Obre el menú principal

Campionat del Món de natació en piscina curta de 1995

El Campionat del Món de natació en piscina curta de 1995 fou una competició esportiva que es realitzà entre els dies 30 de novembre i 3 de desembre de 1995 a la ciutat de Rio de Janeiro (Brasil) sota l'organització de la Federació Internacional de Natació (FINA) i en piscina curta (25 metres). La competició es realitzà en una piscina temporal instal·lada a la platja de Copacabana.

Campionat Mundial de Natació en Piscina Curta de 1995
Ciutat amfitriona Brasil Rio de Janeiro
Dia(es) 30 novembre - 3 desembre
Estadi Platja de Copacabana
Modalitats 32
Modifica les dades a Wikidata

ParticipantsModifica

Participaren un total de 350 nedadors de 57 comitès esportius diferents.[1]

Resum de medallesModifica

Categoria masculinaModifica

Event Or Plata Bronze
50 m. lliures Francisco Sánchez
  Veneçuela
21.80 Fernando Scherer
  Brasil
22.08 Jiang Chengji
  Xina
22.17
100 m. lliures Fernando Scherer
  Brasil
47.97 Gustavo Borges
  Brasil
48.00 Francisco Sánchez
  Veneçuela
48.46
200 m. lliures Gustavo Borges
  Brasil
1:45.55 Trent Bray
  Nova Zelanda
1:46.18 Michael Klim
  Austràlia
1:46.44
400 m. lliures Daniel Kowalski
  Austràlia
3:45.14 Jörg Hoffmann
  Alemanya
3:45.65 Malcolm Allen
  Austràlia
3:47.00
1500 m. lliures Daniel Kowalski
  Austràlia
14:48.51 Ian Wilson
  Regne Unit
14:49.72 Jörg Hoffmann
  Alemanya
15:05.36
100 m. esquena Rodolfo Falcón
  Cuba
53.12 Neil Willey
  Regne Unit
53.23 Jirka Letzin
  Alemanya
53.65
200 m. esquena Rodolfo Falcón
  Cuba
1:55.16 Chris Renaud
  Canadà
1:55.27 Tamás Deutsch
  Hongria
1:56.18
100 m. braça Mark Warnecke
  Alemanya
59.89 Paul Kent
  Nova Zelanda
1:00.14 Stanislav Lopukhov
  Rússia
1.00.33
200 m. braça Wang Yiwu
  Xina
2:11.11 Ryan Mitchell
  Austràlia
2:11.46 Jean-Lionel Rey
  França
2.11.92
100 m. papallona Scott Miller
  Austràlia
52.38 Denis Pimankov
  Rússia
52.64 Michael Klim
  Austràlia
52.80
200 m. papallona Scott Goodman
  Austràlia
1:54.79 Scott Miller
  Austràlia
1:56.36 Chris-Carol Bremer
  Alemanya
1:57.30
200 m. estils Matthew Dunn
  Austràlia
1:56.86 Curtis Myden
  Canadà
1:58.56 Marcin Maliński
  Polònia
1:58.61
400 m. estils Matthew Dunn
  Austràlia
4:08.02 Curtis Myden
  Canadà
4:09.39 Marcin Maliński
  Polònia
4:10.37
relleus 4×100 m. lliures   Brasil
Fernando Scherer
Alexandre Massura
André Cordeiro
Gustavo Borges
3:12.42   Austràlia
Brett Hawke
Michael Klim
Richard Upton
Matthew Dunn
3:17.27   Romania
Nicolae Ivan
Răzvan Petcu
Alexandru Ioanovici
Nicolae Butacu
3:17.40
relleus 4×200 m. lliures   Austràlia
Michael Klim
Matthew Dunn
Malcolm Allen
Daniel Kowalski
7:07.97   Alemanya
Chris-Carol Bremer
Steffen Zesner
Torsten Spanneberg
Jörg Hoffmann
7:13.42   Brasil
Cassiano Leal
Fernando Saez
Teófilo Ferreira
Gustavo Borges
7:13.64
relleus 4×100 m. estils   Nova Zelanda
Jonathan Winter
Paul Kent
Guy Callaghan
Trent Bray
3:35.69   Austràlia
Adrian Radley
Robert van der Zant
Scott Miller
Michael Klim
3:36.35   Rússia
Sergei Sudakov
Alexander Tkachev
Denis Pimankov
Yury Mukhin
3:36.88

Categoria femeninaModifica

Event Or Plata Bronze
50 m. lliures Le Jingyi
  Xina
24.62 Angela Postma
  Països Baixos
25.10 Sandra Völker
  Alemanya
25.21
100 m. lliures Le Jingyi
  Xina
53.23 Chao Na
  Xina
54.52 Sandra Völker
  Alemanya
54.69
200 m. lliures Claudia Poll
  Costa Rica
1:55.42 WR Susie O'Neill
  Austràlia
1:56.47 Martina Moravcová
  Eslovàquia
1:56.61
400 m. lliures Claudia Poll
  Costa Rica
4:05.18 Carla Geurts
  Països Baixos
4:06.20 Sarah Hardcastle
  Regne Unit
4:07.20
800 m. lliures Sarah Hardcastle
  Regne Unit
8:26.46 Carla Geurts
  Països Baixos
8:27.03 Ping Lio
  Xina
8:29.95
100 m. esquena Samantha Riley
  Austràlia
1:05.70 WR Svetlana Bondarenko
  Ucraïna
1:07.78 Linley Frame
  Austràlia
1:08.61
200 m. esquena Samantha Riley
  Austràlia
2:20.85 WR Svetlana Bondarenko
  Ucraïna
2:24.78 Alicja Pęczak
  Polònia
2:25.62
100 m. braça Misty Hyman
  Estats Units
1:00.21 Mette Jacobsen
  Dinamarca
1:00.25 Barbara Bedford
  Estats Units
1:00.63
200 m. braça Mette Jacobsen
  Dinamarca
2:08.18 Dagmar Hase
  Alemanya
2:09.00 Leigh Habler
  Austràlia
2:09.33
100 m. papallona Liu Limin
  Xina
58.68 WR Susie O'Neill
  Austràlia
58.69 Angela Kennedy
  Austràlia
58.74
200 m. papallona Susie O'Neill
  Austràlia
2:06.18 Liu Limin
  Xina
2:06.51 Mette Jacobsen
  Dinamarca
2:11.07
200 m. estils Elli Overton
  Austràlia
2:11.67 Martina Moravcová
  Eslovàquia
2:11.91 Louise Karlsson
  Suècia
2:12.38
400 m. estils Joanne Malar
  Canadà
4:36.40 Nancy Sweetnam
  Canadà
4:37.04 Britta Vestergaard
  Dinamarca
4:37.10
relleus 4×100 m. lliures   Xina
Chao Na
Shan Ying
Han Xue
Le Jingyi
3:37.00   Austràlia
Melanie Dodd
Sarah Ryan
Anna Windsor
Susie O'Neill
3:38.72   Suècia
Johanna Sjöberg
Louise Karlsson
Linda Olofsson
Louise Jöhncke
3:40.06
relleus 4×200 m. lliures   Canadà
Marianne Limpert
Shannon Shakespeare
Sarah Evanetz
Joanne Malar
7:58.25   Alemanya
Dagmar Hase
Kerstin Kielgass
Julia Jung
Franziska van Almsick
8:01.11   Austràlia
Anna Windsor
Samantha Mackie
Nicole Stevenson
Susie O'Neill
8:01.86
relleus 4×100 m. estils   Austràlia
Elli Overton
Samantha Riley
Angela Kennedy
Susie O'Neill
4:00.46   Canadà
Julie Howard
Lisa Flood
Jessica Amey
Shannon Shakespeare
4:03.89   Estats Units
Barbara Bedford
Kelli King-Bednar
Misty Hyman
Courtney Shealy
4:04.34

MedallerModifica

 Pos.  País Or Plata Bronze Total
1   Austràlia 12 7 7 26
2   Xina 5 2 2 9
3   Brasil 3 2 1 6
4   Canadà 2 5 0 5
5   Costa Rica 2 0 0 2
  Cuba 2 0 0 2
7   Alemanya 1 4 5 10
8   Regne Unit 1 2 1 4
9   Nova Zelanda 1 2 0 3
10   Dinamarca 1 1 2 4
11   Estats Units 1 0 2 3
12   Veneçuela 1 0 1 2
13   Països Baixos 0 3 0 3
14   Ucraïna 0 2 2
15   Rússia 0 1 2 3
16   Eslovàquia 0 1 1 2
17   Polònia 0 0 3 3
  Suècia 0 0 2 2
19   França 0 0 1 1
  Hongria 0 0 1 1
  Romania 0 0 1 1
Total 32 32 32 96

ReferènciesModifica

  1. Participating nations list from the 1995 SC Worlds entry at SwimRankings.net; retrieved 2012-03-09. (note: 6 nations are missing from this listing)

Enllaços externsModifica