia 102
7.   Etiòpia 65
8.   Maurici 60
9.   Namíbia 27
10.   Costa d'Ivori 10

Enllaços externsModifica