Copa del Món de ciclisme en pista de 2006-2007

La Copa del Món de ciclisme en pista de 2006-2007 va ser la 15a edició de la Copa del Món de ciclisme en pista. Es va celebrar del 17 de novembre de 2006 al 25 de febrer de 2007 amb la disputa de quatre proves.

Campionat de ciclismeCopa del Món de ciclisme en pista de 2006-2007
DataDel 17 de novembre de 2006
al 25 de febrer de 2007
Proves4

ProvesModifica

Data Lloc
17-19 novembre 2006   Sydney
15-17 desembre 2006   Moscou
19-21 gener 2007   Los Angeles
23-25 febrer 2007   Manchester

ResultatsModifica

MasculinsModifica

Event Guanyador Segon Tercer
Sydney
Keirin   Theo Bos (NED)   Ryan Bayley (AUS)   René Wolff (GER)
Quilòmetre   Chris Hoy (GBR)   Jason Queally (GBR)   Tim Veldt (NED)
Velocitat   Craig McLean (GBR)   Ross Edgar (GBR)   Teun Mulder (NED)
Velocitat per equips   Regne Unit
Ross Edgar
Chris Hoy
Craig McLean
  Països Baixos
Theo Bos
Teun Mulder
Tim Veldt
  Science in Sport
Matthew Crampton
Jason Queally
Jamie Staff
Persecució   Alexander Serov (RUS)   Robert Bengsch (GER)   Phillip Thuaux (AUS)
Persecució per equips   Rússia
Mikhaïl Ignàtiev
Ivan Rovni
Alexander Serov
Nikolai Trússov
  Dinamarca
Michael Mørkøv
Casper Jørgensen
Jens-Erik Madsen
Alex Rasmussen
  Ucraïna
Roman Kononenko
Lyubomyr Polatayko
Maxim Polischuk
Vitali Sxèdov
Puntuació   Mikhaïl Ignàtiev (RUS)   Gregory Henderson (NZL)   Vassil Kirienka (BLR)
Scratch   Vassil Kirienka (BLR)   Giuseppe Atzeni (SUI)   Wim Stroetinga (NED)
Madison   Rússia
Mikhaïl Ignàtiev
Nikolai Trússov
  Dinamarca
Michael Mørkøv
Alex Rasmussen
  Argentina
Sebastián Donadío
Jorge Pi
Moscou
Keirin   Andriy Vynokourov (UKR)   Teun Mulder (NED)   Mickaël Bourgain (FRA)
Quilòmetre   Michael Seidenbecher (GER)   Kévin Sireau (FRA)   Yevgen Bolirukh (UKR)
Velocitat   Theo Bos (NED)   Stefan Nimke (GER)   Craig McLean (GBR)
Velocitat per equips   Regne Unit
Matthew Crampton
Craig McLean
Jason Kenny
  Països Baixos
Theo Bos
Teun Mulder
Tim Veldt
  França
Grégory Baugé
Mickaël Bourgain
Kévin Sireau
Persecució   Robert Bartko (GER)   Rob Hayles (GBR)   Paul Manning (GBR)
Persecució per equips   Recycling.co.uk
Edward Clancy
Chris Newton
Geraint Thomas
Paul Manning
  Rússia
Ivan Kovaliov
Ivan Rovni
Alexander Serov
Nikolai Trússov
  Alemanya
Robert Bartko
Robert Bengsch
Guido Fulst
Leif Lampater
Puntuació   Mikhaïl Ignàtiev (RUS)   Vassil Kirienka (BLR)   Oleksandr Polivoda (UKR)
Scratch   Ivan Kovaliov (RUS)   Mitchell Docker (AUS)   Martin Bláha (CZE)
Madison   Països Baixos
Jens Mouris
Danny Stam
  Omnibike Dynamo Moscow
Konstantin Ponomarev
Aleksei Schmidt
  Dinamarca
Michael Mørkøv
Alex Rasmussen
Los Angeles
Keirin   Chris Hoy (GBR)   Ross Edgar (GBR)   Shane Perkins (AUS)
Quilòmetre   François Pervis (FRA)   Carsten Bergemann (GER)   Yusho Oikawa (JPN)
Velocitat   Grégory Baugé (FRA)   Roberto Chiappa (ITA)   Ross Edgar (GBR)
Velocitat per equips   Regne Unit
Matthew Crampton
Chris Hoy
Jamie Staff
  França
Grégory Baugé
Kévin Sireau
François Pervis
  Science in Sport
Ross Edgar
Jason Queally
Jason Kenny
Persecució   Vitali Popkov (UKR)   Fabien Sanchez (FRA)   Valeri Valinin (RUS)
Persecució per equips   Ucraïna
Lyubomyr Polatayko
Vitali Sxèdov
Vitali Popkov
Maxim Polischuk
  Dinamarca
Casper Jørgensen
Alex Rasmussen
Michael Mørkøv
Jens-Erik Madsen
  Rússia
Valeri Valinin
Vasily Khatuntsev
Konstantin Ponomarev
Aleksei Schmidt
Puntuació   Cameron Meyer (AUS)   Chris Newton (GBR)   Sergey Kolesnikov (RUS)
Scratch   Russell Hampton (GBR)   Wim Stroetinga (NED)   Walter Fernando Pérez (ARG)
Madison   Dinamarca
Michael Mørkøv
Alex Rasmussen
  Bèlgica
Kenny De Ketele
Steve Schets
  Rússia
Konstantin Ponomarev
Aleksei Schmidt
Manchester
Keirin   Shane Perkins (AUS)   Qi Tang (CHN)   Hodei Mazkiaran (ESP)
Quilòmetre   Chris Hoy (GBR)   François Pervis (FRA)   Tim Veldt (NED)
Velocitat   Arnaud Tournant (FRA)   Chris Hoy (GBR)   Mickaël Bourgain (FRA)
Velocitat per equips   Regne Unit
Ross Edgar
Chris Hoy
Craig McLean
  Alemanya
Robert Förstemann
Matthias John
Michael Seidenbecher
  Southaustralia.com-AIS
Shane Perkins
Scott Sunderland
Ryan Bayley
Persecució   Bradley Wiggins (GBR)   Alexander Serov (RUS)   Bradley McGee (AUS)
Persecució per equips   Regne Unit
Edward Clancy
Robert Hayles
Bradley Wiggins
Paul Manning
  Rússia
Alexei Bauer
Evgeny Kovalev
Ivan Kovaliov
Nikolai Trússov
  Team 100% Me
Jonathan Bellis
Steven Burke
Ben Swift
Andrew Tennant
Puntuació   Serguei Klímov (RUS)   Ioánnis Tamourídis (GRE)   Juan Esteban Curuchet (ARG)
Scratch   Rafał Ratajczyk (POL)   Roger Kluge (GER)   Charles Bradley Huff (USA)
Madison   Països Baixos
Jens Mouris
Peter Schep
  Regne Unit
Robert Hayles
Geraint Thomas
  Rússia
Mikhaïl Ignàtiev
Nikolai Trússov

FemeninsModifica

Event Guanyadora Segona Tercera
Sydney
Keirin   Guo Shuang (CHN)   Jennie Reed (USA)   Dana Glöss (GER)
500 m. contrarellotge   Anna Meares (AUS)   Simona Krupeckaitė (LTU)   Yvonne Hijgenaar (NED)
Velocitat   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Victoria Pendleton (GBR)   Clara Sanchez (FRA)
Velocitat per equips   Austràlia
Anna Meares
Kerrie Meares
  Alemanya
Dana Glöss
Jane Gerisch
  França
Sandie Clair
Virginie Cueff
Persecució   Katie Mactier (AUS)   Wendy Houvenaghel (GBR)   Vilija Sereikaitė (LTU)
Puntuació   Katherine Bates (AUS)   Giorgia Bronzini (ITA)   Li Yan (CHN)
Scratch   Vera Koedooder (NED)   Charlotte Becker (GER)   Alena Prudnikova (RUS)
Moscou
Keirin   Victoria Pendleton (GBR)   Christin Muche (GER)   Dana Gloss (GER)
500 m. contrarellotge   Lisandra Guerra (CUB)   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Simona Krupeckaitė (LTU)
Velocitat   Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)   Lisandra Guerra (CUB)   Simona Krupeckaitė (LTU)
Velocitat per equips   Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
  Alemanya
Dana Glöss
Jane Gerisch
  França
Sandie Clair
Virginie Cueff
Persecució   Wendy Houvenaghel (GBR)   Rebecca Romero (GBR)   Larissa Kleinmann (GER)
Puntuació   Giorgia Bronzini (ITA)   Yoanka González (CUB)   Yulia Arustamova (RUS)
Scratch   Annalisa Cucinotta (ITA)   Léssia Kalitovska (UKR)   Yoanka González (CUB)
Los Angeles
Keirin   Daniela Larreal (VEN)   Guo Shuang (CHN)   Jennie Reed (USA)
500 m. contrarellotge   Lisandra Guerra (CUB)   Willy Kanis (NED)   Guo Shuang (CHN)
Velocitat   Anna Meares (AUS)   Clara Sanchez (FRA)   Jane Gerisch (GER)
Velocitat per equips   Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
  Austràlia
Kaarle McCulloch
Anna Meares
  Cuba
Yumari González
Lisandra Guerra
Persecució   Sarah Hammer (USA)   Verena Jooß (GER)   María Luisa Calle (COL)
Puntuació   Sarah Hammer (USA)   Yoanka González (CUB)   Leire Olaberría (ESP)
Scratch   Sarah Hammer (USA)   Rebecca Quinn (USA)   Adrie Visser (NED)
Manchester
Keirin   Victoria Pendleton (GBR)   Oksana Gríxina (RUS)   Guo Shuang (CHN)
500 m. contrarellotge   Victoria Pendleton (GBR)   Yvonne Hijgenaar (NED)   Anna Blyth (GBR)
Velocitat   Victoria Pendleton (GBR)   Guo Shuang (CHN)   Anna Meares (AUS)
Velocitat per equips   Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
  Regne Unit
Anna Blyth
Shanaze Reade
  Austràlia
Kristine Bayley
Anna Meares
Persecució   Wendy Houvenaghel (GBR)   Rebecca Romero (GBR)   Alison Shanks (NZL)
Puntuació   Yoanka González (CUB)   Belinda Goss (AUS)   Mie Bekker Lacota (DEN)
Scratch   Jianling Wang (CHN)   Belinda Goss (AUS)   Yumari González (CUB)

ClassificacionsModifica

PaïsosModifica

Rang País/Equip Sydney Moscou Los Angeles Manchester Total
1   Països Baixos 99 79 67 97 338
2   Alemanya 75 132 59 46 312
3   Regne Unit 50 84 52 117 303
4   Rússia 90 70 51 66 277
5   Austràlia 103 29 53 79 264
6   França 54 53 91 66 264
7   Scienceinsport.com 38 12 33 60 148
8   Xina 37 22 27 52 138
9   Itàlia 42 43 42 2 129
10   Ucraïna 29 45 43 11 128

MasculinsModifica

KeirinModifica

Pos. Ciclista Syd Mos LAn Man Pts
1.   Shane Perkins - - 8 12 20
2.   Andriy Vynokourov - 12 - 1 13
3.   Theo Bos 12 - - - 12
  Chris Hoy - - 12 - 12
  Teun Mulder - 10 - 2 12

Quilòmetre contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Syd Mos LAn Man Pts
1.   Chris Hoy 12 - - 12 24
2.   François Pervis - - 12 10 22
3.   Tim Veldt 8 - - 8 16
  Yevgen Bolirukh 2 8 - 6 16
5.   Carsten Bergemann 4 - 10 - 14

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Syd Mos LAn Man Pts
1.   Craig McLean 12 8 - - 20
2.   Ross Edgar 10 - 8 - 18
3.   Mark French 7 6 - 3 16
  Chris Hoy - - 6 10 16
5.   Arnaud Tournant 2 - 12 14

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Syd Mos LAn Man Pts
1.   Alexander Serov 12 7 - 10 29
2.   Jens Mouris 7 6 - 7 20
3.   Fabien Sanchez 2 - 10 2 14
4.   Sergi Escobar - - 7 6 13
5.   Robert Bartko - 12 - - 12

Velocitat per equipsModifica

Pos. Equip Syd Mos LAn Man Pts
1.   Regne Unit 12 12 12 12 48
2.   Alemanya 6 7 7 10 30
3.   França 5 8 10 - 23
4.   Països Baixos 10 10 - - 20
5.   Japó 1 6 4 6 17

Persecució per equipsModifica

Pos. Equip Syd Mos LAn Man Pts
1.   Rússia 12 8 8 10 38
2.   Ucraïna 8 7 12 - 27
3.   Regne Unit - 6 7 12 25
4.   Dinamarca 10 2 10 1 23
5.   Nova Zelanda 5 3 6 6 20

ScratchModifica

Pos. Ciclista Syd Mos LAn Man Pts
1.   Vassil Kirienka 12 6 - - 18
  Wim Stroetinga 8 - 10 - 18
  Rafał Ratajczyk - - 6 12 18
4.   Russell Hampton - - 12 1 13
5.   Ivan Kovaliov - 12 - - 12

MadisonModifica

Pos. Ciclista Syd Mos LAn Man Pts
1.   Països Baixos 7 12 4 12 35
2.   Dinamarca 10 8 12 4 34
3.   Rússia 12 3 8 8 31
4.   Argentina 8 - 7 5 20
5.   Regne Unit - 7 - 10 17

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Syd Mos LAn Man Pts
1.   Mikhaïl Ignàtiev 12 12 - - 24
2.   Vassil Kirienka 8 10 - - 18
3.   Ioánnis Tamourídis 5 - - 10 15
4.   Cameron Meyer - - 12 - 12
  Serguei Klímov - - - 12 12

FemeninsModifica

KeirinModifica

Pos. Ciclista Syd Mos LAn Man Pts
1.   Guo Shuang 12 - 10 8 30
2.   Victoria Pendleton - 12 - 12 24
3.   Oksana Gríxina 7 4 - 10 21
4.   Jennie Reed 10 - 8 - 18
5.   Dana Glöss 8 8 - - 16

500 metres contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Syd Mos LAn Man Pts
1.   Lisandra Guerra - 12 12 - 24
-.   Yvonne Hijgenaar 8 6 - 10 24
3.   Simona Krupeckaitė 10 8 - - 18
4.   Natàl·lia Tsilínskaia 7 10 - - 17
5.   Guo Shuang 6 - 8 - 14

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Syd Mos LAn Man Pts
1.   Victoria Pendleton 10 4 - 12 26
-.   Anna Meares 6 - 12 8 26
3.   Natàl·lia Tsilínskaia 12 12 - - 24
4.   Clara Sanchez 8 - 10 - 18
5.   Guo Shuang 5 - - 10 15

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Syd Mos LAn Man Pts
1.   Wendy Houvenaghel 10 12 - 12 34
2.   Rebecca Romero - 10 - 10 20
3.   Alison Shanks 7 8 - 8 15
-.   Liza Bochkariova 5 5 5 - 15
5.   Cathy Moncassin - 7 6 - 13

Velocitat per equipsModifica

Pos. Equip Syd Mos LAn Man Pts
1.   Països Baixos - 12 12 12 36
2.   Austràlia 12 - 10 8 30
3.   Rússia 6 7 6 5 24
4.   França 8 8 - 7 23
5.   Alemanya 10 10 2 - 22

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Mos LAn Man Cop Pts
1.   Yoanka González - 10 10 12 32
2.   Giorgia Bronzini 10 12 2 - 24
3.   Yulia Arustamova 7 8 - - 15
4.   Li Yan 8 6 - - 14
5.   Charlotte Baker 6 - 7 - 13

ScratchModifica

Pos. Ciclista Syd Mos LAn Man Pts
1.   Yumari González - 7 4 8 19
2.   Annalisa Cucinotta - 12 6 - 18
3.   Yulia Arustamova 7 - 7 - 14
4.   Jianling Wang - - - 12 12
-.   Sarah Hammer - - 12 - 12
-.   Vera Koedooder 12 - - - 12

Enllaços externsModifica

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Copa del Món de ciclisme en pista de 2006-2007