Copa del Món de ciclisme en pista de 2009-2010

La Copa del Món de ciclisme en pista de 2009-2010 va ser la 18a edició de la Copa del Món de ciclisme en pista. Es va celebrar del 30 d'octubre de 2009 al 24 de gener de 2010 amb la disputa de quatre proves.

Campionat de ciclismeCopa del Món de ciclisme en pista de 2009-2010
DataDel 30 d'octubre de 2009
al 24 de gener de 2010
Proves4
Modifica les dades a Wikidata

ProvesModifica

Data Lloc
30-1 novembre 2009   Manchester
19-21 novembre 2009   Melbourne
10-12 desembre 2009   Cali
22-24 gener 2010   Pequín

ResultatsModifica

MasculinsModifica

Event Guanyador Segon Tercer
Manchester
Keirin   Chris Hoy (GBR)   Christos Volikakis (GRE)   Maximilian Levy (GER)
Quilòmetre   Stefan Nimke (GER)   David Daniell (GBR)   Wang Chongyang (CHN)
Velocitat   Chris Hoy (GBR)   Matthew Crampton (GBR)   Jason Kenny (GBR)
Velocitat per equips   Team Sky + Hd
Ross Edgar
Chris Hoy
Jamie Staff
  Regne Unit
Matthew Crampton
David Daniell
Jason Kenny
  Alemanya
Robert Förstemann
Stefan Nimke
Tobias Wächter
Persecució   Geraint Thomas (GBR)   Dominique Cornu (BEL)   Vitali Sxèdov (UKR)
Persecució per equips   Regne Unit
Edward Clancy
Steven Burke
Geraint Thomas
Andrew Tennant
  Espanya
Sergi Escobar
David Muntaner
Antoni Tauler
Eloy Teruel
  Ucraïna
Maksym Fonrabe
Maxim Polischuk
Vitali Sxèdov
Roman Kononenko
Puntuació   Chris Newton (GBR)   Ho Ting Kwok (HKG)   Roger Kluge (GER)
Scratch   Ivan Kovaliov (RUS)   Lukasz Bujko (POL)   Sergiy Lagkuti (UKR)
Madison   Bèlgica
Tim Mertens
Kenny De Ketele
  Alemanya
Roger Kluge
Robert Bartko
  Rússia
Sergey Kolesnikov
Aleksei Schmidt
Melbourne
Keirin   Carsten Bergemann (GER)   Azizulhasni Awang (MAS)   Josiah Ng Onn Lam (MAS)
Quilòmetre   Scott Sunderland (AUS)   Wang Chongyang (CHN)   Teun Mulder (NED)
Velocitat   Shane Perkins (AUS)   Kévin Sireau (FRA)   Matthew Crampton (GBR)
Velocitat per equips   Team Jayco
Scott Sunderland
Shane Perkins
Daniel Ellis
  Alemanya
Carsten Bergemann
René Enders
Tobias Wächter
  Rússia
Sergey Borisov
Denís Dmítriev
Sergey Kucherov
Persecució   Jesse Sergent (NZL)   Rohan Dennis (AUS)   Vitali Sxèdov (UKR)
Persecució per equips   Austràlia
Rohan Dennis
Luke Durbridge
Michael Hepburn
Cameron Meyer
  Regne Unit
Edward Clancy
Steven Burke
Andrew Fenn
Andrew Tennant
  Nova Zelanda
Sam Bewley
Peter Latham
Marc Ryan
Jesse Sergent
Puntuació   Cameron Meyer (AUS)   Ioánnis Tamourídis (GRE)   Łukasz Bujko (POL)
Scratch   Thomas Scully (NZL)   Lukasz Bujko (POL)   Viktor Shmalko (RUS)
Madison   Nova Zelanda
Marc Ryan
Thomas Scully
  Alemanya
Robert Bengsch
Marcel Kalz
  Ucraïna
Sergiy Lagkuti
Mykhaylo Radionov
Cali
Keirin   Michaël D'Almeida (FRA)   Teun Mulder (NED)   Andriy Vynokourov (UKR)
Quilòmetre   Michaël D'Almeida (FRA)   François Pervis (FRA)   Yevhen Bolibrukh (UKR)
Velocitat   Kévin Sireau (FRA)   Robert Förstemann (GER)   Maximilian Levy (GER)
Velocitat per equips   Cofidis
Teun Mulder
Kévin Sireau
François Pervis
  Alemanya
Robert Förstemann
Maximilian Levy
Mathias Stumpf
  Ucraïna
Yevhen Bolibrukh
Yuriy Tsyupyk
Andriy Vynokourov
Persecució   Vitali Popkov (UKR)   Juan Esteban Arango (COL)   Gediminas Bagdonas (LTU)
Persecució per equips   Colòmbia
Juan Esteban Arango
Arles Castro
Edwin Ávila
Weimar Roldán
  Lokomotiv
Artur Ierxov
Valeri Kaikov
Evgeny Shalunov
Kiril Svéixnikov
  Espanya
Pablo Bernal
Ramon Domene
Sergi Escobar
Lluís Mas
Puntuació   Ioánnis Tamourídis (GRE)   Iljo Keisse (BEL)   Marcel Barth (GER)
Scratch   Ángel Darío Colla (ARG)   Erik Mohs (GER)   Leonardo Duque (COL)
Madison   Alemanya
Marcel Barth
Erik Mohs
  Lokomotiv
Artur Ierxov
Valeri Kaikov
  Colòmbia
Carlos Ospina
Carlos Urán
Pequín
Keirin   Azizulhasni Awang (MAS)   Jason Niblett (AUS)   Daniel Ellis (AUS)
Quilòmetre   Zhang Miao (CHN)   Joachim Eilers (GER)   Kamil Kuczynski (POL)
Velocitat   Edward Dawkins (NZL)   Michaël D'Almeida (FRA)   François Pervis (FRA)
Velocitat per equips   Xina
Cheng Changsong
Zhang Lei
Zhang Miao
  Team Jayco
Scott Sunderland
Shane Perkins
Daniel Ellis
  França
Grégory Baugé
Thierry Jollet
Michaël D'Almeida
Persecució   Vitali Sxèdov (UKR)   Michael Hepburn (AUS)   Valeri Kaikov (RUS)
Persecució per equips   Austràlia
Leigh Howard
Luke Durbridge
Michael Hepburn
Cameron Meyer
  Països Baixos
Levi Heimans
Arno van der Zwet
Tim Veldt
Sipke Zijlstra
  Nova Zelanda
Thomas Scully
Shane Archbold
Myron Simpson
Aaron Gate
Puntuació   Zachary Bell (CAN)   Ho Ting Kwok (HKG)   Thomas Scully (NZL)
Scratch   Zachary Bell (CAN)   Hayden Godfrey (NZL)   Werner Riebenbauer (AUT)
Madison   Hong Kong
Ho Ting Kwok
Ho Choi Ki
  Itàlia
Angelo Ciccone
Elia Viviani
  Nova Zelanda
Thomas Scully
Myron Simpson

FemeninsModifica

Event Guanyadora Segona Tercera
Manchester
Keirin   Simona Krupeckaitė (LTU)   Guo Shuang (CHN)   Anna Meares (AUS)
500 m. contrarellotge   Anna Meares (AUS)   Victoria Pendleton (GBR)   Willy Kanis (NED)
Velocitat   Victoria Pendleton (GBR)   Guo Shuang (CHN)   Simona Krupeckaitė (LTU)
Velocitat per equips   Austràlia
Kaarle McCulloch
Anna Meares
  Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
  Alemanya
Dana Glöss
Miriam Welte
Persecució   Wendy Houvenaghel (GBR)   Josephine Tomic (AUS)   Vera Koedooder (NED)
Persecució per equips   Regne Unit
Elizabeth Armitstead
Wendy Houvenaghel
Joanna Rowsell
  Alemanya
Lisa Brennauer
Verena Jooß
Madeleine Sandig
  Austràlia
Tess Downing
Belinda Goss
Josephine Tomic
Puntuació   Elizabeth Armitstead (GBR)   Yumari González (CUB)   Ievguénia Romaniuta (RUS)
Scratch   Belinda Goss (AUS)   Ievguénia Romaniuta (RUS)   Shelley Olds (USA)
Melbourne
Keirin   Anna Meares (AUS)   Guo Shuang (CHN)   Christin Muche (GER)
500 m. contrarellotge   Anna Meares (AUS)   Kaarle McCulloch (AUS)   Sandie Clair (FRA)
Velocitat   Anna Meares (AUS)   Guo Shuang (CHN)   Willy Kanis (NED)
Velocitat per equips   Xina
Gong Jinjie
Lin Junhong
  Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
  Austràlia
Emily Rosemond
Anna Meares
Persecució   Wendy Houvenaghel (GBR)   Alison Shanks (NZL)   Léssia Kalitovska (UKR)
Persecució per equips   Nova Zelanda
Kaytee Boyd
Lauren Ellis
Alison Shanks
  Regne Unit
Katie Colclough
Wendy Houvenaghel
Joanna Rowsell
  Austràlia
Ashlee Ankudinoff
Sarah Kent
Josephine Tomic
Puntuació   Giorgia Bronzini (ITA)   Shelley Olds (USA)   Madeleine Sandig (GER)
Scratch   Ievguénia Romaniuta (RUS)   Giorgia Bronzini (ITA)   Theresa Cliff-Ryan (USA)
Cali
Keirin   Christin Muche (GER)   Emily Rosemond (AUS)   Diana García (COL)
500 m. contrarellotge   Simona Krupeckaitė (LTU)   Willy Kanis (NED)   Lisandra Guerra (CUB)
Velocitat   Simona Krupeckaitė (LTU)   Willy Kanis (NED)   Lisandra Guerra (CUB)
Velocitat per equips   Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
  Lituània
Simona Krupeckaitė
Gintarė Gaivenytė
  Rússia
Victoria Baranova
Olga Streltsova
Persecució   Sarah Hammer (USA)   Tara Whitten (CAN)   Vilija Sereikaitė (LTU)
Persecució per equips   Canadà
Tara Whitten
Laura Brown
Stephanie Roorda
  Estats Units
Dotsie Bausch
Sarah Hammer
Lauren Tamayo
  Lituània
Vaida Pikauskaite
Vilija Sereikaitė
Aušrinė Trebaitė
Puntuació   Giorgia Bronzini (ITA)   Tara Whitten (CAN)   Charlotte Becker (GER)
Scratch   Tatsiana Sharakova (BLR)   Giorgia Bronzini (ITA)   Yumari González (CUB)
Pequín
Keirin   Guo Shuang (CHN)   Miriam Welte (GER)   Lee Wai Sze (HKG)
500 m. contrarellotge   Willy Kanis (NED)   Gong Jinjie (CHN)   Anna Meares (AUS)
Velocitat   Guo Shuang (CHN)   Anna Meares (AUS)   Lin Junhong (CHN)
Velocitat per equips   Xina
Gong Jinjie
Lin Junhong
  Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
  Austràlia
Anna Meares
Emily Rosemond
Persecució   Alison Shanks (NZL)   Vilija Sereikaitė (LTU)   Tara Whitten (CAN)
Persecució per equips   Austràlia
Ashlee Ankudinoff
Sarah Kent
Josephine Tomic
  Nova Zelanda
Lauren Ellis
Jaime Nielsen
Alison Shanks
  Canadà
Tara Whitten
Laura Brown
Stephanie Roorda
Puntuació   Megan Dunn (AUS)   Elena Tchalykh (AZE)   Giorgia Bronzini (ITA)
Scratch   Vera Koedooder (NED)   Aušrinė Trebaitė (LTU)   Ievguénia Romaniuta (RUS)

ClassificacionsModifica

PaïsosModifica

Rang País/Equip Manchester Melbourne Cali Pequín Total
1   Alemanya 96 93 100 53 342
2   Austràlia 86 124 16 99 325
3   Països Baixos 73 58 37 57 225
4   Regne Unit 129 70 13 11 223
5   Xina 41 62 0 105 208
6   Nova Zelanda 1 93 6 83 183
7   França 23 29 55 53 160
8   Lituània 40 5 78 17 140
9   Ucraïna 27 42 38 25 132
10   Team Jayco 23 69 0 34 126

MasculinsModifica

KeirinModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1.   Azizulhasni Awang 10 12 22
2.   Maximilian Levy 8 7 7 22
3.   Jason Niblett 7 10 19
4.   Josiah Ng Onn Lam 8 5 13
5.   Michaël D'Almeida 12 12

Quilòmetre contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1.   Wang Chongyang 8 10 6 24
2.   Scott Sunderland 6 12 3 21
3.   David Daniell 10 7 17
4.   Tomáš Babek 7 7 14
5.   Miao Zhang 12 12

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1.   Kévin Sireau 10 12 22
2.   Shane Perkins 7 12 19
3.   Matthew Crampton 10 8 18
4.   Michaël D'Almeida 3 3 10 16
5.   Maximilian Levy 8 7 15

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1.   Vitali Sxèdov 8 8 12 28
2.   Valeri Kaikov 7 8 15
3.   Vitali Popkov 12 12
4.   Jesse Sergent 12 12
5.   Geraint Thomas 12 12

Velocitat per equipsModifica

Pos. Equip Man Mel Cal Peq Pts
1.   Alemanya 8 10 10 5 33
2.   Team Jayco 6 12 10 28
3.   Cofidis 2 5 12 4 23
4.   Xina 4 12 16
5.   Moscow Track Team 7 7 14

Persecució per equipsModifica

Pos. Equip Man Mel Cal Peq Pts
1.   Regne Unit 12 10 3 25
2.   Austràlia 12 12 24
3.   Espanya 10 2 8 20
4.   Països Baixos 4 6 10 20
5.   Ucraïna 8 3 7 18

ScratchModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1.   Łukasz Bujko 10 10 2 22
2.   Zachary Bell 12 12
  Ángel Darío Colla 12 12
  Thomas Scully 12 12
  Ivan Kovaliov 12 12

MadisonModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1.   Alemanya 10 10 12 32
2.   Nova Zelanda 12 8 20
3.   Bèlgica 12 7 1 20
4.   Dinamarca 6 6 4 16
5.   Itàlia 5 10 15

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1.   Ioánnis Tamourídis 10 12 22
2.   Ho Ting Kwok 10 10 20
3.   Zach Bell 10 12 22
4.   Chris Newton 12 6 18
5.   Łukasz Bujko 7 8 15

FemeninsModifica

KeirinModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1.   Guo Shuang 10 10 12 32
2.   Christin Muche 8 12 20
3.   Anna Meares 8 12 20
4.   Simona Krupeckaitė 12 7 19
5.   Agnes Ronner 7 7 14

500 metres contrarellotgeModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1.   Anna Meares 12 12 8 32
2.   Willy Kanis 8 10 12 30
3.   Simona Krupeckaitė 7 12 19
4.   Kaarle McCulloch 10 7 17
5.   Gong Jinjie 5 10 15

VelocitatModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1.   Guo Shuang 10 10 12 32
2.   Anna Meares 6 12 10 28
3.   Willy Kanis 4 8 10 6 28
4.   Simona Krupeckaitė 8 12 20
5.   Victoria Pendleton 12 12

PersecucióModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1.   Wendy Houvenaghel 12 12 24
2.   Alison Shanks 10 12 22
3.   Vilija Sereikaitė 8 10 18
  Tara Whitten 10 8 18
5.   Josephine Tomic 10 7 17

Velocitat per equipsModifica

Pos. Equip Man Mel Cal Peq Pts
1.   Països Baixos 10 10 12 10 42
2.   Austràlia 12 8 8 28
3.   Xina 12 12 24
4.   Rússia 6 8 3 17
5.   França 4 7 6 17

Persecució per equipsModifica

Pos. Equip Man Mel Cal Peq Pts
1.   Austràlia 8 8 12 28
2.   Nova Zelanda 12 10 22
  Regne Unit 12 10 22
4.   Canadà 12 8 20
5.   Lituània 3 8 7 18

ScratchModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1.   Ievguénia Romaniuta 10 12 8 30
2.   Giorgia Bronzini 10 10 6 26
3.   Vera Koedooder 6 12 18
4.   Belinda Goss 12 4 16
5.   Xiao Juan Diao 6 7 13

PuntuacióModifica

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Pts
1.   Giorgia Bronzini 12 12 8 32
2.   Tatsiana Sharakova 7 6 7 20
3.   Yumari González 8 7 15
4.   Ievguénia Romaniuta 10 7 13
5.   Tara Whitten 10 3 13

Enllaços externsModifica

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Copa del Món de ciclisme en pista de 2009-2010