Obre el menú principal

Campionat del món de persecució individual masculina

article de llista de Wikimedia

El Campionat del món de persecució individual masculina és el campionat del món de Persecució individual organitzat anualment per l'UCI, dins els Campionats del Món de Ciclisme en pista.

Infotaula de competició esportivaCampionat del món de persecució individual masculina
Tipus article de llista de Wikimedia
Esport ciclisme en pista
Modifica les dades a Wikidata

Des de 1946, es disputaven una modalitat amateur i una de professional. L'any 1993 es van unir en la modelitat "open". En la modalitat amateur no es van disputar les edicions dels anys 1972, 1976, 1980, 1984, 1988 i 1992 que coincidia amb els Jocs Olímpics. Així el campió olímpic tenia el dret de portar el mallot irisat de Campió del món.

Pòdiums dels GuanyadorsModifica

Persecució individual amateur (1946-1992)Modifica

Proves Or Plata Bronze
1946   Roger Rioland (FRA)   Borge Gissel (DEN)   Harald Janemar (SWE)
1947   Arnaldo Benfenati (ITA)   Attilio François (URU)   Knud Andersen (DEN)
1948   Guido Messina (ITA)   Jacques Dupont (FRA)   Charles Coste (FRA)
1949   Knud Andersen (DEN)   Cyril Cartwright (GBR)   Aldo Gandini (ITA)
1950   Sydney Patterson (AUS)   Aldo Gandini (ITA)   Guido Messina (ITA)
1951   Mino De Rossi (ITA)   Raphaël Glorieux (BEL)   Guido Messina (ITA)
1952   Piet van Heusden (NED)   Mino De Rossi (ITA)   Loris Campana (ITA)
1953   Guido Messina (ITA)   Loris Campana (ITA)   Daniel De Groot (NED)
1954   Leandro Faggin (ITA)   Peter Broterthon (GBR)   Norman Sheil (GBR)
1955   Norman Sheil (GBR)   Peter Broterthon (GBR)   Leandro Faggin (ITA)
1956   Ercole Baldini (ITA)   Leandro Faggin (ITA)   John Geddes (GBR)
1957   Carlo Simonigh (ITA)   Franco Gandini (ITA)   Albertus Geldermans (NED)
1958   Norman Sheil (GBR)   Philippe Gaudrillet (FRA)   Carlo Simonigh (ITA)
1959   Rudi Altig (RFA)   Mario Vallotto (ITA)   Willy Trepp (SUI)
1960   Marcel Delattre (FRA)   Henk Nijdam (NED)   Siegfried Köhler (RDA)
1961   Henk Nijdam (NED)   Jacob Oudkerk (NED)   Marcel Delattre (FRA)
1962   Kaj Erik Jensen (DEN)   Herman Van Loo (BEL)   Jacob Oudkerk (NED)
1963   Jean Walschaerts (BEL)   Stanislav Moskvin (URS)   Hugh Porter (GBR)
1964   Tiemen Groen (NED)   Herman Van Loo (BEL)   Jiří Daler (TCH)
1965   Tiemen Groen (NED)   Stanislav Moskvin (URS)   Preben Isaksson (DEN)
1966   Tiemen Groen (NED)   Jiří Daler (TCH)   Giorgio Ursi (ITA)
1967   Gert Bongers (NED)   Mogens Frey (DEN)   Jiří Daler (TCH)
1968   Mogens Frey (DEN)   Xaver Kurmann (SUI)   Lorenzo Bosisio (ITA)
1969   Xaver Kurmann (SUI)   Bernard Darmet (FRA)   Daniel Rebillard (FRA)
1970   Xaver Kurmann (SUI)   Ian Hallam (GBR)   Viktor Bykov (URS)
1971   Martín Rodríguez (COL)   Josef Fuchs (SUI)   Giacomo Bazzan (ITA)
1972 No disputat per culpa dels Jocs Olímpics
1973   Knut Knudsen (NOR)   Herman Ponsteen (NED)   Ruppert Kratzer (RFA)
1974   Hans Lutz (RDA)   Orfeo Pizzoferrato (ITA)   Thomas Huschke (RDA)
1975   Thomas Huschke (RDA)   Vladimir Osokin (URS)   Orfeo Pizzoferrato (ITA)
1976 No disputat per culpa dels Jocs Olímpics
1977   Norbert Dürpisch (RDA)   Uwe Unterwalder (RDA)   Daniel Gisiger (SUI)
1978   Detlef Macha (RDA)   Norbert Dürpisch (RDA)   Uwe Unterwalder (RDA)
1979   Nikolaï Makarov (URS)   Maurizio Bidinost (ITA)   Alain Bondue (FRA)
1980 No disputat per culpa dels Jocs Olímpics
1981   Detlef Macha (RDA)   Dainis Liepinch (URS)   Maurizio Bidinost (ITA)
1982   Detlef Macha (RDA)   Rolf Gölz (RFA)   Mario Hernig (RDA)
1983   Viktor Kupovets (URS)   Bernd Dittert (RDA)   Dainis Liepinch (URS)
1984 No disputat per culpa dels Jocs Olímpics
1985   Viatxeslav Iekímov (URS)   Gintautas Umaras (URS)   Roland Günther (RFA)
1986   Viatxeslav Iekímov (URS)   Gintautas Umaras (URS)   Dean Woods (AUS)
1987   Gintautas Umaras (URS)   Viatxeslav Iekímov (URS)   Arturas Kasputis (URS)
1988 No disputat per culpa dels Jocs Olímpics
1989   Viatxeslav Iekímov (URS)   Jens Lehmann (RDA)   Steffen Blochwitz (RDA)
1990   Ievgueni Berzin (URS)   Valery Baturo (URS)   Mike McCarthy (USA)
1991   Jens Lehmann (GER)   Michaël Glockner (GER)   Jan-Bo Petersen (DEN)
1992 No disputat per culpa dels Jocs Olímpics

Persecució individual professional (open després de 1993)Modifica

Proves Or Plata Bronze
1946   Gerrit Peters (NED)   Roger Piel (FRA)   Arne-Werner Pedersen (DEN)
1947   Fausto Coppi (ITA)   Antonio Bevilacqua (ITA)   Hugo Koblet (SUI)
1948   Gerrit Schulte (NED)   Fausto Coppi (ITA)   Antonio Bevilacqua (ITA)
1949   Fausto Coppi (ITA)   Lucien Gillen (LUX)   Wim van Est (NED)
1950   Antonio Bevilacqua (ITA)   Wim van Est (NED)   Paul Matteoli (FRA)
1951   Antonio Bevilacqua (ITA)   Hugo Koblet (SUI)   Kay-Werner Nielsen (DEN)
1952   Sydney Patterson (AUS)   Antonio Bevilacqua (ITA)   Lucien Gillen (LUX)
1953   Sydney Patterson (AUS)   Kay-Werner Nielsen (DEN)   Antonio Bevilacqua (ITA)
1954   Guido Messina (ITA)   Hugo Koblet (SUI)   Lucien Gillen (LUX)
1955   Guido Messina (ITA)   René Strehler (SUI)   Wim van Est (NED)
1956   Guido Messina (ITA)   Jacques Anquetil (FRA)   Kay-Werner Nielsen (DEN)
1957   Roger Rivière (FRA)   Albert Bouvet (FRA)   Guido Messina (ITA)
1958   Roger Rivière (FRA)   Leandro Faggin (ITA)   Franco Gandini (ITA)
1959   Roger Rivière (FRA)   Albert Bouvet (FRA)   Jean Brankart (BEL)
1960   Rudi Altig (GER)   Willy Trepp (SUI)   Ercole Baldini (ITA)
1961   Rudi Altig (GER)   Willy Trepp (SUI)   Leandro Faggin (ITA)
1962   Henk Nijdam (NED)   Leandro Faggin (ITA)   Peter Post (NED)
1963   Leandro Faggin (ITA)   Peter Post (NED)   Henk Nijdam (NED)
1964   Ferdinand Bracke (BEL)   Leandro Faggin (ITA)   Ercole Baldini (ITA)
1965   Leandro Faggin (ITA)   Ferdinand Bracke (BEL)   Dieter Kemper (GER)
1966   Leandro Faggin (ITA)   Ferdinand Bracke (BEL)   Dieter Kemper (GER)
1967   Tiemen Groen (NED)   Hugh Porter (GBR)   Leandro Faggin (ITA)
1968   Hugh Porter (GBR)   Ole Ritter (DEN)   Leandro Faggin (ITA)
1969   Ferdinand Bracke (BEL)   Hugh Porter (GBR)   Peter Post (NED)
1970   Hugh Porter (GBR)   Lorenzo Bosisio (ITA)   Charly Grosskost (FRA)
1971   Dirk Baert (BEL)   Charly Grosskost (FRA)   Hugh Porter (GBR)
1972   Hugh Porter (GBR)   Ferdinand Bracke (BEL)   Dirk Baert (BEL)
1973   Hugh Porter (GBR)   René Pijnen (NED)   Ferdinand Bracke (BEL)
1974   Roy Schuiten (NED)   Ferdinand Bracke (BEL)   René Pijnen (NED)
1975   Roy Schuiten (NED)   Knut Knudsen (NOR)   Dirk Baert (BEL)
1976   Francesco Moser (ITA)   Roy Schuiten (NED)   Knut Knudsen (NOR)
1977   Gregor Braun (GER)   Knut Knudsen (NOR)   Steve Heffernan (GBR)
1978   Gregor Braun (GER)   Roy Schuiten (NED)   Jean-Luc Vandenbroucke (BEL)
1979   Bert Oosterbosch (NED)   Francesco Moser (ITA)   Herman Ponsteen (NED)
1980   Anthony Doyle (GBR)   Herman Ponsteen (NED)   Hans-Henrik Ørsted (DEN)
1981   Alain Bondue (FRA)   Hans-Henrik Ørsted (DEN)   Bert Oosterbosch (NED)
1982   Alain Bondue (FRA)   Hans-Henrik Ørsted (DEN)   Maurizio Bidinost (ITA)
1983   Steele Bishop (AUS)   Robert Dill-Bundi (SUI)   Hans-Henrik Ørsted (DEN)
1984   Hans-Henrik Ørsted (DEN)   Anthony Doyle (GBR)   Jean-Luc Vandenbroucke (BEL)
1985   Hans-Henrik Ørsted (DEN)   Anthony Doyle (GBR)   Gregor Braun (GER)
1986   Anthony Doyle (GBR)   Hans-Henrik Ørsted (DEN)   Jesper Worre (DEN)
1987   Hans-Henrik Ørsted (DEN)   Jesper Worre (DEN)   Anthony Doyle (GBR)
1988   Lech Piasecki (POL)   Anthony Doyle (GBR)   Jesper Worre (DEN)
1989   Colin Sturgess (GBR)   Dean Woods (AUS)   Régis Clère (FRA)
1990   Viatxeslav Iekímov (URS)   Francis Moreau (FRA)   Armand de Las Cuevas (FRA)
1991   Francis Moreau (FRA)   Shaun Wallace (GBR)   Colin Sturgess (GBR)
1992   Mike McCarthy (USA)   Shaun Wallace (GBR)   Arturas Kasputis (LTU)
1993   Graham Obree (GBR)   Philippe Ermenault (FRA)   Chris Boardman (GBR)
1994   Chris Boardman (GBR)   Francis Moreau (FRA)   Jens Lehmann (GER)
1995   Graham Obree (GBR)   Andrea Collinelli (ITA)   Stuart O'Grady (AUS)
1996   Chris Boardman (GBR)   Andrea Collinelli (ITA)   Francis Moreau (FRA)
1997   Philippe Ermenault (FRA)   Aleksei Màrkov (RUS)   Andrea Collinelli (ITA)
1998   Philippe Ermenault (FRA)   Francis Moreau (FRA)   Robert Bartko (GER)
1999   Robert Bartko (GER)   Jens Lehmann (GER)   Mauro Trentini (ITA)
2000   Jens Lehmann (GER)   Stefan Steinweg (GER)   Robert Hayles (GBR)
2001   Alexandre Symonenko (UKR)   Jens Lehmann (GER)   Stefan Steinweg (GER)
2002   Bradley McGee (AUS)   Luke Roberts (AUS)   Jens Lehmann (GER)
2003   Bradley Wiggins (GBR)   Luke Roberts (AUS)   Sergi Escobar (ESP)
2004   Sergi Escobar (ESP)   Robert Hayles (GBR)   Robert Bartko (GER)
2005   Robert Bartko (GER)   Sergi Escobar (ESP)   Levi Heimans (NED)
2006   Robert Bartko (GER)   Jens Mouris (NED)   Paul Manning (GBR)
2007   Bradley Wiggins (GBR)   Robert Bartko (GER)   Sergi Escobar (ESP)
2008   Bradley Wiggins (GBR)   Jenning Huizenga (NED)   Aleksei Màrkov (RUS)
2009   Taylor Phinney (USA)   Jack Bobridge (AUS)   Dominique Cornu (BEL)
2010   Taylor Phinney (USA)   Jesse Sergent (NZL)   Jack Bobridge (AUS)
2011   Jack Bobridge (AUS)   Jesse Sergent (NZL)   Michael Hepburn (AUS)
2012   Michael Hepburn (AUS)   Jack Bobridge (AUS)   Westley Gough (AUS)
2013   Michael Hepburn (AUS)   Martyn Irvine (IRL)   Stefan Küng (SUI)
2014   Alexander Edmondson (AUS)   Stefan Küng (SUI)   Marc Ryan (NZL)
2015   Stefan Küng (SUI)   Jack Bobridge (AUS)   Julien Morice (FRA)
2016   Filippo Ganna (ITA)   Domenic Weinstein (GER)   Andrew Tennant (GBR)
2017   Jordan Kerby (AUS)   Filippo Ganna (ITA)   Kelland O'Brien (AUS)

Enllaços externsModifica