Obre el menú principal

Campionat del Món de bàsquet masculí de 2006

(S'ha redirigit des de: Campionat del Món de bàsquet 2006)

El XV Campionat Mundial de Bàsquet s'ha realitzat al Japó entre el 19 d'agost i el 3 de setembre del 2006. Per primera vegada des del Campionat Mundial del 1986 van participar-hi 24 seleccions nacionals.

Infotaula de competició esportivaCampionat del Món de bàsquet masculí de 2006
Basketball WC 2006 Final 7.jpg
Tipus Campionat del Món de bàsquet masculí
Esport basquetbol
Nombre de participants 24
Lloc i data
Coordenades 34° 42′ 39″ N, 137° 43′ 34″ E / 34.7108°N,137.726°E / 34.7108; 137.726Coord.: 34° 42′ 39″ N, 137° 43′ 34″ E / 34.7108°N,137.726°E / 34.7108; 137.726
Estat Japó
Data 2006
Classificació
Guanyador Selecció de bàsquet d'Espanya
Estadístiques
Líder estadístic Yao Ming ()
Més informació
Lloc web Lloc web oficial
Modifica les dades a Wikidata

Els organitzadors van ser la Federació Internacional de Bàsquet (FIBA), l'Associació Japonesa de Bàsquet (JABBA) i el comitè organitzador del campionat mundial de bàsquet del 2006.

La medalla d'or va ser guanyada per Espanya després de guanyar a la final a Grècia, vigent campiona de l'Eurobasket. Uns altres dos equips que aspiraven a la medalla d'or, Estats Units i Argentina, van jugar el partit per la medalla de bronze, que van guanyar els Estats Units.

SeusModifica

 
Saitama Super Arena
Grup Ciutat Instal·lació Capacitat
A Sendai Gimnàs de Sendai 6.100
B Hiroshima Arena Green de Hiroshima 6.900
C Hamamatsu Arena d'Hamamatsu 5.100
D Sapporo Centre Esportiu d'Hokkaido 6.400
Ronda Final Saitama Súper Arena de Saitama 21.000

Procés de qualificacióModifica

En el procés de qualificació per al Campionat mundial de bàsquet s'inscrigueren 56 països (12 d'Àfrica, 10 d'Amèrica, 16 d'Àsia, 16 d'Europa i 2 d'Oceania)
Qualificació automàtica: Japó (amfitrió) i Argentina, actual campió olímpic.

Cada zona continental realitzà sus les seves eliminatòries:

Quatre països participen per invitació del Cos Central de la FIBA, la decisió va ser presa al novembre de 2005.
1. Itàlia 2. Puerto Rico 3. Sèrbia i Montenegro 4. Turquia

Criteris per a decidir la invitació:

  1. Que l'equip hagi participat en l'eliminatòria de la seva zona FIBA.
  2. Pot haver-hi com a màxim tres equips invitats per una mateixa zona FIBA.

La decisió va ser convidar a tres equips de la zona FIBA-Europa i un de la zona FIBA-Amèriques.

Països participantsModifica

Àfrica Amèrica Àsia Europa Oceania

Angola
Nigèria
Senegal

Argentina
Brasil
Estats Units
Panamà
Puerto Rico
Veneçuela

Xina
Japó
Líban
Qatar

Alemanya
Eslovènia
Espanya
França
Grècia
Itàlia
Lituània
Sèrbia i Montenegro
Turquia

Austràlia
Nova Zelanda

 


Alemanya: 4a participació (2a consecutiva des del 2002) Angola: 5a participació (2a consecutiva des del 2002)
Argentina: 11a participació (6a consecutiva des del 1986) Austràlia: 9a participació (9a consecutiva des del 1970)
Brasil: ha participat en tots els campionats mundials Xina: 7a participació (2a consecutiva des del 2002)
Eslovènia: 1a participació Espanya: 9a participació (7a consecutiva des del 1982])
Estats Units: ha participat en tots els campionats mundials França: 5a participació (1a des del 1986)
Grècia: 5a participació (1a des del 1998) Itàlia: 8a participació (1a des del 1998)
Japó: 4a participació (1a des del 1998) Líban: 2a participació (2a consecutiva des del 2002)
Lituània: 2a participació (1a des del 1998) Nigèria: 2a participació (1a des del 1998)
Nova Zelanda: 3a participació (2a consecutiva des del 2002) Panamà: 4a participació (1a des del 1986)
Puerto Rico: 11a participació (6a consecutiva des del 1986) Qatar: 1a participació
Senegal: 3a participació (1a des del 1998) Sèrbia i Montenegro: 13a participació (3a consecutiva des del 1998)
Turquia: 2a participació (2a consecutiva des del 2002) Veneçuela: 3a participació (2a consecutiva des del 2002)

Format de competicióModifica

En la fase inicial es va dividir a les 24 nacions classificades en 4 grups (denominats amb lletres de la A fins a la D) de 6 equips, on van jugar tots contra tots. Al final de les cinc jornades, els primers quatre equips classificats de cada grup van accedir als vuitens de final i els dos últims van quedar eliminats.

La segona fase era a partit únic d'eliminació directa per a passar a la següent ronda a partir de vuitens de final, accedint a la següent ronda el campió de cada partit fins a arribar a la final del torneig, per a disputar l'or i la plata del torneig. El primer classificat del grup A juga contra el quart classificat del grup B, el segon de l'A contra el tercer B i així successivament. Els mateixos partits es produeixen entre els grups C i D.

Els quatre equips eliminats en quarts de final van disputar dos partits addicionals per a definir la seva posició final en el torneig entre els llocs del cinquè al vuitè.

Els equips eliminats en semifinals van disputar un partit addicional per a definir el tercer lloc del torneig i la medalla de bronze.

GrupsModifica

ÀrbitresModifica

  •   Aibara, Nobuyasu
  •   Ankarali, Recep
  •   Arteaga, Juan
  •   Avanessian, Heros
  •   Aylen, Michael
  •   Bachar, Shmuel
  •   Belosević, Ilija
  •   Brazauskas, Romualdas
  •   Butler, Scott Jason
  •   Carrión, José Aníbal
  •   Cerebuch, Guerrino
  •   Chiti, Alejandro César
  •   Chlif, Abdellilah
  •   Delgado Casadiego, Daniel Alfredo
  •   Dovidavicius, Virginijus
  •   Estévez, Pablo Alberto
  •   Facchini, Fabio
  •   Hirahara, Yuji
  •   Homsy, Mike Amir
  •   Jovčić, Milivoje
  •   Jungebrand, Carl
  •   Maranho, Cristiano Jesus
  •   Martín, José
  •   Mercedes Sánchez, Reynaldo Antonio
  •   Miyatake, Yosuke
  •   Moore, Terry Matthew
  •   Muhimua Joao, Abreu
  •   Muhvić, Dubravko
  •   Noujaim, Rabah
  •   Pukl, Saša
  •   Rush, Eddie Fernanzo
  •   Ryzhyk, Borys
  •   Simao, Domingos Francisco
  •   Sudek, Petr
  •   Trías Iglesias, Álvaro Darío
  •   Vazquez, Jorge
  •   Viator, Eddie
  •   Voreadis, Lazaros
  •   Yang, Maogong
  •   Zavlanos, Nikolaos

Ronda preliminarModifica

Grup AModifica

Equip Pts G P PF PC Dif
1.   Argentina 10 5 0 464 339 +125
2.   França 8 3 2 353 329 +24
3.   Nigèria 7 2 3 371 393 -22
4.   Sèrbia i Montenegro 7 2 3 409 352 +57
5.   Líban 7 2 3 357 451 -94
6.   Veneçuela 6 1 4 336 426 -90
  • Partits
Data Hora² Partit¹ Resultat
19.08.06 13:00   Veneçuela
-
  Líban
72-82
19.08.06 16:00   Sèrbia i Montenegro
-
  Nigèria
75-82
19.08.06 19:00   Argentina
-
  França
80-70
20.08.06 13:00   Nigèria
-
  Veneçuela
77-84
20.08.06 16:00   Líban
-
  Argentina
72-107
20.08.06 19:00   França
-
  Sèrbia i Montenegro
65-61
22.08.06 13:00   Argentina
-
  Veneçuela
96-54
22.08.06 16:00   Sèrbia i Montenegro
-
  Líban
104-57
22.08.06 19:00   França
-
  Nigèria
64-53
23.08.06 13:00   Nigèria
-
  Argentina
64-98
23.08.06 16:00   Veneçuela
-
  Sèrbia i Montenegro
65-90
23.08.06 19:00   Líban
-
  França
74-73
24.08.06 13:00   Sèrbia i Montenegro
-
  Argentina
79-83
24.08.06 16:00   Líban
-
  Nigèria
72-95
24.08.06 19:00   França
-
  Veneçuela
81-61
  • (¹) - Tots els partits van ser disputats a Sendai
  • (²) - Hora local del Japó (UTC +9)

Grup BModifica

Equip Pts G P PF PC Dif
1.   Espanya 10 5 0 476 336 +140
2.   Alemanya 9 4 1 421 384 +37
3.   Angola 8 3 2 451 406 +45
4.   Nova Zelanda 7 2 3 345 393 -48
5.   Japó 6 1 4 322 393 -71
6.   Panamà 5 0 5 326 429 -103
  • Partits
Data Hora² Partit¹ Resultat
19.08.06 13:00   Alemanya
-
  Japó
81-70
19.08.06 16:00   Angola
-
  Panamà
83-70
19.08.06 19:00   Espanya
-
  Nova Zelanda
86-70
20.08.06 13:00   Japó
-
  Angola
62-87
20.08.06 16:00   Nova Zelanda
-
  Alemanya
56-80
20.08.06 19:00   Panamà
-
  Espanya
57-101
22.08.06 13:00   Angola
-
  Nova Zelanda
95-73
22.08.06 16:00   Alemanya
-
  Espanya
71-92
22.08.06 19:00   Japó
-
  Panamà
78-61
23.08.06 13:00   Espanya
-
  Angola
93-83
23.08.06 16:00   Panamà
-
  Alemanya
63-81
23.08.06 19:00   Nova Zelanda
-
  Japó
60-57
24.08.06 13:00   Angola
-
  Alemanya
103-108
24.08.06 16:00   Nova Zelanda
-
  Panamà
86-75
24.08.06 19:00   Japó
-
  Espanya
55-104
  • (¹) - Tots els partits van ser disputats a Hiroshima
  • (²) - Hora local del Japó (UTC +9)

Grup CModifica

Equip Pts G P PF PC Dif
1.   Grècia 10 5 0 404 358 +46
2.   Turquia 9 4 1 370 358 +12
3.   Lituània 8 3 2 413 353 +60
4.   Austràlia 7 2 3 370 349 +21
5.   Brasil 6 1 4 399 392 +7
6.   Qatar 5 0 5 310 456 -146
  • Partits
Data Hora² Partit¹ Resultat
19.08.06 14:00   Brasil
-
  Austràlia
77-83
19.08.06 16:30   Grècia
-
  Qatar
84-64
19.08.06 19:30   Turquia
-
  Lituània
76-74
20.08.06 13:30   Qatar
-
  Brasil
66-97
20.08.06 16:30   Austràlia
-
  Turquia
68-76
20.08.06 19:30   Lituània
-
  Grècia
76-81
22.08.06 13:30   Lituània
-
  Qatar
106-65
22.08.06 16:30   Grècia
-
  Austràlia
72-69
22.08.06 19:30   Turquia
-
  Brasil
73-71
23.08.06 13:30   Austràlia
-
  Lituània
57-78
23.08.06 16:30   Qatar
-
  Turquia
69-76
23.08.06 19:30   Brasil
-
  Grècia
80-91
24.08.06 13:30   Austràlia
-
  Qatar
93-46
24.08.06 16:30   Lituània
-
  Brasil
79-74
24.08.06 19:30   Grècia
-
  Turquia
76-69
  • (¹) - Tots els partits van ser disputats a Hamamatsu
  • (²) - Hora local del Japó (UTC +9)

Grup DModifica

Equip Pts G P PF PC Dif
1.   Estats Units 10 5 0 543 428 +115
2.   Itàlia 9 4 1 386 367 +19
3.   Eslovènia 7 2 3 434 433 +1
4.   Xina 7 2 3 424 455 -31
5.   Puerto Rico 7 2 3 432 440 -8
6.   Senegal 5 0 5 355 451 -96
  • Partits
Data Hora² Partit¹ Resultat
19.08.06 14:00   Puerto Rico
-
  Estats Units
100-111
19.08.06 16:30   Eslovènia
-
  Senegal
96-79
19.08.06 19:30   Xina
-
  Itàlia
69-84
20.08.06 13:30   Senegal
-
  Puerto Rico
79-88
20.08.06 16:30   Itàlia
-
  Eslovènia
80-76
20.08.06 19:30   Estats Units
-
  Xina
121-90
22.08.06 13:30   Xina
-
  Puerto Rico
90-87
22.08.06 16:30   Itàlia
-
  Senegal
64-56
22.08.06 19:30   Eslovènia
-
  Estats Units
95-114
23.08.06 13:30   Senegal
-
  Xina
83-100
23.08.06 16:30   Puerto Rico
-
  Eslovènia
82-90
23.08.06 19:30   Estats Units
-
  Itàlia
94-85
24.08.06 13:30   Eslovènia
-
  Xina
77-78
24.08.06 16:30   Itàlia
-
  Puerto Rico
73-72
24.08.06 19:30   Estats Units
-
  Senegal
103-58
  • (¹) - Tots els partits van ser disputats a Sapporo
  • (²) - Hora local del Japó (UTC +9)

Ronda finalModifica

Vuitens de finalModifica

Data Hora² Partit¹ Resultat
26.08.06 10:00   Argentina
-
  Nova Zelanda
79-62
26.08.06 13:00   Itàlia
-
  Lituània
68-71
26.08.06 17:00   Turquia
-
  Eslovènia
90-84
26.08.06 20:00   Espanya
-
  Sèrbia i Montenegro
87-75
27.08.06 10:00   Alemanya
-
  Nigèria
78-77
27.08.06 13:00   Estats Units
-
  Austràlia
113-73
27.08.06 17:00   França
-
  Angola
68-62
27.08.06 20:00   Grècia
-
  Xina
95-64
  • (¹) - Tots els partits van ser disputats a Saitama
  • (²) - Hora local del Japó (UTC +9)

Quarts de finalModifica

Data Hora² Partit¹ Resultat
29.08.06 16:30   Espanya
-
  Lituània
89-67
29.08.06 19:30   Argentina
-
  Turquia
83-58
30.08.06 16:30   França
-
  Grècia
56-73
30.08.06 19:30   Estats Units
-
  Alemanya
85-65
  • (¹) - Tots els partits disputats a Saitama
  • (²) - Hora local del Japó (UTC +9)

Partits del 5è al 8e llocModifica

Data Hora² Partit¹ Resultat
31.08.06 16:30   Lituània
-
  Turquia
84 - 95
31.08.06 19:30   França
-
  Alemanya
75 - 73
  • (¹) - Tots els partits van ser disputats a Saitama
  • (²) - Hora local del Japó (UTC +9)

Partit pel 7è i 8è llocModifica

Data Hora² Partit¹ Resultat
03.09.06 16:30   Lituània
-
  Alemanya
77-62
  • (¹) - El partit va ser disputat a Saitama
  • (²) - Hora local del Japó (UTC +9)

Partit pel 5è i 6è llocModifica

Data Hora² Partit¹ Resultat
02.09.06 16:30   Turquia
-
  França
56 - 64
  • (¹) - El partit va ser disputat a Saitama
  • (²) - Hora local del Japó (UTC +9)

SemifinalsModifica

Data Hora² Partit¹ Resultat
01.09.06 16:30   Estats Units
-
  Grècia
95 - 101
01.09.06 19:30   Argentina
-
  Espanya
74 - 75
  • (¹) - Tots els partits disputats a Saitama
  • (²) - Hora local del Japó (UTC +9)

Partit pel 3r i 4t llocModifica

Data Hora² Partit¹ Resultat
02.09.06 19:30   Estats Units
-
  Argentina
96-81
  • (¹) - Jugat a Saitama
  • (²) - Hora local del Japó (UTC +9)

FinalModifica

Data Hora² Partit¹ Resultat
03.09.06 19:30   Grècia
-
  Espanya
47-70
  • (¹) - Jugat a Saitama
  • (²) - Hora local del Japó (UTC +9)

MedallerModifica

Posició finalModifica

Posició Equip Victòries-Derrotes PF/PC
Finalistes
1     Espanya 9-0 1,3109
2     Grècia 8-1 1,1162
Eliminats en semifinals
3     Estats Units 8-1 1,2367
4   Argentina 7-2 1,2397
Eliminats en quarts de final
5   França 6-3 1,0387
6   Turquia 6-3 0,9940
7   Lituània 5-4 1,1380
8   Alemanya 5-4 1,0530
Eliminats en vuitens de final
9   Itàlia 4-2 1,0365
10   Angola 3-3 1,0822
11   Sèrbia i Montenegro 2-4 1,1025
12   Eslovènia 2-4 0,9904
13   Austràlia 2-4 0.9589
14   Nigèria 2-4 0,9512
15   Xina 2-4 0,8873
16   Nova Zelanda 2-4 0,8623
Eliminats en primera ronda
17   Puerto Rico 2-3 0,9818
18   Líban 2-3 0,7915
19   Brasil 1-4 1,0179
20   Japó 1-4 0,8193
21   Veneçuela 1-4 0,7887
22   Senegal 0-5 0,7871
23   Panamà 0-5 0,7599
24   Qatar 0-5 0,6798

Jugadors destacatsModifica

Aspectes positius del joc

Punts Tirs de camp Tirs de 2 Triples Tirs lliures
Total   Dirk Nowitzki (209)   Pau Gasol (65)   Pau Gasol (65)   Jorge Garbajosa (23)   Dirk Nowitzki (65)
Per partit   Yao Ming (25,3)   Yao Ming (8,8)   Yao Ming (13,5)   M. Machado (8,6)   Yao Ming (7,7)
Rebots Assistències Taps Robatoris Minuts Dobles dobles
Total   Dirk Nowitzki (83)   J.I.Sánchez (52)   Pau Gasol (19)   D.Diamantidis (30)   Dirk Nowitzki (304)   Pau Gasol (4)
Per partit   Richard Lugo (11,5)   J.I.Sánchez (5,8)   Darko Milicic (2,8)   D.Diamantidis (3,3)   E. Ali Saeed (35,4)   Richard Lugo (0,8)

Aspectes negatius del joc

Perdudes Faltes
Total   Arvydas Macijauskas (36)   Darius Songaila (34)
Per partit   Daoud Mosa Daoud (4,4)   'Alex' García (4)

Enllaços externsModifica