Obre el menú principal

UCI Europa Tour 2017

L'UCI Europa Tour 2017 és la tretzena edició de l'UCI Europa Tour, un dels cinc circuits continentals de ciclisme de la Unió Ciclista Internacional. Està format per més de 300 proves, organitzades del 26 de gener al 5 d'octubre de 2017 a Europa.

Resum cursa ciclista UCI Europa Tour 2017
Dades de la competició
Organitzador Unió Ciclista Internacional
Núm. edició 13a
Continent Europa
Data del 26 de gener al 8 d'octubre de 2017
Núm. de curses + 300
Jerarquia
Jerarquia circuits continentals de ciclisme
Nivell superior UCI World Tour 2017
Palmarès
Guanyador FRA Nacer Bouhanni
Equips BEL Wanty-Groupe Gobert
Països França
Països sub-23 França
Modifica les dades a Wikidata

Evolució del calendariModifica

GenerModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
26
Trofeu Porreres-Felanitx-Ses Salines-Campos   Espanya 1.1   André Greipel Lotto-Soudal
27
Trofeu Serra de Tramuntana   Espanya 1.1   Tim Wellens Lotto-Soudal
28
Trofeu Andratx-Mirador des Colomer   Espanya 1.1   Tim Wellens Lotto-Soudal
29
Trofeu Palma   Espanya 1.1   Daniel McLay Fortuneo-Vital Concept
29
Gran Premi d'Obertura La Marseillaise   França 1.1   Arthur Vichot FDJ

FebrerModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1-5
Volta a la Comunitat Valenciana   Espanya 2.1   Nairo Quintana Movistar Team
1-5
Étoile de Bessèges   França 2.1   Lilian Calmejane Direct Énergie
5
Gran Premi de la costa dels Etruscs   Itàlia 1.1   Diego Ulissi UAE Abu Dhabi
11
Volta a Múrcia   Espanya 1.1   Alejandro Valverde Movistar Team
12
Clàssica d'Almeria   Espanya 1.1   Magnus Cort Nielsen Orica-Scott
12
Trofeu Laigueglia   Itàlia 1.HC   Fabio Felline Equip nacional d'Itàlia
15-19
Volta a l'Algarve   Portugal 2.HC   Primož Roglič Team LottoNL-Jumbo
15-19
Volta a Andalusia   Espanya 2.HC   Alejandro Valverde Movistar Team
18-19
Tour de l'Alt Var   França 2.1   Arthur Vichot FDJ
19
Gran Premi Laguna   Croàcia 1.2   Andrea Toniatti Team Colpack
21-24
Tour La Provence   França 2.1   Rohan Dennis BMC Racing Team
22-26
Volta a l'Alentejo   Portugal 2.2   Carlos Barbero Movistar Team
25
Classic Sud Ardèche   França 1.1   Mauro Finetto Delko Marseille Provence KTM
26
Kuurne-Brussel·les-Kuurne   Bèlgica 1.HC   Peter Sagan Bora-Hansgrohe
26
La Drôme Classic   França 1.1   Sébastien Delfosse WB Veranclassic Aqua Protect
26
Gran Premi d'Izola   Eslovènia 1.2   Filippo Fortin Tirol Cycling Team

MarçModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1
Umag Trophy   Croàcia 1.2   Rok Korošec Amplatz-BMC
1
Le Samyn   Bèlgica 1.1   Guillaume Van Keirsbulck Wanty-Groupe Gobert
4
Poreč Trophy   Croàcia 1.2   Matej Mugerli Amplatz-BMC
5
Gran Premi de Rodes   Grècia 1.2   Alan Banaszek CCC Sprandi Polkowice
5
Gran Premi de Lillers-Souvenir Bruno Comini   França 1.2   Thomas Boudat Direct Énergie
5
A través de Flandes Occidental   Bèlgica 1.1   Jos van Emden Team LottoNL-Jumbo
5
Clàssica da Arrábida   Portugal 1.2   Amaro Antunes W52/FC Porto
5
Gran Premi de la Indústria i l'Artesanat de Larciano   Itàlia 1.HC   Adam Yates Orica-Scott
9-12
Istrian Spring Trophy   Croàcia 2.2   Matej Mugerli Amplatz-BMC
10-12
Volta a Rodes   Grècia 1.2   Colin Stüssi Roth-Akros
11
Tour de Drenthe   Països Baixos 1.1   Jan-Willem van Schip Delta Cycling Rotterdam
12
París-Troyes   França 1.2   Yannis Yssaad Armée de Terre
12
Clàssica Aldeias do Xisto   Portugal 1.2   Vicente García de Mateos Louletano-Hospital de Loulé
12
Dorpenomloop Rucphen   Països Baixos 1.2   Maarten van Trijp Metec-TKH-Mantel
15
Nokere Koerse   Bèlgica 1.HC   Nacer Bouhanni Cofidis
17
Handzame Classic   Bèlgica 1.1   Kristoffer Halvorsen Joker Icopal
18
Clàssica Loira Atlàntic   França 1.1   Laurent Pichon Fortuneo-Vital Concept
19
La Popolarissima   Itàlia 1.2   Filippo Calderaro Zalf Euromobil Désirée Fior
20-26
Tour de Normandia   França 2.2   Anthony Delaplace Fortuneo-Vital Concept
23-26
Setmana Internacional de Coppi i Bartali   Itàlia 2.1   Lilian Calmejane Direct Énergie
26
Gant-Wevelgem sub-23   Bèlgica 1.Ncup   Jacob Hennessy Equip nacional del Regne Unit
28-30
Tres dies de La Panne   Bèlgica 2.HC   Philippe Gilbert Quick-Step Floors
31
Ruta Adélie de Vitré   França 1.1   Laurent Pichon Fortuneo-Vital Concept
31-2
Triptyque des Monts et Châteaux   Bèlgica 2.2   Jasper Philipsen BMC Development Team

AbrilModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1
Volta Limburg Classic   Països Baixos 1.1   Marco Canola Nippo-Vini Fantini
1
Gran Premi Miguel Indurain   Espanya 1.1   Simon Yates Orica-Scott
2
Roue tourangelle   França 1.1   Flavien Dassonville HP BTP-Auber93
2
Volta a La Rioja   Espanya 1.1   Rory Sutherland Movistar Team
2
Gran Premi Adria Mobil   Eslovènia 1.2   Antonino Parrinello GM Europa Ovini
2
Trofeu Piva   Itàlia 1.2U   Mark Padun Team Colpack
4-7
Circuit de la Sarthe   França 2.1   Lilian Calmejane Direct Énergie
5
Grote Scheldeprijs   Bèlgica 1.HC   Marcel Kittel Quick-Step Floors
7-9
Circuit de les Ardenes   França 2.2   Jhonatan Narváez Axeon Hagens Berman
8
Tour de Flandes sub-23   Bèlgica 1.Ncup   Edward Dunbar Equip nacional d'Irlanda
8
Trofeu Edil C   Itàlia 1.2   Marco Negrente Team Colpack
9
Klasika Primavera   Espanya 1.1   Gorka Izagirre Movistar Team
9
Giro dels Apenins   Itàlia 1.1   Danilo Celano Amore & Vita-Selle SMP
11
París-Camembert   França 1.1   Nacer Bouhanni Cofidis
12
Fletxa Brabançona   Bèlgica 1.HC   Sonny Colbrelli Bahrain-Merida
12-16
Tour de Loir i Cher   França 2.2   Alexander Kamp Team VéloCONCEPT
13
Gran Premi de Denain   França 1.HC   Arnaud Démare FDJ
15
ZLM Tour   Països Baixos 2.Ncup   Christopher Lawless Equip nacional del Regne Unit
15
Lieja-Bastogne-Lieja sub-23   Bèlgica 1.2U   Bjorg Lambrecht Lotto-Soudal U23
15
Tour de Finisterre   França 1.1   Julien Loubet Armée de Terre
17
Giro del Belvedere   Itàlia 1.2U   Aliaksandr Rabuixenka Team Palazzago Amarù
17
Tro Bro Leon   França 1.1   Damien Gaudin Armée de Terre
17-21
Tour dels Alps   Itàlia 2.HC   Geraint Thomas Team Sky
18
Gran Premi Palio del Recioto   Itàlia 1.2U   Neilson Powless Axeon Hagens Berman
18-23
Tour de Croàcia   Croàcia 2.1   Vincenzo Nibali Bahrain-Merida
20-23
Tour de Mersin   Turquia 2.2   Stanislau Bajkou Minsk CC
22
Visegrad 4 Bicycle Race-GP Kerékpárverseny   Hongria 1.2   Kamil Zieliński Domin Sport
22
Arno Wallaard Memorial   Països Baixos 1.2   Timothy Stevens Pauwels Sauzen-Vastgoedservice
23
Visegrad 4 Bicycle Race-GP Slovakia   Eslovàquia 1.2   Alois Kaňkovský Elkov-Author
23
Trofeu Ciutat de San Vendemiano   Itàlia 1.2U   Nicola Conci Zalf Euromobil Désirée Fior
23
Rutland-Melton International CiCLE Classic   Regne Unit 1.2   Daniel Fleeman Metaltek Kuota
25
Gran Premi della Liberazione   Itàlia 1.2U   Seid Lizde Team Colpack
25-1
Tour de Bretanya   França 2.2   Flavien Dassonville HP BTP-Auber93
28
Himmerland Rundt   Dinamarca 1.2   Nicolai Brøchner Riwal Platform
28-29
Toscana-Terra de ciclisme   Itàlia 2.2U   Jai Hindley Equip nacional d'Austràlia
28-30
Tour de Yorkshire   Regne Unit 2.1   Serge Pauwels Dimension Data
29
Belgrad-Banja Luka I   Sèrbia 1.2   Barnabás Peák Centre mundial del ciclisme
29
Gran Premi Viborg   Dinamarca 1.2   Kasper Asgreen Team VéloCONCEPT
29
Zuidenveld Tour   Països Baixos 1.2   Rick Ottema Baby-Dump Cyclingteam
29-1
Volta a Astúries   Espanya 2.1   Raúl Alarcón W52-FC Porto
29-3
Carpathia Couriers Path   Polònia 2.2U   Alessandro Pessot Cycling Team Friuli
30
París-Mantes-en-Yvelines   França 1.2   Fabien Canal Armée de Terre
30
Skive-Lobet   Dinamarca 1.2   Martin Toft Madsen BHS-Almeborg Bornholm
30
Belgrad-Banja Luka II   Bòsnia i Hercegovina 1.2   Nicola Gaffurini Sangemini-MG.Kvis

MaigModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1
Memorial Andrzej Trochanowski   Polònia 1.2   Alois Kaňkovský Elkov-Author
1
Gran Premi de Frankfurt sub-23   Alemanya 1.2U   Fabio Jakobsen SEG Racing Academy
1
Circuit de Valònia   Bèlgica 1.2   Maarten van Trijp Metec-TKH Continental
2
Memorial Roman Siemiński   Polònia 1.2   Alois Kaňkovský Elkov-Author
3-6
Roine-Alps Isera Tour   França 2.2   Marco Minnaard Wanty-Groupe Gobert
3-7
Tour de l'Azerbaidjan   Azerbaidjan 2.1   Kiril Pozdniakov Synergy Baku Cycling Project
5-7
Szlakiem Grodów Piastowskich   Polònia 2.2   Marek Rutkiewicz Wibatech 7r Fuji
5-7
Volta a la comunitat de Madrid   Espanya 2.1   Óscar Sevilla Medellín-Inder
5-9
Cinc anells de Moscou   Rússia 2.2   Iuri Trofímov Equip nacional de Rússia
6
Sundvolden GP   Noruega 1.2   Rasmus Guldhammer Team VéloCONCEPT
6
Tour d'Overijssel   Països Baixos 1.2   Nicolai Brøchner Riwal Platform
7
Gran Premi Ringerike   Noruega 1.2   Rasmus Guldhammer Team VéloCONCEPT
7
Circuit del Porto-Trofeu Arvedi   Itàlia 1.2   Imerio Cima Viris Maserati
7
Fletxa ardenesa   Bèlgica 1.2   Harm Vanhoucke Lotto-Soudal U23
7
Gran Premi de Lugano   Suïssa 1.HC   Iuri Filosi Nippo-Vini Fantini
9-14
Quatre dies de Dunkerque   França 2.HC   Clément Venturini Cofidis
11-14
Tour d'Ankara   Turquia 2.2   Brayan Ramírez Medellín-Inder
13
Scandinavian Race Uppsala   Suècia 1.2   Nicolai Brøchner Riwal Platform
14
Volta a Holanda Septentrional   Països Baixos 1.2   Fabio Jakobsen SEG Racing Academy
14
Gran Premi Criquielion   Bèlgica 1.2   Bram Welten BMC Development Team
14
Gran Premi de la Indústria del marbre   Itàlia 1.2   Michael Storer Equip nacional d'Austràlia
17-21
Volta a Noruega   Noruega 2.HC   Edvald Boasson Hagen Dimension Data
17-21
Tour d'Ucraïna   Ucraïna 2.2   Vitali Buts Kolss Cycling Team
17-21
Bałtyk-Karkonosze Tour   Polònia 2.2   Marek Rutkiewicz Wibatech 7r Fuji
18-21
Ronda de l'Isard d'Arieja   França 2.2U   Pàvel Sivakov BMC Development Team
19-21
Volta a Castella i Lleó   Espanya 2.1   Jonathan Hivert Direct Énergie
19-21
París-Arras Tour   França 2.2   Jordan Levasseur Armée de Terre
20
Tour de Berna   Suïssa 1.2   Filippo Fortin Tirol Cycling Team
20-24
Volta a Albània   Albània 2.2   Francesco Manuel Bongiorno Sangemini-MG.Kvis
21
Gran Premi del Somme   França 1.1   Adrien Petit Direct Énergie
21-28
An Post Rás   Irlanda 2.2   James Gullen JLT Condor
23-28
Tour dels Fiords   Noruega 2.1   Edvald Boasson Hagen Dimension Data
24-28
Volta a Bèlgica   Bèlgica 2.HC   Jens Keukeleire Equip nacional de Bèlgica
24-28
Fletxa del Sud   Luxemburg 2.2   Matija Kvasina Felbermayr-Simplon Wels
25-27
Gran Premi ciclista de Gemenc   Hongria 2.2   Filippo Tagliani Delio Gallina Colosio Eurofeed
26-27
Volta a Estònia   Estònia 2.1   Karl Patrick Lauk Equip nacional d'Estònia
26
Horizon Park Race for Peace   Ucraïna 1.2   Mikhailo Kononenko Kolss Cycling Team
27
Horizon Park Race Maidan   Ucraïna 1.2   Rasmus Esmann Ginnerup Team AURA Energi-CK Aarhus
27
Gran Premi de Plumelec-Morbihan   França 1.1   Alexis Vuillermoz AG2R La Mondiale
27-28
Tour de Gironda   França 2.2   Pablo Torres Burgos-BH
27-28
Tour del Jura   França 2.2   Thomas Degand Wanty-Groupe Gobert
28
Horizon Park Classic   Ucraïna 1.2   Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team
28
Boucles de l'Aulne   França 1.1   Odd Christian Eiking FDJ
28
París-Roubaix sub-23   França 1.2U   Nils Eekhoff Development Team Sunweb
31-4
Volta a Luxemburg   Luxemburg 2.HC   Greg Van Avermaet BMC Racing Team

JunyModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1-4
Gran Premi Priessnitz spa   República Txeca 2.Ncup   Bjorg Lambrecht Equip nacional de Bèlgica
1-4
Szlakiem walk Major Hubal   Polònia 2.2   Maciej Paterski CCC Sprandi Polkowice
1-4
Volta Internacional Cova da Beira   Portugal 2.1   Jesús del Pino Efapel
1-4
Boucles de la Mayenne   França 2.1   Mathieu van der Poel Beobank-Corendon
2
Trofeu Alcide De Gasperi   Itàlia 1.2   Andrea Toniatti Team Colpack
2-4
Tour de Bihor-Bellotto   Romania 2.2   Rodolfo Torres Androni Giocattoli
2-4
Hammer Series   Països Baixos 2.2   Team Sky
3
Fletxa de Heist   Bèlgica 1.1   Jasper De Buyst Lotto Soudal
4
Memorial Philippe Van Coningsloo   Bèlgica 1.2   Yves Coolen Home Solution-Anmapa-Soenens
4
Copa de la Pau   Itàlia 1.2   Nicola Gaffurini Sangemini-MG.Kvis
7-11
Volta a Eslovàquia   Eslovàquia 2.1   Jan Tratnik CCC Sprandi Polkowice
8
Gran Premi del cantó d'Argòvia   Suïssa 1.HC   Sacha Modolo UAE Team Emirates
8-11
Volta de l'Alta Àustria   Àustria 2.2   Stephan Rabitsch Felbermayr-Simplon Wels
8-11
Ronda de l'Oise   França 2.2   Flavien Dassonville HP BTP-Auber93
9-11
Małopolski Wyścig Górski   Polònia 2.2   Maciej Paterski CCC Sprandi Polkowice
9-15
Giro Ciclistico d'Itàlia   Itàlia 2.2   Pàvel Sivakov BMC Development Team
10
A través de les Ardenes flamenques   Bèlgica 1.2   Cameron Meyer Equip nacional d'Austràlia
10
Fyn Rundt   Dinamarca 1.2   Audun Brekke Fløtten Uno-X Hydrogen Development
11
Gran Premi Horsens   Dinamarca 1.2   Casper Pedersen Giant-Castelli
11
Tour de Limburg   Bèlgica 1.1   Wout Van Aert Vérandas Willems-Crelan
11
Volta a Colònia   Alemanya 1.1   Gregor Mühlberger Bora-Hansgrohe
14-18
Ster ZLM Toer   Països Baixos 2.1   José Gonçalves Katusha-Alpecin
14-18
Volta a Sèrbia   Sèrbia 2.2   Charalampos Kastrantas Dare Viator Partizan
15-18
Volta a Eslovènia   Eslovènia 2.1   Rafał Majka Bora-Hansgrohe
15-18
Ruta del Sud   França 2.1   Silvan Dillier BMC Racing Team
15-18
Tour del País de Savoia   França 2.2   Egan Bernal Androni Giocattoli
17
Memorial Józef Grundmann i Jerzy Wizowski   Polònia 2.2   Alan Banaszek CCC Sprandi Polkowice
18
Beaumont Trophy   Regne Unit 1.2   Peter Williams One Pro Cycling
18
Bruges Cycling Classic   Bèlgica 1.1   Wout Van Aert Vérandas Willems-Crelan
18
Korona Kocich Gór   Polònia 1.2   Łukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice
21
Halle-Ingooigem   Bèlgica 1.1   Arnaud Démare FDJ
27
Trofeu Ciutat de Brescia   Hongria 2.2   Nikolai Shumov Gallina-Colosio-Eurofeed
27-2
Volta a Hongria   Hongria 2.2   Daniel Jaramillo UnitedHealthcare
28
Internationale Wielertrofee Jong Maar Moedig   Bèlgica 1.2   Toon Aerts Telenet Fidea Lions
28-1
Cursa de Solidarność i els Atletes Olímpics   Polònia 2.2   Mateusz Komar Vosters Uniwheels Team
29-2
Volta a Portugal del Futur   Portugal 2.2U   José Fernandes Liberty Seguros-Carglass

JuliolModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1
Circuit Het Nieuwsblad sub-23   Bèlgica 1.2   Tanguy Turgis BMC Development Team
2
Slag om Norg   Països Baixos 1.1   Gianni Vermeersch Beobank-Corendon
2-8
Volta a Àustria   Àustria 2.HC   Stefan Denifl Aqua Blue Sport
5-9
Trofeu Joaquim Agostinho   Portugal 2.2   Amaro Antunes W52-FC Porto
5-9
Sibiu Cycling Tour   Romania 2.1   Egan Bernal Androni Giocattoli
7
Gran Premi Stad Sint-Niklaas   Bèlgica 1.2   Gerben Thijssen Lotto-Soudal U23
7
Minsk Cup   Bielorússia 1.2   Yegor Dementyev ISD-Jorbi Continental Team
8
Gran Premi de Minsk   Bielorússia 1.2   Yauheni Karaliok Minsk Cycling Club
8
Gran Premi Jean-Pierre Monseré   Bèlgica 1.1   Laurens Sweeck Era-Circus
9
Giro del Medio Brenta   Itàlia 1.2   Michele Gazzara Sangemini-MG.Kvis
9
Velothon Wales   Regne Unit 1.1   Ian Bibby JLT Condor
9
Midden Brabant-Poort Omloop   Països Baixos 1.2   Jaap Kooijman WV De Jonge Renne
11-16
Giro de la Vall d'Aosta   Itàlia 2.2U   Pàvel Sivakov BMC Development Team
16
Trofeu Matteotti   Itàlia 1.1   Serguei Xílov Lokosphinx
19
Gran Premi Pino Cerami   Bèlgica 1.1   Wout Van Aert Vérandas Willems-Crelan
22-26
Tour de Valònia   Bèlgica 2.HC   Dylan Teuns BMC Racing Team
23
Gran Premi de la vila de Pérenchies   França 1.2   Roy Jans WB Veranclassic Aqua Protect
25
Clàssica d'Ordizia   Espanya 1.1   Serguei Xílov Lokosphinx
25-29
Dookoła Mazowsza   Polònia 2.2   Alois Kaňkovský Elkov-Author
26-30
Tour d'Alsàcia   França 2.2   Lucas Hamilton Equip nacional d'Austràlia
29-31
Kreiz Breizh Elites   França 2.2   Jonas Gregaard Wilsly Riwal Platform Cycling Team
30
Gran Premi Kranj   Eslovènia 1.2   Matej Mugerli Amplatz-BMC
30
Polynormande   França 1.1   Alexis Gougeard Ag2r La Mondiale
30
Rad am Ring   Alemanya 1.1   Huub Duijn Vérandas Willems-Crelan
31
Circuit de Getxo   Espanya 1.1   Carlos Barbero Movistar Team

AgostModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1-5
Volta a Burgos   Espanya 2.HC   Mikel Landa Team Sky
3
Campionat d'Europa - contrarellotge sub-23   Dinamarca C.C   Kasper Asgreen Equip nacional de Dinamarca
3
Campionat d'Europa - contrarellotge   Dinamarca C.C   Victor Campenaerts Equip nacional de Bèlgica
4-15
Volta a Portugal   Portugal 2.1   Raúl Alarcón W52-FC Porto
5
Campionat d'Europa - cursa en ruta sub-23   Dinamarca C.C   Casper Pedersen Equip nacional de Dinamarca
5
Gran Premi Kalmar   Suècia 1.2   Rasmus Bogh Wallin ColoQuick CULT
5
Dwars door het Hageland   Bèlgica 1.1   Mathieu van der Poel Beobank-Corendon
5
Tour de Ribas   Ucraïna 1.2   Serhí Lahkuti Kolss Cycling Team
6
Campionat d'Europa - cursa en ruta   Dinamarca C.C   Alexander Kristoff Equip nacional de Noruega
6
Fletxa del port d'Anvers   Bèlgica 1.2   Arvid de Kleijn Baby-Dump Cyclingteam
6
Odessa Grand Prix   Ucraïna 1.2   Mikhailo Kononenko Kolss Cycling Team
9-12
Tour de l'Ain   França 2.1   Thibaut Pinot FDJ
10-12
Tour de Szeklerland   Romania 2.2   Patrick Bosman Hrinkow Advarics Cycleang
10-13
Arctic Race of Norway   Noruega 2.HC   Dylan Teuns BMC Racing Team
10-13
Czech Cycling Tour   República Txeca 2.1   Josef Černý Elkov-Author
12
Memorial Henryk Łasak   Polònia 1.2   Alan Banaszek CCC Sprandi Polkowice
13
Gran Premi de Poggiana   Itàlia 1.2U   Nicola Conci Zalf Euromobil Désirée Fior
13
Copa dels Càrpats   Polònia 1.2   Maciej Paterski CCC Sprandi Polkowice
15-18
Tour del Llemosí   França 2.1   Alexis Vuillermoz AG2R La Mondiale
16
Gran Premi Capodarco   Itàlia 1.2U   Mark Padun Team Colpack
18
Veenendaal-Veenendaal Classic   Països Baixos 1.1   Luka Mezgec Orica-Scott
18-27
Tour de l'Avenir   França 2.Ncup   Egan Bernal Equip nacional de Colòmbia
19
Puchar Ministra Obrony Narodowej   Polònia 1.2   Alois Kaňkovský Elkov-Author
20
Szlakiem Wielkich Jezior   Polònia 1.2   Marek Rutkiewicz Wibatech 7r Fuji
20
Gran Premi Jef Scherens   Bèlgica 1.1   Timothy Dupont Vérandas Willems-Crelan
22-25
Tour de Poitou-Charentes   França 2.1   Mads Pedersen Trek-Segafredo
22
Gran Premi de la vila de Zottegem   Bèlgica 1.1   Jasper De Buyst Lotto Soudal
22
Gran Premi dels Marbrers   França 1.2   Karol Domagalski One Pro Cycling
23
Druivenkoers Overijse   Bèlgica 1.1   Jérôme Baugnies Wanty-Groupe Gobert
23-27
Baltic Chain Tour   Estònia 2.2   Herman Dahl Team Sparebanken Sør
25
Pro Ötztaler 5500   Àustria 1.1   Roman Kreuziger Orica-Scott
26
Omloop Mandel-Leie-Schelde   Bèlgica 1.1   Iljo Keisse Quick-Step Floors
26-27
Ronda van Midden-Nederland   Països Baixos 2.2   Kamil Gradek One Pro Cycling
27
Croàcia-Eslovènia   Eslovènia 1.2   Dušan Rajović Adria Mobil
27
Copa Sels   Bèlgica 1.1   Taco van der Hoorn Roompot-Nederlandse Loterij
30-3
Okolo jižních Čech   República Txeca 2.2   Josef Černý Elkov-Author

SetembreModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2
Brussels Cycling Classic   Bèlgica 1.HC   Arnaud Démare FDJ
3
Kernen Omloop Echt-Susteren   Països Baixos 1.2   Robbert de Greef Baby-Dump Cyclingteam
3
Gran Premi de Fourmies   França 1.HC   Nacer Bouhanni Cofidis
3-5
Volta a Bulgària (nord)   Bulgària 2.2   Serhí Lahkuti Kolss Cycling Team
3-10
Volta a la Gran Bretanya   Regne Unit 2.HC   Lars Boom LottoNL-Jumbo
5-10
Olympia's Tour   Països Baixos 2.2   Pascal Eenkhoorn BMC Development Team
7-9
Volta a Bulgària (sud)   Bulgària 2.2   Vitali Buts Kolss Cycling Team
8-9
East Bohemia Tour   República Txeca 2.2   Kamil Zieliński Domin Sport
9
Tour del Jura   Suïssa 1.2   Marc Hirschi BMC Development Team
9
De Kustpijl   Bèlgica 1.2   Christophe Noppe Sport Vlaanderen-Baloise
10
Gran Premi Raiffeisen   Àustria 1.2   Adam de Vos Rally Cycling
10
Gran Premi de la vila de Nogent-sur-Oise   França 1.2   Jordan Levasseur Armée de Terre
10
Tour del Doubs   França 1.1   Romain Hardy Fortuneo-Oscaro
11
Gran Premi Marcel Kint   Bèlgica 1.2   Jonas Rickaert Sport Vlaanderen-Baloise
12-16
Volta a Dinamarca   Dinamarca 2.HC   Mads Pedersen Trek-Segafredo
13
Copa Agostoni   Itàlia 1.1   Michael Albasini Equip nacional de Suïssa
13
Gran Premi de Valònia   Bèlgica 1.1   Tim Wellens Lotto-Soudal
14
Copa Bernocchi   Itàlia 1.1   Sonny Colbrelli Bahrain-Merida
15
Campionat de Flandes   Bèlgica 1.1   Fernando Gaviria Quick-Step Floors
16
Primus Classic   Bèlgica 1.HC   Matteo Trentin Quick-Step Floors
16
Memorial Marco Pantani   Itàlia 1.1   Marco Zamparella Amore & Vita-Selle SMP
16
Visegrad 4 Bicycle Race-GP Czech Republic   República Txeca 1.2   Rok Korošec Amplatz-BMC
17
Gran Premi d'Isbergues   França 1.1   Benoît Cosnefroy AG2R La Mondiale
17
Visegrad 4 Bicycle Race-GP Polski   Polònia 1.2   Kamil Zieliński Domin Sport
20
Circuit de Houtland   Bèlgica 1.1   Tom Devriendt Wanty-Groupe Gobert
23-24
Tour del Gavaudan Llenguadoc-Rosselló   França 2.2   Guillaume Martin Wanty-Groupe Gobert
24
Duo normand   França 1.1   Anthony Delaplace
  Pierre-Luc Périchon
Fortuneo-Oscaro
24
Gooikse Pijl   Bèlgica 1.2   Kenny Dehaes Wanty-Groupe Gobert
24
París-Chauny   França 1.2   Thomas Boudat Direct Énergie
26-27
Giro de Toscana   Itàlia 2.1   Guillaume Martin Wanty-Groupe Gobert
26
Ruta d'Or   Itàlia 1.2U   Nicolás Tivani Unieuro Trevigiani-Hemus 1896
28
Copa Sabatini   Itàlia 1.1   Andrea Pasqualon Wanty-Groupe Gobert
30
Omloop Eurometropool   Bèlgica 1.1   André Greipel Lotto Soudal
30
Giro de l'Emília   Itàlia 1.HC   Giovanni Visconti Bahrain-Merida
30
Törökbálint GP - Memorial Imre Riczu   Hongria 1.2   Alberto Giuriato Cycling Team Friuli

OctubreModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1
Eurométropole Tour   Bèlgica 1.HC   Daniel McLay Fortuneo-Oscaro
1
Gran Premi Bruno Beghelli   Itàlia 1.HC   Luis León Sánchez Astana Pro Team
1
Tour de Vendée   França 1.1   Christophe Laporte Cofidis
1
Piccolo Giro de Llombardia   Itàlia 1.2U   Aliaksandr Rabuixenka Team Palazzago Amarù
3
Binche-Chimay-Binche   Bèlgica 1.1   Jasper De Buyst Lotto Soudal
3
Sparkassen Münsterland Giro   Alemanya 1.HC   Sam Bennett Bora-Hansgrohe
3
Tres Valls Varesines   Itàlia 1.HC   Alexandre Geniez Ag2r La Mondiale
5
Milà-Torí   Itàlia 1.HC   Rigoberto Urán Cannondale-Drapac
5
París-Bourges   França 1.1   Rudy Barbier Ag2r La Mondiale
8
París-Tours sub-23   França 1.2U   Jasper Philipsen BMC Development Team
8
París-Tours   França 1.HC   Matteo Trentin Quick-Step Floors
11
Famenne Ardenne Classic   Bèlgica 1.1   Moreno Hofland Lotto Soudal
14
Tacx Pro Classic   Països Baixos 1.1   Timo Roosen Lotto NL-Jumbo
15
Crono de les Nacions-Les Herbiers-Vendée sub-23   França 1.2U   Mathias Norsgaard Team Giant-Castelli
15
Crono de les Nacions-Les Herbiers-Vendée   França 1.1   Martin Toft Madsen BHS-Almeborg-Bornholm
17
Premi Nacional de Clausura   Bèlgica 1.1   Arvid de Kleijn Baby-Dump

Proves anul·ladesModifica

Data Prova País Cat. Motiu
8-12 febrer
La Méditerranéenne   França 2.1 organitzatiu[1]
19 març
Gran Premi Cholet-País del Loira   França 1.1 organitzatiu [2]
29 abril
Gran Premi de Lviv   Ucraïna 1.2
1 maig
Copa Ciutat d'Offida   Itàlia 1.Ncup organitzatiu [3]
20 maig
New Energy Tour   Països Baixos 1.1
25-28 maig
Tour de Berlín   Alemanya 2.2U
2 juny
Nou Giro de la Campània   Itàlia 1.1
2 juny
Hets Hatsafon   Israel 1.2
10 setembre
Chrono champenois   França 1.2 organitzatiu [4]
5 octubre
Giro del Piemont   Itàlia 1.HC
15 octubre
Memorial Rik Van Steenbergen   Bèlgica 1.1

ClassificacionsModifica

Classificació individualModifica

# Ciclista Equip Punts
1.   Nacer Bouhanni (FRA) Cofidis 1124
2.   Jasper De Buyst (BEL) Lotto-Soudal 935
3.   André Greipel (GER) Lotto-Soudal 886
4.   Elia Viviani (ITA) Team Sky 813
5.   Egan Bernal (COL) Androni Giocattoli-Sidermec 800
6.   Arnaud Demare (FRA) FDJ 762
7.   Thibaut Pinot (FRA) FDJ 761
8.   Mattia Cattaneo (ITA) Androni Giocattoli-Sidermec 731
9.   Kenny Dehaes (BEL) Wanty-Groupe Gobert 706
10.   Matteo Trentin (ITA) Quick-Step Floors 700
11.   Wout Van Aert (BEL) Vérandas Willems-Crelan 688
12.   Lilian Calmejane (FRA) Direct Energie 686
13.   Marco Canola (ITA) Nippo-Vini Fantini 684
14.   Edvald Boasson Hagen (NOR) Dimension Data 672
15.   Laurent Pichon (FRA) Fortuneo-Oscaro 663
16.   Alexander Kristoff (NOR) Team Katusha Alpecin 647
17.   Julien Simon (FRA) Cofidis 629
18.   Sonny Colbrelli (ITA) Bahrain-Merida 628
19.   Francesco Gavazzi (ITA) Androni Giocattoli-Sidermec 614
20.   Dylan Teuns (BEL) BMC Racing Team 601

*: Ciclista de menys de 23 anys

Classificació per equipsModifica

# Equip País Punts
1. Wanty-Groupe Gobert   Bèlgica 3235
2. Cofidis   França 3169
3. Androni Giocattoli-Sidermec   Itàlia 2959
4. WB Veranclassic Aqua Protect   Bèlgica 2613
5. Fortuneo-Oscaro   França 2587
6. Direct Energie   França 2468
7. Roompot-Nederlandse Loterij   Països Baixos 2245
8. Vérandas Willems-Crelan   Bèlgica 2060
9. Armée de Terre   França 1800
10. CCC Sprandi Polkowice   Polònia 1729
11. Sport Vlaanderen-Baloise   Bèlgica 1671
12. Delko-Marseille Provence-KTM   França 154
13. Nippo-Vini Fantini   Itàlia 1490
14. HP BTP-Auber 93   França 1457
15. Kolss Cycling Team   Ucraïna 1392
16. W52-FC Porto   Portugal 1331
17. Caja Rural-Seguros RGA   Espanya 1264
18. Joker Icopal   Noruega 1075
19. Sangemini-MG.Kvis   Itàlia 1038
20. Elkov-Author   República Txeca 1027

Classificació per païsosModifica

# País Punts
1.   França 5802
2.   Itàlia 5676
3.   Bèlgica 5172
4.   Espanya 3718
5.   Països Baixos 3498
6.   Alemanya 3134
7.   Noruega 3085
8.   Dinamarca 2330
9.   Regne Unit 2280
10.   Suïssa 2148

Classificació per països sub-23Modifica

# País Punts
1.   França 2164
2.   Dinamarca 1617
3.   Bèlgica 1349
4.   Països Baixos 1257
5.   Regne Unit 840
6.   Itàlia 682
7.   Rússia 679
8.   Noruega 634
9.   Espanya 570
10.   Polònia 466

ReferènciesModifica

Enllaços externsModifica